اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

مراحل انجام پروژه طراحی سیستم آبیاری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
Clear All
new posts

مراحل انجام پروژه طراحی سیستم آبیاری

برای اینکه ما بتونیم یه سیستم رو درست طراحی کنیم نیاز داریم که اصول کار کنیم و جلو بریم.
    می دونین که آبیاری تحت فشار بر دو نوع موضعی و بارانی هستش. فعلا تو این مبحث ما به طراحی سیستم آبیاری قطره ای می پردازیم.
    آموزش طراحی سیستم آبیاری تحت فشار

مراحل انجام یک پروژه آبیاری تحت فشار از ابتدا تا بهره برداری

شرکت درکلاسهای ترویجی
    تکمیل فرم تقاضانامه توسط متقاضی آبیاری تحت فشار
    بازدید وبررسی اولیه محل اجرای پروژه
    انجام آزمایشات آب وخاک
    نقشه برداری ازاراضی
    طراحی روش مناسب آبیاری تحت فشار
    بررسی طرح درکمیته فنی استان
    ارسال طرح به یکی ازبانک های عامل برای تصویب تسهیلات :
    تصویب اعتبارمورد نیازپروژه وانجام مراحل بانکی
    نظارت برپروژه
    خرید لوازم وتجهیزات پروژه
    اجرای پروژه وتحویل موقت
    تحویل قطعی پروژه
    قبل ازاین که فرد، متقاضی اجرای آبیاری تحت فشاربشود باید به مرکزترویج وخدمات کشاورزی مراجعه ودرکلاس های ترویج یکه درمرکزدهستان یا مدیریت شهرستان مربوطه تشکیل می گرددشرکت نموده وبا مشخصات انواع روش ها ونیزبهترین ومناسب ترین روش آبیاری تحت فشارمتناسب با وضعیت اقلیمی وخاک منطقه ومزرعه ویا باغ مربوطه آشنا شود. سپس پس ازتکمیل تقاضانامه توسط بهره بردار، محل اجرای پروژه توسط کارشناس آبیاری تحت فشارشهرستان به دقت بررسی می شود تا بهترین سیستم توصیه وازضرروزیان احتمالی جلوگیری به عمل آید .
    ازمزرعه ویا باغ متقاضی نمونه مرکب خاک تهیه ومورد تجزیه فیزیکی وشیمیایی قرارمی گیرد. از آب ویا باغ مورد نظرنمونه تهیه وآزمایشات شیمیایی لازم برای تعیین کیفیت آن به عمل می آید .
    پس ازانجام مطالعات پایه وتایید کمیته فنی آبیاری تحت فشار، لازم است از اراضی مورد نظر بهره بردار، نقشه برداری به عمل آمده وبه تایید کمیته فنی استان برسد.
    پس ازتاییدبررسی اولیه وآزمایشات آب وخاک وتهیه نقشه اراضی ، طراحی پروژه یکی ازشرکت های مجاز طراحی سیستم های آبیاری تحت فشار، با لحاظ نمودن نظر بهره بردارداده می شود .
    پس ازانجام طراحی وارائه دفترچه ونقشه مربوطه، طرح با دقت و وسعت نظردرکمیته فنی استان مورد بررسی قرار می گیرد .ازجمله موارد مهم دربررسی یک طرح آبیاری تحت فشارمی توان به چگونگی انتخاب سیستم محاسبه نیازآبی ، قطعه بندی ، برنامه آبیاری درطول فصل رشد،زمان آبیاری ، مدول آبیاری ، محاسبات هیدرولیکی شبکه ، ایستگاه پمپاژوکنترل مرکزی ولیست لوازم ودرنهایت بررسی مالی ودستور العمل بهره برداری ونگهداری اشاره نمود.
    طرح پس ازتصویب موارد فنی طرح درکمیته فنی استان ، لازم است طرح مذکور به یکی ازبانک های عامل برای ارائه تسهیلات به متقاضی ارسال شود .
    پس ازتصویب مورد نیازپروژه توسط بانک عامل ، کارشناس مسئول آبیاری تحت فشار استان به طورکامل درجریان امورقرارگرفته وبه متقاضی توصیه های لازم درمورد چگونگی برداشت وهزینه اعتبارپروژه را ارائه می دهد. بدیهی است پرداخت هریک ازمراحل هزینه پروژه با نظارت مدیریت آب وخاک استان انجام می شود. دراین مرحله زارع می بایست درمورد انتخاب پیمانکارمجازپروژه تصمیم گیری نماید وازپیمانکاربرای اجرای پروژه درخواست همکاری شده وموضوع کتباً توسط زارع به مدیریت آب وخاک اعلام شود. دراین مرحله قرارداد اجرائی با پیمانکارمجازمنعقد می شود. انجام مراحل اداری بانکی مطابق آئین نامه اجرائی مربوطه، به عهده متقاضی ( بهره بردار) می باشد .
    نظارت براجرای کلیه مراحل پیشرفت فیزیکی یک پروژه آبیاری تحت فشارتوسط سازمان جهاد کشاورزی استان ( مدیریت آب وخاک ) انجام می شود. این نظارت می تواند مستقیماً ازطریق مدیریت آب وخاک استان ویا ازطریق بخش خصوصی (شرکت های طراح ومجری مجاز) اعمال می گردد.
    دراین مرحله می بایست نسبت به خریداری لوازم مورد نیازپروژه اقدام شود. با توجه به این که بخش اعظم هزینه های هرپروژه آبیاری تحت فشارمربوط به خرید لوازم وتجهیزات است ، ضرورت دارد ازتولیدات با کیفیت استاندارد وازتولید کنندگان مجاز خرید انجام شود.
    پس ازاجرای کامل وتست نهائی آموزش نحوه بهره برداری ازپروژه به بهره بردارتوسط پیمانکار، پروژه مورد نظربا حضورکارفرما (بهره بردار)، پیمانکار، مدیریت آب وخاک ، نماینده دستگاه نظارت ومدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تحویل موقت می شود.
    پس ازتحویل موقعیت سیستم (پروژه ) ، به مدت یک سال شمسی کمیته بهره برداری استان بطور مستمر نسبت به بهره برداری ازپروژه نظارت ودقت می نماید ودرصورت وجود هرگونه نقض به پیمانکاراعلام نموده وپیمانکارموظف است نسبت به رفع نقض دراسرع وقت (حداکثر15روزپس ازاعلام کتبی ) اقدام نماید . پس از سپری شدن یک سال ، با شرایط فوق وتایید دستگاه نظارت ، نسبت به تحویل قطعی پروژه به بهره بردار اقدام خواهد شد. بدیهی است تحویل قطعی پروژه ، موجب سلب مسئولیت ازپیمانکارنمی گردد واگرمواردی نیازبه پیگیری داشته باشد، می بایست نسبت به انجام آن ازطریق شرکت پیمانکار و بانظارت کمیته بهره برداری استان اقدام شود.

نظر

برای طراحی سیستم دو برگه در اختیار شما قرار می گیرد.
      1. برگه درخواست کشاورز که مشخصات خاک، نوع محصولات و فاصله کاشت درختان، ساعت و مدار آبیاری در اون درج شده.
      2. برگه آزمایش آب
      همچنین یک فایل CAD نقشه زمین
      -----------------------------------------------------------------------------------------

نظر

نوشته اصلي بوسيله parandi2 نمايش پست
        برای طراحی سیستم دو برگه در اختیار شما قرار می گیرد.
        1. برگه درخواست کشاورز که مشخصات خاک، نوع محصولات و فاصله کاشت درختان، ساعت و مدار آبیاری در اون درج شده.
        2. برگه آزمایش آب
        همچنین یک فایل CAD نقشه زمین
        -----------------------------------------------------------------------------------------
        سلام

منم تقریبا به یک راهنمایی مشابه نیاز دارم .
        من قبلا سیستم توزیع و انتقال رو انجام دادم منتاها الان میخوام برای باغ خودمون طراحی سیستم قطره ای تحت فشار رو انجام بدم که نخوام بدم کسی .

چندتا سوال دارم ؟

1. شما برای طراحی از چه نرم افزاری استفاده میکنید ؟
        2. نیاز آبی درخت رو چقدر باید برای شروع طراحی در نظر بگیرم درختا 2000 تا سیب 5 ساله و 200-300 تا سیب 15 ساله هستن .
        3. من با نرم افزاری اپانت و واترجمز کار کردم میتونم با اونا انجام بدم .

4.جنس و ابعداد لوله هایی که باید استفاده بشه و نوع امیتر های رو میشه بهم یه مشخصاتی بدید و تا توصیه کنید .

5. من فایل کد رو دارم منتاها الان موندم که با این نقشه ی توپوگرافی چیکار کنم ؟ یعنی اینکه آیا نرم افزارای شما میاد ازش استفاده میکنه یا نه شما برای رسم فیزیکی از کد استفاده میکنید .

6. آیا باید مختصات دقیق درختا رو داشته باشم یا باید حدودی قرار بدم مثلا 6 در 6 متر برای یک هکتار و محاسبه ی دقیقشون یا از گوگل ارث باید استفاده کنم و نقشه ی توپوگرافی رو با عکس ستش کنم و بعد طراحی .

نظر

با سلام دیدم کسی نیست ادامش ندادم

نظر

با سلام دیدم کسی نیست ادامش ندادم
            ممنون میشم یه کم راهنماییم کنید الان سوال اساسی توی ذهنمه که آیا باید با gps مختصات دقیق درختا رو در بیارم یا از گوگل پلاسم استفاده کنم کفایت میکنه . البته نقشه ی توپوگرافی رو دارم اما محل درختا مشخص نشده .

من محدودت زمانی دارم ممنون میشم کمکم کنید .

نظر

با سلام. اگه مایل هستید با هم پروژه رو حلش کنیم.اینجوری هم تمرینی برای ما می شه هم می شه اونو انجام داد. به صورت علمی و عملی آموزشیست برای دوستان

نظر

با سلام. اگه مایل هستید با هم پروژه رو حلش کنیم.اینجوری هم تمرینی برای ما می شه هم می شه اونو انجام داد. به صورت علمی و عملی آموزشیست برای دوستان
                آره چرا نه مشکلی نیست .

چیکار باید بکنم .

و اینکه جواب این سوال رو ممنون میشم الان بدونم . فرق آرایش خطی با آرایش لوپ قطره چکان ها چیه . منظور اینه که همون یک خط لوله بره و پای درخت یک خروجی ازش بگیریم اما به صورت لوله و دورتادور درخت قرار بدیم

. من الگوی یکی از همسایه هامون رو گرفتم آرایش قره چکان ها رو گفتن لوپ اینو نتونستم پیداش کنم البته مطالب انگلیسی رو هم گشتم اما نتونستم تصوری جز اونچه گفتم بگیرم .

من میخوام با نرم افزار واترجیمز که ما برای خطوط توزیع وانتقال انجام میدیم اینکارو انجام بدم نمیدونم شما با چه نرم افزاری انجام میدید چون پرسیدم هنوز جواب نگرفتم .

این موضوع باعث شد یک واحد آبیاری تحت فشار رو این چند روز از بس جزوه جمع کردم برای خودم فراهم کنم . الگوریتم حل رو دارم با اسفاده از نشریه 286 دارم جلو میرم اما خوب بعضی موارد رو آشنایی با اصلاحاتش ندارم و همین وقت گیره برام .

حالا اگر بحث باز بشه جزوه ها و ... رو هم که ممکنه نیاز بشه رو هم آپ میکنم .

"فقط ممنون میشم معنی این آرایش لوپ رو بهم بگید که یعنی چی که گفتن آرایش لوپ با فاصله ی قطره چکان ها مثلا 1.2 متر فرقش رو با آرایش خطی متوجه نمیشم "

pip.jpg

این عکس انواع آرایش رو گفته اما من لوپ رو نتونستم چیزی پیدا کنم . منظور چیه ؟

و اینکه اگر مایل باشید به صورت ام پی تری و فشرده بریم جلو من زمانش رو دارم که آنلاین باشم اما دوستان رو نمیدونم .

نظر

آرایش خطی یعنی اینکه یه لوله 16 یا 20 لاترال رو بکشیم (یا پهن کنیم) بعد روش قطه چکان بگذاریم.
                  آرایش حلقوی یعنی اینکه از لوله 16 حالت بالا کنار هر درخت یه انشعاب بکشیم و روش قطره چکان بگذاریم.
                  فاصله قطره چکان ها هم فاصله ایه که قطره چکان ها از هم روی لوله دارند.
                  ----------------------------------------------
                  با احترام اگه ممکنه نام گیاه، شهرستانی که اون محصول قرار داره رو بگین.

نظر

آرایش خطی یعنی اینکه یه لوله 16 یا 20 لاترال رو بکشیم (یا پهن کنیم) بعد روش قطه چکان بگذاریم.
                    آرایش حلقوی یعنی اینکه از لوله 16 حالت بالا کنار هر درخت یه انشعاب بکشیم و روش قطره چکان بگذاریم.
                    فاصله قطره چکان ها هم فاصله ایه که قطره چکان ها از هم روی لوله دارند.
                    ----------------------------------------------
                    با احترام اگه ممکنه نام گیاه، شهرستانی که اون محصول قرار داره رو بگین.
                    آهان پس منظور از آرایش لوپ همون حلقه بود که کنار درخت میچرخونن . یعنی عکس زیر :

drip-Dripworks-tree-irrigation.jpg

درسته .

----------
                    شهرستان اقلید فارس

2000 تا سیب 5 ساله و 200-300 تا سیب 15 ساله

خوب برای اینکه کارمون الگوریتم داشته باشه و پله پله بریم جلو از کجاباید شروع کنیم . البته الگوریتم هایی که توی نشریه ها و ضوابط هست رو دیدم اگر قراره طبق همون بریم که همونو اینجا قرار بدیم

نظر

برای شروع باید نیاز آبی رو بدست آورد من از نرم افزار netwat استفاده کردم اما خیلی کم زد به قولی فکر کنم دیتابیسش قدیمیه و اینکه نگفته بود این مقادیر برای چه سن درختی هست . آیا شما میدونید

الان نرم افزار crop wat رو دانلود کردم تا بررسیش کنم بینم جواب اون چی میشه .

اما یه سوال درصد سایه انداز درختا رو چطور باید محاسبه کرد آیا فرمول یا جدول یا کتابی داره . چون برای ماها و دهه های مختلف نیازه ؟

نظر

برای محاسبه ی ETC به ET0 نیازه من داده های ET0 در netwat و 3 تا روش موجود در نرم افزار optiwat رو گرفتم اما داده هاشون با واقعیت نمیخونه آخه میگن بیشترین مقدار توی خرداد هست اما یه نمونه پروژه ی یکی همسایه هامون رو دیدم که اجرا هم شده و بیشترین مقدار رو توی مرداد دهه ی اول داره . حالا موندم کدومو معیاربگیرم و برم نیاز ابی رو حساب کنم .

آیا باید یه ضریب اطمینان در مقادیرش ضرب کنم و اینکه کدوم نرم افزار و مدل رو معیار قرار بدم یا نرم افزار دیگه ای باید استفاده کنم . آخه کروپوات میزان نور و ... رو میخواست نشد ازش استفاده کنم چون سایت هواشناسی نزده بود .

برای الگوریتم هم فکر کنم این خوب باشه

الگوریتم طراحی.jpg

نظر

مشکل اون دوتا برنامه رو فهمیدم چون دیتابیسشون قدیمیه optiwat که برای سال 2003 هست یعنی 82-81 یعمی یک دهه قبل پس اصلا بدردم نمیخوره . باید از کروپوات استفاده کنم . اما مشکلم اینه که داده های هواشناسیشو از کجا گیر بیارم ؟

و هنوز فورمول یا جدول یا نرم افزار یا نموداری برای درصد سایه انداز پیدا نکردم چیکار کنم ؟

نظر

با عرض پوزش از دوستان
                            برای برآورد ننیاز آبی از نرم افزار NetWat یا از سند ملی که مال طرح و برنامه خدابیامرز هست استفاده می شود. البته در بعضی از شرکت ها از برنامه CropWat هم استفاده شده بوده. آمار هواشناسی قبلا تو سایت سازمان بود که دوستان برداشتنش. حالا چرا الله اعلم. احتمالا خواستن بعدا بالاش پول بگیرند.
                            اما بریم سراغ کار خودمون. فرض می کنیم که همه مجوزارو گرفتیم یعنی هم زمین مشاع نیست هم بالای پنج هکتاره و قراره طراحی انجام بشه. قبلش پول طراحی رو می گیریم که اگه کشاورزه با دیدن قیمتا پس افتاد دستمون نمونه تو حنا!!!
                            ما برای طراحی از نرم افزار NETWAT استفاده می کنیم. ایراد این نرم افزار و اون سنده اینه که آمار هواشناسی به روز نیست و چند سال اخیر که خشکسالی شدت گرفته رو در نظر نگرفته. از طرفی دیگه فقط استفاده از آمار های جدید باعث می شه که خطامون به خاطر کم بودن داده زیاد بشه. به هر حال داده هامون ایناست:
                            نوع محصول: سیب.
                            محل باغ: شهر اقلید استان فارس
                            --------------------------------------
                            نرم افزارو باز می کنیم و استان، دشت و محصولو انتخاب می کنیم و روی دکمه پیش نمایش کلیک می کنیم تا صفحه مشخصات بیاد. که میشه شبیه عکس زیر:

Apple.jpgعددهای تو ستون تبخیرتعرق برای دهه محاسبه شده یعنی برای نیاز روزانه باید تقسیم به ده بشه. مسلما دهه سوم تو دو فصل اول سال 11 روزه هستش که نباید فراموش بشه.
                            ویرایش شده توسط parandi2; 2014/6/19, 11:03 PM.

نظر

حالا می ریم سراغ محاسبه نیاز آبی و زمان آبیاری. یه فایل اکسل هستش که بارگذاری می کنم. اینو دانلود کنید که مال خود انجمن صنفی آبیاریه و می تونین از همین جدول استفاده کنین.
                              داده ها اینجوری وارد می شه:
                              نام شهرستان: اقلید
                              گیاه: سیب
                              عمق ریشه: 1.8 متر(عمق ریشه رو به متر بدین نه به سانت)
                              حداکثر ضریب تخلیه: 65%. یعنی مجازیم تا 35% آب تخلیه بشه بعد آبیاری کنیم.
                              سطح سایه انداز: 60%
                              فاصله لاترال ها و روزنه ها هم فاصله درختا هستش که بر اساس چیزی که گفتن زدم 6*6
                              دبی اختصاص یافته برای هر گیاه: دقت کنین که یا از قطره چکانای 4 لیتر در ساعت معمولا استفاده می شه ما برای زمان پیک یعنی رشد کامل درخت در نظر می گیریم 3 قطره چکان که می شه 24 لیتر در ساعت. بر اساس اصول عملی اینجوریه که اگه قطر سایه انداز که می رین می پرسین یا متر می کنین زیر یه متر بود یک قطره چکان، بین 1 تا 1.5، دو قطره چکان، برای 2 تا 3 متر 3 تا و برای بالای 3 به ازای هر متر قطرتاج درخت یک قطره چکان. (منبع: دوره آموزشی شناخت و طراحی روشهای آبیاری تحت فشار آبیاری موضعی نوشته عباسعلی پورمحسنی که می تونین تو هم مجموعه مهندسی آبیاری دانلود کنین)
                              هدایت الکتریکی یا EC آب رو هم که ندادن من زدم 2.8
                              --------------------------------------------------------------------------------------
                              بعد می مونه ستون های تبخیر تعرق، بارندگی موثر که اونارو از تو جدول بند قبل وارد می کنیم. همونجور که قبلا گفتم اعدادو به ده و یازده تقسیم کنین که بشه نیاز روزانه
                              Attached Files

نظر

Working...
                              X