رشته مهندسي بهتره يا پزشكي ؟

` `

عضو جدید
با سلام .

ميشه يه جمع بندي كامل و جامع از مقايسه دو رشته مهندسي و پزشكي داشته باشيم ؟

اگر ممكنه رشته هايي مثل مهندسي برق يا مكانيك يا عمران را با رشته زشكي از نظر درآمد و تحصيل و سختي و آسوني هاي اونها مقايسه كنيد

ضمن اينكه فكر ميكنم تو رشته پزشكي دخترها بيشتر از رشته هندسي هستن ديگه ؟

arman.joon

عضو جدید
پزشکی اخر عاقبت میشه امپول زن خب چه کاریه اینهمه وقت صرفش کنی :biggrin::biggrin::biggrin:

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
بستگی به علایقتون داره با توجه به اینکه عمران اشباع شده
اگه ریاضی خوبی ندارید اصلا به سمت مهندسی نیاد معمولا کسایی که ریاضی و فیزیکی خوبی ندارن بهتره تو رشته های تجربی محک بزنن:gol:
استعداد و علاقه خیلی مهمه بیشتر استعداد

` `

عضو جدید
من جواب خودم رو نگرفتم . درآمد پزشكي بيشتره يا مهندسي ؟

mohammad sabri

کاربر بیش فعال
من فکر میکنم تاچند سال پیش رشته های مهندسی خیلی پر درآمد تر بودن . اما الان با این وضع خراب اقتصاد و صنعت فکر مکنم رشته های پزشکی درآمد بیشتری دارن ....

` `

عضو جدید
پس در حال حاضر پزشكان عمومي درآمدي بيشتر از مهندسان برق دارن ؟

jarah_ghalb

عضو جدید
همراهی

همراهی

ببین داداش هیچوقت مهندسی به پای پزشکی نمیرسه تا ابد این توی ذهنت باشه درسای پزشکی هم از مهندسی سخت تره من خودم سال دوم پزشکیم
این توسیه من بود:gol::smile:

tigerman_h

عضو جدید
با سلام .

ميشه يه جمع بندي كامل و جامع از مقايسه دو رشته مهندسي و پزشكي داشته باشيم ؟

اگر ممكنه رشته هايي مثل مهندسي برق يا مكانيك يا عمران را با رشته زشكي از نظر درآمد و تحصيل و سختي و آسوني هاي اونها مقايسه كنيد

ضمن اينكه فكر ميكنم تو رشته پزشكي دخترها بيشتر از رشته هندسي هستن ديگه ؟
سلام
فکر نکنم!!
بستگی به خود آدم (علایق و اهدافش) داره.
احتمالاً آره، ولی چه اهمیتی داره که کجا از چه جنسی بیشترن؟!

milkariz

عضو جدید
من يك زماني دوست داشتم پزشك بشم ولي خوب نشد...
الان هم چند سالي كه تو نقاط مختلف ايران مي چرخم....
كلا زندگي ندارم...
كارم دوست دارم ولي...
من كسي رو ميشناسم تو رشته ام كه در آمدش از يه جراح متخصص بيشتر ولي زندگي نداره...
در مجموع فكر كنم پزشكي بهتره چون لذت خدمت بيشتري داره...

:heart::heart::heart::heart:

mary83

عضو جدید
:eek::D:surprised:دکتردندون

مهندسی مخصوصا برق کامپیوتر مکانیک خیلی سختتر است از پزشکی چون درسهای ما تحلیلی و نه حفظی !!!! تازه بعد 6 7 سال ارشد می گیری اگه قبول شی با کلی زحمت اونا می شن دکتر !! و ما بی کار!!! ولی اونا بهرحال برای اونا4 تا مریض که می آین !!! همونم بسه!!!:surprised::eek::eek:
اما تو می تونی دیپلم باشی و درآمدت اندازه دکتر بستگی داره به شرایط دیگه:D

beautifulmind_i

عضو جدید
ببینید اصولا مقایسه این دو تا رشته اشتباست و به طور قطع نمیشه گفت کدوم بهتره و یا درآمدش بیشتره . اگر هم کسی چیزی بگه به علاقه خودش نگاه کرده و جانبداری کرده .
به نظر من بیشتر از این که به درآمد و حرف دیگران توجه کنی به خودت نگاه کن و ببین ذاتا به کدوم بیشتر میخوری .
در مورد پزشکی اطلاعی ندارم ولی در مورد رشته های مهندسی اگر باسواد باشی:) و حسابی زحمت بکشی 100% براش کار هست و درآمدش هم خیلی خوبه .;)
موفق باشی

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
هر کدوم که بهش عشق داشته باشی
با علاقه ادامش بدی
حتی اگه یه کار آزاد داشته باشی و کم درآمد باشه
من معتقدم هر کاری رو که از سر علاقه انجامش بدی در آینده پیشرفت داره
اصلا خودت بیشتر حال می کنی باهاش

k_11

عضو جدید
در پزشکی یا 0 هستی یا یک
پزشک عمومی هم اصلا به درد نمی خوره به زور ماهی 1 میلیون در میاد
این شد 0
حالا 1
اگر بتوانی کنکور سخت دستیاری را رد کنی (10 بار سخت تر از کنکور سراسری) (از میان 20000نفر 1000نفر قبول میشوند ) و تخصص بگیری میتوانی امیدوار باشی که بعد از 40 سالگی درآمد بالای 10 میلیون در ماه داشته باشی

من اینها را از خودم در نیاوردم در میان اقوام درجه 1و 2 ما 15 پزشک وجود دارد

alfawave

عضو جدید
معلومه مهندسی بهتر و سنگینتره !
ببین اصولا به این بستگی داره که شما چه هدفی رو در زندگی انتخاب کنی ! مثلا اگه بخوای تحقیقات کنی و یه دانشمند بشی نه علوم مهندسی بدرد میخورن نه علوم پزشکی چون توی علوم کاربردی هستن و بیشتر تکنیک هستن تا علم . اگه بخوای متفکر بشی باید بری سراغ علوم پایه که شامل ریاضی و فیزیک و شیمی و زیست شناسی و شاید هم بشه گفت فلسفه میشه بری . ببین اصولا علوم پایه مادر همه رشته ها به حساب میان و رشته های کاربردی مثل پزشکی خدمات هستن نه علم! برای همین هم توی کشورهای صنعتی و پیشرفته علوم پایه و بالخصوص ریاضی و فیزیک رشته های پر ابهت تری هستن و از مهندسی و پزشکی بالاترهستن و دانشجوهای خیلی باهوش سراغ این رشته ها میرن . واسه همین هم میبینی اون ها این همه دانشمند دارن و هی نوبل میگرن و ما کشورهای جهان سوم فکر میکنیم علم توی مهندسی و پزشکیه و داریم در جا میزنیم و چندین قرنه که یه دونه دانشمند ( جز پرفسور حسابی و علی جوان که هر دو فیزیکدان هستن) هم نداریم . و یا اگر کاری هم میکنیم جز اختراعات و اکتشافات کوچولو چیزی بیشتر نیستن و زود فراموش میشن . واسه همین هم هست که مثلا آمریکا بزرگترین تجهیزات آزمایشگاهی رو در رشته فیزیک که بسیار هم گران هستن میسازه . مثل شاتل های فضایی و شتاب دهنده ذرات بنیادین . ولی در کشورهایی مثال ما که تحقیقات و نظریه پردازی ندارن و اصولا علم تولید نمیکنن خوب رشته های مادر و اصلی هم بازار کار ندارن و از دانشمند ها هم حمایت نمیشه و واسه همین هم دانشمند و متفکر برجسته نداریم و در اینجا همه فکر میکنن سراغ یه رشته ای برن که درآمد و پول توش باشه که با این طرز فکر هم تا ابد در جا خواهیم زد !

حالا اگه هدفت علم به معنای راستین نباشه و بخوای سراغ علوم کاربردی بری به نظر من مهندسی بهتر و سنگین تر و پر درآمدتر و زیبا تر هستن به نسبت پزشکی . ببین اصولا رشته های مهندسی بر محور ریاضی و فیزیک میچرخن که علوم بنیادی تر و سخت تری به نسبت علوم پزشکی که دور زیست میچرخن هستن . هر بچه بی سوادی هم میدونه رشته ریاضی سنگین تره تا تجربی . بعد رشته پزشکی که به نظر من چربی شناسیه 4.5 سال نظری میخونن که همش قصه های شفاهی زیست شناسیه که واسه ما بچه های ریاضی عین آب خوردنه بعد از 7 سال هم 2.5 سال تو بیمارستان عملگی میکنن که کار عملیه یعنی نظری نیست دیگه . میبینی که پزشکی هیچی نداره اون آقایی هم که با آیدی جراح قلب نوشته بودن فکر کنم پزشکی برای مغز تجربی و ابتدایی ایشون سنگین باشه نه ما بچه های ریاضی . ایشون بهتر ریاضی سال اول دبیرستان رو بر دارن دوباره بخونن و یه چند تا مسئله حل کنن تا بفهمن سنگینی چیه . تا چه برسه به ریاضی و فیزیک خرکی دانشگاهی که احتمالا رشته های تجربی و پزشکی جز مقدمه اش چیزی دیگه ازش نمیفهمن . بعد هر چی پیشرفت الان تو پزشکی میشه اسمش مال پزشکیه مثلا رشته زیست سلولی و مولکولی یا گرایش های دیگش مثل ژنتیک یا بیو شیمی یا بیو فیزیک کشف میکنن بعد پزشک ها فقط نسخه شو مینویسن فکر میکنن کار کردن . مثلا الان شناخت مغز پیشرفت کرده چون فیزیکدان ها دستگاهایی مثل mriو نوار مغز و سی تی اسکن و.. رو ساختن یا مهندس ها و فیزیکدان ها دستگاهایی مثل رادیو گرافی و مامو گرافی و رادیو لوژی و شوک الکتریکی و دستگاه دیالیز رو ساختن و پزشک ها و فقط طرز استفاده این ها رو بلدن میبینی که 99 درصد پیشرفت های پزشکی از علوم پایه و مهندسی نشات میگیره و پزشکی رو فیلسوف های علم خدمات میدونن نه علم مثل پرستاری . این آقای جراح قلب هم احتمالا مطالعات زیادی در فلسفه علم داشتن که قصابی و چربی شناسی ایده آلشونه . در ضمن در پایان بگم که آکادمی علوم آمریکا فیزیک کوانتوم و نظریه نسبیت رو بالاترین و پیچیده ترین نظریه علمی بشر میدونه . و در آخر از نظر درآمد هم مهندسی بهتره شما اگه تو اینترنت دنبال پردرآمدترین رشته های دنیا سرچ کنی میبینی که 4 تای اول مهندسی هستن و در 15 تای اول 12 تا مهندسی هستن و فکر کنم پزشکی 18 هم باشه . اونجا مثل ایران نیست که بازار سیاه پزشکی باشه . اونجا بیمه کامل دارن و پزشک هم یه مارمنده و حقوق معمولی میگیره .و در ضمن بیل گیتس ثروتمند ترین مرد جهان سال 2003 مهندس کامپیوتر بوده . تازه مدرک پزشکی عمومی که 7 ساله در کشور های خارجی فوق لیسانس حساب میشه و اگه یکی با مدرک پزشکی عمومی بره اونجا باید امتحان فوق لیسانس به دکترا بده و وقتی تخصص گرفت تازه مدرکش دکترا حساب میشه که در مجموع 9 سال خوندنه ولی شما در رشته فیزیک باید 11 سال اون ریاضیات و فیزیک وحشتناک رو بخونی نه داستان های کودکانه زیست شناسی رو !

afshin_ss

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط رشته هاي علوم پايه كه جاي پيشرفت علمي خيلي زيادي داره

z.alavi

کاربر فعال
هر کدوم که بهش عشق داشته باشی
با علاقه ادامش بدی
حتی اگه یه کار آزاد داشته باشی و کم درآمد باشه
من معتقدم هر کاری رو که از سر علاقه انجامش بدی در آینده پیشرفت داره
اصلا خودت بیشتر حال می کنی باهاش
منم با شما موافقم.
پزشکي و مهندسي دو حوزه ي کاملا متفاوتند، منم بسيار به پزشکي علاقه مند بودم اما از اينجا سردر آوردم، الان هم واقعا خدا را شکر مي کنم که پزشکي نرفتم.بايد ببيني کدوم رشته بيشتر با روحيه ات سازگاري داره.اون قدر بايد با علاقه يک رشته را انتخاب کني که بتوني با تمتم سختيهاش کنار بيايي چون هيچ کاري و هيچ رشته اي بدون سختي امکان پذير نيست.
درضمن وقتي راهت را يافتي آنقدر به آن ايمان داشته باش که اگر تمام عالم بخوان رايت را بزنند و تمام افلاک بخوان برات محدوديت ايجاد کنند، نتونند.
وقتي راهي را با علاقه انتخاب کني مطمئن باش با تلاش به قله هاي اون دست خواهي يافت، فقط بايد همون" ايماني" که گفتم به خودت و رشته ات داشته باشي.

boy67

عضو جدید
ببین داداش هیچوقت مهندسی به پای پزشکی نمیرسه تا ابد این توی ذهنت باشه درسای پزشکی هم از مهندسی سخت تره من خودم سال دوم پزشکیم
این توسیه من بود:gol::smile:

دوست عزیز پزشکی زیرمجموعه مهندسی هست اگه مهندسان را نداشتیم دیگه پزشکی هم نبود چون تمام ابزار های پزشکی توسط مهندسین دست شده ..............

reza_lllll

عضو جدید
دوست عزیز پزشکی زیرمجموعه مهندسی هست اگه مهندسان را نداشتیم دیگه پزشکی هم نبود چون تمام ابزار های پزشکی توسط مهندسین دست شده ..............

دوست عزیز شما اول نوشتن توسیه!!!!!! رو یاد بگیر که این طوری (توصیه) می نویسند بعد بگو مهندسی بهپزشکی نمی رسه!!!!!!!!!!!
در ضمن اگه میگفتی پزشکی به مهندسی نمی رسه دیگه کسی بهت نمی خنده!!!!!!!!!

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز

بله.
این سوال ایشون مثل اینه که بپرسن قلب مهمتره یا مغز؟
واقعیت اینه که هیچ کدوم به تنهایی ارزشی ندارن. در کنار هم معنا دارن.
این علاقه ی فرد که مشخص میکنه به درد پزشکی میخوره یا مهندسی .البته خیلی ها هم علاقه ای نداشتن اما پشتکارشون جبران کرده.

MaSoUd-5

عضو جدید
بحث های اینجارو میخوندم داشتم میخندیدم به خودمون

خجالت بکشید !!! دکترا جای خودشون مهندسا هم جای خودشون
هر کدوم به اندازه ی سوادشون برای مردم و ایران مفیدند

اونوقت میگید چرا عقب مونده ایم از دنیا خب تقصیر خودتونه
تحصیل کرده هایی که میان ازین حرفا میزنن همون بهتره پیشرفت نکنن
این سطح فکرتون؟؟؟

imannasa2000

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از بچهگی از پزشکی متنفر بودم:cry::cry:...برای همین مهندسی رو انتخاب کردم..
برای انتخاب خودم هم دلیلی ندارم...:biggrin::biggrin:;)

در پزشکی یا 0 هستی یا یک
پزشک عمومی هم اصلا به درد نمی خوره به زور ماهی 1 میلیون در میاد
این شد 0
حالا 1
اگر بتوانی کنکور سخت دستیاری را رد کنی (10 بار سخت تر از کنکور سراسری) (از میان 20000نفر 1000نفر قبول میشوند ) و تخصص بگیری میتوانی امیدوار باشی که بعد از 40 سالگی درآمد بالای 10 میلیون در ماه داشته باشی

من اینها را از خودم در نیاوردم در میان اقوام درجه 1و 2 ما 15 پزشک وجود دارد
دوست عزیزم ماشالا چه اشتهای صافی هم داری مگه ماهی 1 میلیون کمه اونم واسه شروع :surprised:

soap_mactavish

عضو جدید
خواب ديدي خير باشه

خواب ديدي خير باشه

:);) دكترجون شما 7 سال بايدجون بكني كه اخر بشي تازه پزشك عمومي ولي يك مهندس حداكثر 4 سال ميخونه بعد ميشه يك مهندس درست حسابي چه برسه دكتراش رو بگيره بعد مثلا تو دكتري برق رو با دكتر عمومي يكي ميدوني تو بايد بعدش بري دوباره تخصص بگيري تا بشي يك دكتر رديف در اخر بدون درسي مثل رياضيات مهندسي يا معدلات ديفرانسيل از نظر سختي قابل قياس با درسها سخت پزشكيم نيست:)

بالا