اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

تایپیک مرجع قالب سازی(آموزش و رفع اشکال)

Collapse
این یک تاپیک مهم است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
Clear All
new posts

تایپیک مرجع قالب سازی

با توجه به تعداد زیاد تایپیک ها با محوریت قالب سازی این تایپیک با گزیده بهترینهای تایپیکها و پستهای قالب سازی ایجاد شد بقیه بحث را در این تایپیک پیگیر باشید

لطفا از ایجاد تایپیک با محوریت قالب سازی اجتناب کنید

سپاس از همکاری دوستان

با تشکر ویژه از دوستانی که این مطالب رو ارائه نمودند

ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 01:08 PM.
    خداحافظ (تکراری،برداشت آزاد)

بیزه آنا یوردوموزون مدنیتین بیلماق، ایگیتلرین تانیماق، آنا دیلیمیزده یازیب اوخوماق موهوممودی سنی بیلمیرم بولاری یاوا دمیرم یاسا دییر بوردان گددوخ آما آنا دیلیمیزده یازیب اوخوماقین اویرنمه سین باشلادوخ بو بیر باخیشدی فیکیرلش

ایستیرسن اورگه شه سن قیزیللی پیامدا ده دیم آنا دیلیمیزین بی
    لیم یوردی هارادی

تئوری برش:
    برای شکل دادن ضخامت فلزی از عملیاتی نظیر برش،فرم(خم کاری) و کشش استفاده می شود.
    که معمولا این عملیات را پرسکاری یا سنبه کاری می نامند.
    موارد استفاده قالبها:
    از قالبها برای بریدن و فرم دادن فلزات نازک استفاده می کند.قالبها معمولا از قطعات متعددی ساخته شده اند که قسمت عمده همه آنها را سنبه و ماتریس و یا سنبه و قطعه فرم دهنده تشکیل می دهند عملیاتی که در کارهای قالبسازی موارد استفاده بیشماری دارند در زیر داده شده است.
    ۱-بلانک زنی:
    در عمل،یک سنبه و ماتریس سرتا سر محیط قطعه کار را از نواری فلزی جدا می کند.آنچه که از قالب بیرون می افتد،قطعه کار، و آنچه که به صورت توخالی با قی می ماند ، دم قیچی است.
    ۲-سوراخ زنی:
    در اینحالت با استفاده از یک سنبه ،در روی قطعه کار سوراخ یا سوراخ هائی ایجاد می کنند.در این حالت آنچه که در قالب با قی مانده، قطعه کار و آنچه که از قالب بیرون می افتد دور ریز خواهد بود.
    باید توجه داشت که عملیات سوراخ زنی و بلانک زنی معمولا در یک قالب واحد صورت می گیرند.
    ۳-خم کاری:
    بطور کلی خم کاری عبارت است از فرم دادن یک قطعه فلزی بین یک سنبه و ماتریس فرم داده شده به صورت دلخواه است.در این روش بدلیل خاصیت فنریت فلزات، زاویه دهانه ماتریس فرم دهنده کمی کوچکتر از میزان فنریت فلزات،زاویه دهانه ماتریس فرم دهنده کمی کوچکتر از میزان دلخواه می باشد. خمکاری صفحات بزرگ بوسیله پرس های هیدرولیکی یا پنوماتیکی دو مرحله ای صورت می گیرد.حرکت ضربه زدن اینگونه پرسها را می توان در هر لحظه دلخواه متوقف ساخته و یا سرعت آنها را تغییر داد.
    ۴-کشش:
    پوسته ها،کاسه ها و قطعات را از طریق قالبهای کششی تولید می کنند.نحوه کار این قالبها باین صورت است که نوارفلزی بین سنبه و ماتریس،که بین آنها یک فضای خالی وجود دارد قرار گرفته و پائین آمدن سنبه بر روی ماتریس، نوار فلزی را بفرم سنبه یا ماتریس شکل می دهد.در اینجا نیز خاصیت فنریت بازگشتی فرم داده شده یک اشکال اساسی ایجاد می کند به این ترتیب که قطعه فرم داده شده وارد یک کانال گشاد تر شده و قدری جا باز می کند. در موقع برگشت سنبه بطرف بالا،دهانه باز شده قطعه کار به لبه ماتریس گیر کرده و تعداد عمل موجب خرابی این لبه می گردد.
    ۵-قالب بلانک زنی ساده:
    در این قالبها،ماتریس یا بستر قطعه کار از جنس فولاد می باشد که سطح آنرا سخت کرده اند و یا اصلا از جنس فولاد آلیاژی می باشد که اول آنرا آبکاری کرده و سپس تمپره(برگشت دادن یا نرم کردن)می کنند.
    در هر حالت ،ماتریس در روی یک پایه یا بالشتک قرار می گیرد.آنچه که باعث جدا کردن قطعه کار از نوار فلزی می شود،سنبه ای است که از جنس فولاد آلیاژی با فولاد ریختگی می باشد(در هر دو حالت فولاد تحت تاثیر عملیات حرارتی قرار گرفته است).یک راهنما موجب هدایت نوار بداخل قالب شده و یک پین استپ آنرا در موقعیت مناسبی نسبت به سنبه متوقف می کند. برای موقعیت دادن نوار فلزی از پین استپ به این صورت استفاده می کنند که سوراخ ایجاد شده به خاطر اولین بلانک در این پین افتاده و وضعیت خاصی را برای این نوار فراهم می کنند.
    وقتی که سنبه نوار فلزی را سوراخ کرد نوار به گلوله سنبه می چسبد. در موقع بازگشت سنبه،یک صفحه فولادی بنام روبنده،باعث جدا شدن آن از سنبه می شود. برای اینکه کار را بتواند پین استپ و وضعیت نوار فلزی نسبت به آن را در هر لحظه مشاهده نماید،در روی روبند یک سوراخ کوچک تعبیه می کنند.
    ۶-قالبهای مرکب سوراخ زنی و بلانک زنی:
    یک نمونه از این قالبها را که هر دو عمل سوراخ زنی و بلانک زنی را انجام داده و یک واشر فلزی تولید می کند، شامل قطعاتی است که ابتدا قطعه نوار فلزی را سوراخ کرده و سپس همان سوراخ در یک وضعیت مناسب در زیر قطعه قرار می گیرد. در این مرحله پائین آمدن سنبه موجب تولید یک واشر کامل می گردد. باید توجه داشت که با هر ضربه پرس یک واشر کامل تولید می شود. برای موقعیت دادن به نوار فلزی،از سوراخی که اثر عمل بلانک زنی بر روی نوار باقی مانده استفاده می کنند.
    تفاوتی که سیستم استپ اینگونه قالبها با قالب های قبلی دارد در فنری بودن مکانیزم استپ آنها است، برای تثبیت موقعیت صفحات بالائی و پاینی قالب ، از یک جفت میله راهنما بهره می گیرند و همچنین وجود یک راهنمای برجسته در نوک سنبه موجب هدایت صحیح و مناسب آن بداخل قالب می گردد.
    الف): برای کاهش فشار وارد شده به پرس، نوک سنبه یا ماتریس را بصورت شیبدار یا زاویه ای درست می کنند و این به خاطر ایجاد برش تدریجی در قطعه کار است. معمولا " شیبهای یک طرفه باعث ایجاد یک نیروی محوری مزاحم می گردد اگر چه که با ایجاد شیب مضاعف در روی سنبه یا ماتریس با این اشکال هم می توان مقابله کرد.
    ب): در قالبهای که چندین سنبه متعدد دارند، برای کاهش نیروی وارد شده به پرس ، میتوان از سنبه های با طول مختلف استفاده نمود بطوریکه همه آنها در یک زمان با نوار فلزی درگیر نشوند.
    ج): در کلیه قالبهای بلانک زنی یا سوراخ زنی ، پیرامون محیط کار پاره شده و قطعه مورد نظر از نوار فلزی جدا می شود. برای حصول یک لبه تمیز و صاف در کناره های قطعه پرس شده ، بین سنبه و ماتریس باید یک فضای خالی پیش بینی نمود. میزان این فضای آزاد به خواص مکانیکی نوار فلزی و همچنین ضخامت آن بستگی دارد.
    غالبا" این اندازه را ضخامت نوار فلزی انتخاب می کنند. در کارهای بلانک زنی، ماتریس را به ابعاد کار ساخته و فضا ی آزاد را بر روی سنبه محاسبه کرده و آنرا کوچکتر می سازند. در موقع سوراخکاری، سنبه به اندازه کار ساخته شده و ماتریس را بزرگتر می کنند.
    د): پس از عملیات سوراخ کاری یا بلانک زنی ، قطعه جدا شده از نوار باید به سادگی از دهانه ماتریس خارج شود و باین لحاظ دهانه ماتریس را شیبدار و تحت زاویه می سازند.
    معمولا" پس از اینکه قالب تعداد معینی قطعه تولید نمود لبه های ماتریس آن کند می شود، برای رفع این اشکال کف بالائی ماتریس را سنگ می زنند. برای اینکه این سنگ زدن ، لقی بین سنبه و ماتریس را زیاد نکند، دهانه ماتریس شیب یکنواخت ندارد و در ابتدای کف دهانه ماتریس قسمت صافی پیش بینی کرده اند.
    ه): برای جلوگیری از اتلاف مواد، قبل از ساخت قالب باید وضعیت قرار گرفتن قطعات مورد پرسکاری را به دقت بررسی کرده و یک نقشه کامل از آنها رسم نمود.
    طراحی قابهای پرس:
    وسعت عملیاتی که توسط قالبها می توان روی فلز انجام داد بسیار زیاد است و بستگی کامل به طرح و ساخت قالب دارد. اگر مقدار تولید بالا باشد قالب کاملتر و اگر تعداد قطعه مورد نیاز کم باشد قالبهای ساده تری ساخته می شود.
    مزایای تولید بوسیله قالب عبارتند از:
    ۱- سطح تولید بالا می رود.
    ۲- قطعه تولیدی ارزانتر تمام می شود.
    ۳- قطعات دارای اندازه یکسان هستند.
    ۴- قطعات تولیدی تمیزتر و دقیقتر بدست می آیند.
    طراحی قالبهای پرس:
    برای طراحی یک قالب پرس بایستی خیلی از مسائل مربوط به پرسکاری، قالبها، طرز استفاده قالبها و قطعه ای که می خواهیم تولید کنیم را مورد مطاله و بررسی قرار می دهیم و طرحی ارائه دهیم که از هر لحاظ مقرون به صرفه و قابل توجه بوده و در مدت زمان کمتری قطعات تولیدی زیادی ارائه دهد.
    یک قالب برش از قسمت های زیر تشکیل شده است.
    ردیف
    نام قطعات
    ردیف
    نام قطعات
    ۱
    سنبه
    ۸
    روبنده(ورق گیر)
    ۲
    ماتریس
    ۹
    پین استپ
    ۳
    کفشک بالائی
    ۱۰
    سنبه گیر
    ۴
    کفشک پاینی
    ۱۱
    ضربه گیر
    ۵
    میله راهنما
    ۱۲
    پین انگشتی
    ۶
    بوش راهنما
    ۱۳
    توپی
    ۷
    بیرون انداز
    ۱۴
    قطعه کار(نوار)
    قالبها از دو قطعه بالائی و پائینی تشکیل شده اند. معمولا" نیمه بالائی محل استقرار سنبه ها بوده و همچنین توپی نیز به کفشک بالائی سنبه می شود. نیمه پائینی محل نصب ماتریس می باشد.
    ادامه را در وبلاگم ببینید http://safauni.persianblog.ir/tag/
    ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 03:43 PM.

نظر

نوشته اصلي بوسيله mahan57
      سلام خسته نباشید! ما قراره که به یاری خدا یک کارگاه کوچیک برای قطعه سازی سایز قطعه ها بین 100تا400میلیمتر و وزن بین 500تا3000گرم.ایجادکنیم . یک لیست کاملی رو از تجهیزات مورد نیازمون داریم تهیه می کنیم. روش تولید قطعه ریخته گری دقیق هستش که باید درون قالبها موم تزریق بشه و... می خواستم بدونم برای ساخت این قالبها به چه تجهیزاتی نیاز داریم و یا اگه بصرفه هستش که اصلا این آیتم رو در نظر نگیریم و بدیم قالبهارو بیرون درست کنن. البته در آینده بعد از راه افتادن خط تولید حتما برای قالبسازی هم فکری می کنیم

متشکر

سلام
      تجربه ثابت کرده که اگه قالب هاتونو کسه دیگه که تجربشو داره بسازه خیلی به صرفتون میشه چون قالبسازی هزینه اولیه بالا و ریسک زیادی داره....

نظر

نوشته اصلي بوسيله SAK
        سلام
        با تشکر از سایت خوبتان اگر فرمولهای ساخت قالب پلاستیک و خم را لطف کنید ممنون می شوم
        سلام
        برای قالبهای پلاستیک فرمول نقش زیادی بازی نمیکنه جز در موارد خاص. کتاب مرجع کامل پلاستیک رو پیشنهاد میکنم
        برای قالب های خم هم کتاب اصول طراحی قالب های فلزی کارتو راه میندازه

نظر

نوشته اصلي بوسيله agar-shod
          سلام من می خوام یک قالب برش واشر از نوع مرکب () رو تو سالید بکشم واسه پروژ] نقشه کشی
          اجزای این قالب رو میدونم ولی استانداردهاشو نمیدونم
          آیا در این زمینه استانداردی برای انتخاب قطعات وجود داره؟ اگه معرفی کنید ممنون میشم
          اگه چیزی پیدا کردین به میلم بفرستین ممنون میشم
          mashad.marketing@yahoo.com

سلام
          برای ابعاد و اندازه و شکل قطعاتی مثل GUIDE POST و ... استاندارد هست که میتونی از استاندارد FIBRO یا SANKYO استفاده کنی

نظر

آشنایی با اینسرت ها - milling insert-ارائه ای از مجتبی ورشاوی

نوشته اصلي بوسيله khosroshahiy نمايش پست

قسمت اول

1-اینسرت آپی کا تی :

APPLICATION
            Slotting Shoulder Surfacing Pocket-Milling Plunging

GEOMETRY

Shape
            80° Diamond

Clearance Angle
            15°

Tolerance
            l ± 0.05 m±0.013
            s ±0.025

Insert Type
            Screw Down Clamping

No chip breaker
            ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 03:20 PM.
            نرم افزار محاسبات مهندسي ساخت و توليد
            پسورد: www.manufacturemajlesi.blogfa.com
            لینک دانلود :دانلود
            منبع و منبع

نظر

قسمت دوم

2- آر دی ام تی:

APPLICATION
              Surfacing Copying Pocket-Milling Pocket-Milling Plunging Ramp-Down

GEOMETRY

Shape
              Round

Clearance Angle
              15°

Tolerance
              ll ± 0.05
              s ± 0.13

Insert Type

Screw Down Clamping

Chip Breaker
              ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 03:20 PM.
              منبع و منبع

نظر

قسمت سوم

سایر اینسرت ها را از اینجا دنبال کنید:

ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 03:21 PM.
                منبع و منبع

نظر

قسمت چهارم

وهمچنین این سری :

ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 03:21 PM.
                  منبع و منبع

نظر

قالبسازی تزریق پلاستیک(میخام قالبساز شم)

سلام برو بچ مهندسین.بنده دانشجوی ترم دوم کارشناسی ناپیوسته ساخت هستم.یه سوال مهم دارم درمورد کار قالبسازی تزریق پلاست:
                    من یه آشنایی دارم که تو کار قالب پلاستیکه.یه کارگاه قالبسازی داره.سفارش قالب میگیره و خودش طراحی میکنه و جمعش میکنه.من باهاش صحبت کردم درمورد اینکه برم پیشش کار قالبسازی رو یاد بگیرم از همین تابستون. و تقریبا دو سال ونیم وقت دارم تا باهاش کار کنم.و این کارو بطور جدی دمبال کنم. (بعدش باس برم سربازی آشخوری) وباتوجه به اینکه قبلا قالبسازی تا حدودی کار کردم وکاردانیم قالبسازی بود و کلا با قالب حال میکنم و... فکر میکنم موفق شم.به نظر شما این کارو بکنم.و اینکه آینده تو کارخانجات با این مدرکم وکارقالبسازی که بلدم چه کاری گیرم میاد.(شایدم خدارو چه دیدی واسه خودم قالبسازی زدم خفن)
                    یا اینکه اصلا بی خیالش شم برم بچسبم به همون اپراتوری cnc ماهی 350 هزار تومن تو شرکت.
                    با یکی از استادام تو دانشگاه صحبت کردم گفت برو همون قالبو بچسب که نون تو قالبه.میخام بدونم نظر شما چیه. به راهنماییتون نیازمنم برو بچ.
                    (راستی جا داره که بگم ارشدو هم کلا بی خیالش شدم مامانم گفته مخاد برام زن بگیره باس زود برم سربازی)
                    انشالا که همتون آینده مهندسای کلفتی بشین واسه خدتون.

نظر

روش طراحي قالبهاي فورج با كامپيوتر( cad-cam) و توليد توسط ماشينهاي nc , cnc و اسپارک
                      روش طراحي قالبهاي فورج با كامپيوتر( CAD-CAM) و توليد توسط ماشينهاي NC , CNC و اسپارک

طراحي قالبهاي فورج با استفاده از نرم افزارها و كامپيوتر ، صنعت قالبسازي را دچار تحولهاي جديدي نموده است و استفاده از كاربردهاي تكنولوژيكي اين پروسه يكي از كوتاهترين و با صرفه ترين روشهاي طراحي قطعات صنعتي و قالبهاي صنعتي ميباشد .
                      در طول دهه گذشته از كامپيوترها به شكل گسترده اي براي كارهاي پتك كاري و طراحي قالبهاي فورجينگ استفاده شده است .
                      پيشرفتهاي اوليه در عمليات تراشكاري كنترل شده عددي يا NC در ساخت قالبهاي پتك كاري ( فورجينگ ) متمركز شده است . در اواسط دهه 1970 نقشه كشي به كمك كامپيوتر و تراشكاري NC براي پتك كاري قطعات صنعتي مانند تيغه هاي توربين معرفي شد . در اوايل دهه 1980 در كشورهاي پيشرفته صنعتي بعضي كمپاني ها استفاده از سيستمهاي CAD-CAM كه به طور معمول براي طراحي مكانيكي نقشه كشي و تراشكاري NC از آن استفاده مي نمودند را براي طراحي و ساخت قالبهاي فورج به صورت بهينه تكنولوژيكي مورد استفاده قرار دادند .
                      سيستمهاي CAD-CAM از نظر عمليات تجاري و قابل دسترس بودن و كيفيت هاي بروز داده داراي جنبه هاي اقتصادي مفيد ميباشند .
                      1- CAD-CAM تشكيل شده از يك ميكروكامپيوتر يا ميني كامپيوتر يك ترمينال نمايش گرافيكي ، يك صفحه كليد و يك پردازشگر رقمي با قسمت مربوط به ورود اطلاعات و يك ماشين اتوماتيك نقشه كشي و سخت افزاري براي ذخيره اطلاعات و نوار NC پانچ يا فلاپي ديسك است از نظر پيشرفتهاي علمي و تكنولوژيكي جديد اين سيستمها مي توانند در سطوح مختلف اتوماسيون مفيد واقع شوند و قادر هستند عمليات پتك كاري (فورجينگ) را به صورت سه بعدي نمايش داده و امكان زوم كردن و ودوران نمايشي هندسي عمليات فورج را بر روي صفحه ترمينال گرافيكي به منظور بررسي دقيق مهندسي فراهم سازند اين سيستمها ميتوانند عمليات پتك كاري داده شده را از هم مجاز كنند يعني مقاطع عرضي پتك كاري مورد نظر را تشريح ،ترسيم و نمايش دهند كه آن كار براي تحليل فشارهاي قالب و جريان فلز صورت ميگيرد .بنابراين براي سهولت تاثير متقابل بين طراح و سيستم كامپيوتري ميتوان نتايج را نمايش داد و محاسبات مهندسي را روي آنها انجام داد و تغييرات اعمال شده در طراحي قالب ميتواند به سهولت انجام گرفته و در صورت لزوم طرحهاي جديدتر جايگزين آن شود و مورد بررسي و تحليل قرار گيرد .
                      امروزه در كشورهاي صنعتي پيشرفته اين امر بعنوان يك اصل بسيار مهم و با بكار گيري جديدترين متدهاي علمي و كامپيوترها انجام ميگيرد .مزيت نهايي طراحي قالبهاي فورج به كمك كامپيوتر وقتي معلوم ميشود كه نرم افزار كامپيوتري به صورت ارزان و دقيق در دسترس مهندسين و طراحان باشد و بتوانند براي شبيه سازي جريان فلزي در طول عمليات پتك كاري فورجينگ مورد استفاده قرار گيرد . در اين مورد آزمايشات عمليات ماشينكاري و اهنگري ميتواند به شكل شبيه سازي نهايي ، پتك كاري بر روي كامپيوتر انجام شود كه ناشي از طرح بلوكر فرضي يا انتخابي باشد و نتايج ميتواند روي ترمينال گرافيكي نمايش داده شود اگر طرح شبيه سازي به اين نكته اشاره كند كه طرح بلوكر انتخاب شده قالب فينيشر را پر نميكند يا مقدار زيادي از مواد هدر ميرود يك طرح بلوكر جديد انتخاب ميشود و شبيه سازي كامپيوتري و آزمايشها مجدداٌ تكرار ميشود تا به نتايج مثبت برسد . نكته مهمي كه حائز اهميت ميباشد اين است كه اين پروسه شبيه سازي و طراحي به كمك كامپيوتر تعداد دفعات آزمايشهاي پرهزينه و گران قيمت قالبهاي فورج را كه بايد انجام گيرد كاهش ميدهد كه اين مسئله بايد مورد توجه مهندسين و طراحان قالب قرار گيرد .
                      از سيستمهاي CAD در طراحي قالبهاي فروج استفاده بهينه ميشود . سيستم كلي CAD-CAM از يك كامپيوتر با كاربردهاي پردازشي و ذخيره اي و بازيابي تصويري شكلهاي گرافيكي بوجود آمده است كه براي اپراتورسيستم امكان انجام عمليات طراحي قالب با كامپيوتر را فراهم مي كند .
                      كاربردهاي تكنولوژيكي سيستمهاي CAD-CAM به سه گروه اصلي طبقه بندي ميشوند كه عبارتند از :
                      1- انجام طراحي قطعات صنعتي و قالبهاي صنعتي و ماشين آلات و غيره .
                      2- انجام محاسبات و تجزيه و تحليل
                      3- توليد
                      استفاده از سيستمهاي CAD-CAM در طراحي و ساخت قالبهاي فورج مزاياي فراواني بدنبال داردو از كامپيوتر ميتوان براي تجزيه و تحليل عوامل شكست در قالبهاي فورج استفاده كرد يا در طراحي قالب با استفاده از قابليتهاي كامپيوتري ميتوان براحتي فرمهاي نرو مادگي در بلوكهاي قالب فورج را طراحي كرد و در هم جفت نمود و حتي اين كار را با تلرانسهاي بسيار كم انجام داد و قطعات نروماده قالب را در هم درگير كرد .تلرانسهاي لازم را به انها داد و كل قالب را مورد بررسي و تحليل قرار داد و يا در مواردي كه در قالب دو قطعه بايد دقيقاٌ با هم ميزان و جفت شوند ، كامپيوتر ميتوانداين كار را به اساني انجام دهد و ابعاد دقيق را مشخص كند و با دادن برنامه به ماشين ابزار CNC يا NC عمليات ماشينكاري دقيق قالب انجام ميگيرد .
                      در طراحي و ساخت مدلهاي الكترود اسپارك براي عمليات اسپارك اورژن قالبهاي فورج ميتوان از كامپيوتر نهايت استفاده را كرد و مدلهاي مسي با فرمهاي فوق العاده پيچيده و شكلهاي غير هندسي را طراحي كرد و ابعاد آن را مشخص نمود و با استفاده از عمليان ماشينكاري NC يا CNC مدلهاي الكترود اسپارك را ماشينكاري كرد .
                      از سيستمهاي پيشرفته مجتمع CAD-CAM ميتوان براي كنترل و برنامه ريزي هاي وسيعتر در پروسه طراحي و توليد صنعتي استفاده كرد كه باعث افزايش كيفيت محصولات توليدي و تيراژ بالا در توليد انبوه و برنامه ريزي هاي اقتصادي در توليد ميشود .
                      http://www.cncmachinetools.blogfa.com

نظر

نوشته اصلي بوسيله moldmakerboy نمايش پست
                        سلام برو بچ مهندسین.بنده دانشجوی ترم دوم کارشناسی ناپیوسته ساخت هستم.یه سوال مهم دارم درمورد کار قالبسازی تزریق پلاست:
                        من یه آشنایی دارم که تو کار قالب پلاستیکه.یه کارگاه قالبسازی داره.سفارش قالب میگیره و خودش طراحی میکنه و جمعش میکنه.من باهاش صحبت کردم درمورد اینکه برم پیشش کار قالبسازی رو یاد بگیرم از همین تابستون. و تقریبا دو سال ونیم وقت دارم تا باهاش کار کنم.و این کارو بطور جدی دمبال کنم. (بعدش باس برم سربازی آشخوری) وباتوجه به اینکه قبلا قالبسازی تا حدودی کار کردم وکاردانیم قالبسازی بود و کلا با قالب حال میکنم و... فکر میکنم موفق شم.به نظر شما این کارو بکنم.و اینکه آینده تو کارخانجات با این مدرکم وکارقالبسازی که بلدم چه کاری گیرم میاد.(شایدم خدارو چه دیدی واسه خودم قالبسازی زدم خفن)
                        یا اینکه اصلا بی خیالش شم برم بچسبم به همون اپراتوری cnc ماهی 350 هزار تومن تو شرکت.
                        با یکی از استادام تو دانشگاه صحبت کردم گفت برو همون قالبو بچسب که نون تو قالبه.میخام بدونم نظر شما چیه. به راهنماییتون نیازمنم برو بچ.
                        (راستی جا داره که بگم ارشدو هم کلا بی خیالش شدم مامانم گفته مخاد برام زن بگیره باس زود برم سربازی)
                        انشالا که همتون آینده مهندسای کلفتی بشین واسه خدتون.
                        دوست عزيز هميشه به ياد داشته باش كه علم بدون تجربه و برعكس ان در هيچ زماني جوابگو نبوده و نيست اين دو مكمل يكديگر هستند . بهترين روش براي پيشرفت مشخص كردن مسير حركت و اماده سازي زير ساختها ميباشد . با توجه به گستردگي صنعت قالبسازي اول مشخص كن در چه زمينه اي قادر به فعاليت هستي قالب پلاستيك - قالبهاي سنبه و ماتريس ( پروگرسيو - كامپاند- چدني و ..) و يا قالبهاي ديگر بعد از انتخاب سعي كن همان راه را ادامه بدهي و البته از تكنيك ساخت قالبهاي ديگر نيز غافل نشوي . اگر خواهان كسب تجربه هستي همان گارگاه فاميل براي شروع كار مناسب است .
                        زن تاج سر افرينش است ، او شريك زندگي و يار ساعات درماندگي است .

نظر

با سلام به دوستان عزيز . در صورتي كه در زمينه طراحي و ساخت قالبهاي ( پروگرسيو _ كامپاند _ فول كستينگ _ فيكسچر و پنل گيج ) و ماشين الات منوال ( فرز- تراش و .. ) اطلاعات و يا سوالي داشتند . در خدمت دوستان هستم .

NP-Dies-03.jpgNP-Dies-02.jpgقالب قطعات پژو 206 . ابعاد كوچكترين قالب 1200×900 و بزرگترين قالب 3000×2000 ميليمتر . پروژه پژو 206

P206-Progressive-Dies-03.jpgP206-Progressive-Dies-04.jpgقالب قطعات پژو 206 . ابعاد كوچكترين قالب 1200×900 و بزرگترين قالب 3000×2000 ميليمتر . پروژه پژو 206

Layout-155.jpgLayout-137.jpgنوار قالب قطعات پژو 206 . ابعاد كوچكترين قالب 1200×900 و بزرگترين قالب 3000×2000 ميليمتر . پروژه پژو 206

L90-Die.jpgL90-Die-05.jpgقالب فول كستينگ پروژه L90 .

01.jpg02.jpg قالب مدل سازي شده با مكانيكال . پروژه 206

ProgressiveDieToyota-strip-scrap.jpg

P405-Head-Cylinder-01.jpg1305002430818-g3.jpg اولي قالب دايكاست سر سيلندر پژو 206 و دومي قالب پروگرسيو يكي از قطعات فريم صندلي

Layouts.jpg نوار قالب قطعات پژو 206 . ابعاد كوچكترين قالب 1200×900 و بزرگترين قالب 3000×2000 ميليمتر . پروژه پژو 206

قالب پروگرسيو طبق استاندارد psa شركت پژو

قالب پروگرسيو طبق استاندارد psa شركت پژو سه بعدي

سلام
                          این هم نقشه یک قالب ساده برش با ورقگیر ثابت . قطعه پدال ترمز موتور سیکلت . طراحی و ساخت سال 77

اگر هم قالب پروگرسیو سه بعدی و دو بعدی نیاز داشتی در همین صفحه است که با مکانیکال طراحی شده است . موفق باشی

Dies-01.jpgP206-Progressive-Dies-04.jpg کارگاه قالبسازی و یک قالب پروگرسیو ساخته شده در ایران طبق استاندارد PSA

Summit_ProgressiveBlankAndFormDiewithNutInsertion-CompanyLog_tcm642-53032.jpg
                          Attached Files
                          ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 12:40 PM.

نظر

نوشته اصلي بوسيله em-bagher نمايش پست
                            سلام دوست عزیز
                            من خودم 5 ساله تو کاره قالبم
                            پول تو قالب سازیه
                            هرکی هم قالب خواست بگه سر قیمت تفواق میکنم براش میفرستم.
                            با سلام
                            دوست عزيز اينجا محل كسب و كار نيست . محيطي براي تبادل اطلاعات و كمك به همديگر است . در ضمن 5 سال سابقه كار در قالبسازي يعني تازه اول كار و كسب تجربه سعي كن از اطلاعات دوستان براي رشد و بيشتر شدن اطلاعات فني خودت استفاده كني اگر پول تو قالبسازي است بس چه نيازي در اين جا تبليغات كني و شماره تلفن بگذاري . اگر واقعا" تجربات خوبي داري در اختيار دوستان ديگر قرار بده تا ديگران نيز استفاده كنند . اينجا اكثر دوستان يا دانشجو هستند يا مهندسين تازه كار ولي با اطلاعات فني ( تئوري ) قوي ولي نياز به كسب تجربه عملي دارند . از اطلاعات دوستان استفاده كن و سعي كن اطلاعات مفيد خودت را بدون چشم داشت در اختيار ديگران قرار بده . من نيز در اين جمع تازه وارد هستم ولي با 23 سال سابقه كاري در زمينه طراحي و ساخت قالب در شركتهاي معتبري مانند ايران خودرو . دليل حضور من در اينجا فقط ارائه تجربيات اين چند سال كار و به روز كردن اطلاعات خودم با كمك گرفتن از دوستان است . با تشكر
                            ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/12/11, 04:28 PM.

نظر

اینم فایل برخی از قالب ها

قالب پروگرسيو طبق استاندارد psa شركت پژو

قالب پروگرسيو طبق استاندارد psa شركت پژو سه بعدي

این هم نقشه یک قالب ساده برش با ورقگیر ثابت . قطعه پدال ترمز موتور سیکلت . طراحی و ساخت سال 77

اگر هم قالب پروگرسیو سه بعدی و دو بعدی نیاز داشتی در همین صفحه است که با مکانیکال طراحی شده است . موفق باشی
                              Attached Files
                              ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 12:46 PM.

نظر

نوشته اصلي بوسيله yalda63
                                سلام
                                من می خواستم یک قالب برش طراحی کنم. به نظر شما برای کشیدن نقشه های صنعتی از کدوم نرم افزار بهتره استفاده کنم. سالید، اتوکد، کتیا یا مکانیکال؟ اگه برای طراحی همچین قالبی یک کتاب فارسی می شناسید ممنون می شم بهم معرفی کنید. من در این زمینه فقط کتاب طراحی ابزار Pollack رو در اختیار دارم.
                                واسه طراحی از هر کدوم از نرم افزارها که باهاش راحت تری و بهتر بلدی استفاده کن چون فرقی نمیکنه واسه نقشه کشی.
                                اگر میخوای از ماژول های نرم افزار واسه طراجی قالب استفاده کنی کتیا و سالید هردوشون قسمتی برای طراحی قالب دارند که میتونی طرح سنبه و ماتریس رو مستقیما از مدل قطعه درست کنی. البته این بیشتر کاربردش واسه قطعات پیچیده تره. واسه طراحی قالب ساده ی برش واقعا نیازی به این چیزها نیست.
                                واسه طراحی قالب ۲٪ تا ۵٪ ضخامت قطعه لقی در نظر بگیرید، بر اساس نیروی برش سطحی مرکز ثقل صفحه رو محاسبه کنین تا محل مچی رو مشخص کنید. بر اساس نیروی برش هم بقیه ی قطعات رو طراحی کنین. متاسفانه من منبع فارسی در این مورد سراغ ندارم. کتاب یک هندبوک مناسب واسه طراحی قالب های معمولی به روشهای سنتیه که به سادگی هم خوانده میشه!
                                واسه طراحی و محاسبات اگر کمکی میتوانم بکنم در خدمت هستم

نظر

سلام
                                  من می خواستم یک قالب برش طراحی کنم. به نظر شما برای کشیدن نقشه های صنعتی از کدوم نرم افزار بهتره استفاده کنم. سالید، اتوکد، کتیا یا مکانیکال؟ اگه برای طراحی همچین قالبی یک کتاب فارسی می شناسید ممنون می شم بهم معرفی کنید. من در این زمینه فقط کتاب طراحی ابزار Pollack رو در اختیار دارم.
                                  دقیقا یادم نمی یاد ولی یک کتاب از نشر طراح هست به نام قالب وقیود...فکر کنم هم مولفش ولی نژاد باشه.
                                  امان از دست این سربازی که هیچی یادت نمی مونه..
                                  یاراهی خواهم یافت
                                  یاراهی خواهم ساخت

نظر

سلام
                                    سلام
                                    دوست عزیز برای طراحی قالب بهترین و ساده ترین نرم افزار همان اتوکد است . و کتاب مورد نظر شما { گام به گام طراحی قالبهای برش ( ولی نژاد ) } است که در ان اشنایی با اجزاء قالب و نحوه طراحی به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده . داشتن یک کتاب با عنوان { جداول و استانداردهای طراحی و ماشین سازی ویرایش 2008 ( ولی نژاد ) } نیز میتواند به شما کمک کند. هر دو این کتابها از مرجع امریکایی و المانی ترجمه شده است . البته برای طراحی قالب تجربه و یا حتی اشنایی با ماشینکاری و قالبسازی کمک زیادی میکند تا طرح شما از لحاظ امکان ساخت و هزینه اجرایی مقرون به صرفه باشد . در اخر هر کمکی در طراحی و نحوه ساخت ان نیاز داشتی میتوانی رو کمک من حساب کنی . برای اشنایی شما یک فایل قالب ساده را نیز در اختیارتان قرار میدهم . به امید موفقیت
                                    ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 12:48 PM.

نظر

اون دوستی که در مورد قالبهای پلاستیک اطلاعات میخواست از این وبلاگ شاید چیزی گیرش بیاد بدرد ما نخورد...

http://www.moldmaker.blogfa.com/cat-5.aspx
                                      ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 01:07 PM.
                                      /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
                                      حرف‌هائی هست برای نگفتن و ارزش عمیق هر کسی به اندازه‌ی حرف‌هائی است که برای نگفتن دارد!...
                                      //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

نظر

• از تایپیک یه سوال رد مورده قالبهای فورج؟

تا جایی کی میدونم در فورج کاری بعده شکل دهی قطعه کار به کفشک پایینی متصل به پرس گرافیت می زنند تا هم تنش باعث ترک قطعه کار نشه و از همه مهمتر قطعه کار بعدی که میزارند بعده عملیات فورج به کفشک یا همون قالب پایینی نچسبه.
                                        گرافیت خیلی گرونه و برای اپراتور خطرناک.
                                        از دوستان کسی میدونه چیکار میشه کرد؟ تکنولوژی جدیدی در این زمینه وجود داره؟

نوشته اصلي بوسيله zrobla
                                        There are several other lubricants and methods which are currently in use for lubricating forging dies. The attached picture shows an overview of the forging lubricants and their area of usage.
                                        (I have never heard about the toxicity of graphite as you mentioned, if you have any reference about that please let me know)

[ATTACH=CONFIG]62768[/ATTACH]
                                        Obtained from: A.HANCOX, D.HANCOX, G.HAIGH, S.LOVELL, B.MICHLETHWAITE, R.H.BAYLISS. BFIA TECHNICAL COMITEE

The most advanced lubrication technique in hot forging is to employ CVD coating of solid lubricants such as MoS2 on the die surface. Also PTFE (also known as teflon trade mark of Dupont) could be sprayed on the die's interior surfaces.

نوشته اصلي بوسيله zrobla
                                        معذرت میخوام، من کیبورد فارسی ندارم، باید برم توی یک وبسایت به فارسی بنویسم و اینجها کپی پیست کنم، توی وبسایت فارسی هم که تایپ کنم مشکلش اینه که حروف انگلیسی نداره! قوانین فروم هم که پینگلیش اجازه نمیده. علی ای حال!
                                        غیر از گرافیت چند روانکار دیگه هم برای فورج استفاده میشه ولی همونطور که گفتی معروف ترین و البته ارزون ترینشون همون گرافیت محلول در آب و یا روغنه. از دیگر روانکارها میشه به دی سولفات مولیبدن، تفلون، شیشه، روغن و نیترات برن هم اشاره کرد. توی اون حون جدول پیوست مشخص شده که برای چه چه متریالی چه نوع لوبریکنتی استفاده میشه. در مورد ایرادات بهداشتی استفاده از گرافیت من جایی چیزی نشنیده ام اگر منبعی برای این موضوع به من ارایه کنی بسیار ممنون میشم.
                                        یکی از روشهای جدید برای روانکاری (لوبریکیشن) پوشش دادن سطح قالب با روش سی وی دی (پوشش دهی بخار شیمیایی یا یه همچین چیزی) هستش. این روش مشابه همون چیزیه که برای پوشش دادن تیغچه الماسه های ماشین کاری استفاده میشه. لذا با این روش میشه سطح داخلی قالب رو با یک ماده سخت تر و با ضریب اصطکاک پایین تر مثل برنید تیتانیوم پوشش داد. همچنین میشه سطح قالب رو با لوبریکنت های جامد مثل دی سولفات مولیبدن پوشش داد.
                                        بسیار معذرت میخوام بابت مشکلی که پیش اومد.
                                        نوشته اصلي بوسيله navasangroup
                                        ممنون از توضیحاتتون
                                        گرفیت کمی از نظر تنفسی مشکل میاره .یکی از بچه ها این کارگاه فورج کار می کنه گفت برای 2 3 تا از کارگراشون اینطوری پیش اومده.منبع خاصی ندارم.هدف ما اینه که همون کار گرفیت رو انجام بده ولی ارزون از اب در بیاد .
                                        در مورد همون روش پوشش دهی شیمیایی آیا ارزون از اب در میاد؟
                                        نوشته اصلي بوسيله zrobla
                                        مواد داخل جدول رو هم فکر نکنم که نیاز به ترجمه داشته باشه با این حال مینویسم که مشکلی پیش نیاد به ترتیب از بالا به پایین
                                        -گرافیت محلول در آب
                                        گرافیت محلول در روغن
                                        گرافیت سفید
                                        روغن
                                        دی سولفات مولیبدن
                                        نیتراید برن
                                        موم
                                        شیشه
                                        نیکل
                                        گریس
                                        ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 01:00 PM.

نظر

من لیسانس قالبسازی و طراح قالبم
                                          این پست اختصاص میدم به تجربیات و مطالبی که تو دوران کاریم کسب کردم
                                          از دوستانی که قالب پلاستیک کار کردن هم خواهش میکنم مارو بی نصیب نزارن

اولین مطلبی که میزارم مکانیزمهای ارائه شده توسط شرکت HASCO است.

ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 01:08 PM.

گروه صنعتی فرا قالبارائه دهنده خدمات طراحی و ساخت قالب

آموزش نرم افزارهای مکانیک
                                          بهترین متد آموزشی

Pro-molding.blogfa.com

نظر

سلام دوستان ومهندسان عزیز
                                            درمورد قالبسازی هر مطلب وفایلی که داشتین به اشتراک بزارید تا دوستان دیگه استفاده کنن
                                            با تشکر از لطف شما
                                            قطاری سوی خدا می رفت، همه سوار شدند.
                                            به بهشت که رسید همه پیاده شدن
                                            و فراموش کردن که مقصد خدا بود نه بهشت.

نظر

ماشینهای اندازه گیری مختصات (CMM)
                                              فایل PDF
                                              حجم 846Kb
                                              دانلود کنید

نظر

کتاب طراحی قالب های تزریق پلاستیک

نظر

تا انتهای صفحه 16
                                                  تایپیکها و لینکهای خراب به زیر تالار در استانه حذف
                                                  منتقل شد
                                                  ویرایش شده توسط khosroshahiy; 2011/11/21, 03:48 PM.

بیزه آنا یوردوموزون مدنیتین بیلماق، ایگیتلرین تانیماق، آنا دیلیمیزده یازیب اوخوماق موهوممودی سنی بیلمیرم بولاری یاوا دمیرم یاسا دییر بوردان گددوخ آما آنا دیلیمیزده یازیب اوخوماقین اویرنمه سین باشلادوخ بو بیر باخیشدی فیکیرلش

لیم یوردی هارادی

نظر

نوشته اصلي بوسيله peyro
                                                    در هنگام طراحي نوار نهايت دقت را در ايجاد بهترين حالت براي استفاده از نوار خام با كمترين دور ريز به كار بريد.
                                                    2- به هنگام مونتاژ قالب سعي كنيد كه لقي ،بين محيط سنبه و ماتريس به طور يكنواخت ايجاد شود.
                                                    3- در قطعاتي كه مقاطع سوراخكاري نزديك به هم در ايستگاههاي برش متوالي دارند،مي توان براي جلوگيري از تداخل ته سنبه ها در همديگر از مراحل استراحت استفاده كرد.
                                                    4- براي ساخت سنبه و فولاد از ماتريس مرغوب (SPK ) با 60 راكول سختي كه لبه هاي برش آن به وسيله سنگ تيز و صيقلي شده،استفاده كنيد.
                                                    5- سنبه هاي با مقطع پيچيده را حتماً به صورت چند تكه طراحي كنيد.
                                                    6- در قالبهاي برش چند مرحله اي ماتريس را به صورت چند تكه طراحي كنيد.
                                                    7- در مرحله طراحي ماتريس،زمينه آن را به صورت سنگ خورده طراحي كنيد.
                                                    8- جهت مونتاژ سريعتر و دقيقتر قطعات قالب،كليه سوراخهاي قطعات مختلف را كه بايستي در راستاي همديگر باشند،با هم سوراخكاري كنيد.
                                                    9- براي جلوگيري از چرخش احتمالي سنبه ،حتماً آن را در داخل سنبه گير مهار نماييد.
                                                    10- جهت ساخت سنبه ها وماتريس هايي كه احتياج به عمل اسپارك دارند،حتماً ابعاد و اندازه هاي الكترودهاي مورد نياز را به طور دقيق محاسبه كنيد.
                                                    11- در قالبهايي كه از ضربه گير استفاده مي شود،بايستي جنس آنرا نسبت به سنبه از فلز نرمتري انتخاب كرد.
                                                    12- در مورد كفشكهاي قالب سعي شود كه تا حد امكان از نوع ساخته شده و استاندارد آن استفاده كنيد.در صورت در دست نبودن نوع ساخته شده از فولادي كه قابليت ماشينكاري خوبي دارد استفاده كنيد.
                                                    13- جهت توقف نوار سعي شود كه از متوقف كننده كناره بر(سايدكاتر)يا سيستم تغذيه اتوماتيك همراه با پايلوت گيري استفاده شود.
                                                    14- مقطع سنبه كناره بر را به شكلي طراحي كنيد كه پليسه اي در اطراف نوار ايجاد نشود.
                                                    15- ميله راهنما را از جنسي با سطحي سخت و مغزي نرم انتخاب كنيد.
                                                    16- قطر و تعداد و نحوه قرار ميله راهنما را طوري انتخاب كنيد كه در مقابل مجموع نيروهاي جانبي به خوبي مقاومت كند .
                                                    17- جنس بوش را نسبت به ميله راهنما از فلز نرم تري انتخاب كرده و يا در صورت همجنس گرفتن آنرا كمتر سخت كنيد.
                                                    18- تا حد امكان سعي كنيد كه از بوشهاي ساخته شده استاندارد(بوش ساچمه اي) استفاده كنيد.
                                                    19- در صورت استفاده از بيرون انداز فنري بايستي كه صفحه بيرون انداز از جنسي متناسب با جنس ورق انتخاب شود.
                                                    20- سعي كنيد در استفاده از توپي ،از نوع ساخته شده و استاندارد آن استفاده كنيد.
                                                    21- توپي را درست در مركز ثقل نيروهاي برشي نصب كنيد.
                                                    22- پس از ساخت تمامي قطعات قالب آنها را از نظر ابعاد،اندازه و تلرانسهاي داده شده كنترل نماييد.
                                                    23- قطعاتي از قالب را كه احتمال زنگ زدن آنها مي رود با عمليات سياهكاري شيميايي در مقابل زنگ زدن مقاوم كنيد.
                                                    24- سطوحي از قالب را كه احتياج به روغنكاري دارند هميشه چرب نگه داريد.
                                                    25- هر چند وقت يكبار، قطعه توليدي را از نظر ابعاد و اندازه و مرغوبيت توليد كنترل نماييد.
                                                    26- لقي را متناسب با جنس، ضخامت و دقت قطعه توليدي انتخاب كنيد.
                                                    27- براي جلوگيري از تمركز تنش يا شكستن قطعه در حين آبكاري يا كاركرد،گوشه هاي تيز آن را با قوس مناسب(راكورد) بگيريد.
                                                    28- در نقشه هاي تفكيكي قطعات قالب ،عملياتي را كه بايد روي آن انجام گيرد به طور دقيق مشخص كنيد.
                                                    29- در اتصال قطعات قالب فقط از پيچ و پين استفاده كنيد.
                                                    30- در صورت وجود امكانات كامپيوتري ،حتماً از برنامه هاي مخصوص آن براي طراحي قالب كمك بگيريد.
                                                    31- نشيمنگاه پيچها را طوري طراحي كنيد كه پيچ به طور كامل در داخل قطعه بنشيند.
                                                    32- گوشه ها لبه هاي تيز را در كليه قطعات بيروني قالب، كه احتمال برخورد دست با آنها مي رود،بگيريد.
                                                    33- در قالبهاي سنگين محلي را در كفشك پايين جهت عمليات حمل و نقل قالب در نظر بگيريد.
                                                    34- قبل از شروع به كار پرس،جهت قطعه زني كورس مورد نظر آنرا تنظيم كنيد.
                                                    35- براي يكنواختي سطح ،پس از مونتاژ سنبه در سنبه گير، كف آنها را با هم سنگ بزنيد.
                                                    36- تلرانس طول كليه سنبه ها را تا حد امكان بسته در نظر بگيريد،تا عمل برش توسط آنها در يك زمان صورت بگيرد.
                                                    37- قطر قسمت موقعيت دهنده پين جوينده بايد تا حد امكان نسبت به سوراخ روي نوار دقيق در نظر گرفته شود.
                                                    38- فنرهاي بيرون انداز را هر چند بار يكبار كنترل نماييد،تا حالت فنريت خود را داشته باشد.
                                                    39- ميله راهنما را در جايي نصب كنيد كه مانع حركت سريع دست نباشد.
                                                    peyro
                                                    بسیار عالی

لیم یوردی هارادی

نظر

سلام به همگی
                                                      من باید یه قالب تزریق پلاستیک طراحی کنم که کشویی آن (ماهیچه داخلی ) با تحریک به کمک بادامک انگشتی باشه .
                                                      واقعا نمیدونم چطور اینکارو کنم
                                                      اگه کمکم کنین واقعا ممنون می شم.سلام به همگی
                                                      من باید یه قالب تزریق پلاستیک طراحی کنم که کشویی آن (ماهیچه داخلی ) با تحریک به کمک بادامک انگشتی باشه .
                                                      اگه کمکم کنین واقعا ممنون می شم.

نظر

سلام به همگی
                                                        اگه کمکم کنین واقعا ممنون می شم.

نظر

قالب برش

سلام با تشکر من یه مقاله درمورد قالب های برش می خواستم اگه کسی میتونه کمکم کنه .

نظر

سلام
                                                            با تشکر از سایت خوبتون یه پروژه راجع به تزریق پلاستیک لطف کنید ممنون میشم.

نظر

کمک برای طراحی قالب

سلام دوستان
                                                              بنده در این قسمت یک تاپیک ایجاد کردم خوشحال میشم سر بزنید و کمکم کنید چون زمان نسبتا کمی دارم...
                                                              ممنونم از همه شما

نظر

والا ما تا اونجایی که می دونیم بازار قالب حداقل تو ایران وضعش داغون .بخصوص که الان قالب های چینی و تایوانی دارن تو صنعت مایی که هزینه کمو به کیفیت ترجیح میدیم جا باز می کنن.مگه اینکه بتونیم قالبایی بسازیم که اولا از لحاظ کیفی قابل رقابت باشن ثانیا زمان ساختشون پایین تر از سفارش قالب از خارج باشه ثالثا قیمت تمام شدش نسبت به نمونه چینی وتایوانیش کمتر باشه که فک کنم بااین وضع قیمت قالب های خارجی باید درو دکون قالب سازی و جمع کرد و دوسه تا CNC اضافه کردو زد تو کار قطعه سازی که جای مانور بیشتری داره.شمام از ما میشنفیم زنو بچسبین که ازدواج دنبالش افزایش روزیه!!!!!
                                                                eiman_masoumi@ تلگرام
                                                                انسان های بی هدف مجبورند تمام عمر خود را برای انسان های هدفمند کار کنند...
                                                                وبلاگ جامع مهندسي ساخت و تولبد
                                                                "انجام پروژه های تحقیقاتی و دانشجویی در زمینه شبیه سازی فرآیند های جوشکاری و شکلدهی"

نظر

در خواست پروژه یا گزارش کارآموزی

پروژه یا گزارش کارآموزی در زمینه طراحی و ساخت قالب فلزی کسی اگه مطلبی داره ممنون میشم اگه لینک قرار بده.

نظر

سلام دوست عزيز به نظر من شما قالبو ادامه بده. با اين علاقه اي كه داري حتما موفق ميشي. به نظر من هم نون خوبي تو قالبسازي هست. من هم قالبسازي ميخونم. موفق باشيhttp://www.iran-eng.com/images/smilies/wink.gif

نظر

نوشته اصلي بوسيله eiman_masoumi نمايش پست
                                                                      والا ما تا اونجایی که می دونیم بازار قالب حداقل تو ایران وضعش داغون .بخصوص که الان قالب های چینی و تایوانی دارن تو صنعت مایی که هزینه کمو به کیفیت ترجیح میدیم جا باز می کنن.مگه اینکه بتونیم قالبایی بسازیم که اولا از لحاظ کیفی قابل رقابت باشن ثانیا زمان ساختشون پایین تر از سفارش قالب از خارج باشه ثالثا قیمت تمام شدش نسبت به نمونه چینی وتایوانیش کمتر باشه که فک کنم بااین وضع قیمت قالب های خارجی باید درو دکون قالب سازی و جمع کرد و دوسه تا CNC اضافه کردو زد تو کار قطعه سازی که جای مانور بیشتری داره.شمام از ما میشنفیم زنو بچسبین که ازدواج دنبالش افزایش روزیه!!!!!
                                                                      جل الخالق!چه ديدگاهي!
                                                                      آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند. از « تن » تو هر چقدر هم که قوی باشد ترسی ندارند، از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی ، می‌دوشنت، از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند، از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند؛ آنها فقط از « فهمیدن » تو می‌ترسند ! (دكتر شريعتي)

نظر

سلام خدمت همه دوستان و تشکر از مدیر محترم تالار که تاپیک قالبسازی رو جمع جور کردن
                                                                        من قصد دارم از طریق این تاپیک مطالب مفیدی رو برای دوستان به اشتراک بگزارم.
                                                                        خوشحال میشم اگه همه دوستانی که در زمینه قالب دستی بر آتش دارند کمک کنند تا این تاپیک راه بیفته تا شاید بتونیم نقشی هرچند کوچک در رونق گرفتن صنعت قالبسازی در کشورمون داشته باشیم
                                                                        منتظر نظرات سازنده شما هستم

گروه صنعتی فرا قالبارائه دهنده خدمات طراحی و ساخت قالب

آموزش نرم افزارهای مکانیک
                                                                        بهترین متد آموزشی

Pro-molding.blogfa.com

نظر

نوشته اصلي بوسيله shahrokh___007 نمايش پست
                                                                          سلام خدمت همه دوستان و تشکر از مدیر محترم تالار که تاپیک قالبسازی رو جمع جور کردن
                                                                          من قصد دارم از طریق این تاپیک مطالب مفیدی رو برای دوستان به اشتراک بگزارم.
                                                                          خوشحال میشم اگه همه دوستانی که در زمینه قالب دستی بر آتش دارند کمک کنند تا این تاپیک راه بیفته تا شاید بتونیم نقشی هرچند کوچک در رونق گرفتن صنعت قالبسازی در کشورمون داشته باشیم
                                                                          منتظر نظرات سازنده شما هستم
                                                                          خيلي ممنون.به نظر من اين تاپيك رو مبتونيم به يه غول قالب تبديل كنيم و حتي شايد بعد ها يه مرجع بشه.اما لازمش اينه كه مطالب رو بصورت دسته بندي و مرتب قرار بديم.اگر بشه كه ابتدا از انواع قالبها صحبت كرد.اجزا در هر كدوم(البته پست هايي در اين مورد مشاهده كردم) كم كم تخصصي بشه.جنس ،سختكاري،و...
                                                                          متشكر
                                                                          آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند. از « تن » تو هر چقدر هم که قوی باشد ترسی ندارند، از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی ، می‌دوشنت، از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند، از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند؛ آنها فقط از « فهمیدن » تو می‌ترسند ! (دكتر شريعتي)

نظر

سلام به همه
                                                                            من کارشناسی رشته مکانیک خودرو هستم و نرم افزارهای Catia و Solidworks رو تا حدودی واردم
                                                                            می خواستم بدونم چه مباحثی از قالب سازی تو طراحی قطعات خودرو اهمیت بیشتری داره ؟ فکر کردم از خود بچه های قالب سازی بپرسم که تو این رشته هستن.
                                                                            اگر منبعی هم برای آموزش معرفی کنید ممنون میشم

نظر

#39
                                                                              راستش من هم مثل شما اماهیچ سواد و زمینه ای در این کار ندارم فقط میخوام شروع کنم کار قالب سازی را فقط چند سالی تو یک شرکت ریخته گری کار کردم و الان هم دارم اتوکد و کرل دراو میخونم خیلی دوست دارم زودتر این کار را شروع کنم اما نمیدانم چه جوری و از کجا یک نفر راهنمائیم کنه علاقه دارم به کار قالب سازی. اصلا خودم میتونم به صورت نرم افزاری طراحی قالب سازی را یاد بگیرم؟مخصوصا قالب پلاستیک با مدلهای ریخته گری هم اشنائی دارم.

نظر

#40
                                                                                سلام

یه مطلب درباره (طراحی سیستم های راهگاهی در قالب های دایکست ) هست.
                                                                                میتونید از لینک زیر اونو بگیرید

نظر

#41
                                                                                  نوشته اصلي بوسيله engin-m نمايش پست
                                                                                  یه مطلب درباره (طراحی سیستم های راهگاهی در قالب های دایکست ) هست.
                                                                                  میتونید از لینک زیر اونو بگیرید

مطلبش کامل بود مرسی

نظر

#42
                                                                                    بهتر ما قالب سازها به دنبال روش های کامپوزیت بی افتیم چون هم مطلب زیاد داره هم مقاله از داخل آن می تونیم بیشتر در بیاوریم

من حداقل 11 تا مقاله بین المللی و کشوری دارم که همش در مورد همین کامپوزیت ها هست

نظر

#43
                                                                                      نوشته اصلي بوسيله ad.morfi نمايش پست
                                                                                      بهتر ما قالب سازها به دنبال روش های کامپوزیت بی افتیم چون هم مطلب زیاد داره هم مقاله از داخل آن می تونیم بیشتر در بیاوریم من حداقل 11 تا مقاله بین المللی و کشوری دارم که همش در مورد همین کامپوزیت ها هست
                                                                                      سلام خب مهندس عزیز اگه امکانش هست مطالبتو بزار ما هم استفاده کنیم امکانش نیست مارو بیشتر راهنمایی کن با تشکر

نظر

#44
                                                                                        سلام خب مهندس عزیز اگه امکانش هست مطالبتو بزار ما هم استفاده کنیم امکانش نیست مارو بیشتر راهنمایی کن با تشکر
                                                                                        من هنوز مهندس نشدم :دی

این مطلبش خیلی خوبه برای شروع
                                                                                        http://www.iran-eng.com/showthread.p...پوزیتها
                                                                                        ویرایش شده توسط ad.morfi; 2012/2/03, 02:16 PM.

نظر

#45
                                                                                          نوشته اصلي بوسيله ad.morfi نمايش پست
                                                                                          بهتر ما قالب سازها به دنبال روش های کامپوزیت بی افتیم چون هم مطلب زیاد داره هم مقاله از داخل آن می تونیم بیشتر در بیاوریم

من حداقل 11 تا مقاله بین المللی و کشوری دارم که همش در مورد همین کامپوزیت ها هست
                                                                                          دوست عزیز میشه در مورد میزان استفاده از این روش و مقدار کاربرد آن در ایران مقداری توضیح بدین؟

نظر

#46
                                                                                            سلام در مورد طراحی قالبهای بادی تزریق پلاستیک اگه کسی اطلاعاتی داره برام بفرسته با تشکر
                                                                                            آری، آری، زندگی زیباست
                                                                                            زندگی آتشگهی دیرینه پابرجاست
                                                                                            گر بیفروزیش
                                                                                            رقص شعله اش در هر کران پیداست
                                                                                            ورنه، خاموش است و خاموشی گناه ماست

نظر

#47
                                                                                              با سلام به دوستان
                                                                                              من یه تحقیق در مورد قالبهای پلاستیک میخواستم ،کسی میتونه کمک کنه
                                                                                              ممنون

نظر

#48
                                                                                                شکل دهی انفجاری

سلام این تحقیق جهت بالا بردن اطلاعات بچه های ساخت در مورد شکل دهی فلزات گذاشتم امیدوارم مفید باشه....

shekl dehi anfejari3.pdf
                                                                                                عشق تجربه تلخ و شیرین زندگی.

نظر

#49
                                                                                                  خمکاری ورق

سلام. بچه ها موضوع پایان نامه من خمکاری ورق. خواهشا اگه کسی مطلب یا پروژه داره کمکم کنه.

نظر

#50
                                                                                                    سلام من طراحی یه قالب پلاستیک رو در سالید ورک لازم دارم ممنون میشم اگه کسی داره در اختیارم بزاره...
                                                                                                    عشق تجربه تلخ و شیرین زندگی.

نظر

#51
                                                                                                      اساتيد ،در ريخته گري آلومينيوم ،مدل چوبي به درد ميخوره؟كار چطور در مياد؟نسبت به دايكست خيلي بي كيفيت تره نه؟

نظر

#52
                                                                                                        تحقیق وپروژه ای در مورد روش های ساخت رینگ ماشین_آلیاژهای مورد استفاده_ ریخته گری و روش ریخته گری_ قالب ریخته گری نیازمندم
                                                                                                        واقعیت امر هرچه گشتم پیدا نکردم یعنی پیدا کردم ولی مطالب کلی ونه چندان علمی
                                                                                                        از شما خواهشمندم در صورتی که اطلاعات ویا کتاب و یا مقاله ای ویا سایتی در مورد این مبحث دارید از ما دریغ نفرمایید
                                                                                                        متشکرم

نظر

#53
                                                                                                          سلام به تمامی مهندسین بالقوه و بالفعل
                                                                                                          دوستان من یه سوال داشتم امیدوارم یه نیک مردی به ما کمک کنه
                                                                                                          تو مونتاژ قالب چطوری باید سمبه و ماتریس رو نسبت به هم سنت ( هم مرکز) کنیم و از طرفی دیگه راهنما ها رو رو کفشکها سوار کنیم ( قالب یه قالبه کششه)
                                                                                                          پیشاپیش برای جوابتون میگم دمت گرم ممنون

نظر

#54
                                                                                                            نوشته اصلي بوسيله zohair نمايش پست
                                                                                                            تو مونتاژ قالب چطوری باید سمبه و ماتریس رو نسبت به هم سنت ( هم مرکز) کنیم و از طرفی دیگه راهنما ها رو رو کفشکها سوار کنیم ( قالب یه قالبه کششه)
                                                                                                            دوست عزیز سوالی پرسیدی در چند خط جوابدن به ان سخت است . اگر حوصله ان را داری بخوان .
                                                                                                            برای مونتاژ نهایی قالب و هم مرکز کردن سنبه ها نسبت به ماتریس به صورت کلی چند روش وجود دارد که به چند عامل نیز بستگی دارد . اول نحوه ساخت قالب - قطعه تولیدی -نوع قالب به عمل مونتژ نهایی قالب در اصطلاح قالب سازی فیلر کشی میگویند . که بسته به نوع قالب راه های مختلفی وجود دارد که در بیشتر انها از لاتون ( شیم ) و یا راپورتر استفاده میشود و یا این که از سوراخهای سنتر استفاده میشود . که در یک موقعیت مشخص و ثابت در تمام قطعات زده میشود .

نظر

#55
                                                                                                              نوشته اصلي بوسيله zohair نمايش پست
                                                                                                              سلام دوست عزیز
                                                                                                              شما باید ابتدا مرکز ثقل رو پیدا کنید و توپی (و سنبه رو در مرکز قرار بدید) بعد از آن ماتریس رو با سنبه میشه سنتر کرد.
                                                                                                              جای میل راهنما و بوش راهنا رو هم مشخص کنید و منتاژ کنید.

نظر

#56
                                                                                                                سلام برادرای عزیز
                                                                                                                بابت توجه و راهنماییتون یه دنیا ممنون
                                                                                                                واقعیتش قالبی که مد نظرمه یه قالبه کشش برای یه قطعه‏ای شبیه نیم کاسه ، شخصا تا حالا شیمی برای این نوع قطعات ندیدم اما فکر کنم سوراخهای سنتر مناسب باشه اما سوراخ مرجع باید رویه یکی از کفشکا بخوره دیگه؟ یا اینکه رو سمبه یا ماتریس ؟ سمبه ماتریس رو نمیتونیم که سواخ کنیم!!! ( اگه سوالام مبتدی ببخشید آخه من گرایشم جامدات بوده و از این چیزا زیاد اطلاعات ندارم )
                                                                                                                باز هم ممنون

نظر

#57
                                                                                                                  معرفي

سلام بچه ها: من دانشجوي ترم سوم كارشناسي ناپيوسته گرايش قالبم ميخواستم بدونم ارشد ساخت بخونم يا طراحي كاربردي بهم كمك كنيد راستي اگه كسي در مورد نرم افزار سوپر فورج چيزي ميدونه بهم كمك كنه
                                                                                                                  ویرایش شده توسط sajadmega; 2012/4/09, 05:52 PM. دليل: غلط املايي

نظر

#58
                                                                                                                    واقعا موندم از صنعت پیشرفته قالبسازی داخل کشور!!!
                                                                                                                    چند روزه دنبال مطلب خوب در مورد قالب های کشش عمیق هستم
                                                                                                                    جز 4 خط توضیح کلی هیچی پیدا نکردم
                                                                                                                    همه رشته ها با توضیح مفصل تو نت هست
                                                                                                                    از پزشکی بگیر تا انرژی هسته ای و....
                                                                                                                    ولی قالبهای کشش عمیق هیچی نیست.....
                                                                                                                    مرغ باغ ملکوتم، نیم ازعالم خاک چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم
                                                                                                                    حدیث قدسی: اي بنده من آنگاه كه تو به نماز ميايستي ،من آنچنان به سخنانت گوش مي دهم كه گويي همين يك بنده را دارم، و تو آنچناناز من غافلي كه گويي چند خدا داري
                                                                                                                    خداوندا، چه بسيار مردم را ديده‏ام كه از غير تو عزت خواستند و خوار شدند، و از غير تو ثروت طلبيدند و تهيدست گشتند، و در طلب بلندى و مقام برآمدند و پست شدند،صحیفه سجادیه

نظر

#59
                                                                                                                      کلاس طراحی قالب

سلام به همه دوستان عزیز
                                                                                                                      من تازه با این سایت آشنا شدم .تایپیک خیلی خوبیه.ولی متاسفانه وقت نکردم همه پستها رو بخونم بخاطر همین شاید سوالم تکراری باشه.من دنبال یه کلا طراحی قالبهای فلزی خیلی خوب ترجیحا تو کرج یا غرب تهران میگردم.اگه کسی از خانومها یا آقایون همچین کلاسی رو میشناسند ممنون میشم به من آدرس بدن.

نظر

#60
                                                                                                                        سلام
                                                                                                                        ضمن تشکر بابت اینکه جواب سوال قبلیم رو کسی نداد ، با اعتماد بنفس کامل یه سوال دیگه مطرح میکنم که بازم کسی جوابمو نده!!!
                                                                                                                        یه قطعه ای رو فرض کنید که در یک قالب دو مرحله ای زده میشه.اولش دور برش میشه تو مرحله بعد پانچ روش زده میشه.مشکل اینجاست این سوراخ باید وسط عرض قطعه بیفته ولی در هر قطعه نه تنها وسط نیست بلکه یه بار با یه گوشه راست قطعه مثلا 3میل اختلاف داره تو قطعه بعدی 4 تو قطعه بعدی 2....فکر میکنید مشکلش چی باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نظر

#61
                                                                                                                          نوشته اصلي بوسيله mahdieh.h نمايش پست
                                                                                                                          سلام
                                                                                                                          ضمن تشکر بابت اینکه جواب سوال قبلیم رو کسی نداد ، با اعتماد بنفس کامل یه سوال دیگه مطرح میکنم که بازم کسی جوابمو نده!!!
                                                                                                                          یه قطعه ای رو فرض کنید که در یک قالب دو مرحله ای زده میشه.اولش دور برش میشه تو مرحله بعد پانچ روش زده میشه.مشکل اینجاست این سوراخ باید وسط عرض قطعه بیفته ولی در هر قطعه نه تنها وسط نیست بلکه یه بار با یه گوشه راست قطعه مثلا 3میل اختلاف داره تو قطعه بعدی 4 تو قطعه بعدی 2....فکر میکنید مشکلش چی باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                                                                                                                          با سلام خدمت مهندس عزیز
                                                                                                                          سوال قبلی شما رو نمیشد جواب داد چون اهل کرج نیستم
                                                                                                                          ولی درباره این سوالتون شما اگه میشد عکس قطعه رو بزارید خیلی خوب میشد
                                                                                                                          شما میتونید این قطعه رو در یک مرحله بزنید ( اگه امکانش باشه )
                                                                                                                          ولی اگه دور برش میکنید و توی یک قالب دیگه قرار میدید اونجا دقیقا در جای مناسب خودش قرار نمی گیره
                                                                                                                          شما میتونید برای قرار گرفتن قطعه در جای خودش یه جایی مثل همون قطعه روی ماتریس ایجاد کنید یا اینکه قبل از زدن سوراخ قطعه کار گرفته بشه و در جای خودش محکم بمونه تا در اثر ضربه سنبه تکان نخوره
                                                                                                                          بازم اگه نتونستم کمکی کنم ببخشید دیگه

نظر

#62
                                                                                                                            engin-mعزیز ممنون که جوابمو دادین دیگه داشتم کم کم ناامید میشدم !!!!امروز که شرکتمون تعطیله.شنبه عکس قطعه و قالب رو براتون میذارم بازم از توجهتون ممنون

نظر

#63
                                                                                                                              با سلام خدمت مهندس عزیز
                                                                                                                              سوال قبلی شما رو نمیشد جواب داد چون اهل کرج نیستم
                                                                                                                              ولی درباره این سوالتون شما اگه میشد عکس قطعه رو بزارید خیلی خوب میشد
                                                                                                                              شما میتونید این قطعه رو در یک مرحله بزنید ( اگه امکانش باشه )
                                                                                                                              ولی اگه دور برش میکنید و توی یک قالب دیگه قرار میدید اونجا دقیقا در جای مناسب خودش قرار نمی گیره
                                                                                                                              شما میتونید برای قرار گرفتن قطعه در جای خودش یه جایی مثل همون قطعه روی ماتریس ایجاد کنید یا اینکه قبل از زدن سوراخ قطعه کار گرفته بشه و در جای خودش محکم بمونه تا در اثر ضربه سنبه تکان نخوره
                                                                                                                              بازم اگه نتونستم کمکی کنم ببخشید دیگه
                                                                                                                              op10 Model (1).pdfاین نقشه همون قالبیه که گفتم[

نظر

#64
                                                                                                                                سلام
                                                                                                                                تصمیم خوبی کرفتی قالب سازی کار خیلی خوبی هست به شرطی که تو کارت حرفه ای بشی تا شرکتها با تو قرارداد ببندن برای سربازی هم امریه بکیر و اینقدر به فکر زن نباش اول کار و سرمایه بعد زن(چیزی که زیاده دختره)

نظر

#65
                                                                                                                                  سلام مهندس
                                                                                                                                  من تصور میکنم این قطعه شما شبیه یک واشر هست که مشکل لقی در سنبه یا در ماتریس میباشد شما میتونی یک سنبه طراحی کنید که اول پانچ رو بزنه و موقعه که کامل به پایین بیاید عمل دور برش رو انجام بده ببخشید که نتونستم زیاد کمک کنم چون قطعه کار رو دید

نظر

#66
                                                                                                                                    نوشته اصلي بوسيله Morteza trfi نمايش پست
                                                                                                                                    سلام مهندس
                                                                                                                                    من تصور میکنم این قطعه شما شبیه یک واشر هست که مشکل لقی در سنبه یا در ماتریس میباشد شما میتونی یک سنبه طراحی کنید که اول پانچ رو بزنه و موقعه که کامل به پایین بیاید عمل دور برش رو انجام بده ببخشید که نتونستم زیاد کمک کنم چون قطعه کار رو دید
                                                                                                                                    نه واشر نیست.البته مشکل حل شد.توی قالب یه سایز کاتر بود که محل نصبش نسبت به سنبه مناسب نبود در نتیجه پانچ رو درجای صحیح نمیزد البته خود سایز کاتر هم لقی داشت.بازم بابت توجهتون خیلی خیلی ممنونم.

نظر

#67
                                                                                                                                      بچه های ساخت تولید چقدر کمکارندمعمولا اخرین پیامهاشون دو سه هفته قبل هست
                                                                                                                                      اگه کسی از بچهها درمورد شکست فلزات مقاله داره واسم بفرسته ممنون میشم خیلی احتیاج دارم

نظر

#68
                                                                                                                                        سلام
                                                                                                                                        من میخوام برای پروژه کارشناسیم یه قالب فورج طراحی کنم.اماچون گرایشم جامداته زیادباطراحی قالب آشنانیستم وفقط یه چندتاکتاب تواین زمینه خوندم ولی نمیدونم بایدازکجاشروع کنم وبرای مدلسازی فرآیندفورج میخوام ازنرم افزارdeformاستفاده کنم ولی زیادباهاش آشنا نیستم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
                                                                                                                                        آدم ها فقط در یک چیز مشترکند

"متفاوت بودن"

نظر

#69
                                                                                                                                          نوشته اصلي بوسيله bsh نمايش پست
                                                                                                                                          سلام
                                                                                                                                          من میخوام برای پروژه کارشناسیم یه قالب فورج طراحی کنم.اماچون گرایشم جامداته زیادباطراحی قالب آشنانیستم وفقط یه چندتاکتاب تواین زمینه خوندم ولی نمیدونم بایدازکجاشروع کنم وبرای مدلسازی فرآیندفورج میخوام ازنرم افزارdeformاستفاده کنم ولی زیادباهاش آشنا نیستم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
                                                                                                                                          با سلام
                                                                                                                                          توصیه میکنم با نرم افزار های خیلی خاص مثل deformو ... کار نکنید.
                                                                                                                                          ترجیحا اگه با abaqus کار کنید بهتره هم یه نرم افزار عمومیه هم جواب کار شما رو به خوبی میده.
                                                                                                                                          من برای پروژه کار شناسی این اشتباه رو کردم و الان پشیمونم!
                                                                                                                                          بازم سوالی بود در خدمتم

نظر

#70
                                                                                                                                            ممنون ازراهنمایی تون.ولی من بااستادم که مشورت کردم گفت طراحی قالب وتوسالیدورک انجام بدم ومدلسازی فرآیندرویاباsuperforgیاباdeform.ولی چون superforgنسبتاقدیمیه باdeformانجام بدم بهتره.میشه اگه کتاب یاسایتی رودرزمینه طراحی قالب میشناسین به من معرفی کنید.

"متفاوت بودن"

نظر

#71
                                                                                                                                              طراحی قالب فلزی

اگه میشه بهم کمک کنید ی جزوه در باره ی قالب فلزی می خواستم و چند تا نقشه کتیا. می خواستم بدونم ت کتیا چ محیطی واسه قالب فلزی طراحی میشه
                                                                                                                                              اینم ایمیلم
                                                                                                                                              خواهش می کنم کمک کنید
                                                                                                                                              reza_engineer2010@yahoo.com

نظر

#72
                                                                                                                                                نوشته اصلي بوسيله bsh نمايش پست
                                                                                                                                                ممنون ازراهنمایی تون.ولی من بااستادم که مشورت کردم گفت طراحی قالب وتوسالیدورک انجام بدم ومدلسازی فرآیندرویاباsuperforgیاباdeform.ولی چون superforgنسبتاقدیمیه باdeformانجام بدم بهتره.میشه اگه کتاب یاسایتی رودرزمینه طراحی قالب میشناسین به من معرفی کنید.
                                                                                                                                                هر جور صلاحه !
                                                                                                                                                در مورد قالب سازی نشر طراح کتاب زیاد داره...برحسب اینکه چه نوع قالبی باشه، برش، خمش یا کشش یا....
                                                                                                                                                اگه دانشگاهتون هم کتابخونه خوبی داره باید die design handbook رو داشته باشه.

نظر

#73
                                                                                                                                                  با سلام
                                                                                                                                                  من نیاز به یک نقشه قالب پلاستیک دارم،کسی می تونه کمکم کنه؟؟

نظر

#74
                                                                                                                                                    نوشته اصلي بوسيله mani_f_n نمايش پست
                                                                                                                                                    با سلام
                                                                                                                                                    من نیاز به یک نقشه قالب پلاستیک دارم،کسی می تونه کمکم کنه؟؟
                                                                                                                                                    سلام
                                                                                                                                                    چجور قالبی باشه
                                                                                                                                                    ساده ، متوسط ، پیچیده
                                                                                                                                                    واسه چه کاری لازم دارید

نظر

#75
                                                                                                                                                      سلام بچه ها
                                                                                                                                                      کسی فیلم داری که مراحل کار یک قالب تزریق پلاستیک نشان بده (فایل های فلش کم حجم) (مثلا مراحل تزریق ،سرد شدن مذاب ،پران و ....یا قالب های دو حفره ای یا انواع مختلف تزریق به قالب من دریسو دارم ولی اصلا متوجه نمیشم)
                                                                                                                                                      خیلی ممنون

نظر

#76
                                                                                                                                                        سلام بچه ها
                                                                                                                                                        کسی فیلم داره که مراحل کار یک قالب تزریق پلاستیک را نشان بده (فایل های فلش کم حجم) (مثلا مراحل تزریق ،سرد شدن مذاب ،پران و ....یا قالب های دو حفره ای یا انواع مختلف تزریق به قالب من درسشو دارم ولی اصلا متوجه نمیشم) لطفا برام ایمیل کنید mjt_tnt@yahoo.com
                                                                                                                                                        خیلی ممنون

نظر

#77
                                                                                                                                                          سلام
                                                                                                                                                          من دارم راجع به استفاده از كامپوزيتها در ساخت گارد ريل خيابون تحقيق ميكنم ..چون گارد ريلهاي موجود درصد اسيبشون در تصادفات بسيار بالاست..به نظر شما راجع به نوع كامپوزيت چيه؟

نظر

#78
                                                                                                                                                            سلام بچه ها
                                                                                                                                                            کسی اینجا فیلمی در مورد مراحل کار کردن یه قالب تزریق پلاستیک(تزریق،سردشدن،پران،...)داره
                                                                                                                                                            من ذرسشو دارم ولی هیچی متوجه نمیشم
                                                                                                                                                            کمک کنید

نظر

#79
                                                                                                                                                              دوست عزیز سلام
                                                                                                                                                              شما اگه بتونید از یک کارگاه بازدید کنید خیلی بهتره
                                                                                                                                                              مراحل کار قالب
                                                                                                                                                              بعد از بستن قالب به دستگاه تزریق
                                                                                                                                                              نیمه متحرک قالب حرکت کرده و قالب بسته میشه
                                                                                                                                                              مواد گرانول که تو قیف دستگاه تزریق ریختیم به کمک پیچ ماردون (مکانیزم چرخ گوشت) به جلو حرکت میکند و توسط هیتر هایی که روی سیلندر بسته شده اند گرم شده و به حالت خمیری در میاد و از نازل دستگاه تزریق میشه داخل قالب.
                                                                                                                                                              مواد از طریق بوش تزریق ( اسپرو بوش) به داخل قالب میرود. بعد از اتمام تزریق قالب خنک کاری میشود ( اکثرا با آب ) سپس نیمه متحرک حرکت کرده و سیستم پران تحریک میشود و قطعه به کمک سیستم پران ( پین پران ، صفحه پران و ... ) اجکت میشود.

نظر

#80
                                                                                                                                                                سلام دوستان من یک سری سوال در مورد قالب سازی و تزریق پلاستیک دارم . میخواستم ببینم بورس این خدمات تو تهران کجاست که برم سوال کنم ممنون

نظر

#81
                                                                                                                                                                  با سلام خدمت اساتید قالبسازی
                                                                                                                                                                  یه سوال داشتم.
                                                                                                                                                                  تو قالبهای برش وقتی که نیروی فنر رو محاسبه میکنیم که حدودا 10 درصد نیروی برش در نظر میگیریم. آیا این نیروی محاسبه شده نیروی اعمالی در هنگام تماس سنبه با ورق است یا در طول عملیات برش باید به این نیرو برسیم. چون همونطور که میدونید با پایین اومدن سنبه نیروی فنر به صورت خطی زیاد میشه و سوال من اینه که ما باید قبل از شروع عملیات برش به این نیرو برسیم یا نه.؟

نظر

#82
                                                                                                                                                                    نوشته اصلي بوسيله amireza_2000 نمايش پست
                                                                                                                                                                    با سلام خدمت اساتید قالبسازی
                                                                                                                                                                    یه سوال داشتم.
                                                                                                                                                                    تو قالبهای برش وقتی که نیروی فنر رو محاسبه میکنیم که حدودا 10 درصد نیروی برش در نظر میگیریم. آیا این نیروی محاسبه شده نیروی اعمالی در هنگام تماس سنبه با ورق است یا در طول عملیات برش باید به این نیرو برسیم. چون همونطور که میدونید با پایین اومدن سنبه نیروی فنر به صورت خطی زیاد میشه و سوال من اینه که ما باید قبل از شروع عملیات برش به این نیرو برسیم یا نه.؟

دوست عزیز باید به این نکنه توجه کنی که 10٪ نیروی برشی که برای ورقگیری استفاده میکنی . نیروی مورد نیاز برای بیرون امدن سنبه از داخل ورق میباشد . همانطور که اطلاع داری بعد از برش دیواره نوار قالب با دیواره سنبه درگیر میباشد و این 10٪ نیرو برای بیرون امدن سنبه است . پس مشخص میباشد که نیروی فنر در انتها برش باید 10٪ نیرو را تامین کند .

نظر

#83
                                                                                                                                                                      سلام و خسته نباشید
                                                                                                                                                                      در مورد قالبهای ریخته گری اطلاعات داری؟
                                                                                                                                                                      وقتی فالبمون پلیسه میکنه و همینطور تو گوشه کار کشیدگی پیش میاد مشکل کجاس؟
                                                                                                                                                                      خدایا من در کلبه فقیرانه خویش گوهری دارم
                                                                                                                                                                      که تو در عرش کبریایی خود نداری
                                                                                                                                                                      من چون تویی دارم
                                                                                                                                                                      و تو چون خودی را نداری

نظر

#84
                                                                                                                                                                        نوشته اصلي بوسيله mahdi26465 نمايش پست
                                                                                                                                                                        سلام و خسته نباشید
                                                                                                                                                                        در مورد قالبهای ریخته گری اطلاعات داری؟
                                                                                                                                                                        وقتی فالبمون پلیسه میکنه و همینطور تو گوشه کار کشیدگی پیش میاد مشکل کجاس؟
                                                                                                                                                                        پلیسه کردن مربوط میشه به اینکه بین دو کفه قالب فاصله وجود داره
                                                                                                                                                                        و کشیدگی هم باید بررسی بشه شما جای راهگاه رو عوض کنید و در جای مناسب قرار بدید تا قالب یکنواخت پر بشه و یکی هم اینکه باید یکنواخت خنک بشه

نظر

#85
                                                                                                                                                                          پلیسه کردن مربوط میشه به اینکه بین دو کفه قالب فاصله وجود داره
                                                                                                                                                                          و کشیدگی هم باید بررسی بشه شما جای راهگاه رو عوض کنید و در جای مناسب قرار بدید تا قالب یکنواخت پر بشه و یکی هم اینکه باید یکنواخت خنک بشه
                                                                                                                                                                          مهندس جون قالب ما کامل جفت میشه یعنی هیچ فاصله ای نداره بین دو کفه.خودمم موندم چرا پلیسه میکنه.راهگاهشم بهترین جای ممکن گذاشتیم .
                                                                                                                                                                          فکر نکنم مشکل اینایی باشه که گفتی.بازم ممنون.
                                                                                                                                                                          من چون تویی دارم
                                                                                                                                                                          و تو چون خودی را نداری

نظر

#86
                                                                                                                                                                            سلام بر همگي
                                                                                                                                                                            من توي كارخانه توليد قطعات پرسي خودرو كار مي كنم . خوشحال ميشم كه با دوستان در زمينه قالبهاي فلزي تبادل اطلاعات داشته باشم

با تشكر

نظر

#87
                                                                                                                                                                              سلام دوست عزيز
                                                                                                                                                                              تا جايي كه من ميدونم نيروي ورقگير كه 10% نيروي برشه بايد تو همون ابتداي برش توسط ورقگير به ورق اعمال بشه. من تو طراحيام اين اصلو رعايت كردم فعلنم به هيچ مشكلي بر نخوردم.

نظر

#88
                                                                                                                                                                                سلام
                                                                                                                                                                                تو كرج كلاس طراحي قالب خوب من جاييرو نديدم ولي تو تهران كلاس انجمن قالبسازان ايران جاي تقريبا خوبيه. اگه دوس داشتي ميتوني بري اونجا.

نظر

#89
                                                                                                                                                                                  نوشته اصلي بوسيله meysam kazemi نمايش پست
                                                                                                                                                                                  سلام دوست عزيز
                                                                                                                                                                                  تا جايي كه من ميدونم نيروي ورقگير كه 10% نيروي برشه بايد تو همون ابتداي برش توسط ورقگير به ورق اعمال بشه. من تو طراحيام اين اصلو رعايت كردم فعلنم به هيچ مشكلي بر نخوردم.
                                                                                                                                                                                  اگه اینجوری باشه که کلا نیروی فنر در هنگام عملیات برش بیشتر از اون ده درصد میشه درسته؟

نظر

#90
                                                                                                                                                                                    اين ده درصد نيروي ورقگير در واقع حداقل نيروي لازم براي بيرون اومدن سنبه از توي ورقه و چون حداقل نيروي لازم مي باشد پس اگه اين نيرو را قبل از انجام برش بتونيم توسط فنرهاي قالب به ورقمون اعمال كنيم اين ضريب اطمينانو واسه خودمون بوجود آورديم كه در بيرون اومدن سنبه از ورق مشكلي پيش نمياد. البته اينم بگم كه اينكار به شرايط قالب و ميزان جمع شدن فنرها بستگي داره. اگه مشكلي براي فنرها پيش نمياد انجام اينكار بلامانع است.

نظر

#91
                                                                                                                                                                                      سلام
                                                                                                                                                                                      تو كرج كلاس طراحي قالب خوب من جاييرو نديدم ولي تو تهران كلاس انجمن قالبسازان ايران جاي تقريبا خوبيه. اگه دوس داشتي ميتوني بري اونجا.
                                                                                                                                                                                      سلام
                                                                                                                                                                                      اگه قالب خوب جفت بشه و باز پلیسه کنه مشکل کجاس؟
                                                                                                                                                                                      من چون تویی دارم
                                                                                                                                                                                      و تو چون خودی را نداری

نظر

#92
                                                                                                                                                                                        سلام به دوستان و همکاهای عزیزم احتیاج به فیلم -جزوه-کتاب که مراحل کار یک قالب تزریق پلاستیک را نشان بده (مثلا مراحل تزریق ،سرد شدن مذاب ،پران و ....ومیزان دمای المنتهاوطراحی مجرای تزریق به قالب یا قالب های دو حفره ای یا انواع مختلف تزریق به قالب من درسشو دارم ولی اصلا متوجه نمیشم) لطفا برام ایمیل کنیدمنونم
                                                                                                                                                                                        ویرایش شده توسط سروش7; 2012/8/31, 07:12 AM.

نظر

#93
                                                                                                                                                                                          خوشگل بیا که خوب جایی اومدی
                                                                                                                                                                                          ما که تو این گرداب گیر کردیم تو هم بیا تا جمعمون زیاد تر شه

نظر

#94
                                                                                                                                                                                            سلام

سلام دوست عزیزجنس ورق. دقیق بودن سنبه و ماتریس(تیز بودن) هم شرطه

نظر

#95
                                                                                                                                                                                              سلام.
                                                                                                                                                                                              منظورتون چه نوع قالبيه؟
                                                                                                                                                                                              تزريق پلاستيك،دايكست يا برش؟
                                                                                                                                                                                              سلام
                                                                                                                                                                                              ------------------------------
                                                                                                                                                                                              باران باش و ببار و نپرس پیاله های خالی از آن کیست!
                                                                                                                                                                                              وقتی بزرگ شدم فهمیدم ، قایم باشک ، تمرین جداییست!
                                                                                                                                                                                              میان سجده سبز سحرگاهان اگر بر خاطرت رد شد خیال من ، دعایم کن.

نظر

#96
                                                                                                                                                                                                نوشته اصلي بوسيله hiva.parsafar نمايش پست
                                                                                                                                                                                                سلام به دوستان و همکاهای عزیزم احتیاج به فیلم -جزوه-کتاب که مراحل کار یک قالب تزریق پلاستیک را نشان بده (مثلا مراحل تزریق ،سرد شدن مذاب ،پران و ....ومیزان دمای المنتهاوطراحی مجرای تزریق به قالب یا قالب های دو حفره ای یا انواع مختلف تزریق به قالب من درسشو دارم ولی اصلا متوجه نمیشم) لطفا برام ایمیل کنیدمنونم
                                                                                                                                                                                                لطفا قوانین تالار رو مطالعه کنید و بعد فعالیت کنید
                                                                                                                                                                                                وجود آدرس ایمیل در پستها ممنوع و با متخلفان برخورد میشود
                                                                                                                                                                                                جهان در حمد تو قامت بسته...

نظر

#97
                                                                                                                                                                                                  باسلام.من می خوام قالب فورج طراحی کنم اما اطلاعاتم تواین زمینه فقط تئوریه!هندبوک های مختلفی رودیدم اما باچندنفرکه تواین زمینه کارمیکنن که صحبت کردم دیدم به طورتجربی طراحی قالب وانجام میدن وخیلی زیادازاستانداردهای مربوطه استفاده نمی کنند.اوناهم چون اطلاعات کاری خودشون بودزیادکمکم نکردن!!!اگه یکی ازدوستان تواین زمینه تخصص داره وبتونه کمکم کنه خیلی خیلی ...ممنونش میشم.

"متفاوت بودن"

نظر

#98
                                                                                                                                                                                                    سلام
                                                                                                                                                                                                    کسی در مورد محاسبات کلی قالب پلاستیک اطلاعاتی داره؟
                                                                                                                                                                                                    ممنون میشم راهنمایی کنید

نظر

#99
                                                                                                                                                                                                      سلام دوستان لطفا اگه كسي عكس و فيلم و يا مطلبي در مورد خنك كاري قالب هاي دايكست داره ارائه بده. هر چه سريعتر بهتر ممنون

نظر

سلام بچه ها
                                                                                                                                                                                                        کسی هست که در مورد طراحی عملی قالب های دایکاست اطلاعاتی داشته باشه؟

نظر

سلام به همگي
                                                                                                                                                                                                          يه قالب برش فلزي دارم كه طولش تقريبا 1.5 متر و عرضشم تقريبا 0.5 متر هست.(قالب تريم) مشكلي كه واسه اين قالب بوجود اومده اينه كه چون كفشكش از جنس آهن بوده تو حمل و نقل و بازو بسته كردنهاي نامناسب كقشك دچار تابيدگي در دوسرش شده، حالا ميخوام بدون اينكه قطعاتشو باز كنم اين تابيدگي رو برطرف كنم. به نظرتون اگه قالب رو زماني كه بستست بدم كفشك بالا و پايينشو سنگ بزنن اين تابيدگي برطرف ميشه..؟؟!! بعد از سنگ زني وقتي قالب به ميز پرس بسته بشه آيا كليرنس سنبه و ماتريس بهم ميخوره و احتمال برخوردشون(رو سرهم زدن سنبه و ماتريس) هست..؟؟

نظر

سلام به همگي
                                                                                                                                                                                                            يه قالب برش فلزي دارم كه طولش تقريبا 1.5 متر و عرضشم تقريبا 0.5 متر هست.(قالب تريم) مشكلي كه واسه اين قالب بوجود اومده اينه كه چون كفشكش از جنس آهن بوده تو حمل و نقل و بازو بسته كردنهاي نامناسب كقشك دچار تابيدگي در دوسرش شده، حالا ميخوام بدون اينكه قطعاتشو باز كنم اين تابيدگي رو برطرف كنم. به نظرتون اگه قالب رو زماني كه بستست بدم كفشك بالا و پايينشو سنگ بزنن اين تابيدگي برطرف ميشه..؟؟!! بعد از سنگ زني وقتي قالب به ميز پرس بسته بشه آيا كليرنس سنبه و ماتريس بهم ميخوره و احتمال برخوردشون(رو سرهم زدن سنبه و ماتريس) هست..؟؟
                                                                                                                                                                                                            نه اصلا اینکارو نکن باید کفشک رو باز کنی با سنگ بزنی و یا زیر پرس تابشو بگیری

نظر