اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

**««اخبار نانوتكنولوژي»»**

Collapse
این یک تاپیک مهم است.
X
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  **««اخبار نانوتكنولوژي»»**

  به نام خدا
  با سلام به تمام دوستان گرامي! با توجه به گسترش روزافزون فناوري نانو و گستردگي مطالب اين فناوري نوظهور برآن شديم تا قسمت اخبار نانو را جدا كنيم تا تمامي اخبار، جداي از نام مجله يا سايت در آن قرار دهيم. اميدوارم دوستان در اين تاپيك اخبار خوب و مفيد رو قرار بدهند!
  يا حق


  به توصیه دوستان ، تصمیم براین است که لینک اخبار مفید ماهنامه فناوری نانو
  ،دیگر مجلات مربوطه و تازه های نانو در این قسمت قرار گیرد.
  تا دوستان بیشتر با مقالاتی که در ارتباط مستقیم مهندسی مواد و نانو است آشنا شود و
  نیاز به دانلود تمام ماهنامه نباشند.


  اولین مقاله:


  استحکام دندان‌هاي مصنوعي افزايش مي‌يابد

  نانوکامپوزيت آلومينا زيرکونيا، به‌عنوان جايگزيني مناسب براي فلزات و پليمرهاي مورد استفاده در دندان‌ها، ريشه دندان‌ها و استخوان‌هاي تخريب شدۀ فک و ... در دانشگاه علم و صنعت ايران سنتز شد.

  مشکل اساسي سراميک‌هايي‌ که جايگزين دندان‌ها، ريشه دندان‌ها، استخوان‌هاي تخريب شده فک و ... مي‌شوند، استحکام و چقرمگي پايين آنها است، لذا سنتز و استفاده از نانوکامپوزيت آلومينا زيرکونيا با توجه به دارا بودن خواص مکانيکي مناسب، ضروري به‌نظر مي‌رسد.

  آقاي مهدي ابراهيمي بسابي، در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، يکي از کاربردهاي عمده ديگر اين نانوکامپوزيت را کاربري در ابزارهاي برشي عنوان کرد و افزود: «ابزار برشي تهيه شده از نانوکامپوزيت آلومينا زيرکونيا، داراي عمق و طول عمر بيشتري نسبت به ابزار برش آلومينايي بوده، که اين امر ناشي از حضور زيرکونيا به عنوان فاز چقرمه در زمينه آلومينا است. همچنين نانوکامپوزيت آلومينا زيرکونيا به دليل زيست‌سازگاري و مقاومت عالي در برابر سايش و خنثي بودن آلومينا از نظر شيميايي، خصوصيات زيستي مناسبي از خود نشان مي‌دهد».

  مهندس ابراهيمي و همکارانش که در دانشگاه علم و صنعت ايران موفق به سنتز اين نانوکامپوزيت به‌روش مکانيکي شده‌اند، در مورد چگونگي سنتز نانوذرات آلومينا زيرکونيا گفت: «ابتدا کلريد آلومينيم، کلريد زيرکونيم و اکسيد کلسيم را به‌عنوان مواد اوليه مخلوط کرده و مخلوط حاصل را به‌وسيلۀ آسياي پرانرژي، تحت کار مکانيکي قرار داديم. پس از انجام کار مکانيکي و عمليات حرارتي در دماهاي پايين با انجام واكنش ميان مواد اوليه، نانوذرات آلفا آلومينا و زيرکونيا با ساختار مکعبي، درون زمينۀ نمک کلريد کلسيم تشکيل گرديد».

  گفتني‌است نانوآلياژ تهيه شده، مقاومت مناسبي در برابر خوردگي در اثر بخار آب و ترکيبات خورنده‌اي نظير اتيلن گليکول، اسيد سولفوريک، اسيد فسفريک و سود، از خود نشان مي‌دهد.

  جزئيات اين پژوهش که با همکاري دكتر جعفر جوادپور، دكتر حميدرضا رضايي و دكتر مسعود گودرزي انجام شده، در مجله Advances in Applied Ceramics (جلد107، صفحات 321-318، سال 2008) منتشر شده‌است.
  ویرایش شده توسط reza_1364; 2009/9/14, 11:00 AM.
  با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

  #2
  روش جديدي براي نانوجوشکاري

  روش جديدي براي نانوجوشکاري
  محققان دانشگاه شفيلد انگلستان با استفاده از مقادير بسيار کمي از لحيم توانسته‌اند راهي براي اتصال نانوسيم‌ها و نانواشيا
  به همديگر و ساخت نانوساختارها و مدارهاي پيچيده کشف کنند. اين محققان پيش‌بيني مي‌کنند به‌منظور تحقق و تعمير
  اتصالات داخلي مدارها و ديگر عيوب، بتوان از اين روش در ساخت ساختارهاي نانوالکترونيکي آزمايشي استفاده کرد.




  متن کامل
  با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

  نظر


   #3
   شيشه‌هاي شفاف‌تر با پوشش‌هاي نانوکامپوزيتي

   شيشه‌هاي شفاف‌تر با پوشش‌هاي نانوکامپوزيتي
   محققان پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران، موفق به سنتز پوشش‌هاي نانوكامپوزيتي روي شيشه‌ها شدند که اين پوشش‌هاي آب‌دوست، مي‌توانند با کاهش زاويه تماس بين آب و شيشه، شفافيت شيشه‌ها را افزايش دهند.

   دکتر امير ارشاد لنگرودي پژوهشگر اين طرح «تهيه پوشش‌هاي هيبريدي نانوكامپوزيتي آب‌دوست از طريق فرآيند سل- ژل و بررسي تأثير اثر يك جز دو عاملي (آمينو اتيل آمينو پروپيل تري متوكسي سيلان) در حضور عوامل فعال‌كننده سطحي بر مورفولوژي، اندازه ذرات، و شفافيت پوشش‌هاي حاصل» را از اهداف انجام اين پژوهش عنوان نمود.

   عضو هيئت علمي پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران، در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، گفت: «از اين پوشش‌ها، مي‌توان روي شيشه‌هاي داخل خودرو، آينه‌هاي بغل، كاسه چراغ خودرو، شيشه‌هاي ساختمان‌ها، آينه‌هاي حمام، روكش پلاستيكي شفاف نگهداري مواد غذايي نظير گوشت، سبزيجات و غيره استفاده کرد».

   در اين كار تحقيقاتي، پوشش‌هاي هيبريدي نانوكامپوزيتي آب‌دوست از طريق فر‌ايند سل- ژل از مواد آلكوكسي سيلان شامل گاماگليسيدوكسي پروپيل تري متوكسي سيلان و تترا متوكسي سيلان به عنوان عوامل پيش‌ساز سيلان، آمينو اتيل آمينو پروپيل تري متوكسي سيلان به‌عنوان پيش‌ساز قطبي و آب‌دوست‌كننده پوشش در حضور و غياب عوامل فعال‌كننده سطح سنتز شدند.

   به همين منظور، پيش‌سازه‌هاي سيلان‌دار در دماي معين، تحت شرايط اسيدي و هم‌زدن، آبكافت شدند. محلول تا دماي محيط سرد گرديد و اتيلن دي‌آمين به آن اضافه شد تا سل شفاف در دماي محيط بدست آيد. در ادامه، آمينو اتيل آمينو پروپيل تري متوكسي سيلان و سپس عامل فعال‌كننده سطح به آن اضافه گرديد و روي شيشه‌هاي تميز، پوشش داده و عمليات شناسايي و آزمون‌هاي فيزيكي و مكانيكي روي آن انجام شد.

   دکتر ارشاد و همكارانش اثر عوامل شيميايي و فيزيكي در تركيب پوشش را روي خواص آن مورد مطالعه قرار دادند. آنها عامل آميني (که با عوامل شيميايي به سطح متصل مي‌‌شود) و عامل فعال‌کننده سطحي (که با عوامل فيزيکي به سطح متصل مي‌شود) را روي سطح، آزمايش کرده و بدين‌وسيله تقابل آنها را با هم، روي پوشش‌دهي شيشه‌ها بررسي نمودند.

   بررسي‌هاي انجام شده حاکي از آن هستند که اين ترکيبات، موجب تشکيل پوشش يکنواختي روي شيشه شده که با کاهش زاويه تماس بين آب و شيشه و افزايش خاصيت آب‌دوستي، شفافيت شيشه را افزايش مي‌دهند. همچنين اين عوامل پوشش‌دهي مي‌توانند توزيع اندازه ذرات يکنواخت‌تري را روي سطح ايجاد نمايند‌.

   جزئيات اين پژوهش که به صورت يک طرح پژوهشي و با همکاري مهندس سليمه غرضي، دكتر اعظم رحيمي و مهندس ديبا قاسمي انجام شده، در مجله Applied Surface Science (جلد255، صفحات 5746–5754، سال 2009) منتشر شده است.
   با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

   نظر


    #4
    ممنون از آرشیوهای ارسالی.بسیار مفید هستند






    نظر


     #5
     کتاب های فناوری نانو در ایران

     کتاب های فناوری نانو در ایران

     مجموعه کتاب های منتشر شده درایران در رابطه با نانو
     تالیف و ترجمه به همراه سایر اطلاعات کتاب ( نویسنده، انتشارات و قیمت و....
     )

     فهرست برخی کتاب های این مجموعه:

     مقدمه ای برنانومواد ونانوذرات
     نانوکامپوزیت ها و کاربرد آنها
     مبانی علم سطح در نانوفناوری
     تکنولوژی نانو لوله های کربنی
     نانولوله های کربنی سنتز،خواص و کاربردها
     نانو مواد: تعاریف ،روش های تولید و کاربردها
     آلیاژسازی و فعالسازی مکانیکی
     درآمدی بر نانوفناوری خشک
     فناوری نانو چیست؟
     نانوساختار ها ونانوکامپوزیت ها
     مقدمه ای بر نانومکانیک
     نانو بیوسرامیک ها
     ویرایش شده توسط masoud*65; 2009/7/16, 09:10 AM.
     با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

     نظر


      #6
      استفاده از فناورى نانو در رفع لكه ها و خوردگى هاى دريايى از روى سطح فولاد زنگ نزن


      ساخت باترى هاى ليتيمى جديد با استفاده از فناورى نانومواد

      متن این دو اختراع جدید در حوزه نانو ، در شماره 141 (تیر ماه88 ) آمده است.
      به دلیل آنکه هنوز امکان دانلود کامل ماهنامه 141 نیست ، متن این دو خبر رو قرار دادم.
      با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

      نظر


       #7
       افزايش توان و چرخه عمر باتري‌هاي قليايي قابل شارژ به کمک دي‌اكسيد منگنز نانوساختار

       افزايش توان و چرخه عمر باتري‌هاي قليايي قابل شارژ به کمک دي‌اكسيد منگنز نانوساختار

       گروه تحقيقاتي دانشگاه تربيت مدرس، توانستند توان و چرخه عمر باتري‌هاي قليايي قابل شارژ را با استفاده از دي‌اكسيد منگنز نانوساختار افزايش دهند.

       هادي عادل‌خاني محقق اين طرح مي‌گويد: "براي بهبود خواص دي‌اکسيد منگنز مصرفي در باتري‌ها، از روش جريان‌ پالسي (Pulse Current)، براي تهيه اين ماده بهره گرفته‌ايم. اين روش، روشي جديد در سنتز مواد فعال الكتروشيمياي بوده و موجب حصول نتايجي قابل توجه و منحصر بفرد مي‌شود. به ‌طوري‌كه در بعضي موارد امكان بدست آوردن اين نتايج در حالت اعمال جريان مستقيم، غير ممكن يا بسيار مشكل است".

       وي در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه‌ توسعه‌ فناوري نانو، گفت: "در اين پژوهش طي يك فرايند الکتروشيميايي، رسوب دي‌اكسيد منگنز، با ساختار نانومتري بر سطح آند بدست آمده است. الكتروليت مورد استفاده حاوي سولفات منگنز و اسيد سولفوريك بوده و از جريان‌هاي مستقيم و پالسي استفاده شده است. در اين تحقيق با بررسي خواص فيزيكي-شيمياييMnO2، از دي اكسيد منگنز به‌عنوان ماده كاتدي در باتري‌هاي قابل شارژ قليايي استفاده شده است."

       نتايج حاکي از آن است که دي‌اکسيد منگنز نانوساختار سنتز شده به روش جريان پالسي در مقايسه با نمونه جريان مستقيم، داراي مورفولوژي مناسب‌تر، سطح ويژه بالاتر، ساختار کريستالي و مولکولي منظم تر است. اين خصوصيات به واسطه تاثير مثبت جريان پالسي بر فرايندهاي انتقال جرم و انتقال بار ايجاد مي‌گردد.

       ويژگي هاي مناسب‌تر دي اكسيد منگنز حاصل از جريان پالسي موجب مي شود كه باتري قلياي قابل شارژ تهيه شده بر مبناي نمونه پالسي از توان بيشتري برخوردار بوده و در چرخه هاي شارژ/دشارژ بيشتري مشاركت نمايد.

       اين پژوهش به عنوان پروژه دكتري هادي عادل‌خاني بوده که با راهنمايي دكتر مهدي قائمي (عضو هيئت علمي دانشگاه گلستان) و مشاوره دكتر عليرضا ذوالفقاري (عضو هيئت علمي پژوهشگاه شيمي و مهندس شيمي ايران)، در دانشگاه تربيت مدرس انجام شده‌است. بخشي از اين پژوهش در مجله JOURNAL OF Materials science & TECHNOLOGY (جلد24، صفحات862-857، سال2008) منتشر شده‌است.
       با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

       نظر


        #8
        دستتون درد نكنه خيلي زحمت كشيديد.
        مي خواهم به دنبال آن نيمه از آدميت باشي كه با عطر عشق مي آميزندش نه با عطر كافور
        همان نيمه اي كه نمي شويندش، نمي آلايندش نمي پوشانندش و در خاك نمي سپارندش.
        السلام عليك يا ابا صالح المهدي (عج)

        نظر


         #9
         ساخت ابرکاغذي با مقاومت فولاد

         ساخت ابرکاغذي با مقاومت فولاد

         طي ماه‌هاي اخير محققان سوئدي و ژاپني با استفاده از فناوري‌نانو و مد نظر قرار دادن مقاومت ويژه و بالاي نانوفيبرهاي سلولزي، موفق به ساخت نوعي نانوکاغذ با مقاومت کششي 214 مگاپاسکال شدند که از مقاومت کششي چدن بيشتر و در حد مقاومت کششي فولاد است. در روش ساخت اين نانوکاغذ که يک روش دوست‌دار محيط زيست بوده صدمه کمتري به الياف سلولزي وارد شده، مقاومت ذاتي آنها افت کمتري پيدا مي‌کند، همچنين نحوة آرايش نانوبلور‌هاي سلولزي براي ايجاد شبکه نيز منجر به بالا رفتن مقاومت‌هاي اين نانوکاغذ مي‌شود.



         متن اين خبر به صورت pdf قابل دريافت مي باشد
         با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

         نظر


          #10
          بهبود خواص پليمرها با استفاده از نانوذرات کربنات کلسيم توسط پژوهشگران دانشگاه فردوسي مشهد

          بهبود خواص پليمرها با استفاده از نانوذرات کربنات کلسيم توسط پژوهشگران دانشگاه فردوسي مشهد

          پليمرHDPE از جمله پليمرهاي کارا و پرمصرف است که در بسياري از صنايع داخلي همچون خودروسازي، بسته‌بندي، پتروشيمي و ... مورد استفاده قرار مي‌گيرد. قابليت شکل پذيري آسان، بارزترين مزيت اين پليمر است اما علي‌رغم اين خاصيت مفيد، در مقايسه با سراميک‌ها و فلزات، HDPE مقاومت مکانيکي و فيزيکي چنداني ندارد. تحقيقات پژوهشگران نشان مي‌دهد نانوذرات مي‌توانند نقش موثري در افزايش خواص مکانيکي و فيزيکي اين پليمر ايفا نمايند.

          دکتر سيد مجتبي زبرجد دانشيار گروه مهندسي مواد دانشگاه فردوسي مشهد، تاکنون پژوهش‌هاي متعددي در زمينه توليد و بررسي خواص نانوکامپوزيت‌هاي پايه فلزي و پليمري انجام داده ‌است. وي در جديدترين تحقيق خود، به بررسي نقش نانوذرات کربنات کلسيم در بهبود خواص فيزيکي و مکانيکي HDPEپرداخته است.

          دکتر زبرجد در مصاحبه با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو جزئيات کار را اينگونه توضيح دادند: "هدف از انجام اين پژوهش افزايش خواص فيزيکي و مکانيکي HDPEبوده است. ما اين هدف را با استفاده از کربنات کلسيم تامين نموده‌ايم. براي اين منظور ابتدا کربنات کلسيم با استفاده از اسيد استاريک و تحت عمليات سطحي خاصي پوشش داده شدند. نانوذرات به طور طبيعي تمايل به همچسبي دارند و اين امر سبب جلوگيري از کلوخه شدن و تجمع نانوذرات مي‌گردد. پس از اين نانوذرات پوشش داده شده با نسبت‌هاي وزني معيني به HDPE افزوده شده‌اند تا گرانول نانوکامپوزيت تقويت شده HDPEتوليد گردد. گرانول‌هاي توليدي را در ادامه مي‌توان در دستگاه تزريق پلاستيک قرار داده و آن را به نمونه مورد نظر تبديل نمود. نتايج حاکي از آنست که با افزودن نانوذرات، مقاومت HDPE در مقابل ضربه‌هاي شديد به ميزان قابل توجهي و تا چندين درصد افزايش مي‌يابد".

          جزئيات اين پژوهش که از حمايت‌هاي تشويقي ستاد بهره‌مند شده، در مجله‌ي بين المللي
          MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING (جلد 457، صفحات 367-365، سال 2008) منتشر گرديده است.
          با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

          نظر


           #11
           توليد نانولوله‌هاي کربني با خلوص بالا و هم جهت به روش پيروليز در پژوهشگاه صنعت نفت

           توليد نانولوله‌هاي کربني با خلوص بالا و هم جهت به روش پيروليز در پژوهشگاه صنعت نفت

           نانولوله‌هاي کربني به سبب ابعاد نانومتري و انتخاب‌پذيري بالا گزينه بسيار مفيدي براي انجام فرآيند *****اسيون هستند. از آنجا که نانولوله‌هاي کربني نسبت به ساير مواد، امکان عبور جريان بييشتري را فراهم مي‌آورند، مي‌توانند براي شيرين سازي آب، جداسازي يونها و هيدروکربن‌ها مورد استفاده قرار گيرند. انجام فرآيند *****اسيون با بهره‌گيري از نانولوله‌هاي کربني با حدود 100000 برابر بهبود عملکرد مواجه مي‌باشد زيرا در اين حالت ضريب اصطکاک ماده‌اي که *****اسيون بر روي آن انجام مي‌گردد، کاهش مي‌يابد. هم جهت کردن نانولوله‌هاي کربني پارامتر بسيار موثري در افزايش راندمان فرآيند *****اسيون است.

           خانم دکتر زهرا صادقيان عضو هئيت علمي پژوهشگاه صنعت نفت، با استفاده از روش پيروليز موفق به تهيه نانولوله‌هاي کربني عمود بر پايه و هم جهت شده‌اند. از اين نوع نانولوله‌هاي کربني مي‌توان در صنايع نانوالکترونيک، صنايع جداسازي و *****اسيون (براي جداسازي هيدروکربن‌ها و يون‌ها) و نيز به عنوان تقويت‌کننده در ساخت نانوکامپوزيت‌ها استفاده نمود.

           دکتر صادقيان در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد، درباره نحوه انجام کار و نتايج حاصله اظهار داشتند: "هدف از هم‌ جهت‌سازي نانولوله‌هاي کربني در اين پژوهش، بهبود عملکرد آنها در فرآيند *****اسيون و جداسازي‌هاي غشائي است. خوراک مورد استفاده در فرآيند توليد مخلوطي از مايع هيدروکربني و کاتاليست شناور مورد نياز بود که توسط نازل در راکتوري کوارتزي پاشش گرديد. پس از سنتز اوليه نانولوله‌ها، پارامترهاي مختلف بهينه سازي در دو مرحله مورد ارزيابي قرار گرفتند. در مرحله اول پارامترهاي بهينه‌سازي توليد مورد بررسي واقع شدند که از آن جمله مي‌توان به ژئومتري راکتور و نازل، دماي پيش گرم، دماي رشد، سرعت جريان و فشار گاز حامل و ميزان کاتاليست اشاره نمود. با بهينه‌سازي شرايط، موفق به توليد نانولوله کربني چند‌ديواره با راندمان و خلوص بالا و قطر 15 تا 80 نانومتر گرديديم.

           در مرحله دوم شرايط بهينه عملياتي هم جهت سازي نانولوله‌هاي عمود بر ساختار را بررسي نموديم. با اعمال شرايط بهينه، با راندمان و خلوص بالا موفق به سنتز نانولوله‌هايي شديم که مورفولوژي و ساختار آنها بسيار مطلوب بود. محصول به‌دست آمده در اين پژوهش، از جهت خلوص و هم جهت‌سازي نانولوله‌ها، از کيفيت بالايي برخوردار است و با نمونه‌هاي خارجي قابل رقابت مي‌باشد. از روش به کار رفته در اين تحقيق ميتوان براي توليد انبوه نانولوله‌هاي هم جهت عمود بر پايه‌ استفاده نمود".

           اين پژوهش که از حمايت‌هاي تشويقي ستاد نيز بهره‌مند گرديده، در مجله Nanotechnology و در سال 2008 منتشر شده است.
           با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

           نظر


            #12
            بهبود خواص خوردگي فلز آهن با استفاده از نانوکامپوزيت خاک رس در دانشگاه تبريز

            بهبود خواص خوردگي فلز آهن با استفاده از نانوکامپوزيت خاک رس در دانشگاه تبريز

            ر سال‌هاي اخير استفاده از پليمرهاي هادي براي حفاظت در مقابل خوردگي افزايش يافته‌است. اين پليمرها براي حفاظت در مقابل خوردگي داراي مزاياي فراواني نظير قابليت حفاظت الکتروشيميايي مي‌باشند.

            آقاي دکتر علي اولاد، عضو هيئت علمي دانشگاه تبريز در قالب يک پروژه کارشناسي ارشد با همکاري خانم اعظم رشيدزاده دانشجوي کارشناسي ارشد شيمي کاربردي- پليمر، موفق به بهبود خواص خوردگي پوشش‌هاي بر پايه پلي آنيلين روي فلز آهن با استفاده از نانوذرات خاک رس شده‌اند.

            دکتر اولاد در گفتگو با بخش اخبار سايت ستاد ويژه توسعه فناوري‌نانو اظهار داشتند: "در اين کار پژوهشي نانوکامپوزيت پلي آنيلين با مونت موري لونيت به دو روش پليمريزاسيون همزمان و استفاده از حلال تهيه گرديد و بررسي خواص خوردگي پوشش‌هاي نانوکامپوزيتي حاصل روي قطعات آهني نشان داد که وارد کردن نانوذرات خاک رس در لايه پلي آنيلين باعث کاهش قابل ملاحظه سرعت خوردگي مي‌گردد".

            بهبود خواص نفوذپذيري پلي آنيلين با نانوذرات مونت موري لونيت مي‌تواند منجر به‌امکان استفاده از اين پوشش‌ها ي نانوکامپوزيتي در محيط‌هاي مرطوب‌تر و خورنده‌تر گردد. بنابراين مي‌توان از اين پوشش نانوکامپوزيتي، در صنايع الکترونيک و دريايي استفاده نمود.

            لازم به ذکر است که اين طرح جزء اولوليت‌هاي ستاد در بخش نانوکامپوزيت‌ها بوده و در آزمايشگاه پژوهشي کامپوزيت‌هاي پليمري دانشکده شيمي دانشگاه تبريز انجام شده‌است. جزئيات اين تحقيق که از حمايت‌‌‌هاي تشويقي ستاد بهره‌مند شده، در مجلة بين‌المللي
            Progress in Organic Coatings منتشر شده‌است.
            با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

            نظر


             #13
             فناوري‌نانو و جوش‌کاري مواد

             فناوري‌نانو و جوش‌کاري مواد

             نويسنده :
             ابوذر عالمي

             خلاصه
             محدوديت‌هاي ذاتي ريخته گري و شکل دهي در بسياري از کاربردهاي مکانيکي يا ساختاري، طراح را به استفاده از بعضي فرآيندهاي اتصال براي کامل کردن قسمت‌هاي مختلف قطعه مجبور مي‌کند. طراح ممکن است بخواهد در اتصالات از مواد اصلي با کاربرد مشابه استفاده کند و يا آ‎نکه از مواد يا فناوري‌هاي جديد به جاي فناوري‌هاي جاري استفاده کند. از جمله فناوري‌هاي جديد در زمينه اتصال مواد به يکديگر مباحث مربوط به ارتباط فناوري‌نانو و جوش‌کاري مواد است. اخيراً محققان در صددند با بررسي امکان استفاده از نانومواد در فرآيندهاي جوش‌کاري و همچنين جوش‌کاري مواد در مقياس نانو، باب جديدي در زمينه ارتباط فناوري‌نانو با جوش‌کاري مواد به روي مشتاقان بگشايند. در اين مقاله سعي شده است برخي از پژوهش‌هايي که در سطح دنيا در زمينه نانو و جوش‌کاري انجام شده است به صورت مختصر معرفي گردد.


             متن اين مقاله به صورت pdf قابل دريافت مي باشد.

             اين مقاله در ماهنامه شماره 127 به چاپ رسيده است.
             با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

             نظر


              #14
              افزايش مقاومت در برابر خوردگي با نانولوله‌هاي کربني

              افزايش مقاومت در برابر خوردگي با نانولوله‌هاي کربني

              محققان ژاپني با افزودن نانولوله‌هاي کربني تک‌ديواره به آلياژهاي منيزيم، توانستند خواص خوردگي آنها را به مقدار قابل ملاحظه‌اي بهبود بخشند. ويژگي‌هاي مکانيکي آنها نيز بهتر و باعث شده‌است که جايگزين پرآتيه‌اي براي آلياژهاي آلومينيومي و پلاستيک‌هاي مهندسي در بسياري از کاربردها باشند.

              آلياژهاي منيزيمي به‌دليل سبکي وزن به‌طور مرسوم در ادوات اتومبيل، اسباب الکترونيکي و وسايل ورزشي مورد استفاده هستند؛ با اين حال، براي بهبود خواص خوردگي لازم است که اين آلياژها در حين فراوري پوشش داده شوند كه همين امر باعث محدود کردن کاربردهاي آنان مي‌شود.

              ظاهراً مورينوبو اِندو از دانشگاه شينشو واقع در ناگانو به همراه همکارانش، راه حلي براي اين مشکل يافته‌اند. اين محققان دريافته‌اند که افزودن حدود 5 درصد وزني از نانولوله‌هاي کربني چند‌ديوارة کوتاه هم‌‌جهتِ بسيار منظم، مي‌تواند مقاومت خوردگي اين آلياژها را بهبود بخشد، همچنين علاوه ‌بر اين نتيجه خيلي مهم، خواص مکانيکي نيز بهبود يافته‌اند(افزايش 25 درصد و 11 درصد به‌ترتيب در مدول کشساني و استحکام کششي).

              تصاوير FE-SEM که نشان‌دهنده ريخت‌شناسي سطوح ترکيبات آلياژي منيزيم به ترتيب در حالت معمولي و حالتي که داراي 5% وزني از MWNT مي‌باشد. آلياژ معمولي منيزيم نسبت به آلياژ حاوي 5% وزني MWNT، داراي ترک‌هاي بيشتري مي‌باشد. همان طور که در تصوير سمت راست مشخص است، ما مي‌توانيم خاصيت MWNT را در حفظ لايه‌هاي اکسيدي مشاهده کنيم.

              اندو و همکارانش با استفاده از روش ترکيب پودر– پودر و استفاده از فرايندهاي قالب‌گيري تحت فشار در خلأ، توانستند ترکيبات آلياژ منيزيمي حاوي نانولوله‌هاي کربني چندجداره را تهيه‌کنند. آنها با فرو بردن آلياژهاي مذکور به داخل آب شور و اندازه‌گيري جرم از دست‌رفته، موفق به تعيين خوردگي آنها شدند.

              اين دانشمندان پي بردند که اين ترکيبات جديد بعد از حدود 20 ساعت قرار گرفتن در داخل حمام نمک هيچ جرمي را از دست نمي‌دهد، و اين در حالي است که آلياژهاي منيزيمي مرسوم حدود 13 درصد جرم خود را از دست مي‌دهند.

              طبق اظهارات اين گروه، خواص خوردگي اين آلياژها به‌دليل شکل‌گيري لايه‌هاي اکسيدي پايدار در مرز دانه‌هاي منيزيم بهبود مي‌يابد. اندو گفت:«علاوه ‌بر اين، با به‌كارگيري نانولوله‌ها در داخل آلياژ منيزيم، مي‌توان از جدا ‌‌‌شدن لايه‌هاي اکسيدي جلوگيري كرد که اين عمل باعث کند ‌‌‌شدن تشکيل لايه‌هاي اکسيدي ‌بعدي مي‌شود.»

              اندو افزود:«به نظر ما اين ترکيبات جديد، يکي از بهترين کانديداهاي ممکن براي ساخت مواد سبک وزن اتومبيل‌هاست و حتي عقيدة ما اين است که آنها مي‌توانند جايگزين آلياژهاي آلومينيومي و پلاستيک‌هاي مهندسي شوند که داراي کاربردهاي تجاري در وسايل کم وزن، محکم و بادوام هستند.» اين گروه هم‌اکنون مشغول توسعة روش‌هايي براي کنترل خواص الکتريکي و گرمايي اين آلياژها است.
              اين محققان نتايج کار خود را در مجلة Applied Physics Letters منتشر کرده‌اند.
              با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

              نظر


               #15
               کاتاليست‌هاي پيل‌هاي سوختي با ابعاد زيرنانو

               محققان ژاپني موفق به ساخت خوشه‌هاي پلاتيني در ابعاد زيرنانو شده‌اند که فعاليت کاتاليستي بالايي براي استفاده در پيل‌هاي سوختي نشان مي‌دهند. اين ذرات ريز کاتاليستي که نهايتاً از 12 اتم تشکيل شده‌اند، مي‌توانند به حفظ منابع محدود پلاتين در کر‌ۀ زمين کمک شاياني کنند.
               مدلي از قالب فنيل‌آزومتين براي آرايش خوشه‌ي فلزي
               اين تيم تحقيقاتي دريافت که با کاهش اندازۀ اين خوشه‌ها، فعاليت کاتاليستي آنها در احياي اکسيژن افزايش مي‌يابد. هنگامي که تعداد اتم‌ها در هر خوشه به 12 اتم رسيد، تمام اتم‌ها روي سطح و در معرض قرار مي‌گيرند. در اين حالت، فعاليت کاتاليستي اين خوشه‌ها 13 برابر کاتاليست‌هاي صنعتي موجود است. بنابر تحقيقات انجام شده اين بهبود عملکرد تنها ناشي از افزايش سطح ويژه نيست بلکه ناشي از اثر اندازۀ کوانتوم است که هنوز به درستي درک نشده است.

               کيميهيسا ياماموتو، از دانشگاه کييو و سرپرست اين گروه، معتقد است که عملکرد اين نانوکاتاليست‌ها با دانش پذيرفته‌شده در اين خصوص در تقابل است، زيرا که تا قبل از اين تحقيق پذيرفته شده‌بود که نانوذرات پلاتين با اندازه ذارت 3 نانومتر بهترين عملکرد کاتاليستي را نشان مي‌دهند؛ اين در حالي است که اين خوشه‌هاي زيرنانو تحت شرايط خاص فعاليت کاتاليستي بالاتري نشان مي‌دهند.

               اين خوشه‌هاي پلاتين با افزودن کلريد پلاتين به قالب‌هاي فنيل‌آزومتين (DPA) – مولکول‌هاي شاخه‌اي که به عنوان ساختارهاي صلبِ قفسه‌اي‌شکل اين اتم‌هاي فلز را احاطه مي‌کنند- تهيه مي‌شوند. اين قالب قادر است تعداد اتم‌هاي احاطه شده را کنترل کرده و با افزودن يک عامل کاهنده، خوشه‌هاي پلاتين به‌صورت ساختارهاي پايدار آزاد مي‌‌شوند.

               با توجه به نتايج اين تحقيقات کاهش چشمگيري در مقادير پلاتين مورد استفاده در پيل‌هاي سوختي مورد انتظار است. همچنين با توسعه‌ي بيشتر اين روش، امکان اتصال يک فلز ثانويه به اين خوشه‌هاي پلاتين فراهم خواهد شد.

               اين محققان نتايج خود را در مجله‌ي Nature Chemistry منتشر کرده‌اند.
               نردبان این رویا، به دیوارهای جهان قد نمیدهد ....


               پنجره دلم

               نظر

               Working...
               X