اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

دانستنیهای دامپروری

Collapse
این یک تاپیک مهم است.
X
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  #46
  تكنیك انتقال جنین در گاو

  عمل انتقال جنین 1 (ET) برای اولین بار حدود 55 سال پیش با موفقیت بر روی گاو ها انجام گرفت . عمل انتقال جنین صرفاً بر روی گاوهای ماده صورت می گیرد. گاو ماده ای كه از او جنین جمع آوری می شود به عنوان دهنده ی جنین و در اصطلاح donor می گویند . گروهی از گاوهای ماده كه جنین ها را می گیرند به عنوان ماده گاو گیرنده و در اصطلاح reciptent می گویند .
  عمل ET فرایندی است كه طی آن ، جنین ها از شاخ رحم گاوهای دهنده جنین در مرحله پس از مرولا جمع آوری شده و جهت تكامل مراحل آبستنی تا تبدیل شدن به یك گوساله كامل در شاخهای رحم گاوگیرنده جنین ساكن می شوند . در واقع ، گاوهای گیرنده جنین نقش دایه را برای فرزندان گاو دهنده ایفا می كنند . به ازای هر یك گاو دهنده 18-14 راس گاو گیرنده جنین بایستی در نظر گرفته شود . اصولاً گاو دهنده جنین گاوی است با صفت ژنتیكی برتر و گاو اصیل ولی گاوهای گیرنده جنین ، گاوهایی با صفت ژنتیكی متوسط یا پایین می باشند . اگر چه گاوهای گیرنده از لحاظ فنوتیپی و محیطی ممكن است روی نتاج اثر بگذارند ولی بر ساختار ژنتیكی گوساله ، تاثیر نخواهند داشت و از ارزش گوساله برای مقاصد اصلاح نژادی نمی كاهد .
  در چه مرحله ای تخمك بارور شده را به عنوان جنین دانسته و بایستی از گاوهای دهنده جنین جمع آوری نمود ؟
  پس از این كه اووسیت ها شوك حرارتی دیدند ، رشد نموده و لقاح صورت گرفته و 10-9 روز پس از لقاح تخمك بارور شده كه از مرحله مرولا به مرحله بلاستوسیت می رسد ، بایستی جمع آوری نمود كه این روزها بر اساس چرخه فحلی ، معادل روزهای 8-6 چرخه فحلی می باشد . جنین ها حتماً بایستی در فاصله روزهای 8-6 سیكل فحلی ، جمع آوری بشوند ، چون اگر تا روز 14 چرخه فحلی طول بكشد ، جنین ها به دلایل زیر از بین خواهند رفت :
  1- تفریخ نشدن جنین های بزرگ و عدم تبدیل آنها به گوساله به خاطر انجماد .
  2- اثرات تغییرات هورمونی رحم در جنین ها ، به دلیل توقف طولانی جنین در رحم گاو .
  همزمان سازی فحلی 2:
  برای این كه عمل ET با موفقیت بالاتری همراه باشد ، بایستی گاوهای دهنده و گیرنده هر دو در یك مرحله از سیكل فحلی باشند تا شرایط لازم جهت دادن و گرفتن جنین در آنها فراهم باشد . برای این منظور عمل همزمان سازی فحلی را انجام می دهند .
  عمل همزمان سازی فحلی با تزریق عضلانی هورمون قابل انجام است. هورمون به كاررفته در این عمل PGF2a می باشد كه باعث تحلیل رفتن جسم زرد می گردد . تزریق pgf2aدر 4 روز اول و 3 روز آخر چرخه فحلی موثر نمی باشد . چون در این روزها جسم زرد در حال تحلیل رفتن می باشد . پس زمان مناسب تزریق هورمون PGF2A بین روزهای 18-5 چرخه فحلی می باشد .
  سوپر اوولاسیون 3 :
  با توجه با این كه ماده گاو ها در هر بار تخمك ریزی یا اوولاسیون٬ یك اووسیت آزاد می كند و با توجه به این دوره آبستنی طولانی مدت هم دارد (9 ماه) پس نه تنها سرعت پیشرفت ژنتیكی كند می شود ، بلكه یك ماده گاو در طول عمر باروری خود فقط چند گوساله تولید خواهد كرد (كه اغلب كمتر از 10 گوساله خواهد بود )لذا با انجام عمل سوپر اوولاسیون و به دنبال آن با انجام عمل ET می توان این مسئله را بهبود بخشید . سوپراوولاسیون فرایندی است كه در آن به جای این كه از دام دهنده یك تخمك حاصل بشود ، چندین تخمك حاصل می شود و می توان در هر دوره تخمك ریزی ، به جای یك تخمك 10 تخمك و متوسط 6 تخمك بدست آورد و به تبع آن به جای یك گوساله ، متوسط 6 گوساله در یك دوره آبستنی حاصل نمود . عمل سوپراوولاسیون نیز همانند همزمان سازی فحلی با تزریق عضلانی هورمون قابل انجام است . با این تفاوت كه عمل همزمان سازی فحلی بین هر دو دام دهنده و گیرنده جنین صورت می گیرد ولی عمل سوپراوولاسیون فقط در دام دهنده جنین باید انجام بشود . هورمونهای به كار رفته دراین عمل ، هورمون های FSH و هورمون های PMSG (هورمونهای گنادوتروپین سرم مادیان أبستن ) و هورمون HAP (عصاره هیپوفیز پیشین اسب )می باشد .
  از بین این هورمون ها ، هورمون FSH كاربرد بیشتری دارد ، در صورتی كه هورمون pmsg هورمون قوی تری است و یك بار تزریق PSMG با تزریق FSH برابری می كند . چون نیم عمر PMSG به مراتب بیشتر از نیم عمر FSH می باشد و نیم عمر FSH پایین است ، به این خاطر آن را به مدت 4 روز متوالی و هر روز در دووعده صبح و عصر تزریق می كنند كه در كل بایستی به میزان 28 میلی گرم FSH تزریق بشود . تا عمل سوپر اوولاسیون انجام گیرد . پس همچنان كه در روش تلقیح مصنوعی4 AL)) یك گاو نر اصیل (مثلاً 3 ساله ) می تواند پدر یك میلیون گوساله باشد در عمل (ET) نیز با فرآیند سوپر اوولاسیون یك ماده گاو اصیل می تواند تعداد زیادی گوساله (فقط در یك دوره آبستنی )بشود .
  شستشوی جنین5 :
  پس از اینكه عمل همزمان سازی فعلی و سوپر اوولاسیون صورت گرفت و تخمك ها به شكل جنین درآمدند بایستی طی عمل شستشوی جنین ها جمع آوری شوند . برای انجام عمل شستشوی جنین از ماده شوینده مخصوص كه معمولاً حاوی محلول نمكی بافر فسفات +4 درصد آلبومن سرم گاوی است استفاده می شود . برای انجام عمل شستشو از یك سوند یا كاتتركه به نام سوند فولی معروف است استفاده می شود . این سوند را اول بایستی ضد عفونی كرده سپس به شاخ رحم گاو دهنده جنین وارد نموده و عمل عمل شستشوی را انجام داد .
  سوند فولی داراری 3 كانال می باشد. كانال اول مخصوص دمیدن هوا است تا قسمت بادكنكی كه در انتهای این كانال است متورم شده و باد شود تا هم باعث تثبیت سوند فولی در شاخ رحم شده و هم مانع بازگشت مایع شستشوی جنین از طرف شاخ رحم به بدنه رحم بشود . كانال دوم مخصوص ارسال ماده شوینده مذكور به طرف شاخ رحم است . كانال سوم مخصوص خروج جنین ها به همراه ماده شوینده می باشد كه به داخل لوله آزمایش یا محیط كشت كه حاوی (محلول نمكی با فرفسفات +4 درصد آلبومن سرم گاوی ) می باشد ریخته می شود . چون غلظت جنین ها بالاتر از غلظت محیط كشت می باشد ، جنین ها در عرض 2 دقیقه در ته ظرف ته نشین شده و بایستی حدود 10 دقیقه محیط كشت حاوی جنین را در جای ثابت و بدون حركت نگهداری نمود . سپس جنین ها را در زیر میكروسكوپ مورد بررسی قرار داده و آنها را ارزیابی كرده و سپس درجه بندی می كنند كه از جنین درجه 1 (عالی )تا جنین فاسد یا مرده طبقه بندی می شوند . جنینهای درجه 1 را می توان منجمد كرده و برای مصارف دوره های بعدی نگهداری نمود ولی جنین های درجه 2 یا درجه 3 را می توان همان روز جنین گیری به گاوهای گیرنده انتقال داد.
  انجماد جنین6:
  اگر قرار است جنین ها در همان روز جمع آوری شده به گاوهای گیرنده انتقال یابند كافی است برای چند ساعت در محیط كشت تازه و سترون كه دمای آن محیط كشت هم معادل دمای بدن گاو است نگهداری بشود . ولی اگر بخواهیم جنین ها را برای مدت طولانی نگهداری كنیم بایستی حتماً آنها را منجمد كرده و محافظت نمائیم مثل روش AL كه اسپرم گاو نر اصیل را به صورت منجمد نگهداری می كنند . ولی جنین ها در برابر عمل انجماد سازی و سپس ذوب كردن یخ شان جهت مصرف بسیار حساس تر از اسپرم می باشند .
  هر جنین اغلب در یك استرا 7به حجم 25% سی سی نگهداری می شود . ماده محافظت جنین ها ، گلیسرول و اتیلن گلیسرول می باشد كه اخیراً استفاده از اتیلن گلیسرول نتایج بهتری را نشان داده است . سپس توسط دستگاه های اتوماتیك دمای استراها را به دمای ازت مایع (196- درجه سانتی گراد ) می رسانند. برای ذوب كردن یخ جنین های منجمد شده نیز جهت مصرف برای انتقال به گاوهای گیرنده با قرار دادن استرا در حمام آب گرم با دمای 37 درجه سانتی گراد یخ ذوب شده و جنین ها برای انتقال آماده می شوند . وقتی از جنین های منجمد شده ای كه بعد ها ذوب می شوند برای انجام عمل ETاستفاده شود میزان آبستنی نسبت به زمانی كه از جنین تازه استفاده می شود ٬ 10 درصد كم می گردد .
  روش های انجام عمل ET :
  در روش جراحی قدیمی ، ماده گاوها را تحت بی حسی عمومی قرار داده ، به پشت خوابانیده و شكافی بین پستان و ناف گاو ایجاد كرده رحم را جلوكشیده ، و عمل جمع آوری یا انتقال جنین صورت می گیرد ولی در روش جراحی جدید ، بی حسی موضعی صورت گرفته و در پهلوی گاو شكاف ایجاد كرده و رحم را جلوكشیده و با پیپت نازك مثل پیپت در عمل AL ، جنین ها را از شاخ رحم جمع آوری یا انتقال می دهند .
  هدف از انجام عمل ET :
  1- افزایش تعداد نتاج از گاوهای ماده با صفات ژنتیكی برتر (بدین شكل كه با انجام عمل ET می توانیم تعداد گوساله های گرفته شده از یك گاو اصیل و با ارزش را تا چندین برابر افزایش دهیم .)
  2- سهولت در امر صادرات و واردات (همچنانكه در عمل AL )كه در آن به جای نقل و انتقال گاو نر اصیل اسپرم منجمد گاو نر اصیل بین كشورها مبادله می شود . در عمل ET نیز به جای نقل و انتقال گاو ماده اصیل ، جنین منجمد شده آن بین كشورها مبادله می شود.
  3- انجام عمل دو قلو زایی در ماده گاوها (هر چند ممكن است 15-12 درصد نتاج فری مارتین باشند .)
  4- كنترل بیماری هم در دهنده ها وهم در گیرنده ها و هم در جنین های حاصله .
  5- نگهداری جنین های بدست آمده از گاوهای دهنده جنین به مدت طولانی به خاطر قابلیت انجماد جنین ها.
  بهترین كاربردهای مورد استفاده جنین :
  1- انجام آزمایش بر روی جنین ها : جهت پی بردن به صفات نا مطلوب به عنوان مثال مطالعه و بررسی صفت نامطلوب سم قاطری یا سم بدون شكاف .اگر پدری ناقل ژن این صفت باشد ، نتاج حاصل از آن ، اگر به شكل جنین به گاوهای گیرنده منتقل شود، با مطالعه جنینها در 2 ماهگی می توانیم به این صفت نامطلوب و امثال آن پی ببریم .
  2- بكارگیری ماده گاوهای اصیل در تولید گوساله های نر ممتاز :
  در حالت طبیعی برای این كه 100 گوساله نر اصیل به منظور تحقیقات اصلاح نژادی داشته باشیم ، بایستی 300 ماده گاو برای تولید اینها داشته باشیم چون احتمال دارد كه الف) همه ماده گاوها آبستن نشوند ب ) نیمی از نتاج حاصل ، گوساله های ماده باشند ج ) اگر گوساله های نر هم تولید بشوند ، گوساله های نر حاصله یا تلف بشوند یا ممتاز جهت انجام عمل اصلاح نژادی نباشند . پس با انجام عمل سوپر اوولاسیون و متعاقب آن عمل ET می توانیم فقط با نگهداری 150 ماده گاو اصیل به 100 گوساله نر اصیل برسیم چون حداقل یكی از جنین های گاو سوپراووله جنین نر خواهد بود .
  3- انتقال وسیع و نامحدود ژن:
  روش ET با در دسترس داشتن جنین می توان ژن را از یك نژاد به نژاد دیگر مهاجرت داد مثل مهاجرت ژن از نژاد گاو اصیل (مانند هلشتاین ) به نژاد گاو بومی .به طور كلی گاودارانی كه تمایل دارند دختران بیشتری از گاو پر تولید و مورد علاقه خود داشته باشند به این كار اقدام می كنند ونیز در صورتی كه نیاز به گوساله نر اصلاح نژادی والدین با كیفیت بالا داشته باشند از این روش استفاده می كنند .

  منابع :
  1- مقیمی ، علی و احمد ریاسی . 1373
  باروری و نازازیی در گاوهای شیری (ترجمه) انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد .
  2- Hasler , J.F. 1992 . Current status and potential of embryo transfer and reproductive technology in dairy cattle .j. dairy Sci ,75 : 2857 -2879
  پی نوشت ها :
  1- Embryo transfer
  2- Syncronizaition
  3- Super ovulation
  4- artifical insemination
  5- Flushing
  6- Freezing
  7- Straw
  دنیای كشت و صنعت شماره 27
  مرکز مقالات کشاورزی کشاورز تنها

  نظر


   #47
   مدیریت مطلوب برای بهترین عملکرد در دامپروری

   در مزارع پرورش گاوهای شیرده،علاوه بر تولید مطلوب شیرکه از گاوهای پر تولید مورد انتظار است،،مدیریت ازمناسب نیز باید اعمال شود. این مقاله شماری از جنبه های مدیریتی را که می تواند در افزایش تولید شیر نقش عمده داشته باشد را شرح می دهد: اندازه گیری شیر و تر کیبا ت آن - تداوم شیردهی پرورش گوساله های جوان - فاکتورهای محیطی و ...

   در مزارع پرورش گاوهای شیرده،علاوه بر تولید مطلوب شیر که از گاوهای پر تولید مورد انتظار است،،مدیریت ازمناسب نیز باید اعمال شود. این مقاله شماری از جنبه های مدیریتی را که می تواند در افزایش تولید شیر نقش عمده داشته باشد را شرح می دهد:

   اندازه گیری شیر و ترکیبات آن

   مقدار تولیدشیرو ترکیباتی همچون چربی و پروتئین بوسیله کیلوگرم قابل اندازه گیری است.در هر دوره شیردهی کیلو گرم چربی و پروتئین به ازای هر گاو بعنوان معیاری برای رتبه بندی گاوها استفاده می شود.از آنجائی که تولید شیر در هر گروه سنی در مقایسه با گروه دیکر متفاوت است،مقدار تولید شیر باید بر اساس سن استاندارد ،تصحیح شود. برای این نحو مقایسات، اولین شیردهی تلیسه ها مد نظر گرفته می شود. یک مدیر خوب با دانستن میزان تولید شیر به ازای هر گاو،قادر به تصمیم گیرهای مناسب مدیریتی در مزرعه خواهد بود.به عنوان مثال رکوردهای تولید شیربه ازای هر گاو،تعیین کننده اصلی نحوه تنظیم جیره مناسب می باشد.


   تداوم شیردهی

   این مطلب که در طول شیردهی گاوها با هم به پیک تولید شیر مناسب برسند،بسیار حائز اهمیت است.در تلیسه ها طبیعا نسبت به گاوهای مسنتر ،منحنی شیردهی یکنواخت تر می باشد،بطوری که شیردهی در تلیسه هادر یک زمان معین شروع می شوداماتا آخر دوره سطح تولید شیر ثابت می ماند.

   در گاوهای مسنترپیک تولید شیر(در داخل ۱۰۰روزاول شیردهی)ایجاد شدهوتداوم شیردهی آنها بالاست.

   از لحاظ مد یریتی در آغاز شیردهی گاوها باید در شرایط بدنی مناسب باشند تا بعد از شروع شیردهی،عملکرد مطلوبی را از لحاظ سوخت و ساز نشان دهند.

   از قسمتهای مهم دیگر منحنی شیر دهی،۱۰۰ روز آخرشیر دهی می باشد،در این مرحله گاوها تمایل کمتری به اضافه وزن دارندو باید خشک شوند،درنتیجه مواد مغذی قادر خواهند بودبرای شیردهی آینده مهیا شوندوبطور مسلم گاوها در شیردهی آینده کمتر به بیماریهای متابولیکی مبتلا خواهند گشت.


   پرورش گوساله های جوان

   پرورش صحیح گوساله،تولید مطلوب شیر را به دنبال خواهد داشت،زیرا همیشه باید به خاطر داشت که گوساله امروز،گاوهای فردا هستند.

   آبستنی تلیسه ها تا زمانی که بافتهای پستان به وضعیت ایده ال نرسد بایدبه تاخیر افتد،شرایط مناسب از لحاظ وزن برای تلیسه ها ۵۵۰-۵۲۵ می باشد.

   تلیسه ها تا ۱۵ ماهگی نبایدکمبود رشد داشته باشنددر غیر اینصورت آنها قادر نخواهند بود به رشد ایده ال برسند. از طرفی چاقی تلیسه های آبستن نیز ممکن است مشکلاتی همچون سخت زائی را به همراه داشته باشد.برای تلیسه های آبستن معمول۱ الی ۲ کیلو کا ه غلات را که با انرژی پایین مرتبط است،استفاده می گرددزیرا این سیستم نشخوار تلیسه را بخوبی تحریک می کندو مصرف مناسب خوراک بعدی را تضمین می کند.

   گاوها نشخوارکننده هستند نشخوارکنندگان دارای معده چهار قسمتی هستند.لذا به جیره متعادل از علوفه و کنسانتره نیازمندند.برای بدست آوردن تولید شیر مطلوب،یک جیره متعادل باعث تضمین عملکردمناسب سیستم شکمبه شده واحتمال اختلالات متابولیکی همچون تب شیرو جابجائی شیردان را کا هش میدهد.زمانی که عملکرد شکمبه مطلوب باشد، مصرف خوراک افزایش می یابد.


   فاکتورهای محیطی

   در طول ابتدای شیردهی،گاوهای پر تولیدگرمای قابل توجهی تولید میکنند،بنا براین در محل نگهداری یک هواکش باید تعبیه گردد و آب آشامیدنی مناسب در اختیار گاوها قرار گیرد.

   اگر از طریق هواکش نور مستقیم وارد جایگاه گردد،یک سایه بان نیز باید در نظر گرفته شود،این موارد باعث خواهد گردیدکه گاوها با استرس حرارتی مقابله کنند و مصرف خوراک آنها در حد مطلوبی باشد.توجه داشته باشید که منطقه آسایش در گاوهای شیردهی در دامنه ۵-۱۵درجه سانتیگراد می باشد.


   ماشین شیر دوش

   ماشین شیر دوش نقش مهمی را در سلامت پستان بر عهده دارد.قبل از شیردوشی پستان باید تمیز وخشک شود وبا استفاده از اسپریهای مخصوص ضد عفونی،سر پستانکها تمیز شوند.عملکرد نادرست دستگاه شیر دوشی ممکن است باعث آسیب سر پستانکها شود.از لحاظ مد یریتی فاصله دو بار دوشش باید حداقل ۱۲ ساعت باشد،رعایت این زمان تاثیر مطلوبی در سلامت پستان دارد.اگر این زمان رعایت نگردد،احتمال بالائی برای ابتلا به عفونتهای همچون اشریشیاکلی واسترپتوکوکوس وجود خواهد داشت.


   بهداشت مزرعه

   رعایت بهدداشت در مزرعه سهم عمده ای در تولید گاوهای پر تولید شیربالا دارد.خشک کردن محل استراحت و ریختن کاه خشک در زیر گاوها نیز نقش مهمی را در سلا متی و عدم ابتلا به بیماریهای پا برعهده دارد.

   برای کاهش احتمال ابتلا به عفونتهای باکتر یائی،استفاده از حمام پاهر۴-۳ هفته ضروری است و سم چینی هر سال دو بارو تر جیحا در دوره خشکی توصیه می گردد.

   کاهش لنگش از این طریق باعث کاهش هزینه های دامپزشکی و کشتار گاو ها خواهد گردید.
   منابع ار ماهنامه تخصصی فنی تحلیلی مزرعه داران...

   نظر


    #48
    آنستروس و استروس در گاوهاي شيري

    تعيين دقيق ،درست و موثر فحلي در گاو شيري از مهمترين اجزا يك برنامه مديريت توليد مثلي در صنعت گاوشيري است . استروس (estrus=heat) يا فحلي دوره اي است كه حيوان ماده به حیوان نر اجازه جفت گيري مي دهد وآنستروس دوره اي است كه فحلي در دام بروز نمي كند .تشخيص نادرست فحلي گاوداران از عوامل اصلي اختلاف در برنامه هاي توليد مثلي يك گله مي باشد . مشاهده انفرادي گاوها در زمان فحلي به دليل زير مشكل مي باشد :
    تخمدان گاو عمل منظمي ندارد ووجود اشكال درچرخه توليد مثلي (فحلي )باعث ايجاد آنستروس گاو مي شود . همچنين مشاهدات كم دقت پرورش دهندگان با عث تشخيص نادرست گاوهاي فحل مي شود كه دليل دوم متداول تر مي باشد . سطح گستردگي اين مشكلات در بين گاوها متفاوت است . درصد گاوهايي كه تا 60 روزگي فاقد چرخه نرمال فحلي مي باشند دامنه اي كمتر از 5 درصد تا بيش از 20 درصد دارند و درصد خطا (شكست ) در دوره فحلي دامنه اي از (15 › )تا (60 › ) درصد دارند .
    تشخيص مشكل (معضل) :
    ثبت معاينات دامپزشك در مورد تخمدان هاي گاو در تعيين مشكل بسيار مهم مي باشد .معاينات حداقل هر ماه يك بار انجام مي شود . به طوري كه براي تعيين آنستروس يا خطاي فحلي ثبت تاريخ نخستين فحلي و مشاهدات صورت گرفته ضروري مي باشد . اگر در گله اي اين ركورد وجود نداشته باشد يا توليد كننده اقدام به ثبت اطلاعات نكرده باشد جمع آوري و ثبت اطلاعات قدم اول در شناسايي مشكل مي باشد . هر چند كه جمع آوري اين اطلاعات براي انجام مقايسات درست و معني دار 6 تا 9 ماه طول مي كشد . ركوردهاي گرفته شده از دوسوم گله (كل گله )جمع آوري ميشود .
    آنستروس (anestrus) :
    تشخيص گاوهايي كه داراي كيست تخمداني مي باشند ، اگر بيش از 15 درصد گله داراي كيست باشد براي رفع مشكل بايد اقدام جدي نمود بر اساس داده ها و اطلاعات ثبتي در مورد معاينات گاوها ، هر دام را تا 90روز بعد از زايش بايد آزمايش نمود . معاينات هر ماه يك بار انجام مي شود درصد گاوان (قبل تا از 60 روز پس از آبستني ) كه تا 60 روزگي فعاليت تخمداني نشان مي دهند محاسبه و بررسي مي شود . اگر بيش از 10درصد دام هاي گله اي ، فعاليت تخمداني نداشته باشند ( نسا روز 60 پس از زايش ) داراي يك مشكل مي باشند . اگر معاينات 2 بار در ماه انجام شود درصد گاوان مورد معاينه و مورد ارزيابي قرار گرفته به همراه نتايج آن قبل تا 35 روزگي و 45روزگي مشخص مي گردد .به طوري كه در يكي از معاينات عدم فعاليت تخمدان مشخص مي شود . گله اي كه بيش از 35 درصد دام هايش تا روز 35 آبستني مواجه با عدم فعاليت تخمداني شود و يا وجود بيش از 5 درصد دام هاي غيرفحل تا روز 45 آبستني ،نشان از يك معضل در آنستروس مي باشند .
    اگر معاينات بيش از دو بار در ماه صورت بگيرد درصد دام هاي معاينه شده و نتايج آنها در تاريخ هاي قبل از 24 ،32و40 روز بعد از زايش ذكر ميشود به طوري كه حداقل يك معاينه براي تست فعاليت تخمداني دام انجام مي شود . در گله هاي نرمال ، 50 درصد گاوان تا روز 24 داراي فعاليت تخمداني بوده و براي زمان هاي ديگر بيش از 70 و 95 درصد ذكر شده است .

    متوسط روزهاي بعد از زايش در گاوهاي نرمال (Britt.j.etal j.Anim.sci.39:915 -919)
    متوسط
    24
    38
    روز بعد از زايش (1) در هنگامي كه 95 در صد گاوان فعالند .
    40 روز
    63 روز
    هنگامي كه 70 درصد گاوان داراي فعاليت مي باشند .
    32 روز
    50 روز
    نوع فعاليت
    فعاليت تخمداني (2)
    فعاليت فحلي (3)
    خطاهاي فحلي
    كيست تخمداني
    محاسبه تعدادروزاز زايش تا مشاهده فحلي نخست در گاو در تشخيص خطا بسيار موثراست .
    تعيين متوسط (ميانگين ) روزها تا نخستين فحلي و درصد گاواني كه فحلي آنها قبل از 50 و 63 روزگي (بعد از زايش )مشخص شده است . بيش از 70 درصد گاوان فحل تا 50 روزگي و بيش از 95 درصد گاوان تا 63 روزگي تعيين وضعيت مي گردند . به طوري كه اگر تعداد روز تا فحل نخست بيش از 50 تا 63 روز باشد وجود يك مشكل در فحلی گله حتمي مي باشد . تغذيه ناكافي و عفونت رحمي 2 دليل عمده در ايجاد آنستروس گله گاوان شيري است و انرژي در اين ميان اهميت ويژه اي دارد . همچنين توجه به جفت ماندگي ، تيپ و مساله زايش ، سخت زايي Dystocica در گله ضروري مي باشد .
    منبع:http://ivanof.blogfa.com

    نظر


     #49
     ناباروری در گاو شیری.پدیده های نوین


     پدیده های نوین ٬ استراتژی های جدید را برای گاو نزدیک زایمان توصیه می کند     گاوها هرچه به زمان زایمان و آغاز دوره شیر دهی جدید نزدیک تر می شوند ٬ دچار تنش یااسترس بیشتری می شوند . در خلال این دوره ی انتقال ٬ بسیاری تغییرات بیولوژیکی جهت مراحل مختلف زایمان و شروع شیر دهی رخ میدهد و البته تغییرات عمده تری در روش مدیریت این دوره نیز انجام می شود که مزید بر استرس های بیولوژیکی می باشد .

     همانگونه که همگان قبول دارند ٬ دوره ی انتقال دوره ی بسیار حساس در جهت پیشگیری از مجموعه مشکلات دام می باشد . با وجود تلاش بسیار حساس در جهت پیشگیری از مجموعه مشکلات دام می باشد . با وجود تلاش بسیار متخصصین عملی تغذیه ی گاو و محققین دانشگاهی ٬ مشکلات اوایل دوره ی شیر دهی همچنان وجود دارد . یک توصیه عملی بسیار معمول این که دریافت مواد غذایی توسط دام را قبل از زایمان باید تحت نظر گرفت . دریافت غذا به ویژه در هفته ی آخر قبل از زایمان یک مسئله طبیعی است .

     سه هفته قبل از زایمان دریافت ماده ی خشک گاو وتلیسه ی شکم اول حدود 9/1 و7/1 درصد وزن بدن آن می باشد ولی تفاوت های عمده ای از یک گله تا گله دیگر از نظر در یافت ماده ی خشک دیده شده است . متاسفانه زمانی که نیاز گاو به مواد غذایی جهت رشد جنین و آماده شدن سیستم پستانی برای دوره ی شیر دهی بعدی افزایش می یابد ٬اشتهای گاو کاهش پیدا می کند . به همین علت توصیه ی افزایش دادن دریافت ماده ی خشک (مواد غذایی) به نظر منطقی می آید.

     حدود 10 سال قبل تحقیقی انجام دادیم که در آن گاوهایی که به طور طبیعی قبل از زایش ٬ کاهش دریافت غذایی داشتند با گاوهایی که به طور دستی تغذیه ی اجباری شدند (به صورتی که دریافت ماده ی خشک آنها کاهش نیافت ) مقایسه گردیدند ٬ گاوهایی که به طور اجباری تغذیه شده اند ٬ تمام پس مانده ی آخور آنها به صورت دست ی وارد شکمبه آنها شد (از طریق فیستول بادریچه ی تعبیه شده ). شکل شماره 1 دریافت ماده خشک 2 گروه گاو را نشان می دهد در مقایسه گاوهائی که تغذیه اجباری داشتند و دریافت ماده خشک آنها کاهش نداشت ٬وضعیت آنها پس از زایمان بهتر از گروه شاهد بود . چربی کمتری در کبد و کتون کمتری در خون داشتند و آنها شیر بیشتر و با درصد چربی بالاتری تولید کردند . برداشت منطقی از این تحقیق افزایش مقدار در یافت ماده ی خشک در قبل از زایمان بود و این توصیه پیغامی بود که از آن زمان ما به دامدار ٬دامپزشک و متخصص تغذیه ارسال می کردیم .

     شواهد قوی وجود دارد که احتمال برداشت دیگری از نتایج تحقیق فوق را تقویت می کند . تحقیقاتی در دانشگاه ایلینویز و اخیراً در دانشگاه فلوریدا انجام گردیده که نتیجه گیری جدیدی را عرضه می کند و آن این محدودیت تغذیه در دوره ی انتقال (دوره ی خشکی ) به خوبی تغذیه اجباری یا تغذیه آزاد پاسخ داده است . شکل شماره (2) منحنی دریافت ماده ی خشک با محدودیت را نشان می دهد . دقت کنید که دریافت ماده ی خشک تغذیه با محدودیت و تغذیه گروه شاهد (طبیعی) در قبل از زایمان برابر است . تحقیق دانشگاه ایلینویز نشان داد که چربی کبد گاوهای تغذیه شده با روش محدودیت ٬ کمتر بوده و پس از زایمان دریافت ماده ی خشک آن ها بالاتر رفته است .

     جهت دستیابی به پاسخ واقعی ٬ نیاز به بررسی مجدد نتایج مطالعه ی تغذیه اجباری و تحقیقات انجام شده در دانشگاه های ایلینویز و فلوریدا داشتیم .

     پس از بررسی نتایج تحقیق قبلی خود که در آن گاوها به روشی تغذیه شده بودند که موجب تفاوت فاحشی در دریافت ماده خشک گاوهای خشک نزدیک زایش گردید به این نتیجه رسیدیم که نتایج تحقیق ما هیچ گونه رابطه ای میان میانگین دریافت ماده ی خشک 3 هفته ی آخر آبستنی و مقدار چربی جمع شده در کبد پس از زایمانرا نشان نداد ولی رابطه معنی داری را بین کاهش دریافت غذا در سه هفته آخر آبستنی و مقدار چربی جمع شده در کبد پس از زایمان گاوها را نشان داد . بدین معنی که هر چه دریافت غذا کاهش بیشتری داشت جمع شدن چربی در کبد بیشتر بود . در تحقیق اولیه ی ما تغذیه ی اجباری به ما این امکان را داد که دریافت غذا را به حداکثر برسانیم وهمچنین در جهت پیشگیری از کاهش دریافت مواد غذایی در قبل از زایمان کمک زیادی کرد و اکنون با پدیده های نوین توصیه می گردد بالا بردن دریافت غذا به سمت حداکثر ٬ جهت سلامتی و تولید خوب گاو پس از زایمان ضروری نیست . شاید بهتر باشد در دوره ی قبل از زایمان سعی و تلاش در جهت دریافت مواد غذایی شود تا بالا بردن دریافت مواد غذایی .

     در یافت بالاتر ماده ی خشک زیان آور نیست و نباید علیه این کار تبلیغ گردد ولی اگر گاوها نتوانند مقدار دریافت ماده ی خشک را در خلال دوره ی زایمان ادامه دهند در معرض خطر بیشتری قرا ر خواهند گرفت . پر واضح است که امکان نگهداری اشتهای کل گاوها وجود ندارد و متاسفانه تحقیقات کافی در این خصوص وجود ندارد تا بتوان استراتژی مناسبی را در جهت جلوگیری از کم شدن دریافت ماده ی خشک ارایه نمود . تنها توصیه های منطقی را می توان قبول کرد و بکار برد . در دوره ی قبل از زایش یا دوره ی خشکی نزدیک زایمان به طور طبیعی گاو غذای کمتر می خورد بنابر این پیشگیری از هر مسئله ای که باعث کاهش بیشتر دریافت غذا گردد٬بسیار مهم و حیاتی است .

     مهم ترین نکات جهت یادآوری :

     - جایگاه گاوهای نزدیک زایمان را متراکم نکنید . این مشکل معمول گاوداری هاست به ویژه گاوداریهای توسعه یافته و در تهیه ی جایگاه مناسب جهت گاوهای در حال انتقال موفق نشده اند . تراکم جمعیت در جایگاههای با Free-stall 90% تعداد جایگاه آزاد انفرادی است . در جایگاه های بدون free-stall و باز حدود 30 متر مربع (مسقف و آزاد )برای هر گاو باید در نظر گرفته شود .

     - از جابه جایی بیش از حد پیشگیری کنید . محیط های جدید و گروه جدید گاو ایجاد تنش می کند . داشتن گروه های متعدد لزوماً یک حسن نیست . به ویژه از جابه جایی گاو وتلیسه قبل از زایش باید اجتناب شود .

     - گاو و تلیسه را در صورت امکان جدا از هم نگهدارید . با این که حساسیت تلیسه نسبت به گاو در برابر مشکلات کم تر است ولی اگر در محل غذاو آخور قادر به رقابت با گاو نباشد با جدا سازی آنها این مسئله ایجاد مشکل نخواهد کرد .

     - از تغییر شدید جیره ی غذایی اجتناب گردد . به خصوص از افزودن ناگهانی مواد غذایی که خوش خوراک نیستند از قبیل (پودر خون٬ چربی) جلوگیری شود . دوره ی انتقال زمان خوبی جهت تغذیه دام با علوفه ی خراب یا کپک زده نیست .

     - از غذای کاملاً مخلوط جهت تغذیه ی گاوهای نزدیک زایش استفاده گردد تا قابل جدا سازی و و انتخاب گاو نباشد .

     بدین وسیله از مصرف نشاسته و کنسانتره بیش از حد جلوگیری خواهد شد و حتی مواد غذایی غیر خوش خوراک را به این روش می توان به گاو خوراند .

     - از تنش گرمایی جلوگیری کنید . به طور معمول به گاوهای شیری از این نظر رسیدگی می شود و نباید گاوهای نزدیک زایمان را فراموش کنید .

     - آب تازه و به مقدار کافی در اختیار گاوها قرار دهید . روش تغذیه محدود کننده ی مقدار غذا یک امتیاز است به خصوص برای گاودارا نی که نمی توانند مقدار بالای دریافت غذا در گروه گاوهای نزدیک زایمان را انجام دهند و یا گاودارانی که ترجیح میدهند به طور اجبار دریافت ماده غذایی را بالا ببرند . با محدود نگه داشتن در یافت غذا ٬ احتمال کاهش شدید اشتها و دریافت ماده ی خشک در نزدیک زایمان افزایش می یابد . از نقطه نظر علمی کاربردی محدود کردن در یافت غذا بسیار ساده و قابل انجام است و تنها با افزایش فیبر انجام می شو د . تعداد زیادی مطالعه و تحقیق نشان داده اند که دریافت غذا توسط گاو نزدیک زا Close-up ارتباط زیادی به مقدار فیبر جیره دارد . برای موفق شدن در محدود کردن غذای دریافتی باید غذا را در آخور ها با گردن گیر و یا در Stanchion انجام داد . در صورتی که تغذیه به طو ر گروهی انجام شود٬ رقابت موجب خواهد شد که تعدادی گاو غذای بسیار محدودی در یافت کنند و تعدادی دیگر به طور غیر محدود غذا بخورند . متاسفانه به اندازه کافی مطالعه و تحقیق در این رابطه که سطح فیبر جیره و مقدار جیره ی گاو های نزدیک زا چقدر باشد تا با کمترین استرس و به آرامی دوره ی انتقال توسط گاو طی شود ٬ انجام نشده ولی به هر حال مدارک کافی وجود دارد که اشاره به تغذیه ی جیره با انرژی بالا (برای گاو close-up (Mcal/nei/b/dm 0/72-0/70 ٬ (34-40 درصد کربوهیدرات غیر فیبری NFC و حداقل 32/0 NFC )که البته این توصیه صد درصد و تضمین علیه حل مشکلات پس از زایش نیست. پیدا کردن راه و روش صحیح برای گله ی شما همیشه ساده نمی باشد ولی اجازه ندهید که چند مشکل کوچک سد راه شما جهت رسیدن به پاسخ صحیح شود .
     منبع: Hoars’s dairyman-September 2002
     http://ivanof.blogfa.com/cat-1.aspx
     مجله مزرعه شماره 72 / مترجم : مهندس کمال سلماسی

     نظر


      #50
      بازرسی قبل از کشتار گاو وگاومیش ...

      دامهای کشتاری باید قبل از ورود به محل کشتار ، در جای مناسبی که دارای نور کافی باشد، معاینه وبازرسی شوند .این بازرسی الزامی فقط برای پی بردن به وضع سلامت دام است.ومزایای آن قبل از کشتار عبارت است از:

      الف) جلوگیری از سرایت های بیماریهای واگیر مانند سیاه زخم به کارگران کشتارگاه وهمچنین آلوده شدن محیط ولوازم کشتارگاه ولاشه های مجاور.ب) بعضی از بیماریها از جمله مانند هاری در حیوان زنده به سادگی قابل تشخیص است، اما تشخیص آن در لاشه مشکل وغیر ممکن است.ج) بازرسی قبل از کشتار به تشخیص دامهای آبستن ،جوان ولاغر کمک میکند ومیتواند از کشتار آنها جلوگیری کرد.افزایش وزن دام:چنانچه گاو و گوسفندی را که در حد متعارف تغذیه میشوند در نظر بگیریم ، میبینیم که منحنی رشد از بدو تولد در تمام این حیوانات یکسان است.بخش اول آن (مرحله رشد سریع) نام دارد.و از ابتدای تولد تا زمان بلوغ جنسی ادامه می یابد.در این مرحله تعداد یاخته ها افزایش می یابد وقد دام بلند تر میشود .بخش دوم منحنی(مرحله رشد کند)نامگذاری شده و عبارت است از مرحله بلوغ جنسی تا مرحله تکامل رشد.در این مرحله یاخته ها به آهستگی حجیم می شوند وبدین ترتیب رشد کندتر است.منحنی رشد روزانه یا اضافه وزن روزانه ،نماینگر سرعت رشد است.که از ابندای تولد تا بلوغ جنسی روند صعودی دارد، وبه مرحله حداکثر میرسد واز مرحله بلوغ جنسی تا رشد کامل بتدریج از سرعت آن کاسته میشود وروند نزولی دارد. تاثیر جنس دام و اخته کردن آن در پرواربندی:گوساله های نر جوان که در پرواربندی مورد استفاده قرار میگیرند ، در مقایسه با گوساله های نر جوان اخته شده افزایش وزن بیشتری وبازده غذایی بالایی دارند.مقدار گوشت در لاشه های نر جوان بیشتر از لاشه های نر جوان اخته شده است و در گوساله های اخته نشده میزان چربی پایین تر است.علی رغم محاسن پرواربندی گوساله های نر جوان اخته نشده گله داری این گوساله ها مشکل است.زیرا این نوع دام ها فوق العاده خشن اند ودر بعضی موارد به انسان حمله میکنند وبا پرش روی سایر دامها باعث ناراحتی واسترس آنها میشوند

      فروش گاوهایی با عنوان گاوهای ماده پرواری ، در سه دسته طبقه بندی میشوند: گاوهای ماده با تولید پایین ، گاوهای ماده نازا وگاوهای مسن .سن این گاوها ، به هر دلیل که فروخته شوند اغلب چهار سال یا بیشترند. از این رو گاوهای ماده بدلیل داشتن سن بالا از نظر پرواربندی اهمیتی ندارند.بعضی از آنها در هنگام خرید آبستن اند که از نظر پرواربندی کوتاه مدت سود آوری دارند.گوشت این نوع گاوها برای ساختن سوسیس و کالباس مناسبترند.زیرا سفت وقرمز پررنگ وکیفیت پایین است.گوساله های اخته نشده در مقایسه با گوساله های اخته شده روزانه در حدود 10 تا 15% افزایش وزن دارند.گوساله های نر اخته نشده نیز در مقایسه با گوساله های اخته شده برای یک کیلو افزایش وزن 10 الی 15 % کمتر خوراک مصرف میکنند. هورمونهای تیروئیدی:هورمونهای استفاده شده در پرواربندی ، هورمونهای تیروئیدی از جمله تیروکسین ، تیرو پروتئینها، هورمونهای شبه تیروکسین (کازئین غنی شده بوسیله ید) هستند.بنابر تحقیقات انجام یافته بعضی از این هورمونها موجب افزایش رشد میشوند.اما نتایج بعضی از تحقیقات خلاف آنرا نشان میدهند.اگر استفاده از این هورمونها در گاوهای شیری کوتاه مدت باشد.موجب افزایش تولید شیر در آنها میشود.در صورتی که استفاده دراز مدت آنها سبب بروز اختلال هایی در فحلی و تولید مثل میشود. هومونهایی که سبب افزایش رشد میشوند:رشد مفهوم گسترده ای دارد .رشد دام از دوران رویانی شروع میشود.این رشد بصورت افزایش تعداد و حجیم یاخته هاست.سرعت افزایش رشد در دامهای جوان زیاد است.زمانی که به سن بلوغ میرسند رشد آنها کاهش می یابد و در نهایت متوقف میشوند.هورمونها بر واکنش های زیست شیمیایی اثر میگذارند.برخی از آنها سبب رشد ، بعضی از بافت وبرخی دیگر سبب رشد کل بدن میشوند:این هورمونها عبارتند از سوماتروپین (هورمون رشد)- تیروکسین- کوتیکو استروئید- آندروژن- استروژن- در آمریکا تعداد زیادی از هورمونهای طبیعی یا مصنوعی سنتز شده و فروخته میشود. براساس مدت پرواربندی:الف) پرواربندی کوتاه مدت: اگر مدت پرواربندی بین 4 – 3 ماه باشد پرواربندی را کوتاه مدت میگویند. در این نوع پرواربندی در صورتی که طول پرواربندی طولانی شود. سودآوری آن ممکن نخواهد بود .در این پرواربندی معمولا از دامهای مسن استفاده میشود.دامهای مسن بطور معمول ، در این مدت مقداری عضله و مقداری هم چربی تولید میکنند. در صورت افزایش مدت پرواربندی در این نوع دامها، افزایش عضله متوقف میشود،افزایش وزن با تشکیل چربی شروع میشود در این زمان مصرف مواد غذایی افزایش می باید و میزان سود دهی کم میشود وگوشت بوجود آمده کیفیت لازم را ندارد و گوشت تولیدی گران تمام میشود.معمولا از این گونه گوشت ها بهتر است در تولید سوسیس و کالباس استفاده میشود. ب) پرواربندی میان مدت: اگر مدت پرواربندی بین 7 – 5 ماه باشد پرواربندی میان مدت نامیده میشود.معمولا دامهای سالم برای این مدت پرواربندی مناسبند.گوشتی که از این نوع پرواربندی بوجود میاید.معمولا کیفیت خوبی دارد.

      ج) پرواربندی بلند مدت: اگر مدت پرواربندی بیش از 8 ماه باشد پرواربندی بلند مدت میگویند.بطور معمول پرواربندی با دامهای جوان 2 – 4 ماهه و بر اساس تغذیه با مواد کنسانتره صورت میگیرد.در این نوع پرواربندی بمقدار پروتئین ،انرژی و کانی ها و ویتامینها در جیره غذایی باید دقت کرد.گوشت این نوع دام خوشمزه ،ترد،آبدار است.برگرفته از سایت دام پزشکان برتر..

      نظر


       #51
       استاندارد هاي لازم براي پرورش دام ها
       مهندس محمد علي معین زاده
       كارشناسي ارشد تغذيه دام و طيور

       ادامه مطلب
       جدول 1- استاندارد ها براي گاو شيري
       نوع
       واحد
       مساحت بخش مسقف
       گاو شيري
       4 متر مربع
       گاو نر
       8 " "
       گوساله
       2 " "
       تليسه
       3 " "
       مساحت بخش بهاربند
       گاو شيري
       6 متر مربع
       گاو نر
       10 "‌ "
       گوساله
       5/3 " "
       تليسه
       5 " "
       طول آخور
       8/0 متر
       عرض آخور
       8/0 6/0 متر
       ارتفاع آبشخور
       6/0 متر
       حجم علوفه مصرفي به ازاي هر راس در يك ماه
       82/0 متر مكعب
       حجم كاه مصرفي به ازاي هر راس در يك ماه
       8/1 متر مكعب
       حجم سيلوي مصرفي به ازاي هر راس در يك ماه
       3/0 متر مكعب
       حجم كنسانتره مصرفي به ازاي هر راس در يك ماه
       12/0 متر مكعب
       حجم كود توليدي
       3/1 متر مكعب
       حجم كود توليدي براي گوساله
       6/0 متر مكعب
       جدول 2- استاندارد ها براي گوسفند
       نوع
       واحد
       مساحت بخش مسقف
       گوسفند بالغ
       1 متر مربع
       بره
       7/0 " "
       مساحت بخش بهاربند
       گوسفند بالغ
       2 متر مربع
       بره
       1 "‌ "
       عرض آخور
       55 40 سانتي متر
       ارتفاع آخور
       لبه داخلي 35 و لبه خارجي 50 سانتي متر
       ارتفاع آبشخور
       50 سانتي متر
       حجم علوفه مصرفي به ازاي هر راس در يك ماه
       15/0 متر مكعب
       حجم كاه مصرفي به ازاي هر راس در يك ماه
       24/0 متر مكعب
       حجم علوفه مصرفي به ازاي هر بره در يك ماه
       11/0 متر مكعب
       حجم كاه مصرفي به ازاي هر بره در يك ماه
       17/0 متر مكعب
       شرايط محيطي
       دما
       رطوبت
       ميش
       (24- 7) 13
       75 -50
       بره
       (50 21) 15- 10
       65
       بره شيرخوار
       (27 24) 5/25
       65
       - سطوح باز شونده (پنجره ها) حداقل 2/0 سطح فضاي بسته- عرض درب ورودي حداقل 5/1 متر و با ارتفاع 2 متر - بتن ريزي به عرض 2/1 متر در پاي آخور و آبشخور
       جدول 3- تركيب گله در گوسفندداري
       ميش
       قوچ
       شيشك
       بره نر
       بره ماده
       42%
       1%
       17%
       20%
       20%

       نظر


        #52
        جفت ماندگي در گاو
        منبع: وب سایت مهندسی تولیدات دام

        جفت ماندگي
        از نظر فيزيولوژيكي غشا هاي جنين معمولا 12 ساعت بعد از زايمان بايستي خارج شوند وباقيماندن غشا هاي آلانتوكوريون در داخل رحم در زمان بيشتر دليل بر حالت پاتولوژيكيمي باشد و اين باقيماندن جفت ممكن است 4 تا 8 روز و حتي بيشتر ادامه پيدا كند كه دراين صورت آثار گنديدگي و تغييرات عفونت در آن پديد مي آيد بنابراين در صورتيكه بعداز حداكثر 2 روز جفت خارج نگرديد بايستي عمليات درماني را در مورد خارج كردن جفتانجام دهيم تا منجر به عفونت رحمي و ضايعات بعدي نشود .سبب شناسي :از نظر فيزيولوژيك دو علت با عث جفت ماندگي مي شود . 1- نرسيدن خون درخملها كه متعاقب زايمان بر اثر عدم جريان خون كوتيلدونها كوچك شده و جمع مي شوند.2-ادامه حركات پرستالتيك در رشته هاي عضلاني ديواره رحم كه بموجب آن در اثر از دست دادن آلانتوكوريونتو رفتگي پيدا كرده و كشيده مي شود و بر اثر جا شدن پرده ها خروج جفت از رحم صورت مي گيرد . علت اصلي باقيماندن جفتچسبندگي خملها به حفره ها يا كريپتها است و مسئله ديگر انقباضات رحمي مي باشد يعني براي خروج جفت بايستي دو مسئله در نظر گرفته شود.يكي اينكه خملها از كريپت ها جدا شوند ديگر اينكه انقباضات رحمي براي بيرون راندن جفت و خارج كردن آن كافي باشد .سقط جنين بروسلائي بموجب مطالعاتي كه بعمل آمده در سن كمتر از 30 تا 40 هفتگي سبب باقيماندن جفت شده و مي توان گفت كه در اين قبل مواقع از آبستني جفت ماندگي نادر است و بنا به مطالعاتي كه بعمل آمده باقيماندن جفت در دو قلو زائي زياد اتفاق مي افتد .سكون رحم درسومين نيز يكي از مهمترين علل باقي ماندن جفت مي باشد و هجوم الدمي خملها كه سبب قفل شدن آنها در حفره ها مي شود نيز بعنوان يكي از علل باقيماندن جفت ذكر شده است . در يك تحقيق محققان هندي آمار جفت ماندگي درگاوهايي كه بلافاصله پس از تولد گوساله از آن جدا شده اند ميزان جفت ماندگي بيشتر بوده است .بيماري زائي :ميزان اثر مسائل مختلف و مرگ و ميري كه باقيماندن غشا هاي جنين را سبب مي شود در گاوها قدري مشكل است زيرا بسياري از فاكتورها در اين مورد بايستي بررسي شوند اولين مطلبي كه در اين مورد بايد ذكر شود شرايطي است كه بموجب آن وضع نرمال زايمان را با حالت غير نرمال بايد مقايسه كنيم .عواملي كه روي دوره ماندن جفت تاثير دارند :اين عارضه به دنبال سخت زايي،سقط ، سزارين و فتوتومي شايع مي باشد.كمبود هاي جيره از جمله كمبود سلنيم و ويتامين E و ويتامينA با جفت ماندگي در ارتباط هستند .دست كاري هاي رحم روي شدت جفت ماندگي تاثير دارند و از طرفي دوره ماندن جفت نيز روي شدت جفت ماندگي تاثير دارد،اگر چه اين مورد تا 2 الي 3 روز پس از زايمان اهميت پيدا مي كند،زيرا بعد از آن در هر صورت گنديدگي جفت خواهيم داشت . بعد از گنديدگي جفت در رحم در 75 درصد موارد سلامتي حيوان مورد تهديد قرار مي گيرد و اشتها كاهش يافته و توليد شير تقليل پيدا مي كند و در بسياري از موارد عدم درمان جفت ماندگي ، مرگ حيوان اتفاق مي افتد و حداقل مي توان گفت كه 1تا 2 درصد گاوهايي جفت مانده بر اثر عفونت هاي حاصله مي ميرند . خارج كردن جفت با دست :براي خارج كردن جفت سه راه وجود دارد كه به شرح آن مي پردازيم : بعضي از متخصصان عقيده دارند كه بايست با دست اتصال كوتيلدونها جفتي را به كارونكول هاي مادري قطع نمود.كسانيكه پيرو اين عقيده هستند از خطر بروز عفونت بر اثر ماندن جفت هراس داشته و آنرا خطري براي دام ذكر مي كنند ولي عده اي عقيده دارندكه جفت خود بخود خارج مي شود و نيازي به بيرون آوردن آن با دست نيست فقط بايستي از طريق ضد عفوني كردن رحم بوسيله گذاشتن قرص هاي آنتي بيوتيك ( تتراسيكلين ) از بروز عفونت هاي احتمالي جلوگيري نمود و عده اي هستند كه عقيده دارند هم گذاشتن قرص در رحم و هم تزريق آنتي بيوتيك و استفاده از دارو هاي لوب خلفي هيپوفيز لازم است و هم درصورت عدم خروج جفت بيرون كشيدن ان با دست لازم مي شود.در بين اين سه روش راه حل سوم مقبوليت بيشتري دارد و پيروي از آن معقول به نظر مي رسد ، يعني اول تزريق دارو هاي لازم و بعد در صورت عدم خروج جفت بيرون كشيدن آن با دست كه توصيه مي شود همواره بدين طريق عمل نمائيد . بر اساس تجربيات محققان انگليسيتلاش براي بيرون آوردن جفت در 48 ساعت اول نتيجه اي در بر ندارد زيرا جفت اغلب خيلي محكم چسبيده و كوششبراي جدا كردن آن منجر به خونريزي مي شود و در مواردي خود كارانكول نيز قطع شده است صدمه رسانيدن باعث سپتي سمي ، تب ، بي اشتهايي خواهد شد .علاوه بر آن قسمت هاي apical شاخ بارور رحم معمولا در اين موقع دور از دسترس است روي همين اصل بيرون كشيدن جفت را بايستي تا روز سوم و يا چهارم به تاخير انداخت و بعد از روز4 گنديدگي جفت شروع مي شود و جدا كردن خملهاي جفتي ازكريپت هاي مادري آسانتر است. بايد توجه داشت كه گاو نبايد دراثردست كاري مريض شود زيرا در اين صورت ممكن است به مرگ گاو منجر شود . طبق تحقيق دامپزشكان آلماني اگرچه دست زدن به رحم و رها كردن جفت بحال خود و خارج شدن خود بخود آن بهتر است اما مي توان ادعا كردكه درصورت انجام بي حسي اپيدورال جفت را به آرامي و با رعايت بهداشت مي توانيم خارج كنيم . و اين فاكتورها همراه با مبارزه با عفونت هاي احتمالي بايستي مورد نظر قرارگيرد و همواره خارج كردن آرام جفت بايستي مورد توجه واقع شود واگر جفت را در روز هاي اول بتوانيم خارج كنيم خطر بروز عفونت به مراتب كمتر بوده و مسموميت و عفونت نيز بروز نخواهد كرد .محققان سوييسي نيز اين روش را تاييد كرده اند و اعلام كرده اندكه عاملي كه بيشتر مواقع سبب بيماري و عفونت بوده پر شدن رحم ازمايعات مي باشد. مشاهده چرك در رحم نشانه بروز عفونت است و نياز به درمان كامل با استفاده از آنتي بيوتيك ها واحتمالا تزريقات داخل رحمي دارد و پرده هاي جفت وقتي از فرج آويزان باشند مي توان از طريق پيچاندن آنها و جدا كردن چسبندگي ها با دست آنرا خارج نمود . در مواردي كه رحم شل و محتوي مقادير زيادي مايع است براي خارج كردن مايعات بايد به وسيله 2 تا 3 ليتر سرم فيزيولوژي سيفوناژ كنيم . صدمه ايجاد شده دراثر خارج كردن جفت با دست از فاگوسيتوز نوتروفيل هاي رحمي مانع مي شودواز طرفي باعث تورم صفاق و عدم باروري دام در دفعات بعد مي شود . دارو هاي درمان جفت ماندگي :بسياري از داروهاي ضد عفوني كننده بمنظور ضد عفوني رحم درجفت ماندگي مورد استفاده قرار گرفته اند نمونه اين قبيل داروها اسيدفنيك،متيل ساليسليك اسيد،كرزول و فلاوين و رنگ ها يآكريدين و يدو فرم ، بيسموت سونيترات و فر آورده هاي املاح نقره مي باشد .سولفاناميدوپني سيلين نيزدرمواردي كه عفونت ايجادشده است استفاده مي كنند . اكسي توسين باعث ايجاد انقباضات ميومتر مي شودكه به خروج جفت كمك مي كند.اكسي توسين را مي توان ازطريق داخل رگي 5 تا 20 واحد بين المللي (هر15 تا 30 دقيقه ) يا داخل عضلاني20 تا40 واحد IU هر30 تا60 دقيقه تزريق كرد.همچنين از راه داخل رگي به آهستگي انفوزيون نمود.30 تا 80 واحد IU در 500 ميلي ليتر سايلين گرم (در عرض 30 تا 60 دقيقه ).ازتجويز دز هاي بيش از حد بايد خود داري كرد چون منجر به علايم درد شكم و كزاز مي شود.اگر درمان بيش از 24 ساعت به تاخير افتاد دز هاي بالاي اكسي تترا سايكلين توصيه مي شود . اگرآلانتوئيس سالم باشد، محوطه كوريوآلانتوئيك را مي توان با 3 تا 4 گالن سالين يا آب گرم از طريق ستاره سرويكال پركرد و منفذ جفت را بايد با هنگام شروع فشار هاي شكمي بسته نگه داشت .از اكسي توسين ونيز به همراه اين درمان استفاده مي شود.اكسي توسين و آنتي بيوتيك هاي داخل رحمي يا عمومي درفواصل 12 ساعته تا هنگاميكه جفت خارج شود وتجويز هاي دارو هاي ضد آماس و كزاز توصيه شده است . تجويز محلول هاي كلسيم از طريق داخل رگي در مواردي كه جفت ماندگي به طورثانويه به دنبال كاهش كلسيم خون ايجاد شده باشد صورت مي گيرد . پروستاگلاندين براي درمان جفت ماندگي توصيه شده است چون عامل تونوسيته رحم مي شود .اكثر درمان هاي مورد استفاده در جفت ماندگي براي كنترل جمعيت باكتريايي داخل رحم مي باشد .جفت ماندگي درماديان :جفت ماندگي درماديان بيشتر از 3 ساعت غير طبيعي مي باشد.جفت ماديان از نوع اپيتليو كوريال مي باشد وداراي ميكرو پلي هاي منتشر است كه با كريپت هاي آندومتر به صورت زوايد انگشتي شكل در هم رفته است . جفت ماندگي درگاو :جفت كوتيلدوني گاوها معمولا 3 تا 8 ساعت پس از زايش خارج مي شود و اگر تا 12 ساعت خارج نشود جفت مانده مي گويند .جفت ماندگي درنژاد هاي شيري نسبت به نژاد هاي گوشتي متداول تر است و از طرفي جفت ماندگي به دنبال زايمان گوساله نريا دو قلو و سخت زايي متداول تر مي باشد .جفت ماندگي در ميش و بز :درميش و بز بعد از گذشت12 ساعت از خروج جنين اگر جفت دفع نشود،جفت مانده تلقي مي شود.ميزان جفت ماندگي در بز 6% در صد است كه اين رقم با مواردي مانند سخت زايي و كمبود جيره افزايش مي يابد . بز ها ممكن است كه جفت خود را بخورند كه تشخيص موارد باقي ماندن قسمتي از جفت را پيچيده مي كند. جفت ماندگي درميش شبيه گاو مي باشد .گنديدگي پيشرفته رحم در اثر عدم خروج جفت از روز پنجم تا دهم اتفاق مي افتد و در بعضي مواقع عفونت حاصله ممكن است مرگ حيوان را سبب شود و وظيفه چوپان در اين رابطه اين است كه همه روزه كمي جفت را خارج نمايد تا بتدريج تمام جفت بيرون كشيده شود . نشانه هاي باليني :پرده هاي جنيني معمولا از فرج دام آويزان هستند و بايد توجه داشت كه ممكن است قسمت هاي كوچكي از بافت جفت بدون ظاهر شدن در لبه هاي فرج درون زخم به صورت متصل باقي بماند وكانوني براي عفونت شود . و منجر به متريت شديد ، آندو توكسمي ، لنگش شود . كم شدن توليد شير و اشتها در گاو شايع است و ترشحات بد بو از فرج دام كاملا مشهود است معمولا در روز ها ي 4 تا 10 بعد از زايش ، هنگامي كه بافت كارانكول نكروزشده و جدا مي شود. ميش ها و بز ها نسبت به ديگرحيوانات علائم واضح تري دارند .جفت ماندگي ممكن است ناشي از باقي ماندن جنين ديگري باشد كه معاينه دقيق را مي طلبد . دردرمان جفت ماندگي در اسب بايد بلافاصله اقدام كرد . در صورتي كه جفت در عرض 3 ساعت پس زا زايش خارج نشود بايد درمان را شروع كند .پيشگيري و كنترل :به خاطر تك گير بودن و سبب شناسي نا معلوم جفت ماندگي پيشگيري آن دشوار است . جفت ماندگي اغلب بعد از سقط طي نيمه آخر آبستني رخ مي دهد، واكسيناسيون بر عليه عوامل عفوني ايجاد كننده سقط توصيه مي شود . طول دوره خشكي گاوها و بزها بايد به اندازه كافي و به ميزان 6 تا 8 هفته باشد.جيره ها بايد داراي مقادير كافي كلسيم، فسفر، ويتامين A ، ويتامين E ، و سلنيم باشد.تزريق سلنيم و ويتامين E تقريبا1 ماه قبل از زايمان گاوها دركاهش شيوع جفت ماندگي در مناطقي كه كمبود سلنيم وجود دارد موثر است .

        نظر


         #53
         آشنایی با نیازهای غذایی دام
         اصولاً باید توجه داشت که استفاده از یک نوع ماده غذایی به تنهایی نمی تواند تمام احتیاجات دام را برطرف کند، چون از طرفی حجم شکمبه ودستگاه گوارش حیوان محدود است واز طرف دیگر بدن حیوان به مجموعه ای از مواد غذایی احتیاج دارد. این مجموعه مواد غذایی را جیره غذایی می نامند که باید برحسب احتیاجات نگهداری واحتیاجات تولید حیوان ونوع مواد غذایی وبا توجه به جنبه های مالی آن تهیه و تنظیم گردد.

         باید توجه داشت که برخی از مواد غذایی برای دسته ای از دامها می تواند غذایی کامل باشد، درصورتی که برای گروهی دیگر این طورنیست. مثلاً شیر برای گوساله شیرخوار غذای کاملی است ولی ازیک سن معین به بعد این غذا به تنهایی نمی تواند تمام احتیاجات حیوان را برآورده سازدویا میش ها دردوره بارداری به مواد غذایی بیشتری احتیاج دارند. غذای نامناسب وناکافی اثرات نامطلوب روی میش ها و بره ها می گذارد، زیرا احتیاجات غذایی جنین ازطریق غذای مادر تامین می گردد وکمبود مواد غذایی مخصوصاً دراواخر دوره آبستنی موجب تولید بره های لاغر وضعیف می گردد وخوراک مناسب باعث رشد سریع بره ها یا گوساله ها می شود. همچنین درپرواربندی، دامها احتیاج به غذاهای متراکم و مقوی دارند تا اضافه وزن آنها مقرون به صرفه اقتصادی باشد.
         برای حداکثر تولید شیر ، تغذیه دامها با علوفه وکنسانتره به همراه یکدیگر لازم بوده و مکمل هم عمل می کنند.
         به طور کلی برای تامین نیازهای غذایی دامها باید احتیاجات آنها را درمراحل مختلف زندگی مثل مرحله خشک بودن، مراحل مختلف آبستنی، مرحله شیرواری، مرحله شیرخوارگیبره ها وگوساله ها تامین نمود.
         ای
         به نظر می رسد که درکشورما تولید یک لیتر شیر از علوفه، گران تر از تولید یک لیتر شیر با کنسانتره باشد، زیرا انرژی علوفه کمتر ازغلات است و ازطرفی کیفیت علوفه درکشور پایین است. البته باید توجه داشت که تولید شیر به عوامل مختلفی بستگی داردکه مدیریت تغذیه قسمتی ازاین عوامل است.

         امروزه درعمل ثابت شده است پرواربندی دام با استفاده ازمواد کنسانتره، سود بیشتری را نسبت به چرا بردن دام نصیب دامداران می کند.
         دامدران عزیز می دانند که علوفه های خشبی مخصوصاً آن دسته که دارای فیبر بیشتری هستند ، به دلیل قابلیت هضم کمتر، مدت زمان بیشتری درشکمبه مانده و برروی مقدار تولید شیر یا گوشت اثر منفی می گذارند ومقدار تولید را کاهش می دهند. هر چند که برای تولید شیر با کیفیت مناسب وحفظ سلامتی دام بایستی ازعلوفه های خشبی نیز درجیره روزانه دام استفاده کرد، اما کنسانتره، درمقایسه با علوفه خشبی ازقابلیت هضم بسیار بالایی برخوردار است ودرجایی که کمیت و کیفیت علوفه های خشبی درحد پایین است برای تولید بیشتر وداشتن دام سالمتر، مصرف کنسانتره دامی امری ضروری می باشد.
         انواع جیره غذایی
         به طوراجمال به مجموعه مواد غذایی که یک حیوان درطول یک شبانه روز کامل دریافت می کند جیره اطلاق می شود. به طور عمومی جیره ها برسه نوع پایه ریزی می گردند که بسته به نوع و جنس و... دامها متغیر است.
         1- جیره نگهداری: اگر حیوانی هیچ نوع تولید وافزایش یا کاهش وزنی نداشته باشد ، جیره آن براساس نیاز روزانه حیوان تعیین می گردد که به آن جیره نگهداری گفته می شود.

         2- جیره آبستنی: چنان که از عنوان آن مشخص است این جیره برای دامهای ماده آبستن درنظر گرفته می شود که برحسب اینکه درچه ماهی از حاملگی هستند جیره آنها تنظیم می شود .

         3- جیره تولید: این جیره نیز بر اساس تولیدات دام(شیر، گوشت ، پشم و...)تنظیم می گردد.
         دامدار عزیز : هنگام تغییر دادن جیره غذایی، این عمل را به تدریج انجام دهید تا حیوان دچار تنش نشود.
         کنسانتره یا غذای متعادل چیست؟
         همان طور که اشاره شد دام برای تولید مناسب به مجموعه ای از مواد غذایی نیاز دارد وبدیهی است که تمامی مواد غذایی مورد نیاز دریک نوع علوفه بطور کامل یافت نمی شود لذا برای برطرف کردن این کمبود ها تعدادی از مواد غذایی با یک ترکیب معین ومقدار مشخص پس ازآسیاب کردن با هم مخلوط وخوراک فشرده شده جدیدی که اصطلاحاً کنسانتره نامیده می شود تولید می گردد تا حداقل نیاز واحتیاجات نگهداری وتولید را دردام تامین نماید. به عبارت دیگر کنسانتره یا غذای متعادل ترکیبی از تعدادی مواد غذایی است که قادر است همه عناصر ومواد ضروری بدن دام را به اندازه کافی تامین کند.

         مواد اولیه ای که با استفاده از آنها کنسانتره تهیه می شود دارای کیفیت مرغوبی می باشد که درادامه به آن اشاره خواهد شد. دراینجا لازم است بطور خلاصه اشاره ای به ارزش غذایی برخی از مواد سازنده کنسانتره داشته باشیم.اما قبل از آن مروجین ودامداران گرامی باید بدانند که پروتئین ، چربی، مواد قندی یا کربوهیدرات ها، مواد معدنی وویتامین های مورد نیاز بدن دام چه موادی هستند وچه نقشی را دربدن دام به عهده دارند؟
         اصول تهیه جیره متعادل یا کنسانتره
         درتهیه جیره های غذایی دام باید نکات زیر رعایت شود:
         1- جیره متعادل باآگاهی ازمیزان احتیاجات دام و ترکیب مواد مغذی تشکیل دهنده آن تهیه می گردد.
         2- جیره متعادل به مقدار کافی انرژی وپروتئین مورد نیاز دام را تامین می کند.
         3- جیره متعادل خوش خوراک ودارای قابلیت هضم بسیار بالا می باشد.
         4- جیره متعادل دارای کلیه عناصر معدنی و ویتامین های مورد احتیاج دام به میزان مورد نیاز می باشد.
         5- جیره متعادل عاری ازعناصر مضر و مواد سمی برای بدن دام می باشد.
         6- قیمت تمام شده جیره متعادل از نظر اقتصادی قابل برگشت بوده، به عبارت دیگر قیمت جیره از قیمت موادی که دام تولید می کند، کمتر بوده و سود کافی را برای دامدار عاید می کند.
         7- جیره متعادل یا کنسانتره، مطابق اصول بهداشتی تهیه شده و به سلامت دام خللی وارد نکرده وبویژه طعم و بوی شیر وگوشت رانامطلوب نمی سازد.
         برای رسیدن به ظرفیت تولیدی دامها، بخصوص دامهای اصیل وپرمحصول ، استفاده از علوفه ای که بتواند جوابگوی نیاز های دام باشد، بشدت موثر می باشد، بطوری که حتی دامدارانی که شناخت کافی ازمسائل تغذیه دام ندارند، کاملاً این نیاز را درک نموده واکثراً با کنجکاوی فراوان درصدد کشف علل موفقیت دامدارانی هستند که درزمینه تولیدات دامی موفق بوده و توانسته اند با تغذیه صحیح دام به حداکثر بهره وری دست یابند.
         مواد مغذی موجود درکنسانتره واهمیت آن درتامین سلامتی دام
         1- کربوهیدرات ها یا مواد قندی انرژی زا: موادی هستند که انرژی مورد نیاز دام را تامین کرده واین انرژی صرف تامین فعالیت های حیاتی مختلف بدن دام می شود. کربوهیدرات ها اولین و مهمترین ماده مغذی برای دام هستند . مثلاً دام برای تولید شیر ، گوشت ، حرکت ، خوردن و سایر فعالیت های روزانه به انرژی نیاز دارد . موادی مثل غلات، ملاس و تفاله چغندر قند دارای انرژی زیاد هستند.

         2- پروتئین ها: پروتئین درشکل گیری عضلات و تولید شیر اهمیت بسیاری دارد وکمبود آن موجب کاهش رشد، تولید ، اختلال درسلامت دام وتولید مثل دام می گردد. موادی مثل کنجاله تخم پنبه وکنجاله سویا دارای پروتئین زیادی می باشند.

         3- چربی ها : اکثر مواد غذایی ، دارای مقداری چربی هستند. چربی نیز درتامین انرژی بدن دام نقش حیاتی دارد وبعضی ازویتامین ها مثل ویتامین K ،A ،D و E نیز توسط چربی ها به بدن دام منتقل می شوند.

         4- مواد معدنی: این مواد نقش مهمی درتغذیه دام دارند. مواد معدنی درساختمان اسکلت بدن دام ودرترکیب تولیدات دام مانند: شیر، گوشت و غیره به کار می روند. مهمترین عناصر مورد نیاز دام شامل: کلسیم ، فسفر، منیزیم، سدیم،کلر، گوگرد، منگنز، روی، ید و آهن بوده که کمبود هریک ازآنها موجب کاهش رشد، تولید وباروری دام می گردد.

         5- ویتامین ها: این مواد به مقدار کمتری مورد نیاز دامها هستند ولی به همین مقدار باید حتماً به بدن دامها برسند. کمبود بعضی از ویتامین ها، باعث عوارضی مثل کوری، عدم باروری، سقط جنین وکاهش رشد و ضعف سیستم ایمنی (کمبود ویتامینA وE ) و... می شوند.ویتامین های مورد نیاز که باید به کنسانتره اضافه شوند عبارتند از :E ،D وA وبقیه ویتامین ها به وسیله خود حیوان تولید می شود وبه همین دلیل کمتر به جیره افزوده می شود.
         برخی از مواد تشکیل دهنده کنسانتره و ارزش غذایی آنها
         دردنیا بیش از 15000 نوع مواد علوفه ای موجود است که بخش هایی ازآن درتشکیل کنسانتره نقش داشته ومتاسفانه درمملکت ما تنها از تعداد انگشت شماری بهره گیری می شود که این اقلام نیز عبارتند از:
         1- ذرت: دانه ذرت یکی از انواع دانه های غلات است که به واسطه فراوانی نشاسته درآن ، ارزش غذایی نسبتاً زیادی دارد و از رو درجیره دام وطیور به عنوان ماده اولیه انرژی زا به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. ذرت، خوش خوراک بوده و قابلیت هضم آن بالاست وبندرت سبب ایجاد مشکلات تغذیه ای می شود.
         دانه ذرت برحسب گونه و ارقام، متفاوت بوده و دارای رنگ های زرد، سفید و قرمز می باشدکه دانه زرد آن مصرف بیشتری دارد وسرشار از کارتینوئید (پیش ساز ویتامین A ) است . ذرت بطورمعمول حاوی 14 درصد رطوبت ، 8 درصد پروتئین، 5/3 درصد چربی و 7/2 درصد فیبر می باشد. از نظر مقدار پروتئین، کلسیم و فسفر، فقیرتر ازدانه های دیگر است ولی مجموع مواد مغذی قابل هضم (TDN) آن دربین غلات بالاترین مقدار است. همچنین دانه ذرت از نظر دو اسید آمینه ضروری لیزین و تریپتوفان فقیر می باشد. ذرت درتغذیه گوساله شیرخوار، غله اصلی است. میزان انرژی خالص ذرت برای گاوهای شیری حدود 2 مگا کالری وانرژی متابولیسمی آن برای طیور حدود 2/3 مگاکالری درکیلوگرم است.
         2- جو: پس از گندم، جو متداولترین غله، بخصوص درمناطق معتدل وسرد محسوب شده و پروتئین آن درحدود 12-10 درصد وفیبر آن (مواد غیر قابل هضم)حدود 4/5 درصد می باشد. جو فاقد ویتامینA وD بوده وحدود 50-30 درصد کنسانتره را تشکیل می دهد.
         3- سبوس گندم: سبوس گندم بسته به نوع گندم حاوی 16-5/12 درصد پروتئین خام و 6/4 درصد چربی و حدود 10 درصد فیبر خام می باشد. ارزش پروتئین سبوس بیشتر از ذرت و آرد گندم بوده ولی به پای دانه های روغنی بخصوص سویا نمی رسد. سبوس از دیگر مواد، فسفر بیشتری داشته(حدود 20/1 درصد) ولی از لحاظ کلسیم فقیر و حاوی حدود 14/0 درصد می باشد.
         4- تفاله چغندر قند: غذایی حجیم و خوشمزه و ارزان می باشد که دارای مواد قندی زیاد بوده و حدود 6/9 درصد پروتئین و 5/0 درصد چربی می باشد. از نظر کلسیم غنی و ازلحاظ فسفر ضعیف می باشد.
         5- کنجاله تخم پنبه: مقدار پروتئین کنجاله پنبه دانه استاندارد شده حداقل 36 درصد و حداکثر 43 درصد می باشد. چربی دراین نوع کنجاله حدود 6 درصد بوده و مواد قابل هضم آن کمتر از کنجاله سویا می باشد. دارای حدود یک درصد فسفر و 2/0 درصد کلسیم می باشد.
         6- کنجاله سویا: این ماده غذایی مقام اول را ازنظر پروتئین وارزش غذایی درپروتئین های گیاهی دارا می باشد و دارای 46-41 درصد پروتئین خام وحدود 3/5 – 1 درصد چربی (بسته به روش روغن کشی)می باشد. کنجاله سویا دارای 29/0 درصد کلسیم و 66/0 درصد فسفر می باشد. کنجاله سویا از نظر اسید آمینه متیونین فقیر است.
         7- ملاس چغندرقند: ملاس ماده ای انرژی زا است که ازمازاد کارخانه های قند به دست می آید. ملاس از نظر انرژی وموادقندی غنی می باشد وباعث خوشخوراکی و چسبندگی دانه های ریز و پودری مثل ویتامین های موجود درکنسانتره می شود.
         8- مکمل دامی: ترکیبی از مواد معدنی است واگر چه دام به مقدار کم به آن نیازمند است اما اگر همین مقدار کم به بدن دام نرسد چرخه حیاتی اش را به خطر خواهد انداخت.
         9- نمک: جهت تامین مواد معدنی مورد نیاز دام وهمچنین تحریک اشتهای دام به کار می رود و از سنگ نمک تهیه می شود.
         10-زئولیت: درفرآیند هضم وجذب غذا و افزایش تولید، نقش آفرینی می کند
         11- اوره: اوره به عنوان جانشین پروتئین، ازمواد ازته ساده وارزان قیمت می باشد که درسیستم گوارشی گاو تبدیل به پروتئین می شود. کارشناسان معتقدند اوره وقتی موثر است که به مقدار کافی مواد نشاسته ای(غلات) و مواد قندی درجیره وجود داشته باشد. مقدار اوره درکنسانتره معمولاً درحدود 1 درصد می باشد.
         ناگفته نماند که دربعضی از فرمول های کنسانتره که برای گوساله های جوان و یادام های با بازده بالاتهیه می شود از مواد دیگری نظیر پودر ماهی نیز برای تنظیم جیره استفاده می شود.
         اهمیت مصرف کنسانتره دررابطه با تولید شیر
         پس از زایمان، مقدار تولید شیر بتدریج اضافه می شود تا اینکه درهفته چهارم تا ششم به حداکثر تولید خود می رسد و سپس بتدریج ا زاین مقدار تولید کم شده تا زمانی که گاو را خشک کرده وبرای زایمان بعدی آماده می کنند. میزان تولید شیر درمدت 305 روز شیرواری ، با نحوه تغذیه رابطه مستقیم دارد. یعنی تغذیه صحیح باعث بالارفتن تولید شیر شده ودرزمان کاهش شیر، این کاهش با افت کمتری ادامه خواهد یافت. بنابراین دراوایل دوره شیردهی، مصرف کنسانتره از عوامل ضروری و موثر برای ازدیاد تولید شیر، درطول دوره شیردهی است.

         دردو ماه آخر آبستنی به دلیل رشد جنین وفشار روی شکمبه وتغییرات هورمونی ناشی از زایش، دام غذای کمتری مصرف می کند. پس از زایمان با وجود اینکه رحم به حالت طبیعی خود برمی گردد و میزان مصرف علوفه، بتدریج افزایش می یابد ولی این مقدار تکافوی میزان تولید شیر را نمی کند، درنتیجه باید حداقل 55 درصد جیره غذایی گاو را کنسانتره تشکیل دهد تا علاوه بر رسیدن به اوج تولید، علیرغم اشتهای کم حیوان، تامین کننده نیازهای دام نیز باشد.
         اهمیت مصرف کنسانتره دررابطه با پروار گوساله ها
         پس از تولید گوساله، بسته به نظر دامدار که قصد دارد آن را پروار کند ویا گوساله ماده را برای جانشینی درگله نگهداری نماید، میزان مصرف غذا بسیار مهم می باشد. چرا که میزان رشد روزانه گوساله های پرواری رابطه مستقیم با میزان مصرف خوراک دارد. همچنین درگوساله های جایگزین که به عنوان تلیسه ودرنهایت گاو شیری درگله باقی خواهند ماند، میزان مصرف غذا بسیار اهمیت دارد.

         مصرف کنسانتره درجیره گوساله های جوان از آخر هفته اول تولد ضروریست . البته هیچگاه نباید فراموش کرد که حتماً درساعات اولیه تولد باید آغوز یا ماک را به گوساله خوراند. برنامه ریزی صحیح درکنار مصرف کنسانتره دامی درواحدهای پرواربندی باعث افزایش وزن روزانه بین 1200 تا 1500 گرم درگوساله می شود.

         اهمیت مصرف کنسانتره درگوسفندان داشتی و پرواری
         معمولاً سه هفته قبل از قوچ اندازی درگله از کنسانتره دامی به منظور بالا بردن میزان بره زایی میش استفاده می شود که به این عمل فلاش کردن (فلاشینگ) می گویند. این عمل به منظور بالا بردن توانایی جفتگیری قوچ ها نیز انجام می شود. دراین حالت معمولاً روزانه 100 تا 300 گرم کنسانتره دراختیار دام قرار می دهند و سپس قوچ اندازی انجام می گیرد. بعد از مرحله قوچ اندازی دردوران اولیه آبستنی ، مصرف کنسانتره کاهش می یابدو مجدداً در6 هفته قبل از زایمان، تغذیه با کنسانتره افزایش می یابد. باید یادآور شد که 60 درصد رشد جنین درهمین 6 هفته صورت می گیردوچون وزن بره درزمان تولد با رشد بره، بعد از تولد رابطه مستقیم دارد، لذا مصرف کنسانتره اقتصادی ترین روش تولید است. بنابراین مصرف کنسانتره درصورت نبودن بیماری درگله و تغذیه صحیح با آن درهفته های آخر آبستنی، تعیین کننده ازدیاد وزن تولد، تضمین کننده رشد مناسب بعد از تولد، بالارفتن قابلیت دفاع درمقابل بیماریها و ازدیاد شیر درمیش ها می شود.

         بعد اززایمان 70-50 درصد جیره میش را کنسانتره تشکیل می دهد که این میزان بستگی به تعداد بره های متولد شده دارد. البته دریک قلوزاها تغذیه با کمتر از 50 درصد کنسانتره برای مدت 6 هفته بعد از زایمان را می توان ادامه دارد.

         دربره پرواری بعد از دوره شیر خواری، بره ها با جیره های حاوی 80 تا 90 درصد کنسانتره تغذیه می شوند تا به وزن مناسب کشتار برسند. تجربه ثابت کرده است که مصرف کنسانتره درگوسفند داری ها سبب افزایش وزن روزانه 200 تا 250 گرم می شود. البته این امر بستگی به نژاد ، وزن ، سن و جنس هم دارد.
         نکات مهم درمصرف کنسانتره
         اگر چه مصرف کنسانتره توصیه می شود ، اما باید توجه دامداران عزیز را به این نکات که از اهمیت ویژ ه درتغذیه دام برخوردارند جلب نمائیم:
         1- چنانچه کنسانتره دامی برای اولین بار جهت تغذیه دام نشخوارکننده قرارگیرد، باید بصورت آهسته وبتدریج به جیره غذایی دام افزوده شود تا جایگزین مواد خوراکی قبلی گردد.(حداقل 2 هفته)

         2- درگوسفندان به دلیل حساسیت بیشتری که به تغییر ناگهانی جیره غذایی دارند، تغییر جیره باید آهسته تر و در زمان طولانی تری انجام یابد. درمواردی که ضروریست تغییرات جیره سریعاً اعمال گردد، باید از واکسن آنتروتوکسمی استفاده نمود. این واکسن زمانی که حیوان از اصطبل برای چریدن علف سبز به دشت انتقال می یابد تزریق می شود.
         3- درابتدای تغذیه با کنسانتره، مقداری کاهش درتولید شیر و یا توقف رشد روزانه دام مشاهده می گردد. این مسئله امری طبیعی بوده و ناشی از تغییر جیره خوراکی می باشد. اگر تغییرات تدریجی باشد این مورد هم مشاهده نمی شود. درصورت تداوم مصرف خوراک جدید یا عادت یافتن دستگاه گوارش دام، این تغییرات برطرف شده و تولیدات دام اندک اندک رو به فزونی خواهد گذاشت.
         4- به طور کلی درپرواربندی بخصوص درگوساله های پرواری، برای افزایش وزن روزانه 1500-1200 گرم، 80-70 درصد جیره، کنسانتره و مابقی علوفه خشبی است.
         5- با افزایش توان ژ نتیکی گاو برای تولید شیر هرقدر تولید بالاتر برود، مقدار خوراک کمتری برای هرکیلوگرم شیر لازم است.
         6- معمولاً جیره گاو شیری از 40% علوفه و 60% کنسانتره تشکیل می شود.
         7- از نظر رطوبت، هرسه کیلو سیلوی ذرت تقریباً برابر با یک کیلو علوفه خشک می باشد. بنابراین پیشنهاد می گردد درصورتی که ذرت سیلو شده وجود ندارد، به جای هر سه کیلو سیلوی ذرت علوفه ای 5/1-1 کیلوگرم به میزان علوفه خشک جیره افزوده شود.
         8- چون مصرف بیش از اندازه مواد کنسانتره ای به تنهایی ممکن است به سلامتی دامها صدمه بزند، بنابراین سعی کنید همیشه کنسانتره را با علوفه های خشبی به دام بدهید.
         9- درمزارع پرواربندی گوسفند نیز با توجه به سن و میزان رشد روزانه گوسفندان می توان مقدار کنسانتره مصرفی را بین 300 تا 500 گرم درنظر گرفت و متناسب با رشد و سن دام تا مرز یک کیلوگرم افزایش داد.
         10- چون کنسانتره های تولیدی برای دامهایی با تولیدات مختلف ونیاز های متفاوت تهیه شده، توصیه می شود از کنسانتره ای که دارای نزدیک ترین مشخصات به نیاز غذایی دام مورد پرورش شماست استفاده نمائید.
         11- توصیه می شود درماههای سرد سال درجیره های مصرفی ا زمقداری ملاس چغندر ویا نیشکر برای تامین کسری انرژی مورد نیاز دام استفاده شود، اما میزان آن ازحد متعارف بیشتر نشود.
         12- برای جبران کمبود مواد معدنی جیره، همچون کلسیم و فسفر از سنگ نمک و آجرهای مکمل معدنی لیسیدنی درآخورهای دام بهره گیری شود.
         رشد کامل دام با مصرف کنسانتره متعادل میسر می شود.
         نحوه ساخت کنسانتره چگونه است؟
         شاید این سوال برای بسیاری از افراد که با کنسانتره سرو کار دارند پیش آمده باشد که اصولاً اگر ساخت کنسانتره تنها اختلاط برخی از مواد خوراکی است، چرا دامداران ، خود مبادرت به تهیه آن نمی نمایند؟ دراینجا لازم است تا شمه ای از نقش کارخانجات درتولید کنسانتره، صحبت به میان آید. ساخت کنسانتره به روش صحیح تنها بوسیله دستگاههای مجهز درکارخانجات خوراک دام امکان پذیر است. چنانچه بخواهیم ساخت کنسانتره را توضیح دهیم باید بگوییم که اختلاط نسبی خاص ازمواد خوراکی با یکدیگر می باشد.
         تفاوت کنسانتره های ساخت کارخانجات با کنسانتره های تهیه شده به طرق متفرقه
         اخیراً دیده شده که برخی از دست اندرکاران بخش دامپروری با اقدام به تولید مخلوطی از چند ماده خوراکی ادعای تولید کنسانتره داشته و برخی از دامداران ساده دل و زود باور با خرید از محصولات غیر استانداردآنها فریب خورده و بناچار دچار خسران و خسارت گردیده اند. باید دقت داشته باشید که ساخت هر نوع کنسانتره اعم ازدام، طیور و آبزی، نه تنها نیاز به تخصص داشته بلکه باید از تجهیزات و دست آوردهای تکنولوژی کافی بهره مند باشد. برای روشن شدنموضوع به تفاوت هایی که فی مابین این دو روش وجود دارد اشاره می شود:
         1- نکته بسیار مهم درساخت کنسانتره، نظارت و تنظیم فرمول آن است. دربیشتر موارد دامدارانی که به اختلاط این مواد مبادرت می ورزند، به دلیل عدم آگاهی درست از نیازمندیهای دام، مشخصات هریک ازمواد خوراکی مورد مصرف و اثر مواد بر روی یکدیگر، نسبت های مربوطه را رعایت ننموده و درنتیجه ثمره خوبی نیز از دسترنج خود دریافت نمی نمایند.
         گاو باید درهر 12 تا 14 ماه یک راس گوساله زایش داشته باشد واین امر با تغذیه مناسب و سلامت دام میسر می شود.
         2- نکته دیگر نحوه اختلاط مواد است. زیرا بخشی ازکنسانتره را مواد افزودنی تشکیل می دهد که این مواد غالباً شامل: نمک، دی کلسیم فسفات، زئولیت، مکمل ویتامینه معدنی دامی و... است که ترکیب آنها به نسبت کم- درفرمول های خوراک مواد معمولاً از 1% تجاوز نمی نماید- و البته وجودشان بسیار ضروریست. اما بزرگترین مشکل درزمان اختلاط آن با سایر مواد امکان یکنواخت و همگن نمودن آن درکنسانتره های تولیدی می باشد. درکارخانجات خوراک دام به وسیله دستگاهها و تجهیزاتی همچون «پریمیکسرهای افقی» و ...
         www.salehkashmar.com

         نظر


          #54
          مشکلاتامروزه صنعت گاوداری .

          وضعیت خاص صنعتگاوداریدر روزهای گذشتهبسیاری از گاوداران، دامهای پر تولید خود را خشک کرده، از مدار تولید خارج کردهاند. به وفور در کشتارگاه ها، تلیسه ی باردار به تیغ سپرده شده است. برخی گاوداریهایی که در استان ها جزو مطرح ترین ها (هم به لحاظ اعتبار صاحبانشان و هم به لحاظحجم تولید) بوده اند، رسماً تعطیل شده اند. از همه ی اینها پنهان تر و در عین حال دردآورتراین که، ذخیره ی ژنتیکی ای که حاصل تلاش مشترک و هَم انگیزی و همفکری و سرمایهگذاری و صَرف سی سال عمر صدها تن از سخت کوش ترین مردمان تاریخ کشور است، با روندفعلی ظرف چند ماه به کلی نابود خواهد شد.مسئولان اعلام کردهاند که کارخانه های تولید فراورده های شیری حق ندارند شیر را گران تر از 630 تومان از گاودار بخرند؛ولی آنها بررسی نکرده اند که آیا گاوها حاضرند شیری به این قیمت به گاودار تحویلدهند؟ و آیا تا چند وقت دیگر، اصولاً گاوی در گاوداری ها باقی خواهد ماند کهاینچنین از خودش مایه بگذارد؟هم اکنون قیمت تمامشده ی هر لیتر شیر تحویلی درِ کارخانه، تا 830 تومان افزایش یافتهاست و این در درجه ی اول به علت گران شدن نهاده ها است. در گاوداری به اصطلاحصنعتی ما، اغلب نهاده ها وارداتی هستند (جو، ذرت، سویا، کنجاله های مختلف و...).قیمت این موارد، تابع بی قید وشرط نرخ ارز است و قصه ی ارز را نیز همه می دانیم.به کرّات از قولمسئولان، خبررسانی می شود که ما نهاده های دامی را تأمین کرده ایم و گاودارانوظیفه دارند که به قیمتی که ما اعلام کرده ایم، تمکین کنند. ظاهراً به جز خودگاوداران و مسئولان کسی نمی داند که این تأمین نهاده ها خلاصه شده است در تأمین 5% از سبوس مصرفیسالانه ی گاوداری ها؛ و البته سبوس، در گاوداری صنعتییک نهاده ی نه چندان مهمّ است. پیش از نوساناتارزی چند ماه پیش، قیمت هر کیلو کنجاله ی سویای مرغوب 700 تومان بود و امروز کنجالهای که به زحمت به قیمت 1700 گیر می آید، تقلّبیاست! یعنی که نیتروژن محلول آن بیش از حدّ است و این هم یعنی که به زور اوره زنی، کنجالهرا نیتروژنه کرده اند تا ظاهری پروتئینه داشته باشد.قیمت اقلام تأمین شدهاز داخل (از قبیل یونجه و کاه) نیز به علل مختلفی دستور بَردار نیست. دلال (سلَفخر) در فصول کاشت و داشت یعنی در هنگامی که کشاورز خرده پا در قحطی نقدینگی است،محصول آینده را به بهایی بسیار نازل پیش خرید می کند و در فصل برداشت، به قیمتی کهخودش تعیین می کند، می فروشد. کشاورز معمولاً به پیش خرید محصول از سوی خریدارنهایی یعنی گاودار روی خوش نشان نمی دهد، چرا که واقعیت ها و تجارب گذشته، دلال هارا به عنوان شریک استراتژیک به آنها قبولانده است: دلال همیشه هست و همیشه هم پولدارد.گذشته از مسئله ی دلالها، در حال حاضر فروش علوفه به قیمتی که برای گاودار بصرفد، برای کشاورزان به هیچوجه مقرون به صرفه نیست. کشاورزیِ امروز ما زیادی به نهاده ها (کود شیمیایی و سمّو...) وابسته شده و نهاده ها نیز یکی یکی از سبد حمایتی خارج شده اند. با اُفت هرروزه ی سطح منابع زیرزمینی و نیز گران شدن کارت برق و حامل های سوختی، آب بسیارگرانی استحصال می شود (بگذریم که دو سوّمش هدر می رود). دسترسی کمّی و کیفی به نیرویانسانی نیز امروز کمتر از همیشه است و از قرار، بی ارتباط با نقدی شدن یارانه هانیست. خلاصه این که فعلاًکشاورز می گوید اگر قرار است که یونجه را با پینه ی دست و اشک چشم و خون دل، کِشتکنم و سرانجام ارزان تر از کیلویی 500 تومان بفروشم، همانبهتر که از خیر برداشت بگذرم و در هر مرحله ای از کاشت و داشت که هستم، دست از کاربکشم و مزرعه را برای چرای گوسفندان، به یک رَمه دار اجاره دهم. و امّا کاه: الآنو در سالی که قیمت خرید تضمینی گندم هر کیلو 395 تومان اعلام شدهاست، کاه تا کیلویی 700 تومان نیز معاملهمی شود. کاه هفتصد تومانی راگاودارانی می خرند که از این ستون تا آن ستون، امید فرجی دارند. امیدشان هم اینطورکه بر می آید، چندان واهی نیست: کشتار دام های مولّد در هفته های اخیر، کاهش تولیدرا در پی داشت؛ گرانی ارز نیز خوشبختانه باعث کاهش صرفه ی اقتصادی وارد کنندگانشیرخشک گردید و آنها چندی است این کالا را کمتر وارد می کنند. همه ی اینها باعث شدکه کارخانجات فراورده های شیری، در نهایت بین خط و نشان های مسئولان و واقعیت هایاقتصادی، به دومی توجه کنند و اینک چند روزی است که کارخانه ها شیر را به قیمتواقعی می خرند.
          http://farhadi65.blogfa.com/post-21.aspx

          نظر

          Working...
          X