اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

[اخبار مرمت ابنیه] - خبرهای تاریخی و مرمتی

Collapse
این یک تاپیک مهم است.
X
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  ژئوپارک قشم را بهمن‌ماه امسال جهانی می‌کنیم  مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت که تا بهمن ماه تلاش می‌کند تنها ژئوپارک خاورمیانه را دوباره جهانی کند در این راه هر هزینه‌ای که لازم باشد می‌دهد و معطل تخصیص اعتبارات دولتی نمی‌ماند. به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به جزیره قشم، ژئوپارک قشم بازهم موضوع اصلی صحبت‌های خبرنگاران گردشگری و مدیران جزیره قشم تبدیل شد.
  این بار در اتاق جلسات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مومنی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره این سازمان وعده‌های دیگری درباره تکمیل پروژه‌های ناتمام قشم داد مهمترین این وعده‌ها مربوط می شد به بهمن ماه همین امسال.
  او و مدیرانش معتقدند که هر آنچه باید در محدوده ژئوپارک قشم انجام داد باید همین امسال تکمیل شود. آنها مدعی هستند که تا وقتی در این سازمان مسئولند باید ژئوپارک را از گزند آسیب های آینده نجات داده و ارتقا دهند.حمیدرضا مومنی در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: پیش از این ژئوپارک قشم با دو اثر به ثبت جهانی رسیده بود اما مشکلاتی به وجود آمد و دوباره می‌خواهیم با همکاری سازمان میراث فرهنگی، ژئوپارک قشم جهانی شود،
  به همین منظور کارگروهی تشکیل دادیم که ۹ پروژه را بازسازی کنند و بر اساس استانداردهای جهانی بتوانند نقاط ضعف را مرتفع و آنها را برای بازدید گردشگران طبیعت آماده کنند.
  وی افزود: تنها کاری که توانستیم انجام دهیم این است که مسئولان تراز اول را نسبت به ژئوپارک تحریک کنیم تا اجازه بدهند ژئوپارک قشم جایگاه خود را داشته باشد.
  یکی از دلایل جهانی شدن ژئوپارک این است که از تعرضات آینده به آن جلوگیری شود چون معتقدیم نباید در آن جاده بسازند،
  بلکه باید ژئوپارک قشم حفظ شود. همه تلاش ما این است که تا پایان بهمن‌ماه تمام برنامه‌ها از جمله استانداردهای ژئوپارک جهانی را به منصه ظهور برسانیم و با ایجاد فضاهای مناسب،
  اطلاعات کافی و امکانات اولیه مناسب در اختیار بازدیدکنندگان از ژئوپارک قرار گیرد.

  ۵۰۰ میلیون تومان تنخواه برای ژئوپارک در نظر گرفته شدمومنی درباره اینکه چقدر اعتبار برای تکمیل پروژه‌های ناتمام ژئوپارک قشم در نظر گرفته شده است، با قاطعیت مدعی شد که حتی اگر به او و سازمانش اعتباری در نظر گرفته نشود،
  باز خود را مسئول می داند که نواقص ژئوپارک را معطل اعتبارات نکند. مومنی گفت: از محل اعتبارات ملی چیزی به ژئوپارک تخصیص داده نشده است. ما مسئولیت اداره اینجا را داریم.
  باید خودمان منابعمان را تامین کنیم. بنابراین در حوزه‌های مختلف بودجه‌ای اختصاص داده نشده است. ما حتی سقفی برای آن در نظر نگرفته‌ایم، چون معتقدیم برای موارد استثنایی مانند ژئوپارک نباید فعالیت‌ها به خاطر نبود اعتبارات، متوقف شود.  چاهکوه یکی از سایت های ژئوپارک قشم


  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: از سوی دیگر ژئوپارک برای ما منبع درآمد است و باید به این سمت برود که مدت ماندگاری مسافر بیشتر شود،
  در آن صورت ژئوپارک می تواند منبع درآمد شود؛ بنابراین باید از راه‌های دیگری که درآمد داریم برای ژئوپارک هزینه کنیم. این یک وظیفه حاکمیتی برای ماست به این معنا که باید ژئوپارک به هر قیمتی حفظ شود.
  وی افزود: حداقل ۵۰۰ میلیون تومان تنخواه برای ژئوپارک در نظر گرفته شده است تا اصلاحات در سطح جهانی انجام شود. محدودیت منابع نخواهیم داشت و هر زمان اعتبار لازم باشد، این هزینه شارژ خواهد شد،
  حتی هزینه‌ها را برای مقاطع خاص در نظر نخواهیم گرفت. هدف حفظ و ارتقای ژئوپارک است تا با حداقل چالش مواجه شود. اتفاقاتی که در جزیره قشم افتاده با همه جای دیگر متفاوت است.
  در این جزیره مسافر با هدف خاص سفر می‌کند. بخش اعظم مراجعه کنندگان ما مسافر هستند. تفاوت مسافر و گردشگر این است که مسافر برای ما هزینه دارد، اما گردشگر هزینه می‌کند.
  مومنی گفت: اگر از جامعه محلی استفاده نکنیم ژئوپارک را هم نمی‌توانیم حفظ کنیم. در قشم 62 امام جمعه اهل سنت داریم که برای ما یک فرصت محسوب می‌شود تا جلب مشارکت مردمی داشته بایم.
  ما اینجا فقط خودمان هستیم، بدون دیگر دستگاه‌ها و در تمام بخش‌ها از شیلات تا انرژی و گردشگری باید این موضوع را در نظر بگیریم، مثلا فقط برای جمع آوری زباله‌های مردمی در قشم باید 9 میلیارد تومان هزینه کنیم و این هزینه را هر بار خودمان باید بدهیم.
  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: در ایام عید سال گذشته ۶۵۰ هزار نفر به قشم آمدند که ۹۵ درصد آنها بدون هماهنگی با آژانس‌ها سفر کرده بودند
  و نشان می‌دهد که آنها بی‌هدف سفر کرده ولی گردشگران هدف دارند و می‌توانند درآمدزا باشند.
  مومنی با اشاره به دستورات رئیس‌جمهور درباره جنگل حرا گفت: ما و سازمان محیط زیست در آنجا فعالیت خواهیم کرد. علتش حساسیت ویژه آنجاست.
  فکر می‌کنیم باید سالم‌سازی شود و از قایق‌هایی استفاده کنیم که بتوان سرعت آن را کنترل کرد و از قایق‌های سوخت فسیلی که آلودگی ایجاد می‌کند استفاده نکنیم و به جای آن از سازه‌های ساده چوبی که با محیط همخوانی دارد، استفاده شود.
  هنوز در تردید هستیم که بتوان از تله‌کابین برای دیدن زیبایی‌های داخل و بالای جنگل حرا استفاده کرد. بنابراین راهکارهای متفاوت در حال بررسی و مطالعه است. اگر این کارها هزینه داشته باشد معطل تخصیص اعتبار از سوی دولت نمی‌مانیم.

  کمک ۱۰۰ میلیونی سازمان میراث فرهنگی به جزیره هنگاموی به جلسه رئیس سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: آقای سلطانی‌فر مدتی پیش ۱۰۰ میلیون تومان به دلیل فعالیت‌ها و تقویت جوامع محلی در جزیره هنگام به ما کمک کرد.
  قرار نیست در بحث‌های اجرایی کاسه دستمان بگیریم، ما مکلف به انجام کار هستیم. اگر اعتباری به ما داده شود، لطف است اما اگر این اعتبارات تخصیص پیدا نکند، مانع ادامه انجام کار ما نمی‌شود.
  مدیرعامل منطقه آزاد قشم درباره بی‌ثباتی مدیران در این سازمان و ژئوپارک قشم، گفت: تغییر مدیریت یکی از بلاهای اساسی کشور است. در چنین فضایی نمی‌شود کار کرد،
  منتها ما می‌گوییم نداشتن برنامه مهمترین چالش است. وقتی برنامه ندارید، فرقی نمی‌کند چه کسی مدیر باشد. مشکل عدم ثبات مدیریت و نداشتن برنامه است، اما اگر نقشه راه جلوی شما باشد،
  دیگر فرقی ندارد مدیر چه کسی است. تلاش می‌کنیم تا شهریورماه برنامه بلندمدت خود را تهیه و مصوب کنیم. این موضوع سازمان منطقه آزاد قشم را به حاشیه امن می‌برد.  وی گفت: در مدیریت ژئوپارک قشم شاخص‌گذاری انجام می‌شود و می‌گوییم مدیر ژئوپارک باید این مشخصات را داشته و برنامه‌هایش را محقق کند.
  مقوله مدیریت مناطق و ژئوپارک قشم را سیاسی نمی‌کنیم چون ژئوپارک قشم یک موضوع کاملا حرفه‌ای و تخصصی است. بنابراین مدیر آن باید بتواند در این چارچوب کار کند. مدیری که شاخص‌های اصلی را داشته باشد و ماندگار شود، برای ما نیز خوب است.
  مومنی درباره اینکه چقدر زمان برای اجرای تمام اهداف و برنامه‌ها در ژئوپارک نیاز است تا قشم به جایگاه واقعی خود برسد گفت: شایید انجام همه این برنامه‌ها 7 تا 10 سال زمان بخواهد.

  لیدر آفرود کشور می‌شویممومنی ادامه داد: گردشگری را در برنامه‌های سازمان قرارداده‌ایم اما اگر زیرساخت‌ها را به اندازه قابل قبولی ایجاد نکنیم، فرصت‌ها را از دست خواهیم داد.
  باید بتوانیم حمل و نقل ارزان در قشم ایجاد کنیم و یا مراکز اقامتی قابل دسترس و وسایل نقلیه عمومی برای گردشگران و مسافران داشته باشیم. همچنین مراکز گردشگری را مشخص کرده
  و برای آنها حداقل امکانات را ایجاد کنیم. مراکزی بوده اند که ویژگی خاصی داشتند اما امکانات برای اقامت ۴ ساعته مسافران در آنجا وجود نداشته است و اگر گردشگری قصد اقامت داشت، حداقل شرایط برایش موجود نبود.
  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: پس اگر گردشگری قشم به اندازه تجارت آن رشد نکرده، به خاطر عدم تبلیغات مناسب و عدم وجود سفرهای ارزان در آن است،
  بنابراین قصد برنامه‌ریزی در این حوزه را داریم. حتی درباره آفرود برنامه‌ریزی کردیم که بتوانیم لیدر آفرود کشور شویم. مراحل نهایی پیست سافاری نیز در حال طراحی است.
  ۵۰۰ هکتار فضای سافاری در کشور داریم که در خاورمیانه چنین امکانی وجود ندارد، آن هم سافاری کنار دریا. اما هیچ‌وقت برای آن برنامه‌ریزی نکرده‌ایم چون همیشه گفته‌ایم وقتی زیرساخت وجود ندارد،
  چرا باید درباره آن تبلیغ شود. منتهی مشاهده کردیم که هر برنامه اثرات خود را دارد و به همان نسبت باید ارتقا پیدا کند.
  وی گفت: برنامه نقشه راهمان را تا شهریور آماده خواهیم کرد. برای طرح جامع گردشگری قشم نیز از سازمان میراث فرهنگی خواسته‌ایم تا تیمی را برای این منظور به کارگروه مطالعاتی ما ملحق کند،
  آن هم به جهت حساسیت ویژه جزیره قشم. طرح جامع گردشگری زیرمجموعه طرح جامع ما است. ژئوپارک قشم نیز جزو بخش‌های تخصصی ماست و اجازه نمی‌دهیم هر کسی وارد تصمیم‌گیری در آن حوزه شود چون نگاه ما به داخل کشور نیست.
  وقتی می‌گویم ژئوپارک باید زیر نظر یونسکو باشد یعنی باید اقداماتی که در آن می‌شود با اقدامات بخش‌های دیگر سازمان متفاوت باشد،
  چون ژئوپارک ضوابط خاص خود را می‌طلبد، به همین منظور کارگروهی ایجاد کرده‌ایم تا حساسیت عمومی را درباره آن تحریک کنیم.

  پل خلیج فارس را دو ساله تحویل می دهیم
  مومنی درباره پل خلیج‌فارس نیز که مدتها بلاتکلیف مانده است، گفت: موضوع پل خلیج‌فارس یک اراده جدی در دولت می‌خواهد. من به عنوان وزیر کشور که از پل بازدید کرده بود،
  اعلام کردم اگر شورای اقتصاد مصوب کند که مجوز ماده ۶۲ را که تضمین کننده سرمایه گذاری خارجی است به ما بدهد، حداکثر تا دو سال دیگر این پل را تحویل خواهیم داد.
  توافقات اولیه در این باره انجام شده است. این پروژه نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان هزینه دارد و از عهده مدیریت منطقه آزاد قشم و حتی استان نیز خارج است. ما در موضوع ساخت و ساز به خصوص در آن منطقه اگر به روز کار نکنیم،
  خساراتی را متحمل می‌شویم که جبران‌ناپذیر است، یعنی مانند ساخت و ساز در تهران نیست که چندین سال معطل بماند و اتفاقی برایش نیفتد. ما در پل خلیج‌فارس هر روز با مشکل مواجه می‌شویم.
  سرمایه گذاری ۱۰ میلیاردی آنجا را دیگر نمی‌شود حفظ کرد، بلکه باید دوباره هزینه کنیم که مثل اول قابل استفاده باشد.
  مومنی درباره نبود سیستم حمل و نقل عمومی در جزیره قشم نیز گفت: باید مراکز مورد هدف گردشگری مشخص و برای آن وسایل نقلیه عمومی برنامه‌ریزی شود تا در ساعات مقرر به مقاصد خاص در تردد باشند.
  کارها و مطالعات آن در حال انجام است تا مشخص است که کدام مناطق متقاضی بیشتری دارد و در نهایت قیمت تمام‌شده سفر در قشم به حداقل برسد.

  تحمل وضعیت نامطلوب پروژه های ناتمام را نداریممومنی درباره ساخت و سازهای نیمه‌کاره رها شده در جزیره نیز گفت: یکی از برنامه‌های جدی ما این است که هر آنچه سرمایه‌گذاری در قشم انجام شده را بررسی کرده و ببینیم چقدر مجوز داده‌ایم و چقدر از این مجوزها عملیاتی شده است.
  بنابراین کارگروهی تشکیل شده که از هفته آینده هر پنجشنبه بازدیدهایی را از پروژه های نیمه‌تمام انجام داده و صاحبان و مسئولان آن را دعوت به ارائه توضیح می‌کند. حتی ممکن است مجوزها را لغو کنیم،
  چون دیگر نمی‌توان تحمل کرد که وضعیت نامطلوب شهر این‌طور ادامه پیدا کند. بخشی از این پروژه‌ها متعلق به خودمان و بخشی نیز متعلق به بخش خصوصی است. حدود ۴۸ طرح داریم که توسط بخش خصوصی نیمه‌کاره رها شده‌اند.
  بر تاق ایوان فریدون نبشته بود :
  جهان ای برادر! نمانَد به کَس / دل اندر جهان آفرین بند و بس
  مکن تکیه بر مُلک دنیا و پشت / که بسیار کَس چون تو پرورد و کشت
  چو آهنگِ رفتن کُند جانِ پاک / چه بر تخت مُردن، چه بر روی خاک

  ..........................................

  نظر


   فاجعه شهری در انتظار تهران؟
   «کسانی که فقط نوک دماغ‌شان را می‌بینند، راحت‌تر یک ساختمان را تخریب می‌کنند، بنایی چند طبقه می‌سازند، به جای آنکه با مرمت آن، استفاده‌ا‌ی منطقی از آن داشته باشند.»
   هنوز گاهی اوقات، حرف‌هایی از اجرایی شدن یک طرح به گوش می‌رسد، حرف‌هایی که حالا معلوم نیست در حال اجرائی شدن‌ هستند یا نزدیک به یک اتفاقی در حد فاجعه‌ شهری!
   اما کارشناسان ضعف این طرح را در طرحی با نام «طرح تفصیلی تهران» می‌دانند، پروژه‌ای که خط آسمان، اصالت بافت تاریخی، کوریدورهای ارزشمند شهر و آنچه تهران را به گذشته‌اش متصل می‌کند،
   از بین می‌برد و شاید باعث بیشتر معضلات فرهنگی و هویتی تهران شده است.

   و حالا این طرح در قالبی کوچکتر نام «انضباط شهری» گرفته است، انضباطی که انگار فقط در منطقه‌ 12 تهران نمره‌ی 20 نمی‌گیرد و مدیریت‌شهری این‌بار با فشار، زور و حتی تخریب می‌خواهد این منطقه را شاگرد نمونه کند!
   اما زورش به کوچکترها و مظلوم‌های منطقه می‌رسد، نه سرمایه‌دارانی که شهر را داخل و زیرساختی می‌جوند و نابود می‌کنند.

   بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی هم نگران است، برای بافتی تاریخی که اگر تخریب شود، بخش بزرگی از پیکره‌ی شهر را با خود آوار می‌کند!
   مهدی حجت معتقد است: برای مواجه شدن با بافت قدیم شهر تهران باید یک کار اصولی انجام داد،‌ باید نخست توجه داشت که وقتی درباره‌ی این بافت صحبت می‌کنیم، درباره‌ی یکی از اندام‌های یک پیکره صحبت می‌کنیم.
   پیکره‌ای به نام «شهر» که اندام‌های متعددی دارد و با پیوستگی به یکدیگر، شهر را ایجاد کرده‌ است.

   رئیس ایکوموس ایران با تاکید بر اینکه‌ نباید هر منطقه از تهران مانند تجریش را با محلات دیگر مانند راه‌آهن مقایسه کرد، ادامه داد:‌ زمانی‌که این موضوع را درست متوجه شدیم باید اول مشخص کنیم که توقع شهر از اندام و بافت قدیمی خود چیست؟
   این اتفاق مانند خواسته‌ی بدن از ریه برای تنفس، کلیه برای تصفیه و پا برای راه رفتن است؛ پس از آن دومین راهکار این است‌ که ببینیم در بافت قدیم چه استعدادهایی وجود دارد؟ برخی استعدادها می‌تواند پاسخگوی خاطرات گذشته‌ ما،
   مکان مبادلات اقتصادی یا محلی برای آموزش کودکان و نوجوانان باشد؟ در واقع باید دید این منطقه از شهر چه ظرفیتی دارد و مردم ساکن در آن منطقه چه توقعی دارند؟

   او با تاکید بر این‌که اگر می‌خواهیم سابقه‌ی 200 ساله شهر تهران را به رخ بازدیدکنندگان خارجی و داخلی آن بکشیم باید این بافت را به همان صورتی که بوده حفظ و تمیز کنیم، بیان کرد:
   این اقدام، بر نوع درخواست‌مان بستگی دارد، باید رفتارمان را با این شهر تغییر دهیم.


   خانه‌های تاریخی اول متهم می‌شوند، بعد تخریب!

   حجت اظهار کرد: در گذشته این رفتار مرسوم بود که اگر قصد داشتند بلایی سر کسی بیاورند، اول او را متهم می‌کردند، پس از آن کاری که تمایل داشتند را با آن شخص می‌کردند.
   اکنون نیز ساختمان‌ها را به مراکز فساد متهم می‌کنیم و پس از آن تخریب‌شان می‌کنیم، این اقدام راه‌حل مساله نیست. این بناها گناه نکرده‌اند که محل رفت‌وآمد معتادان شده‌اند،
   بلکه معتادان بودند که این بناها را اشغال کردند، در واقع همه‌ی دنیا حضور معتادان را تجربه کرده‌اند.

   وی با بیان این‌که می‌توان فضایی را درست کرد که معتادان دیگر به این نوع از مکان‌ها نروند، افزود: باید با خارج کردن معتادان از این محوطه‌ها، این بناها را مرمت کرد و از آن‌ها هر نوع بهره‌برداری که تمایل داریم، داشته باشیم.
   متاسفانه چون نمی‌دانیم که چه بهره‌برداری از بافت قدیم می‌توانیم داشته باشیم، یا ظرفیت این نوع مکان‌ها را نمی‌شناسیم، یا اگر می‌شناسیم آن‌ها برای ما اهمیتی ندارند،
   چون به ظرفیت‌ این بناها توجهی نداریم و بیشتر سراغ ظرفیت‌های دیگر می‌رویم.

   حجت با بیان این مثال که یک ساختمان قدیمی ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای از نظر استثنائی بودن و مورد توجه قرار گرفتن دارد، افزود:‌ چنین بنایی به خاطر نادر بودن یک ارزش است، هر چند آن ارزش شاید زیاد مورد توجه جامعه نباشد،
   به همین دلیل برخی از زوایا در این زمینه‌ها ممکن است تغییر کند و سرمایه‌گذار با توجه به ارزش اقتصادی بنا، بگوید می‌توان آن را تخریب کرده و به جای آن ساختمانی چند طبقه ساخت،
   با این وجود نیز ارزش اقتصادی این بنا، نسبت به ارزش نادر بودن آن که باز هم می‌تواند یک ارزش اقتصادی باشد (چون امکان تبدیل آن به عملکردی که می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، است) وجود دارد.

   او ادامه داد: کسانی که فقط نوک دماغ‌شان را می‌بینند، این کار بیشتر به چشم‌شان می‌آید که یک ساختمان را تخریب کنند و جای آن بنایی چند طبقه بسازند، تا این‌که آن را مرمت کنند، کاربری جدید دهند و استفاده‌ا‌ی منطقی داشته باشند.
   قائم‌مقام سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان این که تجربه‌ی دنیا این را نمی‌گوید، تاکید می‌کند: دنیا می‌گوید آن‌چه که نادر، محدود و تکرار ناشدنی است و ارزش‌های انسانی و خاطرات انسانی دارد، ‌عملا تکرار ناشدنی‌اند، ‌
   اما آنچه جدید ساخته می‌شود بار دیگر هم می‌تواند به وجود بیاید، اما آن‌چه 100 سال پیش ساخته شده، دیگر قابل تکرار نیست، بنابراین به دلیل نادر بودن این بناها، باید حفظ شوند و کاربری‌هایی که به آن‌ها داده می‌شود باعث رضایت باشد.


   نباید به راه‌حل‌های ساده‌ی زودرس اکتفا کرد

   حجت در بیان مقایسه‌ای میان رفتاری که شهرهای بزرگ دنیا با بناهای تاریخی خود دارد، افزود: چنین رفتاری در آن نقاط برنامه‌ریزی و انجام شده است،‌ به همین دلیل اگر این‌گونه فکر کنیم که چون تعدادی معتاد به داخل خانه‌های قدیمی رفته‌اند،
   پس باید آن را تخریب کنیم، پاک کردن صورت مساله است. در واقع این بی‌فکری‌ها از آن نشات می‌گیرد که امروز دیگر هیچ‌کس حاضر نیست کتاب و سماور کهنه‌اش را با کالای نو مبادله کند،
   اما در مقابل بناهای قدیمی هنوز این عکس‌العمل را ندارند و متوجه نمی‌شوند که این جایگزینی خطاست.

   او ادامه داد: امروزه هر بنای قدیمی در هر جای اروپا که به رستوران و هر چیز دیگری تبدیل شده باشد، ارزش افزوده‌ی بیشتری از بناهای قدیمی دارد. اما در ایران کسی اطلاع دقیقی ندارد که بهره‌برداری از این بناها ارزش اقتصادی بیشتری برایشان دارد.
   هر چند این نوع بهره‌برداری قطعا تا 10 سال آینده میان مردم جا می‌افتد، زمانی‌که شاید تعداد محدودی بنای قدیمی و ارزشمند باقی مانده باشد و تخریب‌کنندگان این بناها، در آن زمان حکم کسانی را پیدا می‌کنند که تاسف می‌خورند
   چرا قرآن قدیمی خود را با کتابی جدید و تمیز و چاپی عوض کرده‌اند.

   وی تاکید کرد: این بنا‌ها ارزشمند و نادر هستند، محوطه‌هایی نیستند که اگر درباره‌ی آن‌ها اشتباه کردیم، فقط ضررهای مالی ببینیم، بلکه ضررهای فرهنگی و اجتماعی زیادی نیز متوجه ما می‌شوند. بنابراین نباید به راه‌حل‌های ساده‌ی زودرس اکتفا کرد.   «ثابت پاسال» را حالا تخریب کنید، 10 سال دیگر افسوس بخورید
   «کاخ ثابت پاسال» هنوز درگیر حضور لودرها و فعالیت احتمالی آن‌ها در نیمه‌شب است، بزرگترین خانه‌ی تهران که می‌توان از آن استفاده‌های فرهنگی زیادی کرد.
   مهدی حجت در این زمینه به خبرنگار ایسنا می‌گوید: با مجموعه‌ مشخصاتی که «ثابت‌ پاسال» دارد و با توجه به پیشنیه‌اش در حافظه‌ی تاریخی کشور و ساختمان بزرگ و امکانات مناسب‌اش، می‌توان بهره‌برداری‌های بهتری از آن داشت.
   رئیس ایکوموس ایران افزود:‌ اگر بهره‌برداری را منحصرا پول نبینیم و بهره‌برداری اقتصادی را با بهره‌برداری فرهنگی، حیثیتی و تاریخی توام کرده و برای این بنا ارزش قائل باشیم،‌
   آن را به صورت کنونی حفظ می‌کنیم و حتی پولی که قصد داریم برای تخریب و ساخت مجتمعی تجاری خرج کنیم، برای تغییر کاربری‌اش اختصاص دهیم.

   او این بنا را یک سرمایه برای تهران و حتی برای کشور دانست و اظهار کرد: این ساختمان در زمانی ایجاد شده و هنوز سرپاست و می‌تواند سابقه‌ی شهر را نشان دهد،
   زمانی‌که چنین بناهایی را می‌سازند، هیچ‌چیز ارزشمندی به جای آن بالا نمی‌رود، ‌چون چیزی بهتر به معنای کیفی ساخته نمی‌شود، تا غصه نخوریم که چرا قبلی تخریب شد.


   حجت گفت: اکنون وضعیت معماری کشور ما به گونه‌ای نیست که بتوان به جای آن‌ها چیز بهتری ساخت، به همین دلیل ‌ترجیح می‌دهیم باقی بمانند.
   او همچنین خطاب به کسانی که نگران بهره‌برداری اقتصادی خود هستند، فکر نکنند تنها راه بهره‌برداری خوب اقتصادی فقط تخریب یک بنا و ساخت یک مال به جای آن است،
   قبل از هر کاری بهتر است مقایسه با دیگر شهرهای تاریخی در کشورهای دیگر داشته باشیم و ببینیم آیا پول درآوردن از راه درست کردن مال است؟
   هرکس یک زمین دارد آن را به مال تبدیل می‌کند؟ این یک دیدگاه اشتباه است که تا 10 سال دیگر نتیجه آن را می‌بینیم.

   بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی با اشاره به بنای تاریخی «تالار وحدت» گفت:‌ با وجود هزینه‌هایی که برای ساخت و تجهیز این بنا شده است، اگر بخواهیم استفاده‌ی مناسبی از آن داشته باشیم، شبی دو ساعت است،
   دو ساعتی که خرج فرهنگ کشور می‌شود، یا یک مسجد را با هزینه‌ای زیاد می‌سازیم تا فقط در زمان برگزاری نماز و احیانا مراسم‌های مذهبی دیگر از آن استفاده کنیم.

   او در ادامه با طرح این پرسش که چرا نمی‌گوئیم تالار وحدت یا مسجد را خراب کنیم تا به جایش مال بسازیم؟ افزود:‌ باید به این قضیه فکر کنیم که هر بنایی برای یک منظور ساخته می‌شود.
   اگر آن پاساژ با توجه به کیفیت‌اش به یک مرکز فرهنگی بزرگ تبدیل شود، ممکن است بازده اقتصادی زودرسی مانند مال نداشته باشد، اما شهرداری هر شهر باید هزینه‌هایی را نیز برای تالار، سینما و کتابخانه هزینه کند
   و به فکر بهبود شرایط زندگی مردم حتی از نظر فرهنگی باشد.


   وی تاکید کرد: اگر با این عقل و فکر به این قضیه نگاه کنیم که مگر چند ساختمان برای فروش موبایل یا مال نیاز داریم، به ایجاد یک مرکز فرهنگی بزرگ با همه امکانات و تجهیزات داخل آن نیز توجه می‌کنیم.   منبع : khabaronline.ir
   بر تاق ایوان فریدون نبشته بود :
   جهان ای برادر! نمانَد به کَس / دل اندر جهان آفرین بند و بس
   مکن تکیه بر مُلک دنیا و پشت / که بسیار کَس چون تو پرورد و کشت
   چو آهنگِ رفتن کُند جانِ پاک / چه بر تخت مُردن، چه بر روی خاک

   ..........................................

   نظر


    جدیدترین آثار معماری ثبت شده در فهرست ۲۰۱۵ یونسکو    سی‌ونهمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو با ثبت ۲۴ اثر در فهرست میراث جهانی به‌ کار خود پایان داد.

    سی‌ونهمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در مرکز کنفرانس‌های بین‌المللی شهر بُن آلمان با ثبت ۲۴ اثر در فهرست میراث جهانی و معرفی استانبول به عنوان میزبان دوره آتی این اجلاس در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید.
    امسال در مجموع ۲۴ اثر فرهنگی و طبیعی وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شدند و سه محوطه شامل ویرانه‌های باستانی "هترا" در عراق، شهر تاریخی "صنعا" و همچنین شهر محصور "شیبام" در یمن وارد فهرست میراث در خطر یونسکو شدند.
    همچنین محوطه "لاس کاتیوس" در کشور کلمبیا که در سال ۲۰۰۹ وارد فهرست میراث در خطر یونسکو شده بود امسال از این فهرست خارج شد.
    در این گزارش با تعدادی از آثار معماری ثبت‌شده در این فهرست آشنا می‌شوید.


    ** محوطه تاریخی شهر باستانی شوش :


    شهر باستانی شوش که در جنوب خوزستان واقع شده است یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته‌شده جهان است، ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد پایه‌گذاری شده است و آثار باستانی از دوره‌های مختلف تاریخ در آن وجود دارد.
    طبق اسناد شهر باستانی شوش از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین شهرهای باستانی ایران و جهان بوده است و فعالیت‌های باستان‌شناسی در آن ادامه دارد و به‌عنوان هجدهمین اثر میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است.


    ** پل forth railway در اسکاتلند :


    این پل دومین پل بزرگ دنیاست که در سال ۱۹۸۰ در اسکاتلند توسط مهندسین انگلیسی سر جان فاولر و سر بنیامین بیکر طراحی و ساخته شده است، طول این پل ۲۵۲۸.۷ متر است
    و هنوز هم برای عبور قطار از روی رودخانه استفاده می‌شود و به‌تازگی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است.    ** قلعه آلامو در تگزاس :


    آلامو، محل نبرد تاریخی است که جنگ بین قوای تگزاس و ارتش مکزیک در این قلعه صورت گرفت، و به‌تازگی نیز در فهرست یونسکو قرار گرفته است.

    ** مجموعه‌ای از انبارهای تاریخی جهان در هامبورگ :


    Speicherstadt به معنای شهر انبارها یا منطقه انبار است که در هامبورگ قرار دارد، آلمان بزرگ‌ترین منطقه انبار در جهان است، این منطقه به‌عنوان یک منطقه آزاد برای انتقال کالا بدون پرداخت گمرکی ساخته شده بود،
    از سال ۲۰۰۹ این منطقه و مناطق اطراف آن تحت توسعه مجدد قرار گرفت اخیراً در میراث جهانی یونسکو ۲۰۱۵ ثبت شده است.


    ** قلعه باستانی دیاربکر و باغ‌های Hevsel :


    این قلعه باستانی که قدمت آن به دوران رومی‌ها باز می‌گردد که توسط رومیان در قرن ۱۰ ساخته شده است، یکی دیگر از آثار باشکوه و قدیمی است که در شرق ترکیه قرار گرفته است و به‌تازگی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
    منبع : سرویس معماری هنرآنلاین - setavin.com
    بر تاق ایوان فریدون نبشته بود :
    جهان ای برادر! نمانَد به کَس / دل اندر جهان آفرین بند و بس
    مکن تکیه بر مُلک دنیا و پشت / که بسیار کَس چون تو پرورد و کشت
    چو آهنگِ رفتن کُند جانِ پاک / چه بر تخت مُردن، چه بر روی خاک

    ..........................................

    نظر


     رئیس انجمن مفاخر معماری ایران:

     منشور مرمت ابنيه تاريخی به زودی تدوين می‌شود


     رئيس انجمن مفاخر معماری ايران از تهيه منشور مرمت آثار و ابنيه تاريخی ايران در آينده‌ای نزديك خبر داد.


     سيدعليرضا قهاری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اعلام لزوم تهيه منشور مرمت آثار و ابنيه تاريخی گفت: حدود يكصد سال است كه دنيا به دنبال تدوين و تهيه مانيفست حفاظت و نگه‌داری از آثار و ابنيه تاريخی است.
     گرچه در ايران تا به امروز چنين مانيفستی (منشور) وجود نداشت اما به دنبال تهيه آن در آينده‌ای نزديك هستيم.رئيس انجمن مفاخر معماری ايران افزود: از زمان تاسیس سازمان حفاظت آثار باستانی، مرمت و نگه‌داری از ابنیه‌تاریخی اهمیت پیدا کرد
     اما از آنجاییکه سلایق و ایده‌های مختلفی همواره در جامعه وجود داشت هیچگاه وفاق، همفکری و هم‌اندیشی منسجمی راجع به آن به وجود نیامد. کسانیکه به صورت آکادمیک این علم را فرا گرفتند بر اساس اینکه در کدام دانشگاه غربی تعلیم دیدند
     نوع نگرش‌شان نیز نسبت به مرمت تغییر کرد همانطور که در بین استادان و بزرگان این رشته دیدگاه‌های مختلفی وجود داشته و دارد.قهاری با اشاره به نمونه‌ای تاريخی در ايران كه نشان از نبود وفاق ملی در مرمت بود،
     گفت: وقتی ارگ بم فرو ريخت نظرات كارشناسی مختلفی راجع به مرمت و حفاظت از ارگ تاريخی، نشان داد وفاق ملی در اين مورد وجود ندارد و اين مسئله به آموزش‌های آكادميك غيرايرانی ارتباط داشت. ارگ بم تجربه‌ای بود
     که نشان از تفاوت دیدگاه‌ها در این زمینه داشت. به همين خاطر نيز از همان زمان ايده تدوين چنين منشوری شكل گرفت و تدوين آن در مراحل پايانی قرار دارد.به گفته قهاری، تدوين منشور مرمت در مراحل پايانی قرار دارد
     و به زودی به عنوان دستورالعملی واحد برای همه مرمت‌كاران در سراسر ايران تهيه می‌شود و در دستور كار قرار می‌گيرد.وی در پايان تاكيد كرد: در نظر داريم تا اين منشور را به صورت قانونی مدون درآورده
     و در مراحل بعدی با طرح آن در مجلس شورای اسلامی امكان تصويب آن را فراهم آوريم. /


     منبع : http://news.mrud.ir
     بر تاق ایوان فریدون نبشته بود :
     جهان ای برادر! نمانَد به کَس / دل اندر جهان آفرین بند و بس
     مکن تکیه بر مُلک دنیا و پشت / که بسیار کَس چون تو پرورد و کشت
     چو آهنگِ رفتن کُند جانِ پاک / چه بر تخت مُردن، چه بر روی خاک

     ..........................................

     نظر


      بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در گفتگو با تابناک یزد:


      نگاهم به جداره سازی در میدان تاریخی امیرچخماق مثبت است      رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور معتقد است: هر اتفاقی که برای احیای میدان تاریخی امیرچخماق در شهر یزد صورت بگیرد، خوب است.
      به گزارش تابناک یزد چندی است طرح نیمه تمام چنده ساله جداره سازی در میدان تاریخی امیرچخماق در شهر یزد توسط میراث فرهنگی و گردشگری از سر گرفته شده است.
      سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان با نصب بنرهایی، تصاویری از آینده این پروژه را ر معرض دید همگان قرار داده است اما برخی به این جداره سازی اعتراض داشتند.
      از جمله می توان به استعفای رئیس دانشکده معماری دانشگاه یزد اشاره کرد. اما چهره هایی همچون سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری
      و رئیس کمیته ملی ایکوم ایران و رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی کشور نظر متفاوتی دارد.
      سید محمد بهشتی در گفتگو با خبرنگار تابناک یزد پیرامون جداره سازی در میدان امیرچخماق معتقد است: هر اتفاقی که برای احیای میدان تاریخی امیرچخماق در شهر یزد صورت بگیرد، خوب است هرچند باید مسائل حفاظتی هم رعایت شود.
      وی در پاسخ به این سوال که نگاه شما به کلیت اجرای جداره سازی ها که در دوره مدیریت شما در سازمان میارث فرهنگی تصویب شده، چیست، گفت: نگاهم مثبت است و از آن دفاع می کنم.
      رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی کشور در عین حال تاکید کرد برای جزییات این پروژه باید از مسئولان سازمان میراث فرهنگی توضیحاتی بگیرید.
      به نظر می رسد اجرای جداره های این میدان تاریخی که بر اساس مستندات تاریخی و با صرف صدها میلیون تومان کار پژوهشی از دولت اصلاحات آغاز و تا امروز ادامه داشته، نتیجه قابل تاملی برای میراث فرهنگی استان داشته باشد.


      منبع : ostanha.tabnak.ir      استعفای رییس دانشکده معماری دانشگاه یزد در اعتراض به ساخت و ساز در میدان امیرچخماق

      در پی بازسازی و ساخت دیواره‌های اطراف امیرچخماق، رئیس دانشکده هنر ومعماری دانشگاه یزد استعفا داد.


      به گزارش هنرنیوز؛ در متن استعفای آیت اللهی آمده است:

      در خصوص وظایف و قراردادهای محوله به ویژه در پروژه در حال اجرای امیرچقماق که علیرغم قرارداد عامل چهارم با پژوهشکده معماری بومی، اعتنایی به مخالفت اعلام شده درباره ادامه اجرای بازوهای الحاقی صورت نگرفت،
      تقاضا دارم استعفای اینجانب را به عنوان رییس دانشکده هنر ومعماری بپذیرید. مطمئن هستم هر کدام از همکاران دانشکده با داشتن تخصص، دانش، تجربه و سیاست مناسب تر در انجام این وظیفه موفق تر عمل خواهند نمود.
      گفته می شود جامعه فرهنگی دانشگاهی و دوستداران میراث فرهنگی این حرکت را نه تنها در جهت احیا این اثر ارزشمند نمی دانند بلکه مدعی اند با اصالت بنا و ثبت جهانی یزد در تضاد است
      و آینده ثبت جهانی را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد کرد.      منبع : honarnews.com      حال این روزهای میدان امیرچخماق :
      بر تاق ایوان فریدون نبشته بود :
      جهان ای برادر! نمانَد به کَس / دل اندر جهان آفرین بند و بس
      مکن تکیه بر مُلک دنیا و پشت / که بسیار کَس چون تو پرورد و کشت
      چو آهنگِ رفتن کُند جانِ پاک / چه بر تخت مُردن، چه بر روی خاک

      ..........................................

      نظر


       طرح اولیه میدان امیرچخماق یزد :       منبع : شهرداری یزد
       بر تاق ایوان فریدون نبشته بود :
       جهان ای برادر! نمانَد به کَس / دل اندر جهان آفرین بند و بس
       مکن تکیه بر مُلک دنیا و پشت / که بسیار کَس چون تو پرورد و کشت
       چو آهنگِ رفتن کُند جانِ پاک / چه بر تخت مُردن، چه بر روی خاک

       ..........................................

       نظر


        شهروندان تهرانی از یکشنبه 25 مرداد، 45 شب فرصت دارند برای دیدن طهران قدیم و قدم زدن در فضای آن دوره، به باغ موزه قصر بروند.

        حسین هوشیار، رییس باغ‌موزه قصر در نشست خبری جشنواره "طهران قدیم" که با عنوان «طهران در قصر» برگزار خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به معماری خاص باغ موزه قصر، فکر کردیم این مکان می‌تواند
        جایی برای رصد اصالت‌ها و سنت‌های اصیل ایرانی باشد. بنابراین تصمیم گرفتیم جشنواره «طهران قدیم» را در این مجموعه کلید بزنیم تا کسانی که دل‌شان برای آداب و سنت‌های اصیل ایرانی تنگ شده بتوانند
        با این بهانه به گذشته بروند و نسل جوان هم با آن آشنا شوند.
        خیمه‌شب‌بازی، روحوضی و سیاه‌بازی، نقالی و پرده‌خوانی، سُرنا نوازی، نمایشگاه اتومبیل‌های قدیمی، اجرای بیش از 80 نمایش خیابانی با گروه‌های حرفه‌ای و آماتور و حضور تیم‌های هنری تدارک دیده شد
        او افزود: این جشنواره در 45 شب از ساعت 17 تا 24 به صورت یک جشنواره تابستانی میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. پوشاک تهران قدیم، خوراک آن دوره، تفریحات و بازی‌های قدیم، بازی‌های بومی و محلی،
        نمایش‌های آیینی، خیه برای فضاسازی آن دوره از برنامه‌های این جشنواره است.
        به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، هوشیار همچنین بیان کرد: در بخش جنبی جشنواره طهران قدیم قرار است در روزی با عنوان روز سینما از مرحوم علی حاتمی و آثار او به عنوان کارگردانی که حق بزرگی در حفظ و نشان دادن
        اصالت‌های تهران قدیم بر گردن ما دارد، تجلیل شود. در این روز از عوامل فیلم «مادر» ساخته مرحوم علی حاتمی نیز تجلیل خواهد شد. همچنین یاد مرحوم مرتضی احمدی به عنوان صدای طهران قدیم گرامی داشته خواهد شد.
        مدیر باغ‌موزه قصر به حضور 70 بازیگر با لباس‌های قدیمی در طول این جشنواره در مجموعه باغ موزه قصر اشاره کرد و گفت: این بازیگران با لباس‌های آن دوره در مجموعه تردد می‌کنند. درشکه و شهرفرنگ و دکورهای بازارها و مغازه‌های قدیم تهران
        در محوطه باغ -موزه در نظر گرفته می‌شود تا مخاطبان بتوانند از آن‌ها بازدید کنند و با فضای آن دوره بیشتر آشنا شوند. این دکورها پس از پایان جشنواره در باغ -موزه نگه‌داری می‌شود. دبیرخانه دائمی این جشنواره نیز همزمان با افتتاح
        جشنواره برقرار خواهد بود تا هر سال این بحث نهادینه شود.

        این جشنواره از 25 مرداد تا 10 مهرماه ادامه خواهد داشت و بازدید از آن در این ایام رایگان است.


        منبع : khabarfarsi.com
        بر تاق ایوان فریدون نبشته بود :
        جهان ای برادر! نمانَد به کَس / دل اندر جهان آفرین بند و بس
        مکن تکیه بر مُلک دنیا و پشت / که بسیار کَس چون تو پرورد و کشت
        چو آهنگِ رفتن کُند جانِ پاک / چه بر تخت مُردن، چه بر روی خاک

        ..........................................

        نظر


         کتیبه ساسانی قلعه سنگی سمیرم ناپدید شد

         اصفهان - ایرنا- کتیبه تاریخی قلعه سنگی سمیرم مربوط به دوره ساسانی که در سالهای گذشته اطراف آن مورد تخریب قرار گرفته بود، ناپدید شد.         رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمیرم استان اصفهان روز چهارشنبه با تایید این خبر، به ایرنا گفت: مساحت این کتیبه با ارزش تاریخی یک متر مربع بود
         و سارقان به صورت کاملا حرفه ای و با استفاده از تجهیزات و امکانات، این اثر ملی را از کوه برش داده و دزدیده اند.
         سجاد افشاری خاطر نشان کرد: پراکندگی آثار و ابنیه تاریخی و وسعت شهرستان سمیرم باعث شده این مناطق دور از چشم ماموران ما قرار گیرد و کمبود نیرو و امکانات حفاظتی، کار را برای دزدان آثار تاریخی راحت کرده است.
         وی گفت: مراحل قضایی و پیگیری لازم برای دستگیری سارقان در دست اقدام است.
         تابستان سال 85، فرماندار وقت سمیرم، خبرنگار ایرنا را با معاون سیاسی خود و یک مامور نیروی انتظامی به قلعه سنگی اعزام کرد تا از وضعیت آن محل گزارشی تهیه کنند.
         آن زمان که شهرستان سمیرم اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی نداشت، عکس و فیلمی از وضعیت قلعه سنگی تهیه شد که مهمترین بخش آن گزارش تخریب اطراف کتیبه منتسب به زمان ساسانیان بود.
         اکنون بعد از بعد از یک دهه دست اندازی غارتگران میراث فرهنگی، این کتیبه که در ضلع شرقی قلعه سنگی و در ارتفاع زیاد قرار داشت به کلی به تاراج رفته است.
         نوشته های روی این کتیبه با خطوط پهلوی ساسانی و عربی اوائل اسلام است.
         دژ بهمن یا قلعه سنگی سمیرم در مرز جنوب شرقی استان اصفهان و فارس(آباده و اقلید) واقع شده و محل دیده بانی در مسیر رفت و آمد کاروان های این دو بخش مرکزی ایران باستان بوده است.
         این قلعه در 205 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان واقع شده است.

         منبع : irna.ir
         بر تاق ایوان فریدون نبشته بود :
         جهان ای برادر! نمانَد به کَس / دل اندر جهان آفرین بند و بس
         مکن تکیه بر مُلک دنیا و پشت / که بسیار کَس چون تو پرورد و کشت
         چو آهنگِ رفتن کُند جانِ پاک / چه بر تخت مُردن، چه بر روی خاک

         ..........................................

         نظر

         Working...
         X