اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

الکترو کاردیو گراف

Collapse
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  الکترو کاردیو گراف

  در مورد این دستگاه هر فردی اطلاعات داره لطف کنه بگذاره تا بقیه دوستان بهره ببرند.
  اگر اسم انگلیسی انرا هم ذکر کنین ممنون میشم.
  اگر کسی مطلبی گذاشت بقیه دوستان به همین مطلب بسنده نکنند و باز هم مطلبی دارین بیان کنین.
  با تشکر.
  بهبود عملکرد پزشکان به وسيله دستان توانمند مهندسان پزشك

  دانشجوی کارشناسی مهندسی پزشکی(بیوالکتریک) از دانشگاه سهند
  عاشق شدم بدجوری اما پول ,خونه, کار ثابت دانشجوام ...کی به من دختر میده

  يک بچه همواره مي تواند سه چيز به يک آدم بزرگ بياموزد : 1 - شاد بودن بدون دليل 2- دائم به کاري مشغول بودن 3- تقاضا کردن آنچه با تمام وجود مي خواهد

  #2
  به نقل از ویکی پدیا

  الکتروکاردیوگرام (به انگلیسی: Electrocardiogram) که در فرهنگ عامه به آن نوار قلب گفته می‌شود، و در متون علمی معمولاً با مخفف ECG یا EKG (مورد دوم مخفف کلمهٔ آلمانی Elektrokardiogramm) مشخص می‌شود، روشی برای ترسیم فعالیت الکتریکی قلب است.

  الکتروکاردیوم ثبت شده با 12 لید  قسمت های مختلف یک الکتروکاردیوگرام


  دستگاه الکتروکاردیوگراف، این نمودار را بر روی نوار کاغذی خط کشی شده‌ای به طور پیوسته ضبط می‌کند. اطلاعاتی که روی الکتروکاردیوگرام ضبط می‌شود نشان دهنده موج محرک قلب می‌باشد. این امواج محرک الکتریکی نمایشگر مراحل مختلف تحریکات قلبی هستند.
  سیکل قلبی همراه با الکتروکاردیوگرافی

  مرحله اول- استراحت عمومی قلب به مدت 4/0 ثانیه
  در این مرحله بطون و دهلیز ها در حال استراحت اند. در این هنگام خون تیره به وسیله بزرگ سیاهرگهای زبرین و زیرین، به دهلیز راست می ریزند. این خون نیز به خاطر وزنش، از طریق دریچه‌های لختی - که به هنگام پایان موج T سیکل قلبی پیشین باز شده اند- وارد بطون می‌شود و آنها را تا حدی پر می‌کند. اما برای اینکه خون دهلیز ها به طور کامل وارد بطون بشود، دهلیزها باید منقبض شوند. لازم به ذکر است هر ماهیچه‌ای در قلب که بخواهد منقبض شود یا استراحت کند، قبلش حتما ابتدا باید موج انقباض یا استراحتش در تمام نقاط آن ماهیچه منتشر شود، تا بعد بتواند منقبض شود یا استراحت کند. پس برای انقباض دهلیزها، ابتدا باید پیام انقباض در سراسر آنها منتشر بشود. این کار توسط بافت گرهی دهلیز انجام می‌شود. همان طور که می دانیم در بین دو دهلیز این تنها دهلیز راست است که دارای بافت گرهی است، از سویی کانون زایش انقباضات قلب نیز که همان گره پیش آهنگ می‌باشد در دیواره پشتی دهلیز راست و در زیر منفذ بزرگ سیاهرگ زبرین قرار دارد. پس برای انقباض ابتدا گره پیش آهنگ به صورت کاملا خودبه خودی منقبض می‌شود و این پیام انقباض را از طریق 3 رشته گرهی دهلیز راست به گره دهلیزی بطنی – که در حد فاصل بین دیواره دهلیزها و بطون و کمی متمایل به دهلیز راست قرار دارد – هدایت می‌کند. طی حرکت پیام از پیشاهنگ به دهلیزی- بطنی، میونهای میوکارد قلب که در مسیر انتقال این پیام قرار دارند، منقبض شده و این انقباض از میونی به میون دیگر در دهلیز راست انتشار می‌یابد و نهایتا از طریق میونهای دهلیز راست به میونهای دهلیز چپ نیز منتشر شده و کل دهلیز هارا فرا می‌گیرد. جالب اینجاست که این پیام نمی‌تواند از طریق میونهای دهلیزها به میونهای بطون منتقل شود، ‌چون در دیواره بین بطون و دهلیزها بافت پیوندی رشته‌ای عایقی قرار دارد که که باعث می‌شود انتقال پیام از دهلیزها به بطون تنها از طریق بافت گرهی – که از وسط این عایق رد می‌شود – صورت گیرد. اگر این بافت عایق نبود،‌ دهلیزها و بطون هم زمان به هم منقبض می‌شدند و کارایی قلب بسیار پایین میومد؛ چون در این حالت پس از پمپاژ مقدار کمی خون به بطون، آنها نیز همین مقدار کم را به سمت بدن و ششها پمپ می‌کردند و خون کم و نامناسبی به آنها می‌رسید. پس از اینکه این پیام به طور کامل سراسر دهلیز را فرا گرفت، در الکتروکاردیوگرام موج P ثبت می‌شود. بلافاصله بعد از آن مدت استرحت عمومی قلب یعنی 4/0 ثانیه به اتمام می‌رسد.
  حوادث قلب به طور کلی در این مرحله:
  1) ورود بیش از % 75 خون از دهلیزها به بطون در اثر وزن خون
  2) انتشار موج انقباض دهلیزها در سراسر دهلیزها ---- ایجاد موج P در الکتروکاردیوگرام
  وضعیت دریچه ها:
  سیونییها ---- بسته؛ تا خون وارد شده به بطون از طریق این دریچه‌ها وارد سرخرگها نشود.
  لختی ها ---- باز؛‌ تا خون دهلیزها وارد بطون شوند.
  مرحله دوم – انقباض دهلیزها به مدت 1/0 ثانیه
  در ابتدای ابن مرحله بلافاصله دهلیزها منقبض می‌شوند و % 25 خون باقی مانده را نیز وارد بطون می‌کنند. حالا در هر بطن cc 120 خون موجود است یعنی به طور کلی cc 240 در بطون. این انقباض به مدت 1/0 ثانیه طول می‌کشد و و از انتهای موج P تا اانتهای موج R را در الکتروکاردیوگرام را در بر می‌گیرد. اما در طی اجرای این انقباض در این 1/0 ثانیه، 2 عمل بسیار مهم نیز رخ می‌دهد. به طور همزمان:
  1) انتشار موج انقباض بطون: بطون موظف اند بلافاصله بعد از انقباض دهلیزها و پرشدن کامل خود از خون منقبض شوند و خون را به سرخرگها وارد کنند. بنابر این پس از گذشت مدت بسیار کمی از این 1/0 ثانیه (‌فاصله انتهای P تا Q) موج انقباض بطون که خیلیم قدرتمند می‌باشد، در سراسر بطون منتشر می‌شود. برای این عمل، گره دهلیزی بطنی که در پایان استراحت عمومی قلب پیلم انقباض را گرفته، این پیام را از طریق رشته و الیاف گرهی دیواره بین دو بطن و دیواره بطون و همچنین به کمک الیاف ماهیچه‌ای که برای انتقال پیام تخصصی شده اند،‌به سرار بطون و نهایتا به نوک پایین قلب منتقل می‌کنند. اما در این اثنا یه نکته‌ای وجود دارد. سرعت هدایت پیام بافت دهلیزی-بطنی و الیاف گرهی دیواره بین دو بطن خیلی کم و در عوض سرعت انتشار پیام الیاف گرهی دیواهر بطون خیلی زیاد است. اما چرا؟؟! اگر سرعت این 3 قسمت با هم برابر بود،‌پیام بلافاصله سراسر دیواره بین دو بطن را فرا می‌گرفت (‌چون اول به دیواره بینی می‌رود و بعد از اونجا به سراسر بطن)‌ و دیواره بینی زودتر از جاهای دیگر بطن منقبض می‌شد!! با این سیاست، در حین اینکه پیام در دیواره بینی منتشر می‌شود، به سرعت توسط الساف دیواره بطون تمام بطون را فرا می‌گیرد و عملا این تفاوت سرعت سبب می‌شود که پیام انقباض در یک مدت تمام بطون را فرا بگیرد. این عملیات کمتر از 1/0 ثانیه طول می‌کشد و نهایتا موج QRS را در الکتروکاردیوگرام ایجاد می‌کند.
  2) انتشار موج استراحت در دهلیزها: همزمان با هنگامی که دهلیزها در حال انقباض اند،‌چون بلافاصله بعد از انقباض،‌ دهلیزها باید استراحت کنند، پس پیام استراحت در آنها شروع به انتشار می‌کند. این پیام که اندکی بعد از شروع انقباض آغاز می‌شود، به مدت کمتر از 1/0 ثانیه طول می‌کشد (‌فاصله انتهای P تا Q) و هیچ موجی را در الکتروکاردیوگرام به وجودنمی آورد! چون قدرت موج انتشار انقباض بطون آ» قدر زیاد است که این پیاکم کوچک در QRS گم می‌شود! به هر حال با پایان موج QRS استراحت دهلیزها شروع می‌شود.
  حوادث قلب به طور کلی در این مرحله:
  1) انقباض دهلیزها ---- وقوع از P تا پایان R (حواست باشد! انقباض تغییری در الکتروکاردیوگرام ایجاد نمی‌کند! چون پیام الکتریکی منتقل نمی‌شود!)
  2) انتشار پیام انقباض بطون ---- ایجاد موج QRSدر الکتروکاردیوگرام
  3) انتشار پیام استراحت دهلیزها ---- زیر موج پیام قوی انتشار انقباض بطون گم می‌شود!
  4)‌شنیدن صدای اول قلب
  وضعیت دریچه ها:
  سیونییها ---- بسته؛ تا خون وارد شده به بطون از طریق این دریچه‌ها وارد سرخرگها نشود. لختی ها ---- باز؛‌ تا خون دهلیزها وارد بطون شوند.
  مرحله سوم – انقباض بطون به مدت 3/0 ثانیه
  از سویی بلافاصله با انتشار پیام انقباض، بطون شروع به انقباض می‌کنند و خون را با فشار بالای سیستولی به سمت بالا پمپ می‌کنند. این خون با فشار خود، دریچه‌های 1 طرفه لختی را – که فقط به سمت بطون باز می‌شوند- بسته و باعث شنیده شدن صدای اول قلب می‌شوند. همچنین از سوی دیگر با فشار خود دریچه‌های سینویی را – که فقط به سمت سرخرگها باز می‌شوند- باز کرده و وارد سرخرگها می‌شود. تمامی این مراحل در مدت زمان بسیار کوتاه و در موج S روی می‌دهند. همچنین دهلیزها بعد از پایان انتشار پیام استراحتشان تا 7/0 ثانیه استراحت می‌کنند. در این مدت خون دوباره از بزرگ سیاهرگهای زیرین و زبرین وارد دهلیز راست می‌شود؛ اما آنقدر فشار خون انقباضی بطن ها به دریچه‌های لختی زیاد است، که این خون سیاهرگی حریف آن نمی‌شود و به ناچار اندک اندک دهلیز را پر می‌کند و بدلیل بسته بودن لختی ها نمی‌تواند وارد بطون شود. (این رویه به مدت 3/0 ثانیه یعنی پایان انقباض بطنی ادامه میابد)‌
  موارد روی داده در موج S:
  1) استراحت دهلیزها و انقباض بطون
  2) بسته شدن دریچه‌های لختی در اثر فشار خون ناشی از انقباض بطون
  3) باز شدن دریچه‌های سینویی ناشی از فشار خون ناشی از انقباض بطون
  اما بعد از گذشت اندکی از انقباض بطون ( فاصله S تا T ) چون بطون بلافاصله بعد از انقباضشون (اتمام این 3/0 ثانیه) باید استراحت کنند،‌ پیام استراحت آنها منتشر می‌شود و موج T را در الکتروکاردیوگرام ثبت می‌کند. پس از اتمام این موج بطون نیز شروع به استراحت می‌کنند. پس استراحت عمومی قلب آغاز می‌شود، چون دهلیز ها نیز 3/0 ثانیه است که استراحت خود را آغاز کرده اند. استراحت بطون باعث قطع فشار اعمالی بر روی دریچه‌ها می‌شود؛ در نتیجه دریچه‌های سینویی که دیگه فشار خونی نیست که اونها را در جهت سرخرگها باز نگه دارد، بسته می‌شوند و صدای دوم قلب را – که کوتاه تر و زیرتر است – به وجود می‌آورد. از سویی دریچه‌های لختی که 3/0 ثانیه است تحت تاثیر فشار خون موجود در دهلیزها هستند، از این موقعیت یعنی عدم فشار سیستولی استفاده کرده و دریچه‌های لختی را در جهت بطون باز کرده و شروع به پر کردن بطون می‌کنند. نکته: حداکثر انقباض بطون، در ابتدای موج T انجام می‌شود. نکته: زمان استراحت بطون 5/0 ثانیه و زمان استراحت دهلیزها 7/0 ثانیه می‌باشد.
  نکته: باز شدن دریچه صدایی ایجاد نمی‌کند.
  حوادث قلب به طور کلی در این مرحله:
  1) انقباض بطون به مدت 3/0 ثانیه --- فاصله S تا T
  2) استراحت دهلیزها
  3) شنیدن صدای دوم قلب
  وضعیت دریچه ها:
  1) سینویی ها--- ابتدا باز (‌در هنگام انقباض بطون) و بعد بسته ( پس از اتمام انقباض بطون) 2) لختی ها---- ابتدا بسته (‌در هنگام انقباض بطون) و بعد باز ( پس از اتمام انقباض بطون)

  نظر


   #3
   خیلی خوب بود . شما تکیه خوبی بر روی تعریف کمپلکس قلبی داشتید . و این خیلی جالب بود .
   مرجع فني مهندسي پزشكي ايران
   مجموعه اي كامل از :
   راهنماي كار با تجهيزات پزشكي
   پروژه هاي پايه مهندسي پزشكي
   و . . . .

   نظر


    #4
    جالبه که در ویکی پدیای فارسی در مورد خود دستگاه و مکانیزم خیلی صحبت نشده و بیشتر در مورد عملکرد قلب حرف زده.
    ولی مقاله انگلیسیش خیلی کامل تره.

    نظر


     #5
     نوشته اصلي بوسيله نرگس313 نمايش پست
     جالبه که در ویکی پدیای فارسی در مورد خود دستگاه و مکانیزم خیلی صحبت نشده و بیشتر در مورد عملکرد قلب حرف زده.
     ولی مقاله انگلیسیش خیلی کامل تره.
     جالب نیست !!! خیلیم بده چون هنوز جا نیوفتاده مهندسی پزشکی با پزشکی فرق داره.
     بهبود عملکرد پزشکان به وسيله دستان توانمند مهندسان پزشك

     دانشجوی کارشناسی مهندسی پزشکی(بیوالکتریک) از دانشگاه سهند
     عاشق شدم بدجوری اما پول ,خونه, کار ثابت دانشجوام ...کی به من دختر میده

     يک بچه همواره مي تواند سه چيز به يک آدم بزرگ بياموزد : 1 - شاد بودن بدون دليل 2- دائم به کاري مشغول بودن 3- تقاضا کردن آنچه با تمام وجود مي خواهد

     نظر


      #6
      باشه حالا چرا این قد عصبانی؟؟؟

      ویرایش شده توسط نرگس313; 2009/7/29, 05:53 PM.

      نظر


       #7
       بابت مقاله انگلیسی که گذاشتین تشکر می کنم
       بهبود عملکرد پزشکان به وسيله دستان توانمند مهندسان پزشك

       دانشجوی کارشناسی مهندسی پزشکی(بیوالکتریک) از دانشگاه سهند
       عاشق شدم بدجوری اما پول ,خونه, کار ثابت دانشجوام ...کی به من دختر میده

       يک بچه همواره مي تواند سه چيز به يک آدم بزرگ بياموزد : 1 - شاد بودن بدون دليل 2- دائم به کاري مشغول بودن 3- تقاضا کردن آنچه با تمام وجود مي خواهد

       نظر


        #8
        الکترو کردیوگرافی یک نمایه از فعالیت های الکتریکی قلب در مدت زمان معین است که بوسیله الکترودههای پوستی در خارج از بدن اندازه گیری می شود .
        الکتروکاریوگرافی عملی غیر تهاجمی (بدون شکافتن پوست)است .از نظر واژه شناسی این کلمه از دوواژه الکترو (چون به الکتریسیته مربوط است) و کاردیو که در زبان یونانی به معنای قلب است و گراف که ریشه ای یونانی به معنای نوشتن دارد.
        پالس های الکتریکی در گره سینوسی قلب ایجاد می شوند و به سوی ماهیچه قلب فرستاده می شوند.این پالس ماهیچه های دیواره قلب را تحریک کرده و موجب انقباضات سیستولی می گردد.موجهای الکتریکی در نقاط اتصال الکترودها اندازه گیری می شوند. اکترو کاردیوگراف ولتاژ بین دو یک جفت الکترود را نشان می دهد و فعالیت ماهیچه ای که اندازه گیری می شود به شکل یک نمودار نشان داده می شود.
        این دستگاه ریتم کلی قلب و ضعف در قسمت های مختلف ماهیچه قلب را نشان می دهد.و بهترین راه برای تشخیص ناهنجاریهای قلبی است.چون اغلب ناهنجاریهای قلبی از ضعف بافت های رساننده سیگنال الکتریکی ،ویا غلظت بیش از حد یا کمتر از حد نمک های حل شده(الکترولیت)مانند پتاسیم سرچشمه می گیرد.
        در حالاتی مانند سکته قلبی الکترو کاردیو گرام فقط می تواند ماهیچه آسیب دیده را در نقطه معین شناسایی کند بنابراین نمی تواند آسیب در بقیه قسمت ها را رد کند.همچنین این دستگاه نمی تواند توانایی پمپاژ خون توسط قلب را به صورت یا قطعی اندازه گیری کند.
        تاریخچه
        الکساندر بیرمیک میرهد( Alexander Birmick Muirhead) اولین کسی بود که با اتصال سیم هایی به کمر بیمار تب دار خود ضربان قلب او را ثبت کرد .این عمل در سال1872 انجام شد هنگامیکه وی در حال گرفتن دکترای خود در رشته الکتریک در بیمارستان سنت بارتولومف بود این عمل توسط فیزیولوژیست انگلیسی John Burdon Sanderson با دستگاه الکترومتر لیپمن(lipmann capillary electrometer) انجام شد.اولین دستاورد در زمینه مطالعه قلب از دید الکتریکی تحقیقات آگوست والرAugustus Waller بود که در بیمارستان سنت ماری لندن کار می کرد.دستگاه الکتروکاردیو گراف او شامل الکترومتر لیپمن بود که به یک پروژکتور وصل شده بود.نمایه ضربان قلب روی یک صفحه عکاسی که به یک آرمیچر متصل بود باعث می شد که نوار قلب همزمان بر روی صفحه منتقل شود.در سال 1911 هنوزتعداد کمی از مراکز درمانی از این دستگاه استفاده می کردند .
        در سال ویلیام اینتوون دانشمندان هلندی 1903 گالوانومتر استرینگ را اختراع کرد .این دستگاه که هم از الکترومتر لیپمن و هم از گالوانومتری که پیش از این توسط مهندس فرانسوی Clément Ader اختراع شده بود دقیق تر بود.
        اینتوون 5 حرف P,Q,R,S,Tرا به انواع خمیدگی ها ظاهر شده در نوار قلب نسبت داد و توانست تعدادی از نارسایی های قلبی عروقی را با الکتروکاردیوگراف توضیح دهد.
        در سال 1924 به خاطر این کشف او برنده نوبل پزشکی شد.
        اگرچه اصول اولیه این دستگاه هنوز هم ورد استفاده است در طی سالیان پیشرفت های بسیاری در این زمینه شده است.به عنوان مثال از یک وسیله سنگین آزمایشگاهی به دستگاهی کامپیوتری مبدل شده که اغلب تفسیر نوار قلب را هم شامل می شود.
        کاغذ نوار قلب
        شرح زمانی نوار قلب بدون دانستن سرعت برگه و نگارگر امکانپذیر نیست.آنالیز کامپیوتری امروزه مطالعه نوارهای قلب گوناگون را آسان کرده است.
        یک الکتروکاردیوگراف معمولی با سرعت کاغذ 25 میلی متر بر ثانیه کار می کند.اگرچه گاهی اوغات از سرعت های بالاتر کاغذ هم استفاده می شود.هر خانه بر روی برگه های الکتروکاردیو گراف ا میلی متر مربع است.در سرعت 25 میلی متر بر ثانیه یک خانه کوچک از برگه بازه زمانی 40 میلی ثانیه را نشان می دهد.هر 5 خانه کوچک یک خانه بزرگ می سازند.کیفیت تشخیصی (diagnostic quality)یک کاردیوگرام که 10 میلی متر بر میلی ولت محاسبه شده است به این معناست که 1 میلی متر معادل 1/0 میلی ولت در نظر گرفته می شود.یک سیگنال 1 میلی ولتی باید قلم را به صورت عمودی به اندازه 1 سانتی متر یعنی 2 خانه بزرگ از برگه جا به جا کند.
        انتخاب *****
        مانیتور های جدید ECG دارای ***** های مختلف برای پردازش سیگنالها هستند.متداولترین تنظیمات monitor mode و diagnostic mode هستند.
        در حالت monitor mode *****کم فرکانس کهhigh-pass نامیده می شود
        (به خاطر این که سیگنال های بالاتر از آستانه هم می توانند عبور کنند) در حالت 5/0 یا 1 هرتز Hz و ***** با فرکانس بالا که low-pass***** نامیده می شود در حالت 40 Hzتنظیم می شود.high-pass***** باعث کاهش خطوط منحرف شده
        (wandering baseline)و ***** low-passباعث کاهش 50 تا 60 هرتز نویز شبکه برق می گردد(power line noise).
        در حالت diagnostic mode ***** high-passبر روی 0.05 هرتز و low-pass بر روی 40 یا 100 یا 150 هرتز تنظیم می شود .در نتیجه Monitor modeاطلاعات محدود تری نسبت به diagnostic mode نشان می دهد چون ***** تنگ تری برای نشاندادن داده ها دارد

        منبع

        ادامه دارد...

        نظر


         #9
         Leads


         در الکتروکاردیوگرافی ،کلمه لید (lead) به سیگنال هایی که بین دو الکترود رد وبدل می شود مربوط می گردد.این الکترودها معمولا توسط صفحه دایره شکل کوچکی که الکترود در میان آن تعبیه شده است به بدن بیمار متصل می گردد.

         ٍلید های الکتروکاردیوگراف سیگنالهای الکتریکی قلب را از الکترودهایی که به قسمت های مشخصی از بدن بیمار وصل شده اند ضبط می کنند.


         محل قرار گیری الکترودها

         برای یک الکتروکاردیوگراف 2 لید ،10 الکترود به کار می رود که طریقه قرار گیری روی بدن و علامت آنها به ترتیب زیر است:


         ELECTRODE PLACEMENT
         ELECTRODE LABEL (in the USA)
         On the right arm, avoiding bony prominences (in the UK, it is taught that it is better to place on bony prominences!).
         RA
         In the same location that RA was placed, but on the left arm this time
         LA
         On the left leg, avoiding bony prominences
         LL
         In the same place that LL was positioned, but on the right leg.
         RL
         In the fourth intercostal space (between ribs 4 & 5) to the right of the sternum (breastbone).
         V1
         In the fourth intercostal space (between ribs 4 & 5) to the left of the sternum.
         V2
         Between leads V2 and V4.
         V3
         In the fifth intercostal space (between ribs 5 & 6) in the midclavicular line (the imaginary line that extends down from the midpoint of the clavicle (collarbone).
         V4
         Horizontally even with V4, but in the anterior axillary line. (The anterior axillary line is the imaginary line that runs down from the point midway between the middle of the clavicle and the lateral end of the clavicle; the lateral end of the collarbone is the end closer to the arm.)
         V5
         Horizontally even with V4 and V5 in the midaxillary line. (The midaxillary line is the imaginary line that extends down from the middle of the patient's armpit.)
         V6


         لیدهای تک قطبی و دوقطبی

         در حالت کلی دو نوع لید داریم تک قطبی و دوقطبی.لیدهای دوقطبی دارای دوسرمنفی و مثبت هستند.در الکترو کاردیو گراف لیدهای مربوط به اعضا(شماره های 1 و 2 و 3)دوقطبی هستند.لیدهای تک قطبی فقط یک قطب معین دارند و آن هم قطب مثبت است /قطب منفی مخلوطی از سیگنالهای مختلف الکترودهای دیگر است.در الکتروکاردیوگراف 12 لید همه لیدها به جز لید های عضوی(limb lead)تک قطبی هستند.

         LIMB LEADS

         در دو نوع الکتروکاردیوگراف 5 و 12 لید ،لیدهای 1 و 2 و3 لیدهای عضوی نامیده می شوند.

         لید 1:سیگنال بین الکترود aVR (مثبت)در دست راست و الکترود aVF(منفی)در دست چپ را دریافت می کند.
         لید2:سیگنال بین الکترودaVR(منفی)در دست راست و الکترود aVFدر پای چپ (مثبت)را دریافت می کند.
         لید3:سیگنال بین الکترود aVL(منفی)در دست چپ و الکترود aVF(مثبت)در پای چپ را دریافت می کند.
         توجه داشته باشید که aVLدر تماس با لید 1 به صورت مثبت و در تماس با لید 3 به صورت منفی عمل می کند.
         ویرایش شده توسط نرگس313; 2009/7/30, 06:22 PM.

         نظر


          #10
          چرا من نمی تونم جدول تو پستم بذارم؟

          نظر


           #11
           نوشته اصلي بوسيله نرگس313 نمايش پست
           چرا من نمی تونم جدول تو پستم بذارم؟
           اولا ممنون از مطالب عالیتون
           ثانیا از جدول عکس بگیرید عکسش رو بگذارید اینجا
           مرجع فني مهندسي پزشكي ايران
           مجموعه اي كامل از :
           راهنماي كار با تجهيزات پزشكي
           پروژه هاي پايه مهندسي پزشكي
           و . . . .

           نظر


            #12
            سلام اکه میشه کمی توضیح درباره مدارش وچگونگی طراحی آن (ecg)برای من بفرستید .متشکرمrezaphy@gmail.com

            نظر


             #13
             لطفا در مورد کاربرد ITتو اين دستگاه بنویسین .خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی ییییییییییییییلی لازمش دارم این اخر ترمی کمکم کنین

             نظر


              #14
              سميلاتور ecg :
              http://uplod.ir/files/2/lvar9lewafln..._simulator.zip
              باید گاهی در مشکلات سکوت کرد،
              شاید خدا حرفی برای گفتن دارد

              نظر


               #15
               سلام.من مدار سیمولاتور ecgرو (دستگاهی برای تست ecg)میخوام.خیلی دونبالش گشتم پیدا نکردم.
               اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

               نظر

               Working...
               X