کنسرت گروه مستان در والت دیزنی

sheida244

عضو جدید

همای و گروه مستان در والت دیزنی هال
نوازندگان با اجرای زیبای موسیقی سنتی ایران ، تما شاگران را به حیرت وا داشتند.

خوش آمد گویی وجد آمیز تماشاگران به گروه موسیقی سنتی مستان و همای در اولین اجرای خود در سه شنبه شب (5 جولای) در والت دیزنی هال نه فقط به دلیل نو آوری خیره کننده ای از الگو های قدیمی موسیقی ایران، بلکه به دلیل بی پروایی های وجد آمیزی بود که گروه (بخصوص در چکا مه ها یش ) به اجرا گذارد.
گروه هفت نفره ی مستان توسط پرواز همای ، جوانی دنبا له رو شیوه ی چامه سرایی پارسی ، تشکیل شده است.در این شیوه سرودن چکا مه ،ساخت و تنظیم موسیقی و خواندن آواز همه بر عهده ی یک نفر (همان خواننده) می باشد. گروه وی دستچینی از نوازندگان زبر دست است .از سازهایی که در کارهای این گروه استفاده شده می توان به تار- نی – کمانچه و سنتور اشاره کرد.
در این اجرا که هم نام آلبوم اخیر گروه (ملا قات با دوزخیان) بود ، همای و همکارانش با الهام گرفتن از شعرهای صوفی ، رومی و حافظ با هدف احیای مجدد روشی قدیمی وایرانی در ساخت نوعی از موسیقی که شنونده را به سطح بالاتری از خودآگاهی می برد، به اجرای قطعات پرداختند.اجرای حدودا سه ساعته ی گروه در والت دیزنی هال با چکامه های قلبی و خالصانه ی همای و سبک جدید موسیقی که ساختاری نو( در ریتم ها و ملودی ) از شیوه ی کهن در موسیقی (و موسیقی فولکلور) ایران است ،توانست گروه را به خواسته ی خود برساند.
در این کنسرت 18 قطعه اجرا شد که هر نوازنده اجرای قطعات را هم به صورت تکنوازی و هم به صورت گروه نوازی بر عهده داشت.
کنسرت با اجرای قطعه ی من از جهانی دگرم شروع شد.بیشتر قطعه ها در این کنسرت با نواختن تنها یک ساز مانند عود یا تنبک به همراه آواز شروع شده و بعد کل گروه بنا به نقش هر ساز در چامه ها به همنوازی می پرداختند.
بسیاری از قطعات اجرا شده توسط گروه طولانی بوده و ضرب آهنگ های غیر قابل پیش بینی داشتند تا جایی که در جاهای متعدد موجب ناکام ماندن تما شا گران برای تشویق (پایان قطعه) شد.با این وجود اجرای گروه بسیار جالب و دلنشین بوده و اغلب چکامه ها به ساده ترین روش بیان می شدند.
شعرهای شاعران برجسته و قابل ستایش ایران زمین همچون پروین اعتصامی و صغیر اصفهانی نیز به وسیله ی همای اجرا شد در حالی که وی گروه را با نواختن کوزه همراهی و رهبری می کرد.
اجرای تاثیر گذار گروه مستان توانست احساسات بسیار خوشایندی را در شنوندگان ایجاد کند.احساساتی که تا مدت ها بعد از ترک سالن کنسرت همچنان پایدار در خاطره ها خواهند ماند...
به نقل از John Payne
Los angeles times
Special to The Times

July 5, 2008
ترجمه: دیبا www.mastan-homay.blogfa.com
*کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز می باشد*

كسي از كاراشون رو ديده!؟؟؟
من كنسرت ملاقات با دوزخيان رو دبدم
به نظر من كه محشره!!!

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
نامشان برايم آشنا نيست. اما با خير جالبي که منتشر کردي، به فکر افتادم کار "ملاقات با دوزخيان" را پيدا کنم. :gol:

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یکی از طرفدارانشون هستم...
کارهای جالبی دارند ، اما با تصنیف هایی که در داخل ایران تولید میشه کمی متفاوته

sheida244

عضو جدید
نامشان برايم آشنا نيست. اما با خير جالبي که منتشر کردي، به فکر افتادم کار "ملاقات با دوزخيان" را پيدا کنم. :gol:

حتماً اين كار رو انجام بديد
خيلي زيباست!

من یکی از طرفدارانشون هستم...
کارهای جالبی دارند ، اما با تصنیف هایی که در داخل ایران تولید میشه کمی متفاوته

منم همينطور
ولي واقعاً دلنشينه!

saeedmagic

عضو جدید
سلام
منم یکی از طرفدارانشون هستم و خیلی کارشون رو قبول دارم.
دوستان از اینجا می تونن فول آلبوم همای رو دانلود کنن (البته باید عضو بشین)
http://www.biamusic2.com/ftopict-2392.html
در ضمنا تفاوت همای با موسیقی سنتی اینه که شعرهاشو خود همای میگه و بیشترش اعتراضیه.

mona gh63

عضو جدید
سلام

سلام

من میخواستم بدونم چجوری میتونم این کنسرتشونو داشته باشم چون ادرسی که داده بودید *****شده بود:smile:

mehr23

عضو جدید
سلام
من هم از طرفدار های سفت و سخت همایم
کسی از احتمال کنسرتش تو ایران خبر نداره؟

آرش بابایی

عضو جدید
سلام
من هم از طرفدار های سفت و سخت همایم
کسی از احتمال کنسرتش تو ایران خبر نداره؟

امکانش تقریبا صفره چون بعد از کنسرتی که در کاخ نیاوران اجرا شد(آلبوم ملاقات با دوزخیان)(شب آخر حضورشان در ایران)ممنوع صدا شدند و اجازه ی کار در داخل ایران را ندارند:cry::cry::(:mad::mad: