اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

[اخبار مرمت ابنیه] - خبرهای تاریخی و مرمتی

Collapse
این یک تاپیک مهم است.
X
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  [اخبار مرمت ابنیه] - خبرهای تاریخی و مرمتی

  روزگاری همه آرزو میکردند ایرانی باشند و امروز روزی است که مردم ایران به پاخاسته اند که ایران را به جایگاه حقیقی خود برسانند و نشان دهند اگر بزرگی میمیرد بزرگان دیگر جای ان را میگیرند تا با دادن خون سرخ خود سبزی زندگی و سفیدی صلح و ازادی را به وطن هدیه کنند.
  امید است روزی فرارسد که ایرانی سبز سبز سبز داشته باشیم.  زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
  لایق بهترین هایی .


  #2
  گذری به برخی از خبرهای میراث ماندگار کشورمان:


  -ثبت باغ های ایرانی به اتفاق آرا در نشست یونسکو برای ثبت جهانی به تصویب رسید.
  مشتمل بر 9 باغ به اتفاق آرا در سی و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی به ثبت فهرست میراث جهانیرسید.استانهای در برگیرنده این موضوع-عبارتند از –استان اصفهان-خراسان جنوبی-فارس-کرمان و مازندران و یزد.با ثبت این پرونده مهم ,مجموع پرونده های ثبت شده جمهوری اسلامی ایران نزد یونسکو به 13 پرونده می رسد.
  باغ های قدیمی:پاسارگاد ددر دشت مرغاب باغ ارم در استان فارس-باغ جهلستون و فین کاشان در استان اصفهان-باغ عباس آباد در استان مازندران -باغ شاهزاده ماهان در استان کرمان-باغ های دولت آباد و پهلوان پور در یزد و باغ اکبریه بیرجند در استان خراسان جنوبی,باغههای مصوب شده در این اجلاس می باشند.

  -در پنجمين دوره‌ي نشست كميته‌ي بين‌الدولي پاسداشت ميراث معنوي در يونسكو كه امسال در شهر نايروبي، پايتخت كشور كنيا برگزار شد، پنچ اثر در حوزه‌ي ميراث معنويمعرفي‌شده توسط ايران در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيدند.
  حسن محسني اين آثار را آيين‌هاي معنوي تعزيه، آيين‌هاي پهلواني، موسيقي مقامي بخش‌هاي شمال خراسان، مهارت‌هاي سنتي بافت فرش كاشان و مهارت‌هاي سنتي بافت فرش فارس خواند و افزود: از دو سال قبل ايران پنج اثر خود را با اين عناوين ارائه كرده بود كه عصر روز گذشته به اتفاق آراء و بعد از بررسي‌هاي كارشناسي توسط اعضاء به فهرست ميراث جهاني اضافه شدند. وي ادامه داد: در اين نشست 45 اثر از طرف 130 كشور عضو كميته‌ي جهاني ميراث ناملموس ارائه شدند كه ايران از نظر كمي و تعداد بيشترين پرونده را داشت و خوشبختانه همه‌ي آنها در اين فهرست به ثبت رسيدند. او يكي از اهدافي كه در اين نشست دنبال مي‌شود را رايزني و فعاليت براي اختصاص ميزباني يكي از دوره‌هاي بعدي اين كميته در ايران خواند و گفت: همان‌طور كه حدود يك‌ماه پيش جمهوري اسلامي ايران ميزبان همايش UNWTO
  در كيش بود، اكنون نيز اين موضوع را پيگيري مي‌كنيم كه ايران ميزبان يكي از دوره‌هاي بعدي اين كميته باشد. وي با اشاره به ثبت دو اثر ديگر ايران در طول دو سال گذشته (نوروز و رديف موسيقي ايران) اظهار كرد: با اين پنج اثر در طول دو سال، هفت اثر از ميراث معنوي ايران در فهرست ميراث جهاني ماندگار شدند.

  -به دنبال بررسی‌های کارشناسی انجام شده توسط گروه ارزیابی و تأیید کمیته ملی حافظه جهانی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، 7 اثر جدید در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسید.
  دفتر ثبت ملی در سال 1387 ایجاد شده و هدف از تأسیس آن در سطح ملی، آگاهی از مجموعه میراث مستندی است که توسط سازمانهای مختلف و افراد خصوصی نگهداری می‌شود و لازم است تدابیری برای حفاظت از آنها در نظر گرفته شود. آثاری که برای ثبت در حافظه جهانی یونسکو در نظر گرفته می‌شود از بین آثار ثبت شده در فهرست ملی انتخاب می‌گردد.

  آثاری که اخیراً در فهرست ملی به ثبت رسیده است عبارت است از:

  1- مجموعه تصاویر و بیانات حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) از آرشیوهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
  2- مجموعه عکس‌های تاریخی از مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران
  3- مجموعه نقشه‌های تاریخی ایران از مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امورخارجه
  4- نسخه خطی وندیداد از کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران
  5- نسخه خطی بیاض تاج‌الدین احمد وزیر از دانشگاه اصفهان
  6- نسخه خطی تلخیص اقلیدس از مسجد سریزدی یزد
  7- جزوات قرآنی عثمان بن وراق غزنوی از سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
  با ثبت این 7 اثر، تعداد آثاری که تاکنون از فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیده است به 19 اثر افزایش یافت
  .
  منبع:اسنا
  ویرایش شده توسط Seti.Star; 2011/12/25, 11:24 PM. دليل: ..

  زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
  لایق بهترین هایی .

  نظر


   #3
   مدل پايداري لرزه‌يي بناهاي تاريخي آجري ايران رمزگشايي شد .

   مدل پايداري لرزه‌يي بناهاي تاريخي آجري ايران رمزگشايي شد


   با تلاش پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ايران، مدل پايداري لرزه‌يي بناهاي تاريخي آجري ايران رمزگشايي شد.


   به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، مهندس محمدصادق طاهرطلوع دل، دانشجوي دکتري دانشکده معماري دانشگاه علم و صنعت ايران اظهار كرد: وجود نقص يا نقض در تأمين اهداف حفاظت، نگهداري، استحکام‌بخشي و مرمت بناهاي تاريخي آجري ايران، شاخص نارسايي عملکرد در حفظ اصالت ميراث ارزشمند معماري ايران طي مداخلات سازه‌يي است. اين مساله عامل عدم يکپارچگي مؤلفه‌هاي اساسي اين ابنيه يعني ناسازگار شدن کالبد، محتوي، عملکرد و فناوري محسوب مي‌شود؛ لذا ناکارآمدي برخي مداخلات غيرضروري و مخرب در فرآيند بهسازي، فقدان قواعد مدون، کمبود آگاهي مقتضي و نداشتن الگوهاي کارآمد در طرح حفاظت و بهسازي لرزه‌اي سازه‌هاي تاريخي ايران اهميت مي‌يابند.


   وي درباره تحقيقات رساله خود خاطرنشان كرد: اين پژوهش درصدد کشف الگويي منطبق با پايداري لرزه‌يي اين بناها در مقابل خطرات زلزله‌هاي مختص فلات ايران است. به اين منظور در اين تحقيق خصوصيات هندسي، فيزيکي بناهاي تاريخي آجري پايدار مناطق زلزله خيز ايران با شتاب نسبي زلزله متوسط و زياد بررسي شدند.


   هارونيه؛ مرتفع‌ترين ساختمان قديمي توس

   طاهرطلوع دل افزود: با ارزيابي کلي خصوصيات کمي و کيفي بناهاي پابرجاي تاريخي آجري ايران و تعيين وضعيت لرزه خيزي بستر خاستگاه، ابعاد کالبدي درعرض، طول، ارتفاع و انجام محاسبات مربوط به تناسبات هندسي يعني سطوح نسبي مربوط به درصد ديوارهاي نسبي؛ داده‌هاي خام تحقيق کسب شدند. در ارزيابي ضوابط فني مهندسي نيز آيين‌نامه زلزله 2800 ايران، منشورها و آيين‌نامه‌هاي معتبرجهاني؛ FEMA, CHBC, ISCARSAH, ICOMOS, ICCOROM لحاظ شدند. توسط نرم افزار SPSS سنجش پايايي و روايي داده‌هاي تحقيق صورت گرفت. ارزيابي و تحليل پيمايشي داده‌هاي کمي حاصل از اندازه‌گيري‌ها؛ به روش تحليل عامل ميان مؤلفه‌هاي ابعادي ابنيه مزبور و تحقيق همبستگي ميان عوامل مؤثر انجام شد.

   وي تصريح كرد: تحليل مسير و کشف ساختار تعاملي و انجام فرآيند مدل‌سازي معادلات ساختاري SEM با نرم افزار مدل‌سازي Amos مدل پايداري لرزه‌اي حاصل شد؛ لذا با تبيين مدل معادلات ساختاري مربوط به عوامل مؤثر نهايي؛ يعني عامل اثرگذار استعداد خرابي لرزه‌اي به عنوان متغير مستقل، عامل اثرپذير مقاومت لرزه‌اي مستقيم به عنوان متغير وابسته و عامل واسطه مقاومت لرزه‌اي غيرمستقيم به عنوان متغير ميانجي؛ ارزيابي سنجش برازندگي ارتباطات مستقيم و غيرمستقيم بين آن عوامل انجام شد.

   طاهرطلوع دل گفت: در نهايت مدل پايداري لرزه‌اي بناهاي تاريخي آجري ايران با درصد اطمينان و برازندگي کافي تعيين شد.

   وي تاكيد كرد: اين تحقيق مي‌تواند به عنوان ملاک تدوين آيين‌نامه‌هاي ارزيابي، طراحي لرزه‌يي، بهسازي لرزه‌يي و مداخلات سازه‌يي در بناهاي تاريخي آجري ايران محسوب شود.

   مهندس محمدصادق طاهرطلوع دل، دانشجوي دکتري دانشکده معماري دانشگاه علم و صنعت ايران رساله خود را با عنوان «رمزگشايي از مدل پايداري لرزه‌يي بناهاي تاريخي آجري ايران»(درمقايسه با آيين‌نامه‌هاي موجود طراحي لرزه‌يي ساختمان‌هاي بنايي غيرمسلح از نظر فرم کالبدي و تناسبات هندسي) به راهنمايي دکتر اصغر محمدمرادي و دکتر سيدباقر حسيني ارائه كرده است.
   Copyright © 2007
   shahrenaein.com , All rights reserved

   .
   ویرایش شده توسط Seti.Star; 2011/12/25, 11:46 PM. دليل: ..

   زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
   لایق بهترین هایی .

   نظر


    #4
    98 درصد آثار تاريخي يزد حريم مصوب ندارند!!    نمایی از شهر یزد

    استان يزد با بيش از 1400 اثر تاريخي ثبت شده در فهرست ميراث ملي و هزاران اثر با ارزش اما ثبت‌نشده، در زمره ضعيف‌ترين مديريت‌ها به لحاظ ثبت و تعيين حريم قرار دارد چراكه از ميان انبوه آثار ثبتي اين استان؛ تنها كمتر از 2 درصد ميراث تاريخي داراي حرايم مصوب هستند
    .

    خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه ميراث فرهنگي ـ در ميان بيش از 1400 اثر ثبتي استان يزد تنها کمتر از 30 اثر تعيين حريم شده‌اند كه 24 اثر آن مربوط به قبل از سال 84 است و در 5 سال گذشته فقط يك اثر تاريخي ثبت شده تعيين حريم شده است.

    بنابراين گزارش از بين قريب به 900 اثر ثبتي در طول 5 سال گذشته در استان يزد حتي يك اثر هم تعيين حريم نشده است. تك اثري هم كه در اين دوره تعيين حريم شده است از آثار ثبت شده در دوره‌هاي‌ قبلي مديريت ميراث فرهنگي است.

    اين در حالي است که به استناد آمار؛ در ميان 540 اثري كه از آغاز ثبت ميراث فرهنگي در سال 1310 تا 1384 در استان يزد به ثبت رسيده است؛ 25 اثر تعيين حريم شده‌اند. به عبارت ديگر 5 درصد آثار ثبتي استان يزد قبل از مديريت‌هاي دوره جديد در سازمان ميراث فرهنگي حريم مصوب دارند. اين درحالي است درصد حرايم مصوب در استان يزد با مديريت فعلي به صفر رسيده است.

    يادآور مي‌شود عملكرد سازمان ميراث فرهنگي استان يزد با 1400 اثر ثبتي فاقد حريم ازجمله ضعيف‌ترين عملكردها در ميان استانهاي كشور است و اين در حالي است سرعت ثبت ميراث فرهنگي در اين استان طي 5 سال گذشته به شدت فزوني يافته است.

    آمار مذكور نشان از تكيه صرف مديران استان بر ثبت و غفلت از تعيين حريم براي آثار ثبتي است؛ رويكري كه در آينده نزديك ميراث فرهنگي يزد را درمعرض خطرات جبران ناپذيري قرار خواهدداد.

    منبع:
    http://www.chn.ir/news/?section=2&id=52471.

    زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
    لایق بهترین هایی .

    نظر


     #5
     خبر ناخوشایند میراثی!!!به دستور دیوان عدالت اداری ۳۵ بنای فرهنگی و تاریخی از فهرست آثار ملی خارج شده و ویرانی آنان آزاد شد.شمار زیادی از این ۳۵ اثر همراه با بسیار آثار و بناهای دیگری که در نوبت خروج از فهرست سازمان میراث فرهنگی قرار دارند، در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور شناسایی شده و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بودند. تصمیم دیوان عدالت اداری که تاییدیه سازمان میراث فرهنگی را همراه داشت با واکنش شدید دوستداران میراث فرهنگی ایران مواجه شد.مخالفان این اقدام مدیران کنونی سازمان میراث فرهنگی کشور را عامل خروج این آثار دانسته و می گویند مدیران سازمان میراث فرهنگی با تن دادن به کاهش بودجه این سازمان، پس از دریافت خسارت ناچیزی از مالکان اجازه داده اند بناها را ویران کنند تا بنایی تجاری در آن ساخته شود.بی سابقه بودن این روندمنصوری فرد از کارشناسان میراث فرهنگی با اشاره به ویرانی مدرسه‌ گلشن نيشابور و عملكرد سازمان ميراث فرهنگی در آن جريان، گفت: با آنچه درباره‌ خروج ۳۵ اثر از فهرست آثار ملی براساس حكم ديوان عدالت اداری مطرح شده، در واقع خود مسؤولان سازمان ميراث فرهنگی اين زمزمه را ايجاد می‌كنند كه چنين كاری را می‌توان انجام داد. این کارشناس با اشاره به دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی افزود: در سال‌های گذشته، اين اتفاق (خروج آثار از فهرست) با اين روند پيش نيامده بود.یک حقوقدان نیز صلاحیت دیوان عدالت اداری برای خارج کردن ۳۵ بنا از فهرست میراث فرهنگی کشور را مورد تردید قرار داده و پرسیده دیوان عدالت اداری چگونه تشخیص داده که یک اثر می تواند در فهرست آثار میراث فرهنگی باشد یا نباشد؟در این زمینه حتا مدیرکل حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز نسبت به این احکام ابراز نگرانی کرده و گفته است با این احکام فلسفه وجودی سازمان میراث فرهنگی از بین می رود.ویرانی سرای قاجاری دلگشای تهرانسرای قاجاری دلگشا در بازار تهران یا به قول قدیمی ها «سرای وزیر نظام» با قدمت ۱۳۰ ساله از جمله بناهای آزادشده ای ست که ویران شده و قرار است یک پاساژ به جای آن ساخته شود.گفته شده است مالک این بنا از دو سال پیش تاکنون با پرداخت مبالغ قابل توجهی سرانجام توانست حکم خروج این اثر از فهرست میراث فرهنگی را بدست آورده و بی درنگ آن را ویران کند. این اثر در سال ۱۳۵۶ به فهرست آثار ملی افزوده شده بود و پس از روی کار آمدن محمد خاتمی، محمد یزدی رئیس وقت قوه قضاییه حکم به لغو این سرا از لیست آثار ملی را داد که با مخالفت جدی سازمان میراث فرهنگی روبرو شد.افزون بر این سرا، دو سقف قاجاری بازار کفاشان در بازار تاریخی تهران نیز با مجوز شهرداری ویران شد.نقش کارچاق کن ها در صدور احکامبازار سنتی تهران به دلیل تجاری بودن و ارزش فوق العاده بالای املاک این امکان را فراهم آورده تا بازماندگان املاک دوران قاجار با پرداخت های بی دریغ به واسطه ها و عوامل معروف به «کارچاق کن» ها که در همه جا از جمله دادگستری نفوذ دارند، بتوانند حکم تخریب بنا را دریافت داشته و تهران را از بافت سنتی خویش تهی کنند.دوستداران میراث فرهنگی تهران می گویند: بازماندگان مالکان بنا اگر قرار باشد که امروزه مالیات معوقه و پرداخت نشده سال های گذشته بنا، تعمیرات انجام نشده و سایر تعهدات مالی خود را انجام دهند، امروزه بدهکار هم خواهند شد؛ اما پرداخت های قابل توجه کار خودش را کرده و فهرست میراث فرهنگی هرروز کوچکتر و کوچکتر می شود.Read more: http://mehrazi.ir/index.php?option=c...#ixzz1hoA36oTg

     زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
     لایق بهترین هایی .

     نظر


      #6
      نازکترین و قدیمی ترین سد جهان در ایران

      کمتر کسی پیدا میشود که از جاذبه های تاریخی یزد شنیده باشد و نام طاق شاه عباسی به گوشش نخورده باشد. بنایی که شاید دیدنی ترین اثر تاریخی طبس به شمار بیاید و یکی از جاذبه های فراموش نشدنی استان یزد که چندین لقب تکرار نشدنی را همراه خود دارد.      طاق شاه عباسی پر رکوردترین بنای تاریخی ایران است! سدی با ۶۰ متر ارتفاع که نه تنها لقب قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سد قوسی جهان را با خود یدک می کشد، بلکه به مدت ۵۵۰ سال هم به عنوان بلندترین سد در جهان شناخته می شد. اما سد شاه عباسی یک لقب دیگر هم دارد که هنوز هیچ سدی موفق به تصاحب آن نشده است: نازکترین سد جهان که به خاطر عرض تاج یک متری اش به این نام شناخته می شود.

      برای دیدن طاق شاه عباسی که به سد شاه عباسی هم معروف است، باید به روستای ۷۰۰ ساله خرو و در فاصله ۲۷ کیلومتری شهر طبس سفر کنید.

      ارسال خبر: دکتر محمد سعید ایزدی
      انجمن علمی مرمت
      Read more: http://mehrazi.ir/index.php?option=c...#ixzz1i4ztM4KJ

      زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
      لایق بهترین هایی .

      نظر


       #7
       قلعه ساسانی در تصرف معماری چینی

       قلعه اردشیر که به وسیله سر سلسله ساسانی در فراز تپه ای در کرمان بنا نهاده شده هم اکنون به دلیل عدم اجرای قوانین میراث فرهنگی در ساخت و سازهای عرصه این بنای تاریخی اسیر معماری چینی و ژاپنی شده است.
       مهمترین و زیباترین آثار تاریخی شهر کرمان بدون شک دو قلعه تاریخی قلعه دختر و قلعه اردشیر هستند که هر یک هزاران سال است که بلندای شهر کرمان خودنمایی می کنند که از نخستین سکونتگاههای بشری در ایران بوده اند.

       این قلعه ها که در طول تاریخ به خوبی مردم کرمان "گواشیر" را از گزند دشمنان دور نگه داشته اند همچنان استوار بر روی دو تپه در مرکز شهر کرمان قرار دارند اما عدم مرمت و بازسازی این قلعه ها و ضعف در اجرای طرحهای حفاظتی موجب شده است این بناهای تاریخی منحصر به فرد هم اکنون در معرض تخریب قرار گیرند.

       نگرانی از آسیب به قلعه اردشیر افزایش یافت

       در این میان قلعه اردشیر به دلیل قرار گرفتن بر تپه ای کم ارتفاع و در دسترس بودن در معرض آسیبهای انسانی نیز قرار دارد و ساخت و سازها در حریم این تپه تاریخی از گذشته وجود داشته و هم اکنون نیز با اجرای طرحهای پارک سازی در اطراف این قلعه تاریخی که به گفته مسئولان میراث فرهنگی بودن هماهنگی با این اداره انجام می شود نگرانیها را در خصوص رعایت اصول ایمنی و نگهداری از این بنای تاریخی بیشتر کرده است.       از سوی دیگر علیرغم تذکراهای رسانه ای در خصوص لزوم جابجایی دکلهای مخابراتی در فراز تپه تاریخی قلعه دختر همچنان چندین دکل مخابراتی در این قلعه در حال فعالیت هستند و وعده های مسئولان در خصوص حذف این دکلها از حریم این قلعه بی اثر بوده است.

       عبور و مرور ماشینهای سنگین از کنار دیواره های قلعه تاریخی

       در این میان شدت گرفتن ساخت و سازها در محدوده قلعه اردشیر که در قالب یک طرح تفریحی در اطراف این قلعه تاریخی که گفته می شود آن را اردشیر ساسانی "موسس سلسله ساسانی" با خشت خام بنا کرده است حساسیتها را در خصوص رعایت اصول ساخت و ساز در حریم محوطه های تاریخی بیشتر کرده است.

       ادامه فعالیتهای عمرانی و عبور و مرور ماشینهای سنگین در کنار دیوارهای قلعه اردشیر که حالا دیگر به دلیل مرور زمان و عدم استحکام بخشی در معرض تخریب نیز قرار گرفته اند دوستداران میراث فرهنگی را با این سوال مواجه می کند که آیا در اجرای طرح تفریحی قلعه اردشیر به خود این قلعه نیز توجه می شود؟       از سوی دیگر در صورت ساخت و ساز در اطراف محوطه تاریخی این ساخت و سازها باید متناسب با معماری بنا صورت گیرد با این وجود سازهای اطراف این قلعه و حریم این بنای تاریخی هر چند که سعی شده اقتباسی از بناهای تاریخی کرمان باشد اما به دلیل عدم هماهنگی با میراث فرهنگی هم اکنون بیشتر معماری چینی و ژاپنی را در ذهن بیننده تداعی می کند.

       اجرای طرحهای ساماندهی عرصه های تاریخی به اصالت بنا خدشه وارد نکند

       اجرای طرحهای ساماندهی آثار تاریخی امری پسندیده و قابل تقدیر است اما باید به این نکته بسیار مهم نیز در اجرای این طرحها اشاره شود که در اجرای این طرحهای به اصلت اثر خدشه ای وارد نشود.

       آنچه که مسلم است ساماندهی اطراف قلعه اردشیر در بافت تاریخی شهر کرمان امری ضروری و اجتناب ناپذیر است زیرا ساخت و سازهای صورت گرفته در حاشیه و حتی در چند متری دیوارهای قلعه اردشیر موجب بروز فضایی نا مناسب در اطراف این قلعه شده است به گونه ای که به دلیل عدم اجرای طرحهای محافظتی از یک سو و عدم وجود راه و فضای مناسب در اطراف قلعه شرایط بازدید از این قلعه مهیا نیست و ایجاد فضای تفریحی در پروژه قلعه اردشیر که درحال اجرا است می تواند در کنار ایجاد فضایی مفرح در شهر کرمان موجب رونق قلعه ساسانی شود اما نکته قابل توجه رعایت اصول معماری تاریخی در ساخت و سازهای جدید و همچنین در تخریبهایی است که هم اکنون در اطراف این قلعه درحال انجام است.       رفت و آمد ماشینهای سنگین موجب لرزش شدید دیوارهای قلعه اردشیر می شود که هم اکنون نیز به دلیل بی توجهی های صورت گرفته در حالت عادی نیز بیم فرو ریختن آنها که قدمتی معادل 220 سال قبل از میلاد مسیح دارند می رود.

       هیچ هماهنگی با میراث فرهنگی نشده است

       معاون میراث فرهنگی کرمان در گفتگویی در این خصوص اعلام کرد که هیچ هماهنگی در زمینه ساخت و سازها و اجرای طرحهای تفریحی در اطراف قلعه اردشیر با میراث فرهنگی نشده است.

       محسن موحدی با استقبال از ساماندهی فضاهای تاریخی گفت: ما از ساماندهی صورت گرفته استقبال می کنیم اما باید به این نکته نیز در ساخت و سازها توجه شود که اصالت بنا نباید مورد خدشه وارد شود و از ارگانهایی که در اجرای طرح در حال فعالیت هستند می خواهیم هماهنگیهای لازم با میراث فرهنگی را انجام دهند.

       وی در خصوص رفت و آمد ماشینهای سنگین در اطراف این قلعه گفت: رفت و آمد هر گونه خودروی سنگین در محوطه این قلعه غیر قانونی است.       موحدی ادامه داد: بارها از مسئولان شهرداری خواسته ایم طرحهای در دست اقدام خود را به میراث فرهنگی ارائه دهند تا با تعامل زمینه رعایت قوانین میراث فرهنگی را فراهم کنیم اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

       نوع معماری صورت گرفته در اطراف قلعه تناسبی با اصالت بنا ندارد

       موحدی در خصوص نوع معماری اطراف این قلعه هم افزود: این نوع معماری هیچ تناسبی با معماری اصیل قلعه ندارد هر چند که سعی شده که ساخت و سازها اقتباسی از قلعه های تاریخی کرمان باشد اما در واقع در ذهن معماری چینی و ژاپنی را تداعی می کند.       وی از مسئولان شهرداری خواست حفاظت از این دو بنا را که هزاران سال بر فراز کرمان بوده اند را بر هر امر دیگری ارجح بدانند و هماهنگی های لازم با شهرداری را انجام دهند.

       معاون میراث فرهنگی در خصوص اجرای طرحهای حفاظتی نیز گفت: در این خصوص فعال هستیم و همچنین کارگاه مرمت قلعه دختر و قلعه اردشیر نیز فعال شده است و بخشهایی از قلعه مرمت شده اما توسعه این اقدامات نیاز به افزایش اعتبارات و تعریف پروژه های جدید دارد.

       موحدی افزود: هم اکنون ساماندهی و مناسب سازیهای انجام شده در اطراف قلعه به هیچ وجه متناسب با هویت مجموعه نیست و این یک مشکل بزرگ در اجرای این طرح است.

       معاون میراث فرهنگی ادامه داد: آلاچیق های اطراف و برج و باروهای ساخته شده بیشتر معماری چینی و ژاپنی را تداعی می کند.

       وی گفت: این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شده است و حریم و محوطه قانونی دارد که به تمام دستگاهها نیز ابلاغ شده است.

       موحدی ادامه داد: هرگونه فعالیت در حریم و عرصه قلعه باید با مجوز سازمان باشد که در این زمینه ما نیز موافق ساماندهی هستیم اما به شرطی که متناسب با قوانین و اصالت بنا باشد و به قلعه نیز آسیب وارد نکند.

       http://memarinews.com/Pages/News-6774.html

       زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
       لایق بهترین هایی .

       نظر


        #8
        اندازه‌گیری آسیبهای ناشی از عبور مترو بر بناهای تاریخی اصفهان

        اصفهان - خبرگزاری مهر: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: با نصب ریلهای قطار شهری به صورت آزمایشی لرزه‌نگاری و آسیبهای ناشی از عبور مترو بر بناهای تاریخی اندازه‌گیری شد.
        به گزارش خبرنگار مهر، محسن مصلحی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران بیان داشت: طرح احداث خیابان باغ گلدسته برای سبکی عبور و مرور خیابان چهارباغ در آینده‌ایی نه چندان دور و در ابتدای سال آینده اجرایی خواهد شد.
        وی ادامه داد: در طرح احداث خیابان باغ گلدسته در فاز نخست تردد ماشینهای سبک و در فاز دوم ماشین‌های سنگین مانند اتوبوس‌های واحد خودداری می‌شود تا دیگر به بناهای تاریخی موجود در این خیابان کمترین آسیب وارد شود.
        سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر ‌تاکید کرد: با استفاده و بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته در قطار شهری می‌توان آسیبها را کاهش داد.
        وی اضافه کرد: با انعقاد قرارداد میراث فرهنگی با دانشگاه علم و صنعت تهران و نصب دستگاه‌های لرزه‌نگار در مسیرهای عبور مترو به خصوص در نزدیکی بناهای تاریخی آسیبهای ناشی از عبور مترو بر بناهای تاریخی اندازه‌گیری شده است.
        مصلحی با عنوان اینکه آسیبهایی ناشی از عبور مترو بر بناهای تاریخی است، تصریح کرد: این آسیبها را تغییر جنس ریلها و یا نصب بالشتکها می‌توان کاهش داد.
        وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با توجه به خبرهای اخیر رسانه‌ها و انعکاس آن در سراسر کشور درباره برخی آثار تاریخی استان اصفهان، تصریح کرد: خبرنگاران برای نقد آثار با کارشناسان میراث فرهنگی و اساتید دانشگاه نظرخواهی و سپس به انعکاس واقعیتهای موجود بپردازند.
        50 درصد از هزینه‌های تعمیر خانه‌های قدیمی بلاعوض پرداخت می‌شود
        سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به مشخص شدن اینکه مالک قصد تخریب خانه قدیمی را دارد، بیان داشت: میراث فرهنگی 50 درصد از هزینه‌های تعمیر را به صورت بلاعوض و هم اندازه سهم مالک پرداخت می‌کند.
        وی گفت: با برداشتن مرزبندها بین شهرداری، سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان حفظ و نگهداری بناهای تاریخی بهتر انجام می‌گیرد

        http://www.suiglenews.com/newss_253406

        زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
        لایق بهترین هایی .

        نظر


         #9
         پلی در اندوه فراموشی


         سالیان درازی است، محكم، پا برجا، باصلابت و مغرور ایستاده است، نه خشم و خروش «دینور آب» در پاییز تكانش داده و نه زلزله‌های معروف دینور پشتش را لرزانده است.
         هنگامی كه از جاده كرمانشاه ـ همدان می‌گذری، در حاشیه شرقی شهر كنونی بیستون روی رودخانه خروشان دینور آب، پل كهنه‌ای نظرت را جلب می‌كند.

         نمای زیبا و باستانی آن وسوسه‌ات می‌كند تا خودت را به روی پل برسانی و روی سنگفرش آن قدمی بزنی. روی پل بیستون كه می‌ایستی، آب زلال رودخانه «دینور» آب نگاهت را تا آنجا كه چشم كار می‌كند با خود می‌برد و خنكای نسیمی كه از اطراف پل به صورتت می‌خورد، روحت را تازه می‌كند.
         طبیعت زیبای كنار پل بیستون، روستای قدیمی مجاور آن با مردمانی مهمان‌نواز و خونگرم و چشم‌انداز بی‌بدیل كوه بیستون، مكانی آرام و دلنشین را در تمامی فصول سال بخصوص فصل بهار رقم می‌زند.
         پل بیستون كه به پل شاه‌عباس، پل صفوی و پل كهنه نیز معروف است یكی از آثار ملی كشور به شمار می‌رود كه نه‌تنها از نظر تاریخی كه به لحاظ معماری نیز از ارزش و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
         این پل با 144 متر طول و حدود هشت متر عرض از استحكام بسیار زیادی برخوردار است. پایه‌های پل بیستون به استثنای پایه‌های كناری، دارای یلان شش ضلعی است و تمام سنگ‌های روكار پایه‌ها، از سنگ‌های تراش دامنه كوه بیستون است.
         نمای شمالی این پل كه دو دهانه بزرگ و سه دهانه كوچك دارد، با آجر‌های مربع‌شكل و رنگ‌های زرد كمرنگ، زرد اخرایی، زرد متمایل به قرمز و قرمز تیره تزئین شده كه هنگام درخشش خورشید از جلوه‌ای خاص برخوردار است.
         طی این سال‌ها آجر‌های رنگارنگ پل بیستون به دلیل هنری كه در پختشان به كار رفته، آسیبی ندیده و هنوز هم شكننده نیستند، اما متاسفانه نمای جنوبی پل دستخوش تغییراتی شده است. این پل شش بار در دوره‌های مختلف مرمت شده است.
         به اعتقاد كاوشگران، پایه‌های سنگی پل در دوره ساسانی بنا شده است، زیرا با توجه به اهمیت و اعتبار خاص منطقه بیستون، در دوره پادشاهی خسرو دوم، در این محوطه تاسیساتی بنا شده كه هرگز تكمیل نشده و احتمالا این پل نیز از آن جمله بوده است. ساخت بخش فوقانی پل به زمان حسنویه‌ها و بازسازی قسمت‌های زیادی از پل به زمان ایلخانی منسوب می‌شود.
         در زمان پهلوی اول نیز نیرو‌های متفقین اقدام به بازسازی كامل دهانه دوم پل كرده‌اند و مورخان سنگفرش فوقانی پل را حاصل كار آنان دانسته‌اند.
         در سال‌های اخیر گرچه میراث فرهنگی بخش‌هایی از پل از جمله بستر و پایه‌های سنگی را بازسازی كرده است، اما متاسفانه سهل‌انگاری‌هایی در این بازسازی به چشم می‌خورد كه ممكن است پل بیستون را كه یادگاری به جا مانده از هنر معماران سلسله‌های مختلف تاریخی است، به ورطه نابودی بكشاند.

         زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
         لایق بهترین هایی .

         نظر


          #10
          ثبت چشمه‌های قیر، تشکوه و مهمانخانه اعراب در فهرست میراث ملی
          چشمه‌های قیر رامهرمز، کوه آتشین( تشکوه) و مضیف (مهمانخانه اعراب) به عنوان جاذبه های گردشگری شهرستان رامهرمز استان خوزستان در فهرست میراث ملی به ثبت رسیدند.
          به گزارش خبرنگار مهر، جوشش خون اژدها در رودهای قیر ماماتین به همراه کوهی آتشین که در تمام طول شبانه روز در حال سوختن است شهر رامهرمز استان خوزستان را به منطقه ای عجیب دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است. در این میان مهمانخانه اعراب خوزستان که در وادی فراموشی قرار داشت توسط یکی از خانواده های فعال در حوزه گردشگری احیا شده است تا پرونده میراثی این سه جاذبه گردشگری استان خوزستان در کمیته بررسی سازمان میراث فرهنگی تشکیل شودو نام آنها به صورت جداگانه در فهرست میراث ملی به ثبت برسد.
          چشمه های قیر؛ خونی سیاه در رگ های رامهرمز
          خون سیاه اژدهایی که به باور اساطیری مردم رامهرمز در جنگ با اسفندیار رویین‌تن به هلاکت رسید، هنوز از چشمه های قیر ماماتین می جوشد. بررسی لوح‌هایی که در تخت‌جمشید به دست آمده نشان می‌دهد هخامنشیان از این چشمه‌های قیر ظروف خود را می ساختند.
          10چشمه قیر طبیعی موجود در ماماتین به شکل تنورهای نانوایی هستند و با مصالحی مانند قلوه ‌سنگ و ملات ساروج‌ در دو طرف یک مسیل کم آب قرار دارند. طلای سیاهی که با نفت ترکیب شده از چشمه های سیاه رنگ می جوشد و با آب رودخانه ای به نام رود زرد رامهرمز ترکیب می شود و در نهایت وقتی از غلظت نفت و قیر آن کم شد به زمینهای کشاورزی می رسد.
          ایرانیان از خون اژدها یا همان قیر جوشیده از زمین برای ساختن بناهای تاریخی و ظروف استفاده می کردند. کشف این ظروف ساخته شده از قیر در تپه "چغامیش دزفول" مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح نشان می دهد که قیر در بعضی از بناهای تاریخی عیلامی نیز کاربرد داشته است.
          جشنواره ای از شگفتیهای ایران زمین
          پرونده ثبتی دیگر استان خوزستان جاذبه تشکوه است که به عنوان منطقه گردشگری این استان در فهرست میراث ملی ثبت شد. در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، کوهی آتشین وجود دارد که از گذشته های دور تا کنون شبانه روز می سوخته است، مردم محلی به این کوه "تشکوه" می گویند.
          به گفته کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدرکربوری از لایه های مختلف زمین عبور می کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون شعله ور می شوند به طوری که در شب نور سوختن این گاز بیشتر دیده می شود.
          روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می دهد به گونه ای که تا به حال توانسته گردشگران زیادی را در ساعات شب به سوی خود بکشاند. مسئله قابل توجه برای گردشگران این است که در مجاورت این آتش کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد.
          مهمانخانه اعراب خوزستان در وادی فراموشی
          اما مهمانخانه اعراب نیز که به دلیل قدمت آن و احیای دوباره این اتاق ساخته شده از نی به یکی از جاذبه های گردشگری خوزستان تبدیل شده در فهرست میراث ملی ثبت شد تا از وادی فراموشی نجات پیدا کند.
          در زمان قدیم 99 درصد خانه های اعراب، محلی مخصوص برای پذیرایی از مهمانان خود داشتند. به همین دلیل خوزستانی ها همواره درصدد ساخت مکانی خنک در تابستان و گرم در زمستان بودند تا از مهمانان خود پذیرایی ویژه ای کنند. اعراب به این مکان مضیف می گویند. تمام اجزای استفاده شده در مضیف نی است و در آن مراسم قهوه خوری خاصی ویژه اعراب اجرا می شود. ساخت مضیف سالهاست رو به زوال است.
          ثبت ملی مضیف، کوه آتشین و چشمه های قیر رامهرمز می تواند این سه جاذبه گردشگری خوزستان را در سبد تورهای گردشگری این استان قرار دهد.

          http://www.suiglenews.com/newss_255133

          زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
          لایق بهترین هایی .

          نظر


           #11
           ساختن توالت های عمومی در نمای محوطه جهانی پاسارگاد!!!!

           هفتم دی، بیست و هشتم دسامبر 2011 عکس هایی همراه با یک یادداشت از یکی از علاقمندان به میراث فرهنگی برای ما رسیده که در آن از ساختن توالت های عمومی در محوطه ی پاسارگاد خبر می دهد. در این نامه نوشته شده که توالت های ساخته شده به وسیله سازمان میراث فرهنگی فارس، علاوه بر این که بسیار نزدیک به بنای تاریخی آرامگاه هستند، به شدت به منظر این بنا لطمه زده اند. و این از نظر قوانین مربوط به میراث های جهانی کاری خلاف و غیر قانونی شناخته می شود.

           میراث پاسارگاد که در سال دو هزار و چهار، به عنوان میراث جهانی شناخته شد، مجموعه ای است از بناها و محوطه های به جای مانده از دوران هخامنشی در استان فارس.

           این مجموعه عبارت است از: آرامگاه کورش بزرگ، باغ پاسارگاد، کاخ دروازه، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل، تل تخت، کاروانسرای مظفری، و بخشی از زاه شاهی و تنگه بلاغی.

           مجموعه ی میراث پاسارگاد به وسیله ی کارشاسان و باستانشناسان جهان در جلسه مربوط به انتخاب آثار جهانی سال دو هزار و چهار، به دلیل آرامگاه کورش بزرگ به عنوان «محوطه ای مقدس» با صد در صد آرا جزو میراث جهانی شناخته شد.

           از آن تاریخ تا کنون ما شاهد هستیم که علاوه بر به آب بستن تنگه بلاغی و بالا بردن سطح رطوبت در منطقه که اثرات کاملا مشخصی بر این بنای باستانی داشته است، سازمان میراث دولت احمدی نژاد تصمیم های مخربی در ارتباط با این بنا داشته است از جمله، تصمیم به ساختن دریاچه کنار پاسارگاد، فروختن آن به بخش خصوصی، ساختن هتل و شهرک تفریحی در حریم این اثر با اهمیت تاریخی و فرهنگی که خوشبختانه هر بار به دلیل اعتراض فرهنگ دوستان، و شکایت های کمیته بین المللی نجات پاسارگاد به یونسکو جلوی این کارها گرفته شده است.

           و اکنون نیز همزمان با ساختن توالت های عمومی در نزدیکی این بنا، هفته گذشته اعلام شده است که به زودی شهرکی صنعتی در نزدیکی پاسارگاد ساخته خواهد شد.

           امروز عکس هایی همراه با یک یادداشت از یکی از علاقمندان به میراث فرهنگی برای ما رسیده که در آن از ساختن توالت های عمومی در محوطه ی پاسارگاد خبر می دهد. در این نامه نوشته شده که توالت های ساخته شده به وسیله سازمان میراث فرهنگی فارس، علاوه بر این که بسیار نزدیک به بنای تاریخی آرامگاه هستند، به شدت به منظر این بنا لطمه زده اند. و این از نظر قوانین مربوط به میراث های جهانی کاری خلاف و غیر قانونی شناخته می شود.

           باید توجه داشت که در همه جای دنیا بیرون از حریم قانونی این بناهای تاریخی انواع هتل، رستوران، و سازه های رفاهی برای توریست ها می سازند ولی حتی در بیرون حریم نیز این کار کاملا حساب شده انجام می شود به طوری که هیچ لطمه ای به شکل و منظر بناهای تاریخی زده نشود
           http://www.boomavard.org/index.php?m...&do=View&id=60.
           ویرایش شده توسط Seti.Star; 2012/1/14, 10:19 PM. دليل: ..

           زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
           لایق بهترین هایی .

           نظر


            #12
            وقتی سنگ قبر تاریخی سطل زباله شد!!!!!

            سروستان - وقتی از سنگ قبر تاریخی به عنوان سطل زباله استفاده می شود این نکته را بیشتر گوشزد می کند که باید نسبت به نظارت بر روند مرمت آثار تاریخی توسط مسئولان امر دقت و توجه بیشتری صورت گیرد.

            در شهرستان سروستان فارس بنایی به نام بقعه شیخ یوسف بیضاوی وجود دارد که از چندی پیش در دست مرمت قرار گرفته است.

            بخشهایی از بنای مذکور قدمتی قابل توجه دارد و مربوط به اوایل دوران اسلامی است و در نماهای این بنا از سنگهایی منقوش به صورت حکاکی به آیات و ادعیه قرآنی مزین شده و گچ بریها و آجر کاریهای زیبایی نیز دارد.

            در بنا یک طاق بزرگ از دوران قدیمی تر و یک طاق با 9 ستون مربوط به دوران نزدیک تر وجود دارد که با سنگ کار شده است.

            اما در خصوص مرمتهای صورت گرفته در این بنا برخی از فعالان میراث فرهنگی و کارشناسان امر مرمت اعتقاد دارند که اصول استاندارد مرمتی در این بنا مورد توجه جدی و مطلوب قرار نگرفته است.

            در این خصوص یک فعال میراث فرهنگی به خبرنگار مهر گفت: در بخشی از این بنا سنگ قبری وجود داشت که آن را وارونه در گوشه ای از بنا رها کرده اند.

            وی توضیح داد: این سنگ قبر مربوط به دوران اسلامی و مزین به آیات قرآنی است که به سطل زباله تبدیل شده و کنار درگاه ورودی اول قرار گرفته است.

            این کارشناس مرمت بناهای تاریخی تصریح کرد: سنگهایی که برای جایگزین کردن سنگهای قدیمی استفاده شده از نظر جنس و رنگ مطابق با سنگهای بنای مذکور نبوده و بندکشیهای بین سنگهای دیواره اطراف بنا به صورتی کار شده که قوانین مرمتی در این کار رعایت نشده و سنگهای بین این بند کشیها در بیشتر محلها تمیز نشده است.

            وی ادامه داد: در چنین برنامه های مرمتی باید لکه ها، شوره ها و نوشته های رنگی و دیگر موارد اضافی روی سنگ زدوده شود و در آخر با مواد شیمیایی تایید شده سطح سنگ استحکام بخشی شود.

            این فعال میراث فرهنگی اضافه کرد: برای محکم کردن و بخشیدن جانی دوباره به گچ بری و گل بریها باید با ماده ای به نام پریمال محکم شود، اما در مرمت این بنا با مقدار یک کیلو پریمال حدود 30 متر مکعب از این تزیینات محکم شده است.

            به گزارش مهر، به هر حال به نظر می رسد در جریان مرمت بناهای مذکور حتما مسئولان امر روند مرمت را به صورت مستمر پیگیری کرده و شرایط بنا را در طول دوران مرمت رصد کنند تا اصول مرمتی در بناهای تاریخی به صورت کامل رعایت شود.
            http://www.suiglenews.com/newss_256877

            زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
            لایق بهترین هایی .

            نظر


             #13
             سرقت کتیبه کاروانسرای قلعه خرگوشی اردکان!!!

             باز هم اثر تاریخی دیگری در استان یزد به سرقت رفت.این اثر تاریخی مربوط به کتیبه‌ «سردر» کاروانسرای قلعه خرگوشی اردکان است.

             مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد در این ‌باره گفت: چهار سارق هفته گذشته با تخریب این قلعه تاریخی، کتیبه‌های موجود در این بنا را به سرقت بردند.
             بهرام رضایی با بیان این که سارقان بلافاصله و در همان شب با همکاری یگان حفاظت میراث و نیروی انتظامی در پاسگاه بخش ندوشن دستگیر شدند، افزود: در حال حاضر، کتیبه ها در اختیار سازمان میراث فرهنگی استان یزد قرار دارد.
             وی ضمن اظهار بی‌اطلاعی از هویت سارقان تصریح کرد: سارقان در حال حاضر در اختیار دادگاه و نیروی انتظامی هستند و پس از تکمیل پرونده، هویت آنها مشخص می‌شود.
             کتیبه مذکور که توسط خطاط هنرمند و معروف دوره صفوی، استاد علیرضا عباسی، روی ۱۵ قطعه سنگ یشم به‌طول هشت متر و عرض ۶۰ سانتی‌متر حکاکی شده است، روی سردر تاریخی قلعه خرگوشی اردکان نصب شده بود و سارقان توانسته بودند تنها پنج قطعه آن را از جا کنده و بربایند. کندن این قطعات که جزو قطعات میانی کتیبه بوده، ضمن ناقص کردن کتیبه باعث آسیب دیدن و تخریب بخشی از دیوار این قلعه نیز شده است.
             این کتیبه از سال ۱۰۲۳ (هـ .ق) بر سردر کاروانسرای زیبا و تاریخی «خرگوشی اردکان» نصب شده است.
             سرقت این کتیبه از کارونسرای قلعه خرگوش در حالی صورت گرفته که این قلعه تاریخی به ثبت ملی نیز رسیده ولی در حال حاضر متروک است و هیچ محافظی برای حفاظت از آن در منطقه وجود ندارد.
             این کاروانسرا با مساحت ۶۴۰۰ مترمربعی در بیابان و محیطی پرت و دور از شهر ساخته شده و هم‌اکنون در حال ویرانی است.
             وجود حیوانات و ریخته شدن فضولات آنها پای دیوارهای بنا باعث ترکیب شدن آمونیاک موجود در آن با باران و ترکیب آنها با آهک موجود در بنا شده و در نتیجه سستی و ریزش تدریجی دیوارها را به دنبال داشته است. رشد گیاهان خودرو در جرز دیوارها نیز باعث نفوذ و فشار به بخش‌های فوقانی بنا و آسیب دیدن آنها شده است.
             مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد درباره علت عدم محافظت از چنین بنایی که هر لحظه در خطر سرقت و تخریب قرار دارد، گفت: به علت کمبود نیروی انسانی، سازمان نمی‌تواند از تمام بناهای تاریخی محافظت کند؛ به همین خاطر و برای جبران این کمبود نیرو، یگان حفاظت به صورت چرخشی از آثار و ابنیه تاریخی محافظت می‌کند که همین مساله، امکان تخریب و سرقت از آثار تاریخی را افزایش می‌دهد.
             خوش‌شانسی با میراث فرهنگی یار بود
             رضا ملاحسینی، دبیر انجمن چارسوق کویر اردکان نیز در مورد این سرقت گفت: چندی پیش هم کتیبه سردر کاروانسرای قلعه خرگوشی اردکان توسط افرادی ناشناس ربوده شد که از روی اتفاق و خوش شانسی گشت محیط‌زیست نسبت به این افراد مشکوک شده و با همکاری نیروی انتظامی، این افراد در همان شب دستگیر و پنج قطعه کنده شده کتیبه نیز ضبط شد. در حال‌حاضر این قطعات در اختیار سازمان میراث فرهنگی یزد قرار گرفته است.
             وی افزود: کاروانسرای قلعه خرگوشی که میان اصفهان و یزد (شهرهای ورزنه، عقدا و ندوشن) قرار گرفته، به دلیل دوری از مناطق مسکونی هر روز بر میزان تخریب آن افزوده می‌شود و اگر به همین روند پیش رود، مسلما از این بنای باشکوه صفوی جز نامی در میان کتاب‌ها چیزی باقی نخواهد ماند.
             ملاحسینی تاکید کرد: چند سال پیش و در پی بیم از ربوده شدن کتیبه کوچک‌تر این کاروانسرا، کتیبه مزبور به موزه مردم‌شناسی اردکان منتقل شد و پس از ربوده شدن چند کتیبه دیگر، میراث فرهنگی اردکان بسیاری از کتیبه‌های شهرستان را جمع‌آوری نمود تا پس از ساخت نمونه مولاژ آن، اصل کتیبه در اختیار موزه مردم شناسی اردکان قرار گیرد.
             ضروری است حال که امکان حفاظت از کتیبه‌ها در محل فراهم نیست، برای جلوگیری از تخریب و سرقت آن بقیه این کتیبه گرانقدر جمع‌آوری و همراه با قطعات ضبط شده که هم‌اکنون در یزد نگهداری می‌شود، به اردکان منتقل شده و در موزه مردم‌شناسی آن برای استفاده عموم نگهداری شود.
             این در حالی ‌است که به گفته این فعال میراث‌ فرهنگی، کارشناسان میراث فرهنگی هزینه مرمت این بنا را چیزی بالغ بر چندصد میلیون تومان برآورد می‌کنند که این مبلغ از کل بودجه میراث فرهنگی شهرستان اردکان بیشتر است و عملا سازمان میراث فرهنگی بازسازی و احیای این بنا را منوط به مشارکت بخش خصوصی می‌داند که با توجه به موقعیت قرارگیری این بنا، تاکنون سرمایه‌گذاران بخش خصوصی رغبتی نشان نداده‌اند.
             تاریخچه کاروانسرا
             کارونسرای تاریخی قلعه خرگوشی، یکی از مهم‌ترین کاروانسراهای دوره صفوی است که بنای آن را به زمان حکومت شاه‌عباس صفوی نسبت می‌دهند. در واقع، قلعه خرگوشی یکی از همان ۹۹۹ کاروانسرایی است که به دستور شاه ‌عباس در مسیرهای اصلی آن زمان ساخته شده است.
             تمام این بنای ۸۰×۸۰ متر از سنگ گرانیت و آجر ساخته شده و حتی صفه‌ها، حجره‌ها و اصطبل بنا هم سنگی هستند که این شاید مهم‌ترین دلیل استوار ماندن قلعه خرگوشی تا به امروز است.
             در بیابان‌های این منطقه، معادن گرانیت زیادی وجود دارد و همین امر باعث شد تا معماران بنا برای ساخت این کاروانسرا از گرانیت‌های کوه‌های اطراف استفاده کنند.
             دیواره روی پشت بام کاروانسرا، دو متر عرض دارد و سر در آن دو طبقه و طبقه دوم شاه‌نشین است. در داخل رباط ۱۸صفه مشاهده می‌شود که صفه بزرگ‌تر و صفه دیگری که در قسمت جنوبی قرار دارد، دارای محراب و نمازگاه هم هستند.
             در چهار گوشه رباط، چهار مدخل برای ورود به طویله دیده می‌شود و مخزن آب به صورت آب انبار در وسط رباط ساخته شده است.
             کاروانسرای قلعه خرگوشی وسط کویر و در محیطی کاملا بکر قرار گرفته و به همین دلیل می‌توان از آن به عنوان یک رصدگاه بسیار زیبا و مناسب استفاده کرد.
             این کاروانسرا در شهرستان اردکان، بخش عقدای بیابان خرگوشی واقع شده و در اسفند ۱۳۷۷به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
             سرقت پی در پی آثار تاریخی
             به گفته دوستداران میراث فرهنگی، سرقت‌های آثار تاریخی یزد در سال‌های اخیر، افزایش قابل توجهی یافته است و این امر بیشتر در روستاهای تاریخی و به دور از چشم هر شاهد و جنجالی صورت می‌گیرد.
             برای نمونه، در یکی از قدیمی‌ترین مساجد تاریخی استان یزد در بخش ندوشن، کتب و اشیای گرانمایه‌ای نگهداری می‌شد که از آن جمله می‌توان به تعدادی کتب تاریخی و کتیبه‌‌های قدیمی ۷۰۰ ساله، در چوبی پرقدمت، منبر و… اشاره کرد؛ اما برخی از این آثار هم‌اکنون موجود نیست و منابع موثق خبر از سرقت این آثار داده‌اند.
             سرقت کتیبه مسجد جامع یزد و سرقت دو شیء تاریخی از موزه این شهر از نمونه‌های دیگر بروز این معضل در این استان به شمار می‌رود.
             البته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان، افزایش سرقت آثار تاریخی را ناشی از ضعف خود نمی‌داند و بر این اعتقاد است که نهادهای دیگری همچون نیروی انتظامی و امنیتی در این زمینه وظیفه‌ای بیشتر از این سازمان دارند.
             بهرام رضایی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد می‌گوید: این سازمان با تمام امکانات موجود خود طی یک سال گذشته اهتمام بیشتری برای مراقبت و نگهداری از ابنیه‌ و آثار تاریخی استان یزد داشته است.
             در حالی که نهادهایی همچون نیروی انتظامی باید در این زمینه وظیفه خطیرتری را به عهده بگیرند. با این وصف همچنان این انتقاد به ارگان‌های مسوول در استان یزد وارد است که چرا یکی از مهم‌ترین موزه‌های اصلی یزد و به طور کلی بناهای مهم تاریخی این استان، از سیستم حفاظتی مطلوبی برخوردار نیست.
             به هر حال، با افزایش سرقت آثار تاریخی یزد این سوال مطرح می‌شود که چرا وقتی حدود یک سال پیش کتیبه سه میلیون دلاری مسجد جامع یزد به سرقت رفت، به‌رغم وجود کتیبه‌های تاریخی دیگر در این مسجد، حفاظت مناسبی از این بناها صورت نگرفته است
             http://www.boomavard.org/index.php?m...&do=View&id=49

             زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
             لایق بهترین هایی .

             نظر


              #14
              ساخت اولین بنای خشتی پس از 40 سال

              ز 40 سال پیش تا کنون در شهر تمام خشتی اردکان یزد، با تغییر رویکرد معماری و شهرسازی، دیگر هیچ بنایی خشتی در این شهر ساخته نشده است. اما چندی است در اردکان یک کلاس آموزشی، تحقیقاتی و آزمایشگاهی در خصوص معماری سنتی آمیخته با علم روز در قالب یک بازارچه صنایع دستی در حال برگزاری است.

              این بازارچه صنایع دستی که محصول کار تحقیقاتی همان کلاسهاست در سال 88 با شروع پروژه های تحقیقاتی گروه تحقیقاتی کراتر زیر نظر دانشگاه گرونوبل فرانسه آغاز به کار کرد.

              در طی سه سال فعالیت این گروه و تحقیقات آن بر روی خشت و بناهای تاریخی شهر اردکان تجربیات مرمتی به روز مطابق با آیین نامه های جهانی به استاد کاران و مرمتگران دولتی و دانشگاهی انتقال یافت.

              به همین دلیل گروه تحقیقاتی کراتر در قالب طرح احیاء بافت تاریخی اردکان با مشارکت مردم و موسسه اجتماعی همیاران غیر دولتی ایران کار خود را شروع کرد.

              از سویی این گروه پایه علمی خود را نیز با به راه اندازی آزمایشگاه تخصصی آنالیز خاک و به راه اندازی میز لرزه در خانه تاریخی تقدیری و در قلب بافت تاریخی اردکان مستحکم کرد تا تمامی دانش علمی در کنار معماری سنتی به متخصصان داخلی و بومی اردکان به ویژه مهندسان میراث فرهنگی و سازمان بهسازی نوسازی بافت تاریخی اردکان انتقال یابد.

              این بنا با پیش زمینه ای فکری از بناهای مقاوم و خشتی ساز شهرستان اردکان مانند تکیه قدیمی بازارنو و منار جنبان خرانق که بناهایی ضد زلزله بوده و هستند ساخته شده است.

              تمامی قوس ها، روش اجرا، نوع و روش استفاده از لوله های پی وی سی بر روی میز لرزه شبیه سازی شده است.

              بازارچه صنایع دستی اردکان می تواند دروازه ورود دوباره معماری ایران به سوی معماری خاک و خشت با پایه ای علمی در استان یزد و ایران باشد.

              منبع: مهر

              زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
              لایق بهترین هایی .

              نظر


               #15
               ستون‌هاي شهر هخامنشي و ساساني استخر رها در گودال‌ها

               ستون‌ و سرستون‌هاي شهر باستاني استخر فارس در گودال‌هايي بدون هيچ‌گونه حفاظتي رها شده‌اند. کارشناسان ميراث فرهنگي درباره وضعيت نامناسب اين آثار هشدار مي‌دهند. معاون سازمان ميراث فرهنگي فارس اما واژه رهاشدن را براي اين آثار مناسب نمي‌داند و مي‌گويد که اين محوطه مشکلات بسياري دارد اما چه کاري مي‌توان انجام داد؟
               ستون‌هاي شهر باستاني استخر رها شده بدون حفاظت
               خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه ميراث فرهنگي ـ آثار به جاي مانده از محوطه باستاني شهر استخر در گودال‌هاي بزرگي بدون هيچ گونه حفاظت و پوششي رها شده‌اند. کارشناسان ميراث فرهنگي هشدار مي‌دهند که اين آثار بايد به وسيله پوشش‌هاي محافظ صيانت شوند. معاون سازمان ميراث فرهنگي فارس اما وضعيت اين محوطه را چندان نامناسب نمي‌داند و معتقد است که اين آثار به حال خود رها نشده‌اند.

               اين در حالي‌است که محوطه باستاني شهر استخر در هفت کيلومتري شمال تخت جمشيد و دو و نيم کيلومتري جنوب غربي نقش رستم قرار دارد، اکنون وضعيت مناسبي ندارد و ستون‌ها و سر ستون‌هاي ديرينه آن هر کدام در گوشه‌اي افتاده‌اند.

               جمشيد صداقت کيش، نويسنده کتاب «شهر استخر و سه گنبدان» هم بهCHN گفت: «براي جلوگيري از آسيب رسيدن به آثار به جاي مانده در شهر تاريخي استخر بايد محوطه‌اي در اين شهر تاريخي ايجاد شود تا آثار بر اثر باران و برف و نور خورشيد دچار فرسايش نشوند.»

               با اين وجود، شهر استخر با بيش از 90 هکتار وسعت که يکي از بزرگ‌ترين محوطه‌هاي باستاني ايران به شمار مي‌رود، نه تنها هيچ‌گونه پوشش حفاظتي ندارد، بلکه در معرض باد و باران هر روز فرسوده‌تر مي‌شود.

               «عبدالرضا نصيري»، معاون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري فارس درباره وضعيت کنوني شهر استخر به CHN مي‌گويد: «ما محوطه‌هاي باستاني و تاريخي متعددي داريم که متاسفانه مشکلات بسياري هم دارند، در حال حاضر تنها چيزي که راجع به محوطه‌ها بايد انجام دهيم، حفاظت از خود محوطه‌هاست.»

               با اين حال نصيري توضيح بيشتري در مورد چگونگي حفاظت محوطه‌ها نمي‌دهد و در ادامه مي‌گويد: «اشياي متعلق به محوطه اگر از خود محوطه بيرون نرود، خيلي بهتر است، ولي اگر حساسيت داشته باشند، ما بايد اين آثار را به موزه منتقل کنيم و اگر هم حساسيت نداشته باشند، بايد برنامه‌اي براي حفاظت از آن‌ها طراحي کنيم.»

               او در پاسخ به اين پرسش که آيا ستون‌ها و سرستون‌هاي شهر تاريخي استخر که در چند گودال به حال خود رها شده‌اند، دچار فرسايش و نابودي نمي شوند، توضيح مي‌دهد: «چرا مي‌شوند اما من واژه رهاشدن را براي اين آثار خيلي مناسب نمي‌دانم.»

               معاون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري فارس مي‌گويد: «خبرنگاران فقط از اين مناطق بازديد مي‌کنند تا مشکلي پيدا کنند، اما مسئولان مربوطه علاوه بر اينکه بازديد مي‌کنند، برنامه‌هاي ديگر را هم پيش مي‌برند و اين دو مسئله با هم قابل مقايسه نيست.»

               نصيري مي‌گويد: «من اگر وظيفه‌ام اين بود که در محوطه‌ها و بناها دور بزنم و اشکالاتي را که وجود دارد را مطرح کنم، شايد صد تا دويست برابر آن چيزي که اکنون خبرنگاران مي‌گويند، مي‌توانستم مشکل پيدا کنم.»

               اين مقام سازمان ميراث فرهنگي درباره دليل کاوش نشدن شهر تاريخي استخر نيز مي‌گويد: «ما تا زماني که مطمئن نباشيم چيزي را که از زير خاک بيرون مي‌آوريم، بتوانيم حفاظت کنيم اصلا برنامه کاوش براي اين اثر نداريم و موافق هم نيستيم.»

               «مسعو منيعاتي»، دبير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي فارس هم در گفت‌وگو با CHN، آثار تاريخي شهر استخر را در معرض يک «خطر بزرگ» مي‌داند.

               به گفته او، باران‌هاي اسيدي که بر اثر سوزاندن پسماند مزارع و آلودگي پتروشيمي شيراز ايجاد مي‌شود، آثار باستاني شهر تاريخي استخر را در معرض فرسايش قرار داده است.

               هرچند که برخي ديگر از دوستداران ميراث فرهنگي و کارشناسان معتقدند که اين محوطه به دليل اينکه دشت بزرگي است و باد و باران در آن جريان دارد، نمي‌تواند، باران‌هاي اسيدي توليد کند اما دبير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي فارس مي‌گويد که نقش رستم و تخت جمشيد نيز به دليل اين باران‌هاي اسيدي دچار آسيب شده‌اند.

               منيعاتي همچنين با ابراز نگراني از احتمال تعرض به حريم شهر تاريخي استخر ادامه‌ مي‌دهد: «حدود 25 سال پيش در حريم شهر تاريخي استخر، کارخانه‌هايي احداث شده و در حال حاضر نيز ساختمان‌هاي کوچکي احداث شده که بايد مراقب بود اين ساختمان‌سازي گسترش پيدا نکنند و حريم شهر استخر را مورد تعرض قرار ندهند.»

               به نظر مي‌رسد که اکنون شهر استخر به عنوان شهري که در دورانساسانيان در اوج آباداني و قدرت استخر بوده و در اين دوران آتشکده آناهيتا دراين شهر قرار داشته است، اکنون در حاشيه قرار گرفته و برنامه‌اي براي صيانت از آن وجود ندارد.

               شهر استخر داراي پيشينه چند هزار ساله است. با توجه به سفال‌هاي منقوشي که ا‌‌‌ز کاوش‌هاي چند دهه پيش اين محوطه به دست آمده است، ديرينگي اين محوطه را به اوايل هزاره چهارم قبل از ميلاد نسبت داده‌اند. ستون‌ها و تخته سنگ‌هاي تراش خورده اين شهر تاريخي نيز نشان از شيوه حجاري دوره هخامنشي دارد

               http://www.chn.ir/news/?section=2&id=53902


               زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
               لایق بهترین هایی .

               نظر


                #16
                عکاسی حرفه‌ای همراه با سه پایه ممنوع

                به گزارش مشرق ،حسن غفاری عکاس باسابقه مستنداجتماعی و میراث فرهنگی ایران در گفت‌وگو با فارس با انتقاد از محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های عکاسی از بناهای تاریخی و میراث فرهنگی کشور گفت: متأسفانه در میان انبوهی از خبرهای ناگوار تخریب و تغییر کاربری بناهای تاریخی و میراث فرهنگی کشور که روزانه به گوش می‌رسد و کم لطفی‌های مسئولان که نسبت به مرمت آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشور دیده می‌شود، با ممنوعیت و محدودیت کار عکاسان حرفه‌ای آثار تاریخی و میراث فرهنگی هم مواجه‌ایم که موجب رنجش خاطر و دلشکستگی عکاسان این حوزه شده است.
                *خدمت عکاسان حرفه‌ای میراث فرهنگی به اقتصاد گردشگری
                غفاری با اشاره به اهمیت کار عکاسان حرفه‌ای که به صورت تخصصی به عکاسی از آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشور می‌پردازند گفت: در دنیای معاصر، یکی از شاخصه‌های توسعه فرهنگی هر کشوری چشم‌اندازهای رونق اقتصادی آن بر پایه گردشگری است که از طریق تصویر از جمله سینما و عکس به مخاطب منتقل می‌شود و عکاسان حرفه‌ای میراث فرهنگی به این طریق به معرفی جاذبه‌های گردشگری کشور اشتغال دارند که از این منظر به اقتصاد گردشگری خدمت می‌کنند. وی اضافه کرد: در فضای مجازی هر کشوری که بیشترین تعداد عکس‌های حرفه‌ای را از مناظر و آثار تاریخی،‌فرهنگی خود دارد، نشان می‌دهد که از چه اندازه رشد و توسعه فرهنگی برخوردار است و گردشگران خارجی را به بازدید از کشورشان ترغیب می‌کنند ولی کشوری مثل ایران با این همه پیشینه تاریخی و فرهنگی که دیدن آن آرزوی بسیاری از گردشگران جهان است، عکس چندانی در فضای مجازی ندارد که از سوی عکاسان حرفه‌ای گرفته شده باشد و به رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد و این یک ضعف و کم کاری فرهنگی است.
                *عکاسی حرفه‌ای همراه با سه پایه ممنوع!
                غفاری با بیان این که عکاسان حرفه‌ای میراث فرهنگی به طور پی در پی با تابلو «عکاسی ممنوع» در محوطه بناهای تاریخی و میراث فرهنگی کشور رو به رو می‌شوند گفت: در اعتراض عکاسان به این تابلو،‌ مأموران اعلام می‌کنند که این بخش‌نامه است و هیچ عکاس حرفه‌ای با استفاده از دوربین‌های بزرگ و سه پایه اجازه عکاسی از این مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی را ندارد. وی ادامه داد: در زمانه‌ای که دوربین عکاسی در دست افراد بسیاری دیده می‌شود و حتی تلفن‌های همراهشان امکان تصویربرداری و عکاسی را دارد، تنها مانع کار عکاسان حرفه‌ای می‌شوند،‌این در حالی است که ما عکاسان حرفه‌ای انجمن‌های تخصصی خود را داریم و انجمن عکاسان ملی میراث فرهنگی نیز مورد تأیید وزارت کار و کشور است و کارت شناسایی خود را دارند که وظیفه آن‌ها عکاسی از بناهای تاریخی ایران و جهان است، حالا باید دید اشکال کار کجاست چرا عکاسان حرفه‌ای نباید اجازه عکاسی از بناهای تاریخی و میراث فرهنگی کشور را داشته باشند، آیا این ممنوعیت از سوی میراث فرهنگی صورت گرفته و به مأمورانشان ابلاغ شده است که مانع کار عکاسان حرفه‌ای باشند؟ غفاری نوشتن این بخش‌نامه را مربوط به مقطعی از زمان دانست که تکنولوژی عکاسی این اندازه پیشرفت نکرده بود، امروز دوربین‌های کوچک هم به اندازه دوربین‌هایی با لنزهای بزرگ توانایی عکاسی حرفه‌ای را دارند و استفاده از سه پایه تنها به منظور چیدمان و کمپوزیسیون بهتر در تصویر است که در نهایت عکسی با کیفیت و گرافیک مناسب منتشر شود.
                *برگزاری جشنواره‌های عکس میراث همراه با ممنوعیت‌های عکاسی
                این عکاس حرفه‌ای میراث فرهنگی در ادامه به ذکر مثالی از این محدودیت‌ها پرداخت و گفت: جشنواره‌ عکسی به نام شمس‌العماره برگزار می‌شود که زمانی ۱۰ روزه را برای عکاسی از این بنا در مجموعه کاخ گلستان منظور کرده‌اند اما تنها امکان عکاسی از فضای بیرونی شمس العماره و دو طبقه آن تحت نظارت شدید مأموران حراست وجود دارد و عکاسی از طبقه سوم ممنوع است، از سه پایه هم نمی‌توان استفاده کرد چون در بخش‌نامه استفاده از سه پایه یعنی عکاسی حرفه‌ای بنابراین این نوع عکاسی از بناها هم ممنوع است،‌از مجموعه کاخ گلستان هم که کلاً‌ نمی‌توان عکاسی کرد حال باید پرسید چگونه عکاسان باید از این مجموعه عکسی را تهیه کنند که از زاویه دید خودشان انتخاب شده است نه آن چه به آن‌ها اجازه داده می‌شود. وی به جشنواره‌های عکس میراث فرهنگی هم اشاره کرد و گفت: سالانه جشنواره‌های عکس بسیاری با موضوع میراث فرهنگی برگزار می‌شود که با توجه به این ممنوعیت‌های عکاسی به نظر جالب می‌رسد.
                *ممنوعیت‌های بی‌دلیل،‌ منجر به رفتارهای خلاف قانون می‌شود
                وی در بخش دیگری از سخنانش به ناهنجاری‌هایی که در مسیر رسیدن به خواسته به حق عکاسان به وجود می‌آید اشاره کرد و گفت: گاهی مأموران در مقابل اصرار عکاسان حرفه‌ای از راهکارهایی همچون رشوه گرفتن استفاده می‌کنند که صحیح نیست چرا که این حق عکاسان حرفه‌ای میراث فرهنگی است که بتوانند از زاویه دید تخصصی خودشان از این بناها و میراث ایران عکاسی کنند و آن‌ را به جهانیان معرفی کنند.
                *محدودیت‌های عکاسی از موزه‌ها منطقی است
                غفاری که تاکنون داوری بسیاری از جشنواره‌های عکس را بر عهده داشته است، در ادامه به درست بودن ممنوعیت عکاسی از موزه‌ها اشاره کرد و گفت: اگر عکاسی از موزه‌ها ممنوع است، به دلیل امکان تخریب و آسیب زدن به آثار تاریخی است، به همین دلیل عکاس حرفه‌ای آثار تاریخی می‌داند که نباید از فلاش استفاده کند و همچنین نمی‌تواند سه پایه همراه داشته باشد، او آگاه است که از ابزار مخصوص عکاسی از آثار تاریخی در موزه‌ها استفاده کند تا آسیبی به این آثار ارزشمند وارد نشود، اما عکاسی از نقش جهان، تخت جمشید، طوس و حمام‌هایی که تغییر کاربری داده شده است، چرا باید ممنوع باشد؟
                *عکاسان میراث، سفیران فرهنگی کشورشان هستند
                غفاری، عکاس میراث فرهنگی را سفیر فرهنگی هر کشور معرفی کرد و گفت: باید به این سفیران فرهنگی احترام گذاشت و شرایط لازم را برای کار حرفه‌ای آن‌ها مهیا کرد. غفاری درباره پاسخ مسئولان در اعتراض عکاسان به این ممنوعیت‌ها گفت: در سازمان میراث فرهنگی آن چنان روند تغییر و تحول مدیران سریع است که نمی‌توان تصمیم درستی برای این مشکل گرفت. وی در پایان ابراز امیدواری کرد که این صدای اعتراض به گوش مسئولان میراث فرهنگی کشور برسد و ضمن بازنگری در بخش‌نامه‌های خود در زمینه عکاسی از میراث فرهنگی با حضور عکاسان حرفه‌ای و کارشناسان میراث فرهنگی، راه چاره‌ای برای این مشکل پیدا کنند و ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های عکاسی از فضاهای تاریخی و میراث فرهنگی تعریف شود.

                حسن غفاری متولد ۱۳۴۸ بویراحمد است و تاکنون نمایشگاه‌های بسیاری از آثارش برپا کرده و از جشنواره‌های مختلف جوایزی را دریافت کرده است.
                او علاوه بر عکاسی به تدریس و داوری در جشنواره‌های مختلف عکاسی مشغول است.
                ایل بویراحمد، یک نگاه از درون (۱۳۷۹)؛ پای خسته، صورت خندان (۱۳۸۳)؛ معیشت چند هزار ساله (۱۳۸۵)؛ زن و مرد عشایر دوش به دوش (۱۳۸۷) از جمله آثار این عکاس مستنداجتماعی است که با موضوع ایلات و عشایر به چاپ رسیده است

                http://www.suiglenews.com/newss_281087

                زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                لایق بهترین هایی .

                نظر


                 #17
                 سرای قجری پاتوق گوشت‌فروشان تهران

                 انیس‌الدوله؛ همسر عاقله و زیرک ناصرالدین‌شاه هیچ‌گاه در مخیله‌اش نمی‌گنجید که روزگاری عمارتش تبدیل به "اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی" شود و به جای ابرو‌قجری‌های قهوه قاجاری و خانه‌نشین‌های ناصری، مردان بازاری پاشنه در این خانه را از جا درآورند.
                 به گزارش مشرق به نقل از فارس، "انیس‌الدوله" سوگلی حرم‌سرای 85نفره ناصرالدین‌شاه پس از ترور شاه قاجار در عمارتی سکنی گزید که امروز در خیابان ولی‌عصر(عج) تهران بالاتر از خیابان مولوی قرار دارد. عمارتی که دیگر از آن شکوه و عظمت اندرونی‌ها و بیرونی‌های قجری کمتر در آن می‌توان اثری یافت.

                 ساختمانی در دو طبقه که دو در ورودی از سمت خیابان دارد یکی به ساختمان و دیگری به حیاط خانه، حیاطی که یک حوض بزرگ با تنه درختان کهن در وسط آن چشم‌نوازی می‌کند. تزئیناتی با سرستون‌های به سبک یونانی و ستون‌های حجاری شده با پایه ستون‌های گچ‌بری و نقاشی شده و شومینه‌های قدیمی.                 مالکان قاجاری این بنا را در زمان پهلوی اول می‌فروشند و پس از آن عمارت از صورتی مسکونی خارج شده و به شکل مدرسه درمی‌آید که پروفسور محمود حسابی یکی از دانش‌آموختگان همین مدرسه بوده است. در سال 1330 هم این بنا به مالکیت شخصی به نام نادر اصفهانی درمی‌آید و از دهه 1350، پاتوق گوشت‌فروشان تهرانی می‌شود و اتحادیه تهیه و توزیع گوشت تهران در این عمارت پا می‌گیرد.

                 عمارتی که با 721 متر مربع مساحت اول مهر 1382 به شماره 10430 در فهرست آثار ثبت شده ملی جا می‌گیرد.

                 این عمارت قاجاری که امروز مدیریت شهری گویا از منظر زیبایی‌شناسی تشخیص داده است چندین پاتیل رنگ سفید را بر نمای بیرونی ساختمان نثار کند برای رهگذران دیگر هیچ هویت تاریخی را یادآوری نمی‌کند، حتی تابلوی فلزی معرفی این عمارت هم از التفات رنگ‌پاشی مدرن "بلدیه"، بی‌نصیب نمایده است.

                 اما چه سنخیتی بین عمارت تاریخی یک زن قجری با اتحادیه کسب و کار گوشت‌فروشان پایتخت وجود دارد؟

                 علی‌اصغر ملکی؛ رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی که سالهاست میز و صندلی خود را در عمارتی قجری جا داده است در این باره می‌گوید: این خانه از ابتدا جزء میراث فرهنگی نبود بلکه از سال 1382 به عنوان میراث فرهنگی ثبت شد. در همان دهه 50 به دلیل نزدیکی این ساختمان به کشتارگاه ساختمان تبدیل به اتحادیه گوشت گوسفندی تهران شد و تا همین الآن هم تنها کاربری‌اش همین است.

                 وی درباره حال و هوای کار کردن در یک عمارت تاریخی می‌گوید: سخت است، چون هر تغییری در ساختمان بخواهیم ایجاد کنیم باید زیر نظر میراث فرهنگی باشد ما بودجه‌ای برای مرمت اینجا نداریم اداره میراث فرهنگی هم از ما بودجه می‌خواهد.


                 رئیس اتحادیه گوشت‌فروشان: میراث فرهنگی عمارت را بخرد تا خلاص شویم


                 رئیس اتحادیه گوشت‌فروشان به چندین نامه و دست‌نوشته‌ای که به اداره کل میراث فرهنگی تهران ارسال کرده است اشاره می‌کند که ظاهراً هیچ کدام برای درمان درد آنها افاقه نکرده است.

                 ملکی می‌گوید: ما آمادگی کامل داریم که اداره میراث فرهنگی این عمارت را از ما بخرد و ما هم خلاص شویم. با فروش این بنا ساختمانی را خریداری خواهیم کرد که اختیارات بیشتری در آن داشته باشیم.                 وی با یادآوری چندین دهه پیش تاکید می‌کند که آن زمان که اتحادیه گوشت‌فروشان مالک این بنا شد ساختمان را از یک مالک شخصی خرید و اصلاً آن موقع پای میراث فرهنگی وسط نبود ولی از سال ۱۳۸۲ بنا جزء میراث فرهنگی شد و ما هم چون بودجه‌ای برای حفاظت این بنا نداریم از اداره کل میراث فرهنگی تهران می‌خواهیم که این ساختمان را هر چه زودتر از ما بخرد تا هم این ساختمان حفظ شود و هم ما در ساختمانی دیگر به کارمان برسیم.


                 هزینه میلیاردی تملک خانه انیس‌الدوله / این خانه جای اتحادیه گوشت نیست


                 تملک خانه‌های تاریخی یکی از جنجال‌برانگیزترین موضوعات میراث فرهنگی طی سالهای اخیر بوده است که به مرحمت دیوان عدالت اداری حکم خروج یک یک آنها از فهرست میراث فرهنگی ثبت شده ملی صادر می‌شود و تیشه زیاده‌خواهی مالکان آن، ریشه تاریخی‌شان را از جا درمی‌آورد و برج‌های سر به فلک کشیده بر خرابه‌های آنها قد علم می‌کنند.

                 از این منظر شاید بتوان گفت که عمارت انیس‌الدوله همای سعادت بر سرش بوده و هنوز شانس با آن یار است که مالک بنا به سراغ دیوان عدالت نرفته و خواستار "خروج این بنا از فهرست آثار تاریخی کشور" نشده است تا در اسرع وقت حکم "خروج" صادر شود و بلدیه (شهرداری) هم حکم "تخریب بنا و بازسازی" را دهد.

                 و اما جواب نامه‌های اتحادیه گوشت‌فروشان مبنی بر فروش عمارت انیس‌الدوله که در حوزه اختیارات حسین فراهانی؛ مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران می‌گنجد، وی با طرح موضوع از همان ابتدا به خبرنگار فارس می‌گوید: خانه انیس‌الدوله جای اتحادیه گوشت‌فروشان نیست.

                 وی با یادآوری اینکه این اتحادیه پیش از ثبت عمارت در آثار میراث فرهنگی در این ساختمان حضور داشته است تاکید می‌کند که خانه‌های تاریخی در صورت تغییر کاربری فقط می‌توانند کاربری فرهنگی داشته باشند و کاربری فعلی عمارت انیس‌الدوله هم مورد تایید ما نیست.

                 مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران تأیید می‌کند که نامه‌های رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران به دستش رسیده است اما در پاسخ می‌گوید امکانات مالی ما در میراث فرهنگی این اجازه را نمی‌دهد که بتوانیم بنا را تملک کنیم چون میلیاردها تومان هزینه آن می‌شود و میراث فرهنگی به عنوان یک دستگاه دولتی با بودجه اندک چگونه می‌تواند خانه‌های تاریخی را خریداری کند؟

                 فراهانی راهکاری را که پیشنهاد می‌دهد این است که خود اتحادیه با موسسات فرهنگی برای واگذاری بنا کنار بیاید تا کاربری فرهنگی عمارت زنده شود. میراث فرهنگی هم مسئولیت مرمت بنا را برعهده می‌گیرد.                 عمارت انیس‌الدوله در برزخ

                 در تمام دنیا مرسوم است که بناهای تاریخی را تغییر کاربری می‌دهند و از آن بهره‌برداری‌های جدید می‌کنند از اقامتگاه و هتل گرفته تا کاربری‌های فرهنگی. اما تبدیل یک عمارت تاریخی به پاتوق کسب و کار گوشت‌فروشان از آن مواردی است که نمونه‌ای از آن در تاریخ یافت نخواهد شد.

                 عمارتی که به گواه رهگذران طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه بیشتر از آنکه به خانه قجری متعلق به "انیس‌الدوله" شهرت داشته باشد به تابلوی چندین متری «اتحادیه تهیه و توزیع گوشت تهران» شهره است و در طی گذر سالها تنها کسانی که سراغی از معماری فاخر آن گرفته‌اند دانشجویان رشته‌های هنر بوده‌اند.

                 حیات دوباره این عمارت نه از شل کردن سر کیسه بودجه‌های سازمان میراث فرهنگی باز می‌گردد و نه از اتحادیه گوشت گوسفندی می‌توان توقع داشت که میراث‌بان خوبی برای این عمارت باشد، خانه‌های تاریخی که تعدادشان هم اندک نیست یا باید به تملک دوستدارن میراث فرهنگی دربیاید و یا باید سازمانهای فرهنگی که نیازمند ساختمان‌های اداری با کالبدی تاریخی هستند خریدار آنها شوند تا هم نامشان زنده بماند و هم نشانی آنها.

                 http://www.suiglenews.com/newss_279090

                 زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                 لایق بهترین هایی .

                 نظر


                  #18
                  كاخ گلستان در فهرست ميراث جهاني ثبت مي شود
                  كاخ گلستان در فهرست ميراث جهاني ثبت مي شود
                  مدیر كاخ موزه گلستان گفت: پرونده این كاخ موزه برای ثبت در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسكو) در دست مطالعه است.
                  «مسعود شریفی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرگزاري ایرنا افزود: فرآیند تشكیل پرونده، تهیه اسناد و ایجاد شناسنامه برای ارایه جهت ثبت در فهرست میراث جهانی یونسكو یك فرآیند طولانی و پیچیده است كه باید با دقت و مطالعه كامل انجام شود.
                  وی یادآور شد: تاكنون هیچ یك از بناهای تاریخی موجود در تهران به ثبت جهانی نرسیده‌اند و در صورت تكمیل پرونده كاخ گلستان و ارسال آن به یونسكو، این بنا نخستین پیشنهاد پایتخت برای ثبت در فهرست میراث جهانی خواهد بود.
                  شریفی ابراز امیدواری كرد كه فرآیند تكمیل پرونده كاخ گلستان هرچه سریعتر تكمیل و به یونسكو ارسال شود.
                  به گزارش ایرنا، مجموعه كاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و كهن ترین بناهای پایتخت 200 ساله ایران است.
                  سابقه تاریخی ارگ سلطنتی كه محدوده مكانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام، در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشكیل می‌دهد، به روزگار صفویه باز می گردد و پس از او پادشاهان مختلف به بناهای موجود در این ارگ تاریخی افزودند.
                  كاخ گلستان محل سكوت پادشاهان قاجاری به شمار می رفت و در نهایت در دوره پهلوی اول بخش‌هایی از آن تخریب و در دوره پهلوی دوم با انتقال محل سكونت خانواده سلطنتی به نیاوران و سعدآباد، این مجموعه به محلی برای مراسم رسمی و محل اقامت رؤسای جمهور و مهمانان ویژه خارجی مورد بهره برداری قرار گرفت.
                  این مجموعه تاریخی شامل بخش‌های مختلفی از جمله ایوان تخت مرمر، خلوت كریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه، تالار عاج یا سفره خانه،تالاربرلیان یا سفره خانه،تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان كتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، كاخ ابیض و چادر خانه است. عمارت شمس العماره كه در این كاخ واقع شده است، نخستین بنای بلندمرتبه در پایتخت به شمار می رود
                  كه در زمان ناصرالدین شاه ساخته شد.
                  كاخ گلستان در بهمن سال 1334 در فهرست میراث فرهنگی كشور به ثبت رسید. این بنا در مدت عمر خود شاهد حوادث تاریخی متعددی از جمله آیین تاجگذاری پادشاهان قاجار و پهلوی و نیز گشایش مجلس یكم در 18شعبان 1324 هجری قمری بوده است و امروز بخش اعظم آن به عنوان موزه در معرض بازدید
                  علاقه مندان تاریخ و هنر ایران است.

                  زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                  لایق بهترین هایی .

                  نظر


                   #19
                   روستای تاریخی کندوان ثبت جهانی می‌شود

                   مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: نوبت بررسی روستای تاریخی کندوان در زمینه ثبت جهانی سال 2014 است.

                   تراب محمدی امروز در گفت‌وگو با فارس به تشریح فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه میراث فرهنگی پرداخت و از خواناسازی آثار تاریخی در استان خبر داد و گفت: نمونه بارز این فعالیت در محل ربع رشیدی تبریز متمرکز شده و در این محل تاریخی اقدامات متعددی صورت گرفته است.

                   محمدی اظهار کرد: در مدت دو سال گذشته بر تملک اراضی مربوط به ربع رشیدی متمرکز شده و در این راستا اقدامات متعددی در مدت دو سال گذشته صورت گرفته است.

                   فعالیت 95 کارگاه مرمتی آثار تاریخی در آذربایجان‌شرقی/ تعیین حریم 50 اثر تاریخی

                   وی از فعالیت 95 کارگاه مرمتی آثار تاریخی در آذربایجان‌شرقی خبر داد و گفت: این کارگاه‌ها در تبریز و سایر شهرهای استان متمرکز شده است.

                   مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: تعیین حریم آثار تاریخی در استان نیز مورد توجه قرار دارد که در این راستا بیش از 50 اثر تاریخی در حال تعیین حریم است.

                   ثبت 50 اثر در فهرست آثار ملی

                   محمدی از ثبت 50 اثر در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: این تعداد امسال ثبت شده و برای نخستین بار شش اثر طبیعی نیز ثبت ملی شده است.

                   ثبت معنوی 9 اثر در آذربایجان‌شرقی

                   وی از ثبت 9 اثر معنوی خبر داد و گفت: ثبت آثار معنوی نیز همانند سایر آثار مورد توجه قرار دارد و بر ثبت آثاری چون مساجد و ابنیه مذهبی و معنوی نیز توجه می‌شود.

                   مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تلاش برای ثبت جهانی روستای تاریخی کندوان خبر داد و گفت: نوبت بررسی این اثر در زمینه ثبت جهانی سال 2014 است که در این راستا اقدامات متعددی در حال انجام است.

                   کندوان برای ثبت جهانی به آماده‌سازی و همکاری اهالی روستا نیاز دارد

                   محمدی از تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در این روستای تاریخی خبر داد و گفت: بیش از 85 بنای غیرمجاز در این روستا احداث شده که این بناها به روستای جدید در کنار این روستا منتقل می‌شود.

                   روستایی تاریخی کندوان در 50 کیلومتری جنوب غربی تبریز؛ یکی از روستاهای دهستان سهند است که در 18 کیلومتری جنوب اسکو، در دامنه سرسبز سلطان داغی واقع شده است.

                   این روستا طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1375، 137 خانوار و 750 نفر جمعیت دارد که به کار کشاورزی و دامداری و صنایع دستی اشتغال دارند. آنچه به کندوان هویت باستانی داده وجود 117 خانوار و منزل مسکونی در درون توده های مخروطی و هرمی شکل صخره‌ای است. روستاییان کندوان داخل این توده‌ها برای خود خانه مسکونی، آغل، انبار و کارگاه ایجاد کرده‌اند.

                   این روستا در شمال غرب ایران واقع در ارتفاعات کوه سهند با قدمتی 700 ساله یکی از جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی و شگفتی‌های ایران به شمار می‌رود که به دلیل شکل خانه‌های آن که به مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند به آن روستای کندوان می‌گویند. در حال حاضر کندوان تنها روستای زنده صخره ای جهان است که زندگی طبیعی مردم در آن جریان دارد.

                   بافت قدیمی ترین روستای کندوان که یکی از زیباترین و منحصر به فردترین روستاهای تاریخی کشور و تنها روستای زنده صخره ای محسوب می شود، هم اکنون با ساخت و سازهای جدید در این روستا که متفاوت با بافت گذشته است با تهدیدی جدی روبه‌رو شده است.

                   وجود آب معدنی، خانه‌های منحصر به فرد، دره های سرسبز و خرم، آب و هوای مطبوع و لبنیات و عسل مرغوب کوهستان، سبب جذب تعداد کثیری مسافر از نقاط دور و نزدیک به این روستا به خصوص در فصول مساعد سال می شود
                   http://www.boomavard.org/index.php?m...&do=View&id=66.

                   زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                   لایق بهترین هایی .

                   نظر


                    #20
                    23 خانه تاریخی یزد به هتل سنتی تبدیل شد
                    یزد - خبرگزاری مهر: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: تاکنون 23 خانه تاریخی یزد با تغییر کاربری به هتل سنتی تبدیل شده‌ اند.
                    به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام رضایی اظهار داشت: با حمایت میراث فرهنگی استان یزد و به منظور ایجاد انگیزه و تعامل با بخش خصوصی 23 خانه تاریخی به هتل سنتی تغییر کاربری داده ‌اند.وی بیان داشت: حفظ بافت کهن در قالب مرمت بناهای قدیمی، ارائه تسهیلات بانکی و تشکیل صندوق احیای بناهای تاریخی از جمله اقدامات برانگیخته کردن مالکان در حفظ سازه‌ های قدیمی و تغییر کاربری بناهای بزرگ به هتل، رستوران و اماکن فرهنگی بوده است.رضایی ادامه داد: در پنج سال گذشته جهش مناسبی در ایجاد مراکز اقامتی و فرهنگی صورت گرفته که این امر بیانگر تلاش میراث فرهنگی و تعامل با سایر سازمانها و نهادهاست.وی افزود: بافت تاریخی یزد یک مدرسه زنده معماری است که همین امر پای بسیاری از اساتید دانشگاه، دانشجویان و معماران داخلی و خارجی را به این منطقه باز کرده و علاقمندان به خانه ‌های قدیمی را به مسافرانی دائمی تبدیل کرده است.
                    http://www.suiglenews.com/newss_281853

                    زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                    لایق بهترین هایی .

                    نظر


                     #21
                     ظروف سلطنتی نقره در موزه حوضخانه نیاوران                     به گزارش سرویس فرهنگی برنا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران هر یک از این ظروف یکی از نقوش اماکن و بناهای تاریخی شاخص استان های مختلف را که نمادی از فرهنگ و تمدن کشور ایران به شمار می رود، به نمایش می گذارد.
                     در این بین همچنین ظروفی که کاربردشان به عنوان زیر فنجانی یا سوپ خوری کوچک بوده و جنس آن چینی سفید لعاب دار است و لبه های خارجی کاملاً منقوش هستند و بر روی این نقوش ورقه ای از طلا کشیده شده به چشم می خورد.
                     این ظروف به طور کامل دست ساز بوده و نقش بکار رفته بر حاشیه یک نمونه از این ظروف دیوارهای کبوترخانه اصفهان است که یکی از اماکن دوره صفویه بوده و حدود 300 سال قدمت تاریخی دارد.
                     طراحی حاشیه های تمامی ظروف برگرفته از نقوش تزئینی ورودی به خانقاه (نطنز)، تافته مشهد، مقبره عطار، گل قالی هرات و غیره است.
                     علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند تا پایان بهمن ماه از ساعت 30/8 تا 17 به موزه حوضخانه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

                     زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                     لایق بهترین هایی .

                     نظر


                      #22
                      150 هکتار از بافت تاریخی یزد ثبت جهانی می‌شود


                      مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از ثبت جهانی 150 هکتار از بافت تاریخی یزد خبر داد.

                      به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، بهرام رضایی با اشاره به ثبت جهانی 150 هکتار از بافت تاریخی یزد اظهار داشت: آنچه ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را بی‌نظیر و منحصر به فرد خواهد کرد، پویایی و زنده بودن نظام و روحیه اجتماعی این بخش و البته وسعت و گستردگی بافت است.

                      وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های اجتماعی، ‌فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در بافت تاریخی شهر یزد بیانگر زنده بودن و حیات اجتماعی این محوطه تاریخی است.

                      رضایی ادامه داد: در واقع برخلاف شهرهای تاریخی نظیر ونیز که ظاهری زنده دارند،‌ بافت تاریخی یزد مجموعه‌‌ای پویا و در حال رشد است که اهالی آن با پایبندی به سنت‌‌ها و ارزش‌های گذشتگان روزگار را می‌‌گذرانند.

                      وی با اشاره به نقش سازمان‌‌ها و نهادهای مختلف در تسریع برنامه‌های ثبت جهانی بافت تاریخی یزد عنوان کرد: پرونده و اسناد این بافت بی‌‌بدیل در حال آماده شدن و ترجمه است اما در عین حال مسئولان سایر نهادها نظیر مسکن و شهرسازی، شهرداری، استانداری، فرمانداری، تشکل‌های مردمی، تکایا و مساجد و در رأس آنها خود مردم شهر یزد باید با مشارکت در تحقق این پروژه ملی سهیم باشند.

                      رضایی بیان کرد: خانه‌‌ها سلول‌های بافت تاریخی هستند که بیشتر آنها مالکیت خصوصی دارند به همین دلیل برای ثبت جهانی 150 هکتار بافت تاریخی باید تمام مردم با احساس وظیفه، میراث فرهنگی را حمایت کرده و خود را کنار نکشند.

                      بافت تاریخی یزد بعد از ونیز بزرگترین بافت تاریخی جهان و نخستین شهر خشت خامدنیاست

                      http://www.boomavard.org/index.php?m...&do=View&id=69
                      .

                      زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                      لایق بهترین هایی .

                      نظر


                       #23
                       کتيبه‌هاي تخت جمشيد هدف تحريم


                       به گزارش فارس به نقل از پایگاه "نایک" (شورای ملی ایرانیان آمریکا)، یکی از کمیته‌های سنا دیروز یک لایحه پیشنهادی را به رأی‌ گذاشت که بر اساس آن موزه‌ها و دانشگاه‌های آمریکا که دارای اشیای قدیمی و تاریخی ایران از جمله کتیبه‌های تخت جمشید هستند راحت‌تر بتوانند آثارشان را به مزایده و حراج بگذارند تا دولت آمریکا بتواند مدارک مستدل‌تری علیه ایران جمع آوری کند. اگر این لایحه به تصویب نهایی برسد آثار مرتبط با تخت جمشید تقریبا به راحتی به بالاترین پیشنهاد دهندگان فروخته خواهد شد.

                       این پیشنهاد که در راستای افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران است توسط سناتور "منندز" به زودی در مجلس سنا به رای گذاشته خواهد شد.

                       با این حال شورای ملی ایرانیان آمریکا با انتقاد از این اقدام سنا اعلام کرده است که این آثار جزء میراث بشریت هستند و تلاش می‌کند از آثار تاریخی ایران در آمریکا محافظت کند و در این زمینه باید با دادگاه، کنگره و حتی کاخ سفید مبارزه کند.

                       به همین منظور شورای ملی ایران-آمریکا از کنگره خواسته است که متن این لایحه را تغییر دهد و آثار باستانی و تاریخی موجود در موزه‌ها و دانشگاه‌های آمریکا را مورد تهاجم و حراج قرار ندهد

                       http://www.boomavard.org/index.php?m...&do=View&id=70
                       .

                       زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                       لایق بهترین هایی .

                       نظر


                        #24
                        سکوت میراث فرهنگی درمقابل حراج اشیای تاریخی

                        به گزارش مهر، یکی از کمیته‌های سنای آمریکا به تازگی لایحه پیشنهادی را به رأی‌ گذاشت که بر اساس آن موزه‌ها و دانشگاه‌های آمریکا که دارای اشیای قدیمی و تاریخی ایران از جمله کتیبه‌های تخت جمشید هستند راحت‌تر بتوانند آثارشان را به مزایده و حراج بگذارند. اگر این لایحه به تصویب نهایی برسد آثار مرتبط با تخت جمشید تقریبا به راحتی به بالاترین پیشنهاد دهندگان فروخته می شود. اما در همین رابطه شورای ملی ایرانیان آمریکا با انتقاد از این اقدام سنا اعلام کرده است که این آثار جزو میراث بشریت هستند و تلاش می‌کند از آثار تاریخی ایران در آمریکا محافظت کند به طوریکه در این زمینه باید در مقابل دادگاه، کنگره و حتی کاخ سفید ایستادگی کند. در این میان سازمان میراث فرهنگی در مقابل این اقدام آمریکا سکوت اختیار کرده است.

                        آمریکا با حراج اشیای تاریخی تیشه به ریشه خود می زند

                        سلیمان محمودی، باستان شناس و کارشناس میراث فرهنگی در این باره به خبرنگار مهر گفت: سازمان متولی حفاظت از میراث فرهنگی ایران نباید در مقابل لایحه حراج اشیای تاریخی ایرانی در موزه های آمریکا سکوت کند اما متاسفانه این خبر را در حالی شنیدیم که مدیران میراث فرهنگی هنوز واکنشی نسبت به آن نشان نداده اند.

                        وی گفت: اگر این لایحه به تصویب برسد، آمریکا بار دیگر وجهه خود را در برابر جهان خدشه دار کرده است چرا که اشیای قاچاق شده در موزه های آمریکا تنها از آن ایران نیست و کشورهای دیگر نیز اشیای تاریخی قاچاق شده زیادی در موزه های این کشور دارند. بنابراین با تصویب لایحه، این ترس برای کشورهای دیگر بوجود می آید که اشیای تاریخی آنها نیز به حراج گذاشته شود.

                        محمودی ادامه داد: اشیای تاریخی ایران برای موزه های آمریکا نوعی سرمایه است و حراج این اشیا به معنای از دست دادن این سرمایه خواهد بود با این حال مطمئن نیستم که آیا آمریکا حاضر است چنین سرمایه ای را از دست بدهد یا خیر!

                        سرنوشت نامعلوم برای اشیای تاریخی ایران در آمریکا

                        از سوی دیگر، محمد یوسف روح افزایی، که مدتی در بحث استرداد کتیبه های هخامنشی به امانت گرفته شده در امور بین الملل فعالیت می کرد به خبرنگار مهر گفت: در سازمان یونسکو، کنوانیسون هایی راجع به اشیای تاریخی وجود دارد که این اموال را از توقیف و حراج در محاکم قضایی و کشورها مصون می داشت بنابراین باید ایران با اتکا بر آن کنوانسیون ها، از تصویب این لایحه جلوگیری کند.

                        وی ادامه داد: اگر این لایحه در دادگاههای آمریکا به تصویب برسد مشخص نیست که چه اتفاقی برای اشیای تاریخی موجود در موزه های آمریکا می افتد.

                        پیشنهاد لایجه حراج اشیای تاریخی ایران درحالی در آمریکا مطرح شده است که چندی پیش روسای سابق سازمان میراث فرهنگی ادعا می کردند در حوزه استرداد اشیای تاریخی به خصوص استرداد کتیبه های هخامنشی خبرهای خوشی دارند!
                        http://www.boomavard.org/index.php?m...&do=View&id=71

                        زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                        لایق بهترین هایی .

                        نظر


                         #25
                         پل پاپیلا قربانی دیگر آبگیری سد گتوند


                         به گزارش مهر، پرونده پل ساسانی "پاپیلا" در حالی بسته می شود که این پل تاریخی به دلیل حفاری های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه که به وسیله بیل مکانیکی انجام شده بود، مشکلات فراوانی را تجربه کرد.

                         بخشهای باقیمانده پل تاریخی پاپیلا متعلق به دوره ساسانی و در محدوده شهرستان لالی استان خوزستان واقع شده است. این پل سال گذشته در نخستین همایش ملی ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی ثبت شده بود.
                         کارشناسان میراث فرهنگی درباره پل ساسانی پاپیلا اذعان می کنند این پل با قطعه سنگ های ساروجی به وزن یک و نیم تن با ابعاد ۵/۶ در ۶ متر و ارتفاع هفت متر ساخته شده است. از نظر باستان شناسان مطرح اروپایی این پل که طاق های آن از نوع ضربی بوده، محور تجاری فرهنگی زاگرس میانی، شوش و سایر فرهنگ ها و تمدن های بین النهرین است.

                         این پل دارای ۶ پایه بوده که یکی از پایه ها به وسیله سنگ های رودخانه پوشیده شده است. اما مدتی است که به دلیل حفاری های غیرمجاز به شدت تخریب شده است.
                         این پل پیش از صدور مجوز آبگیری از وضعیت پایداری برخوردار نبود و جمع شدن آب بر دیواره ها و لابه لای سنگها باعث ریزش هایی شده بود این درحالی است که هیچ اقدام مرمتی نیز برای آن انجام نشد

                         http://www.boomavard.org/index.php?m...&do=View&id=72.

                         زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                         لایق بهترین هایی .

                         نظر


                          #26
                          نخستین اثر تاریخی شمال در راه جهانی‌شدن

                          برج قابوس نختسن اثر تاریخی شمال کشور است که توانست با عبور از سد رقبای خود برای ثبت در میراث تاریخی جهان به یونسکو معرفی شود.
                          مهر: پرونده برج قابوس به عنوان بلندترین برج آجری جهان و به عنوان اولین اثر تاریخی شمال کشور برای ثبت در فهرست میراث تاریخی جهان به یونسکو ارسال شد.

                          برج قابوس نختسن اثر تاریخی شمال کشور است که توانست با عبور از سد رقبای خود برای ثبت در میراث تاریخی جهان به یونسکو معرفی شود.

                          به اعتقاد کارشناسان، با ثبت این اثر تاریخی ارزشمند، شهرستان گنبد و استان گلستان به عنوان مقصد گردشگران فرهنگی جهان مبدل می شود.

                          هر چند گلستانیها سال 2012 را به عنوان سال ثبت جهانی برج قابوس جشن می گیرند ولی در فرصت باقیمانده باید برخی موانع فراروی این میراث جهانی را رفع کرد و تکمیل کنارگذر گنبدکاووس و اجرای فاز دوم این طرح در مسیر میدان بسیج تا روستای حاجیلرقلعه که می‌تواند بار ترافیک را از مرکز شهر کم کند، یک مانع اصلی در ثبت این برج است.

                          برج قابوس یکی از بی‌نظیرترین یادمان‌های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی است که در شمال شهر گنبد قابوس و در سه کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد.

                          این برج بر روی تپه‌ای به بلندی 15متر قرار گرفته و به سال 397 هـ.ق به‌عنوان یادمان شمس‌المعالی قابوس بن و شمگیر ساخته شده است ارتفاع این برج 55 متر و با احتساب بلندی تپه در مجموع 70 متر از سطح زمین است.

                          میل گنبد بیش از هزار سال، سرفرازانه سر به آسمان کشیده و تمدن کهن مردم این دیار را رخ جهانیان می کشد، این بنا از چهار بخش تشکیل شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی می شود و ارتفاع بنا 70 متر ، بدنه بنا 37 متر و دارای 10 ترک است.

                          این بنای باشکوه به دستور قابوس بن وشمگیر، مشهورترین پادشاه آل زیار که به گفته "یاقوت حموی" هم جنگجویی بی همتا و هم ادیبی فاضل بود، ساخته شد و لازم است در حال حاضر پس از گذشت قرنها، این بنا با همکاری مردم و همت مسئولان به آیندگان منتقل شود.
                          برج قابوس در راه جهانی شدن

                          مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان از ارسال پرونده این برج برای ثبت جهانی به یونسکو از روز هفتم بهمن ماه سالجاری خبر داد.

                          فریدون فعالی در این زمینه افزود: آثاری که برای ثبت در یونسکو ارسال می شوند باید دارای ویژگیهایی بوده و فاخرترین آثاری به حساب آیند که بتوانند هویت ایرانی را اثبات کنند.

                          وی خاطرنشان کرد: ویژگیهای معماری و فنی از جمله موارد و ملزومات برای ثبت یک اثر تاریخی در فهرست جهانی است و برج قابوس این شرایط را داراست.

                          برج قابوس از سد رقبا گذشت


                          فعالی عنوان کرد: پرونده برج قابوس در رقابت شدید با سایر پرونده هایی بوده است که از سراسر کشور برای ثبت در یونسکو انتخاب شدند.


                          مدیرکل میراث فرهنگی گلستان عنوان کرد: برج قابوس توانست از سد رقبایی که برای ثبت در فهرست میراث جهانی پیشنهاد شده اند، عبور کند و در یک رقابت سخت در شورای عالی ثبت به ریاست رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور رای به برج قابوس داده شد.

                          وی خاطرنشان کرد: یکپارچگی بصری، شاهکارهای فنی، اصالت طرح، مصالح بکارگرفته شده و جایگاه اثر و فنون ساخت پرونده انتخاب شد و هفتم بهمن ماه برای ثبت به یونسکو فرستاده شد.

                          مدیرکل میراث فرهنگی گلستان خاطرنشان کرد: سال 2012 برای ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی تعیین شده است.

                          وی عنوان کرد: در طول سال هر کشور می تواند دو اثر را برای ثبت در فهرست میراث جهانی به یونسکو ارسال کند و در
                          سال گذشته از 40 پرونده ارسال شده به یونسکو که در برزیل بررسی شد تنها16 اثر در فهرست میراث جهانی ثبت شد که دو اثر مربوط به ایران اسلامی بوده است.

                          برج قابوس تنها میراث تاریخی جهان در شمال


                          وی خاطرنشان کرد: در شمال کشور برج قابوس به عنوان تنها پرونده میراث تاریخی است که تاکنون برای ثبت در فهرست میراث جهانی انتخاب شده است.

                          فعالی عنوان کرد: برج قابوس پس از ثبت به عنوان پایتخت فرهنگی جهان معرفی می شود و اعتبار ویژه ای از منابع دولتی بصورت مستقل برای آن تخصیص می یابد.

                          گلستان مقصد گردشگری جهان می شود

                          مدیرکل میراث فرهنگی گلستان خاطرنشان کرد: برج قابوس پس از ثبت جهانی، دیگر مربوط به گنبد و گلستان و ایران نیست و به عنوان مقصد گردشگران فرهنگی از سراسر جهان تبدیل خواهد شد.

                          وی یادآورشد: برج قابوس همانند دیگر آثار ثبت جهانی شده کشور شده و استان گلستان می تواند به خود ببالد که نگین درخشان در ثبت جهانی خواهد داشت وی می تواند به عنوان مقصد گردشگری شود.

                          روی برج یادگاری ننویسید


                          حال که پرونده برج قابوس برای ثبت در میراث جهانی ارسال شد باید با فرهنگ سازی از آسیب زدن بر پیکره این اثر تاریخی جلوگیری کرد و از نوشتن یادگاری و کنده کاری که گویی به عادتی از سوی برخی مسافران و گردشگران تبدیل شده است، خوداری کرد.

                          یادگاری نویسی روی بلندترین برج آجری جهان که قابلیت ثبت در فهرست جهانی دارد، ثبت این میراث ارزشمند ایرانی و تاریخی را با مشکل مواجه می سازد و نوشتن یادگاری روی میله های این برج، بلای دامنگیر آثار و میراث تاریخی شده است.

                          گنبد کاووس به دلیل وجود بلندترین برج آجری جهان سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از این شکوه معماری اصیل و تاریخی ایران زمین به این منطقه جذب می کند.

                          این بنا از چهار بخش تشکیل شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی می شود و ارتفاع بنا 70 متر ، بدنه بنا 37 متر و دارای 10 ترک است.

                          در 9 ماهه اول سال جاری، 143 هزار و 620 نفر گردشگر از برج قابوس گنبد در شرق استان دیدن کردند.

                          http://www.fardanews.com/fa/news/135099/

                          زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                          لایق بهترین هایی .

                          نظر


                           #27
                           پل تاریخی "جوئی" در محاصره آلودگیهای بصری

                           نصب المانهای شهری در هر نقطه‌ای باید بر اساس و شرایط مکانی باشد تا در نهایت ایجاد مبلمان و المانهای جدیدی که انجام می‌شود هویت آن منطقه را زیر سوال نبرد و این موضوعی است که دقیقا در کنار ابنیه تاریخی اصفهان لحاظ نشده است.
                           مهر: پل جوئی در اصفهان مربوط به عصر صفوی است که در سال 1065 هجری قمری بنا شده اما عدم توجه به طراحی مبلمان شهری در اطراف این پل تاریخی، هویت آن را تحت تاثیر آلودگی بصری فضاهای اطراف این اثر تاریخی قرار داده است.اصفهان به سبب هویت تاریخی که دارد دارای پلهای تاریخی و زیبای در خور توجهی است که هر یک از این پلهای تاریخی دارای شکوه، نما و جلوه خاصی است اما در چند سال اخیر با طراحی‌های نامناسب مبلمان شهری در اطراف برخی از این پلهای تاریخی هویت این آثار زیبا تا حدودی زیر سوال رفته است.نصب المانهای شهری در هر نقطه‌ای باید بر اساس و شرایط مکانی باشد تا در نهایت ایجاد مبلمان و المانهای جدیدی که انجام می‌شود هویت آن منطقه را زیر سوال نبرد و این موضوعی است که دقیقا در کنار ابنیه تاریخی اصفهان لحاظ نشده است.چنانچه در این خصوص می‌توان به پل خواجو، پل جویی میدان نقش جهان، سی و سه پل و بسیاری دیگر از آثار تاریخی اصفهان اشاره کرد که هر یک به نوعی به سبب بی توجهی به هویت تاریخی منطقه هویتشان زیر سوال رفته است.البته هر چند که هر یک از این مبلمان شهری در نوع خود از زیبایی‌های خاصی برخوردار هستند که این موضوع به زیبا سازی فضای شهری اصفهان کمک شایانی می‌کند اما شایسته است که این زیبایی‌ها با توجه به منطقه و بافت مورد نظر جانمایی شوند.
                           پل جوئی
                           در این خصوص می‌توان به پل جویی اصفهان اشاره کرد. پل جویی با عرض کم و طول ۱۴۷ متر در شهر اصفهان میان دو پل الله وردی خان و پل خواجو قرار دارد، این پل به دستور شاه عباس اول در سال ۱۰۶۵ قمری به منظور ارتباط باغ‌های سلطنتی در ساحل شمالی و جنوبی رودخانهٔ زاینده‌رود بنا شد.قرار گرفتن یک پل آهنی در قسمت پائین این پل تاریخی که یک راه ارتباطی برای ورود به اتاقک‌های وسط این پل است سیمای نامناسبی به این بنای تاریخی بخشیده است.از طرف دیگر قرار گرفتن سرویسهای بهداشتی در حاشیه این پل تاریخی را باید مورد اشاره قرار داد که هر چند که از لحاظ جانمایی در نقطه خوبی قرار گرفته‌اند اما وجود مخزن آب برای این سرویسها سیمای نامناسب و ناراحت کننده‌ای را به این بنای تاریخی بخشیده که باید در جانمایی این مخزن توجه بیشتری می‌شد.همچنین نصب نرده‌های آهنی در محل پیاده رو و در سمت دیگر پل در داخل پارک حاشیه این پل تاریخی نیز تا حدودی از جلوه‌های زیبای این بنای تاریخی کاسته که لازم است این نرده‌ها با اشکال و طراحی زیباتری که همسان با این بنای تاریخی است نصب شود.یکی گردشگر شیرازی در خصوص شیری که در پیاده روی مقابل پل تاریخی جویی نصب شده به خبرنگار مهر گفت: متأسفانه قرار گرفتن این شیر که البته دارای شکل زبیا و قابل توجهی است در کنار این پل، هویت این پل تاریخی را زیر سوال برده چنانچه از هر زاویه‌ای که می‌خواهم از این پل عکس بگیرم شیر امروزی پل گذشتگان را محو می‌کند.
                           یکی از شهروندان اصفهانی نیز که هر روز برای پیاده روی در حاشیه زاینده رود قدم می‌زند اظهار داشت: متأسفانه قرار گرفتن برخی از مبلمان شهری در کنار ابنیه تاریخی به نوعی شده تا در نهایت بجای اینکه مخاطب از سیمای آن بنا لذت ببرد و به عظمت فرهنگی گذشتگانش پی ببرد تلاش می‌کند تا هر چه سریع‌تر از این سیمای نابه سامان دور شود چنانچه اکنون قرار گرفتن یک پل آهنی آن هم با داشتن یک دیواره بلند فلزی سبب شده تا زیبایی‌های پل جویی که از قدیمی‌ترین پل‌های تاریخی در اصفهان است پنهان شود.وی همچنین با اشاره به سمت یک لوله آب بزرگ فلزی که در طرف دیگر زاینده رود قرار گرفته بود و به نوعی سیمای این بنای تاریخی را بر هم می‌زد، گفت: آیا شایسته نبود تا به سبک و نوع بهتری این لوله را گذر می‌دادند تا ابهت و بزرگی این پل تاریخی حفظ شود.یکی دیگر از افرادی که او را در پیاده روی همراهی می‌کرد در ادامه با اشاره به سمت میله‌ای که در روی قسمت ورودی پل جویی نصب شده بود گفت: آیا شایسته نبود به جای‌ این میله که برای جلوگیری از تردد موتور بر روی پل نصب شده است از گلدان و یا چیز دیگری که شایسته این پل تاریخی باشد استفاده شود.در همین خصوص یک کارشناس ارشد ارتباطات تصویری به مهر گفت: پل جویی معروف به پل چوبی یکی از مهجورترین پل‌های تاریخی شهر اصفهان است که از دوره صفوی و به دستور شاه عباس اول بر بستر زاینده‌رود به یادگار مانده است.
                           امیر رجایی باغسرخی ادامه داد: امروز پس از لایروبی و ساخت حاشیه‌ها و پارک‌های اطراف رودخانه این پل در قسمت نسبتاً عریض‌تری از رودخانه قرار گرفته و نزدیک بودن خیابان‌های قائم بر پل باعث شده تا این پل همانند نمونه‌های مشابه خود چون پل خواجو، سی‌وسه‌پل یا پل مار نان از سمت شمال به خیابان نزدیکتر باشد و در فاصله کمی از آن قرار گیرد اما فاصله آن با بلوار سمت جنوب این فرصت را ایجاد کرده که با پوشش گیاهی و ایجاد فضای سبز حریم آرام آن بهتر حفظ شود و بسیاری از مردم اصفهان که از شلوغی خیابان‌های پر ازدحام شهر خسته می‌شوند برای آرامش این پل را به پل‌های دیگر حتی پل خواجو ترجیح می‌دهند.وی اظهار داشت: شاید برخی دلائل این انتخاب این باشد که امروز این پل در امتداد راه اصلی خیابان‌های شهر قرار نگرفته و هیچ خیابانی به ابتدا و انتهای آن ختم نمی‌شود و متقابلاً از ازدحام و شلوغی کمتری نسبت به بقیه پل‌ها برخوردار است.رجایی باغسرخی با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد این بنای تاریخی ادامه داد: مقدار آب در پشت این پل نسبت به سی‌وسه‌پل و نمونه‌های دیگر بیشتر است بنابراین هنگامی که بیننده در شب هنگام یا به وقت غروب بر فراز این پل رو به سمت غرب بایستد با منظره آرام و زیبای آب رودخانه مواجه خواهد شد بدون اینکه ماشینی در پشت سر بوق بزند و یا حتی صدای شدید شُرشُر آب را در زیر پای خود حس کند.این کارشناس ارشد ارتباطات تصویری در ادامه اظهار داشت: این در حالیست که حتی در مورد سی‌وسه‌پل به علت ازدحام جمعیت بر روی آن و پل خواجو به علت سرو صدایی که معمولاً در طبقه پایین خود دارد چنین فضایی مهیا نیست که البته خوشبختانه امروز به مدد تمهیدات شهرداری عبور موتورسیکلتها نیز بر روی پل میسّر نیست.این مدرس دانشگاه هنر اصفهان ادامه داد: البته طراحی موانع موجود در ابتدا و انتهای پل می‌توانست بهتر از این باشد، به عنوان مثال می‌توان از متریال یا موادی از جنس بدنه پل این موانع را طراحی نمود از جمله گلدان‌هایی با آجر و نه از جنس سیمان تا هم‌نشینی بهتری با محیط خود داشته باشد.
                           آلودگیهای بصری بنا
                           رجایی باغسرخی در ادامه سخنان خود به دیگر تفاوت‌های این پل با دو نمونه دیگر اشاره کرد و اظهار داشت: پل خواجو و سی و سه پل به علت کنگره‌ای بودن و داشتن دیوار، بیننده از داشتن زاویه‌ای باز جهت رویت فضای رودخانه با زاویه‌ای باز محروم است ضمن اینکه ایستادن در لبه هر دو پل به علت عدم وجود حفاظ، کمی تشویش و اضطراب به همراه دارد هرچند تجربه این اضطراب به خصوص برای مهمانان یا توریست‌هایی که برای اولین بار از پل دیدن می‌کنند چندان خالی از لطف نیست.رجایی باغسرخی در ادامه سخنان خود با اشاره به سنگفرش این پل تاریخی گفت: سنگفرش مورد استفاده بر روی پل هرچند برعکس پل خواجو عبور بر روی آن را تسهیل کرده اما کمی از اصالت آن کاسته که البته شاید تجربه عبور بر روی سنگفرش ناهمواری مانند پل شهرستان یا پل خواجو در هماهنگی بیشتری با فضای کلی پل باشد و کمک بیشتری به بومی بودن این فضا بکند البته به شرطی که در طراحی و کاربرد سنگفرش استاندارد مناسب آن رعایت شود.این مدرس دانشگاه هنر اصفهان در ادامه سخنان خود با اشاره به مکعب‌های سنگی مربع شکلی که به عنوان مبلمان پل در فضای گسترده میان آن استفاده شده، اظهار داشت: این مکعبها از جهت اندازه متناسب با این فضا بوده و آسیبی به محیط کلی‌وارد نکرده اما از آنجا که این احجام قابل حرکت دادن هستند هر بار بیننده با چید مانی جدید مواجه می‌شود که توسط همشهری خوش ذوقی طراحی شده و این بی‌نظمی چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد.
                           رجایی باغسرخی در ادامه سخنان خود یادآور شد: اما در کنار همه نکات مثبت این پل تاریخی متأسفانه چند نکته منفی نیز وجود دارد که با مدیریت مناسب به خوبی برطرف خواهد شد و عمده این نکات به نمای پل از پارک‌های اطراف مربوط می‌شود نخست اینکه پیاده‌رو و نرده‌های فلزی‌ از سمت شمال پل به موازات و پهلوی نمای غربی آن تعبیه شده و در پایین پل به شدت به نمای آن آسیب وارد می‌کنند.وی در ادامه با اشاره به اتاقکی که در وسط پل قرار گرفته است، گفت: یک پل فلزی که پل ارتباطی اتاق‌های زیر پل بوده چند سال پیش طراحی و نصب شده که اکنون گویا تنها مورد استفاده مسئولین فضای سبز است و کاربرد عمومی ندارد لذا بهتر است که هر چه زودتر مسئولین و طراحان شهری برای حل این مسئله و تغییر نحوه ارتباط با این اتاقک‌ها تدبیری بیندیشند.رجایی باغسرخی ادامه داد: در مورد این پل ارتباطی باید از طرحی که سازگاری بیشتری با فضای پل داشته باشد بهره جست همچنین از متریال یا رنگی که با هویت بصری پل هماهنگی بیشتری دارد استفاده شود و در مورد اتاقکهای زیر پل که قبلاً به عنوان قهوه‌خانه سنتی مورد استفاده بوده و گویا اکنون به عنوان اتاق کارگران فضای سبز به حال نیمه متروک درآمده نیز باید گفت می‌توان از این فضاها به شکل بهتری بهره جست و بیشتر اوقات کاربرد فرهنگی یا فرهنگی همراه با تجاری که به جذب توریست کمک کند می‌توان بهترین گزینه باشد.وی تصریح کرد: بهتر است که از این فضای مفید به شکل بهتری بهره جست و حتی با ایجاد یک مرکز کوچک فرهنگی بدون اینکه به فضای خلوت پل آسیبی وارد شود یک جاذبه گردشگری در آن ایجاد شود.
                           رجایی باغسرخی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: نکته دیگر ناخوشایند در نمای این پل در همین ضلع آن قرار گرفته است. در ابتدای ورودی شمالی پل حجم سیاه رنگی با عنوان "شیر" اثر قدرت ا... معماریان نصب شده که هرچند به لحاظ نوع برخورد با موضوع و تکنیک و اصول مجسمه‌سازی اثر درخور توجهی است اما متأسفانه محل نصب خوبی ندارد که این مسئله باعث شده تا نه تنها از ارزش‌های خود اثر کم شود بلکه زیبایی پل را نیز تحت تأثیر قرار دهد.وی ادامه داد: هرچند نصب مجسمه در مبلمان شهری می‌تواند محاسن بسیار زیادی اعم از بالا بردن سطح آسایش و شادابی روحی شهروندان، آشنایی و پیوند بیشتر آنها با هنر و ارتقای سطح سواد بصری و هنریشان را دربرداشته باشد اما طراحی نامناسب و غیر اصولی مبلمان شهری و به کارگیری مجسمه شهری به عنوان جزئی از آن می‌تواند آسیب‌های جدی به بدنه شهر و هویت تاریخی آن وارد کند.رجائی باغسرخی در ادامه سخنان خود گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که یک اثر حجم یا مجسمه شهری خوب و مناسب باید از محل نصب خوبی نیز برخوردار باشد تا نه تنها لطمه‌ای به هویت تاریخی شهر وارد نکند بلکه خود نیز هرچه بهتر ویژگی‌های هنری‌اش را بروز دهد که متأسفانه این مسئله در مورد این اثر به خوبی رعایت نشده و این امر باعث شده تا بیننده از هر زاویه‌ای که به این پل تاریخی نظر می‌افکند این عنصر سنگین سیاه رنگ را نیز در نمای پل ببیند.این کارشناس ارشد ارتباطات تصویری خاطر نشان کرد: در حقیقت این حجم به حریم تاریخی پل تجاوز کرده و کلیت نمای آن را تحت‌الشعاع خود قرار داده که این نمونه مثال بسیار مناسب و بارزی از این مطلب است.در هر صورت نباید فراموش کرد برای شناخت هویت یک اثر تاریخی و محیطی که اثر در آن واقع شده، اولین گام در طراحی و به‌کارگیری مبلمان مناسب برای آن است که در این عرصه باید مدیران شهری با همکاری و استفاده از نظرات کارشناسان مختلف از جمله کارشناسان میراث‌فرهنگی و مرمت، معماران و طراحان شهری، طراحان گرافیست، مهندسین ترافیک شهری و سایر متخصصین تلاش نمایند تا بهترین گزینه و طراحی را برای آثار تاریخی انتخاب کنند

                           http://www.fardanews.com/fa/news/142886/.

                           زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                           لایق بهترین هایی .

                           نظر


                            #28
                            تصاویر: آسیب دیدن اشیاء تاریخی موزه مصر

                            http://www.fardanews.com/fa/news/135...وزه-مصر

                            زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                            لایق بهترین هایی .

                            نظر


                             #29
                             نفوذ آب در پایه ستون‌های کاخ اختصاصی کوروش


                             بارش باران در منطقه پاسارگارد، آب گرفتگی و نفوذ آب در پایه ستون‌های کاخ اختصاصی کوروش در این محوطه تاریخی، منجر به شکسته شدن سنگ‌ها و تخریب آثارباستانی شده است.
                             سلیمان محمودی کارشناس میراث فرهنگی آب باران را از عوامل تخریب سنگهای باستانی اعلام کرده و گفته است: برخی از سنگ‌های باستانی با هیچ عاملی به زودی تخریب نمی‌شوند اما همین سنگ‌ها با آب باران به سرعت از هم می‌پاشند. آب باران روان است می‌تواند به راحتی در هر جرز و شکاف وارد شود و شکاف سنگ را بیشتر کند.
                             این نخستین بار نیست که مساله نفوذ آب باران به سنگ‌های باستانی محوطه تاریخی ایران مطرح شده است، اما به اعتقاد صاحبنظران به دلیل نبود راه حل مناسب برای نگهداری از این آثار باستانی این بناها در معرض تخریب قرار دارند.
                             برخی از کارشناسان ساخته شدن سد سیوند در نزدیکی این محوطه را از دلایل افزایش بارش این منطقه عنوان ‌می‌کنند. این در حالی است که گروه دیگری از کارشناسان معتقدند سد سیوند و دریاچه آن باعث افزایش رطوبت منطقه شده و افزایش بارش با احداث این سد ارتباط چندانی ندارد. ساخت سد در مناطق مختلف شرایط و وضعیت آب و هوایی منطقه‌ای که سد در آن ساخته می‌شود را تغییر می‌دهد.
                             کارشناسان حوزه میراث فرهنگی معتقدند که دریاچه تشکیل شده پشت سد سیوند رطوبت محوطه پاسارگاد را افزایش داده است. براساس آخرین گزارشی که در رسانه‌های ایران منتشر شد، رطوبت محوطه پاسارگاد در اردیبهشت سال ۱۳۸۹به ۳۰ درجه رسید در حالی که نهایت رطوبت پیش از راه اندازی سد سیوند بین ۱۲ تا ۱۵ درجه بوده است.
                             حال این نگرانی وجود دارد که با توجه به افزایش رطوبت و بارندگی‌های فصلی در این منطقه این آثار تاریخی که به ثبت جهانی نیز رسیده است در معرض تخریب بیشتری قرار بگیرد.
                             سد سیوند در ۱۰۰ کیلومتری شهر شیراز و در نزدیکی محوطه تاریخی پاسارگاد بر روی تنگه بلاغی ساخته شده است. گفته می‌شود نزدیک به ۱۰۰ محوطه باستانی در این تنگه قرار داشته که با آبگیری این سد در ۳۰ فروردین سال ۱۳۸۶ تمام این آثار به زیر آب رفته است.
                             وسعت دریاچه این سد حدود ۱۵ کیلومتر مربع برآورد شده و ۸۰ میلیارد تومان برای ساخت آن هزینه شده است.
                             براساس آخرین گزارشی که در رسانه‌های ایران منتشر شد رطوبت محوطه پاسارگاد در اردیبهشت سال ۱۳۸۹به ۳۰ درجه رسید در حالی که نهایت رطوبت پیش از راه اندازی سد سیوند بین ۱۲ تا ۱۵ درجه بوده است.
                             پیشتر این موضوع مطرح شده بود که ساخت سد تنها بر رطوبت این منطقه تاثیر نخواهد گذاشت و موجب تغییر در اکوسیستم منطقه خواهد شد، از جمله این تغییرات افزایش رطوبت، ظهور گیاهان جدید و مهاجرت جانوران به این منطقه خطر تخریب و فرسودگی آثار باستانی را افزایش می‌دهد.
                             با افزایش رطوبت گل‌سنگ‌ها نیز ظاهر می‌شوند.صاحبنظران بروز این پدیده را معمولی‌ترین وضعیت پیش آمده پس از افزایش رطوبت عنوان می‌کنند. گل سنگ‌ها به راحتی در داخل سنگ نفوذ کرده و سنگ را تخریب می‌کنند.
                             گل‎سنگ‌ها انواع مختلف دارند به همین دلیل برای متوقف کردن رشد هر نوع از آنها نیاز به راهکاری متفاوت است و نکته مهم در خصوص این گیاه آن است که گل‌سنگ از بین نمی‌رود و تنها رشد آن متوقف می‌شود.
                             در عین حال کارشناسان برای ارائه ادله بیشتر به آثار تاریخی در شمال ایران اشاره می‌کنند. آنان معتقدند که آثار سنگی در شمال ایران به دلیل رطوبت بالا و رشد گل‌سنگ از بین رفته است و تعداد آثار محدود باقی مانده نیز در حال تخریب هستند و دیگر ممکن است نشانی از آنها نباشد.
                             یکی از راهکارهای ارائه شده برای نجات آثار پاسارگاد، مسقف کردن آن عنوان شده است این در حالی است که گروه دیگری از کارشناسان این راهکار را چندان عملی توصیف نمی‌کنند. آنان معتقدند ممکن است برای بارش نزولات راهی پیدا شود،اما رطوبت محوطه که به داخل سنگ‌ها نفود می‌کند و در اثر سرما یخ زده و سنگ‌ها را شکاف می‌دهد نیاز به کنترل دارد .
                             به نظر می‌رسد که مسئولان باید هرچه سریع‌تر به دنبال راهی برای نجات این محوطه تاریخی باشند، پیش از آنکه سنگ‌های شکافته جایگزین ستون‌ها برای بیان تاریخ شود.

                             زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                             لایق بهترین هایی .

                             نظر


                              #30
                              چنگيز قلعه يکي بناهاي تاريخي بيجار با قدمت تاريخي ـ اسلامي است که در 5 کيلومتري غرب شهرستان بيجار قراردارد.
                              اين قلعه در 5 کيلومتري غرب شهرستان بيجار و برروي کوه طبيعي در جنوب غربي روستاي چنگيز قلعه واقع شده، دسترسي به اين قلعه تنها در بخش کوچکي از ضلع جنوبي قلعه امکان پذير است، که بر اثر گذشت زمان دروازه ورودي آن ازبين رفته است.

                              بيشتر مصالح ساختماني استفاده شده در اين بناي تاريخي سنگ و ساروج به ويژه آهک و گچ بوده ودر بعضي قسمتها نيز آجر به کار رفته است.

                              اين قلعه باتوجه به شيوه معماري آن متعلق به دوره ساساني بوده که در دوره هاي اسلامي (ايلخانان) مورد استفاده قرار گرفته است.

                              شايان ذکر است شهرستان بيجار يکي از تاريخي‌ترين شهرستانهاي استان کردستان و داراي بافت تاريخي و کهن است.

                              به گزارش ميراث آريا، اين اثر تاريخي به شماره 5911 درتاريخ 8مرداد سال 81 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
                              http://www.suiglenews.com/newss_308970

                              زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                              لایق بهترین هایی .

                              نظر


                               #31
                               نابودی بقایای رم باستان زیر بار برف شدید

                               بناي تاريخي كلوزيوم در شهر رم ايتاليا كه از چند هفته قبل به روي گردشگران بسته شده است،‌ به دليل بارش شديد برف در اين شهر متحمل خسارت‌ها و خرابي‌هاي جديدتري شد.

                               فارس: بخش‌هايي از آمفي‌تأتر 2 هزار ساله شهر رم كه به دليل بارش سنگين برف طي هفته‌هاي اخير تعطيل شده بود، تخريب شد.

                               بناي تاريخي كلوزيوم در شهر رم ايتاليا كه از چند هفته قبل به روي گردشگران بسته شده است،‌ به دليل بارش شديد برف در اين شهر متحمل خسارت‌ها و خرابي‌هاي جديدتري شد.

                               اين بنا كه در مركز يكي از شلوغ‌ترين چهار راه‌هاي شهر رم قرار گرفته و آلودگي‌هاي زيست محيطي آن را كاملا احاطه كرده است، در ادامه روند تخريبي خود طي چند سال گذشته،‌ اينبار هم زير توده عظيم برف و يخ كمر خم كرد.

                               علاوه بر اين بناي 2 هزار ساله، آثار تاريخي ديگري نيز در هفته‌هاي اخير دچار خسارت‌هايي شدند كه از آن جمله مي‌توان به بناهاي تاريخي شهر قرون وسطايي "اوربينو" اشاره كرد. صومعه‌هاي "سن فرانچسكو" و "سن برناردينو" همراه با كليساي "كاپوچينز" در حومه شهر از جمله آن‌ها محسوب مي‌شوند.

                               درهاي 700 ساله كليساي شهر كاگلي در نزديكي رم كاملا تخريب شده و ديگر بناهاي تاريخي در شهرهاي مختلف ايتاليا نيز در خطر ويراني قرار گرفتند.

                               بناي تاريخي كلوزيوم كه از مدت‌ها پيش، خبرهايي مبني بر مرمت و بازسازي آن مطرح شده، ماه‌ آينده ميلادي با كمك‌هاي مالي يكي از ميلياردرهاي معروف ايتاليايي بازسازي خواهد شد.
                               http://www.suiglenews.com/newss_310048

                               زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                               لایق بهترین هایی .

                               نظر


                                #32
                                مرمتگران تخت‌جمشید به شوش فراخوانده شدند

                                مرمتگران سنگ‌های تخت‌جمشید به محوطه باستانی شوش فراخوانده شده‌اند تا به ساماندهی ستون‌های کاخ بارعام آپادانا در محوطه باستانی شوش اقدام کنند.
                                دومین گروه از گروه 9‌نفره مرمتگران سنگ‌ها در محوطه باستانی تخت‌جمشید که مرمت‌های سنگ‌های محوطه باستانی بیستون در کرمانشاه و گنجنامه همدان را نیز در کارنامه خود دارند، اکنون بیستمین روز از ایجاد زیرساخت‌های ساماندهی 3سرستون در محوطه کاخ بارعام داریوش بزرگ را پشت سر گذاشته‌اند.محوطه باستانی شوش در خوزستان که در دوره‌ای پایتخت زمستانی هخامنشیان بود تا سال گذشته وضعیت مناسبی نداشت.گزارش‌های منتشر شده از وضعیت نامناسب حفاظت و صیانت از محوطه باستانی شوش و تخریب‌های صورت گرفته در این محوطه از سوی گردشگران، نگرانی‌ها از تخریب بیش از پیش این محوطه باستانی را بیشتر کرد. دوستداران میراث فرهنگی و رسانه‌ها همواره نسبت به لزوم حفاظت مناسب از این محوطه تاریخی هشدار ‌داده‌اند.
                                مشاهدات صبح دیروز از محوطه باستانی شوش بیانگر آن است که اکنون اقداماتی برای ساماندهی این محوطه باستانی به‌منظور زمینه‌سازی‌ برای ثبت جهانی آن در حال انجام است.
                                مدیر پروژه ساماندهی محوطه باستانی شوش دیروز در جمع گروهی از تورگردانان کشور اعلام کرد: تالار بارعام دارای 72 ستون بود که 36 ستون آن در مرکز این تالار و 36 ستون دیگر در ایوان‌های شرقی، شمالی و غربی قرار دارند. حیدری با اشاره به‌وجود 2 کتیبه بر تخته سنگی که به گفته باستان‌شناس‌ها محل نشستن داریوش در کاخ بار‌عام بوده است، گفت: متأسفانه این دو کتیبه توسط بازدید‌کنندگان به‌طور کامل آسیب دیده‌ است. در حفاری‌های انجام شده در کاخ بار‌عام داریوش در محوطه باستانی شوش، بقایایی از آجرهای مزین به نقوش سربازان هخامنشی به دست آمده است که به اثبات این نظریه که پس زمینه جایگاه داریوش نیز دارای تزیینات بوده، کمک کرد.
                                به گفته باستان‌شناس‌ها در حال حاضر به‌دلیل تخریب‌های زیادی که در طول زمان به‌دلیل بی‌توجهی به محوطه باستانی شوش انجام شده است نمی‌توان تصور کاملی از این محوطه باستانی داشت.
                                تهیه پرونده ثبت جهانی محوطه باستانی شوش و همچنین گزارش‌هایی که از وضعیت نامناسب حفاظت از محوطه باستانی شوش منتشر شد در انجام پروژه ساماندهی این محوطه بی‌تأثیر نبود.مدیر پروژه ساماندهی محوطه باستانی شوش به بازدید‌کنندگان از این سایت باستانی گفت: قرار نیست در پروژه‌های مرمتی چیز جدیدی ابداع شود بلکه آنچه در ساماندهی و مرمت اهمیت دارد حفظ یک مجموعه است. به گفته حیدری قطعات مربوط به ستون‌های کاخ آپادانا در محوطه باستانی شوش اکنون به‌دلیل آنکه باید در فاز نخست با یکدیگر هماهنگ شوند بلاتکلیف مانده‌اند. قرار است سنگ‌های خرد شده مربوط به ستون‌های آپادانا براساس حجاری و نقش‌های موجود در آنها با یکدیگر هماهنگ و ساماندهی شوند.
                                کمبود نیروهای حفاظتی
                                به گفته مدیر پروژه ساماندهی محوطه باستانی شوش یک سرستون با نقش گاو دوسر اکنون در شرایط بسیار بدی قرار دارد که البته تصاویر منتشر شده از آن در سال‌های نخست پیروزی انقلاب نشان می‌دهد وضعیت این ستون هخامنشی در آن سال‌ها بهتر بوده و به‌تدریج تخریب شده است. اگرچه حیدری از نصب دوربین‌های مداربسته دید در شب برای حفاظت از محوطه باستانی شوش خبر می‌دهد، ولی مسئول حفاظت از محوطه باستانی شوش می‌گوید که نصب این دوربین‌ها بر بالای قلعه شوش دلیلی است که این محوطه باستانی دارای مأموران حفاظت از محوطه نیست.
                                حیدری مدیر پروژه ساماندهی محوطه باستانی شوش همچنین با اشاره به تلاش‌ها برای ثبت جهانی این محوطه باستانی به جای مانده از هخامنشیان در فهرست یونسکو به همشهری گفت: این محوطه 400 هکتار است که البته حفاظت از آن نیز دشواری‌های خود را دارد. وی با اشاره به برخی تخریب‌های صورت گرفته توسط گردشگران در محوطه باستانی شوش افزود: متأسفانه در بازدید از محوطه‌های باستانی با فقر فرهنگی مواجه هستیم. بازدید‌کننده با پرداخت 500‌تومان وارد محوطه باستانی می‌شود و با شیئی تیز روی کتیبه‌ها و ستون‌های به جای مانده از دوران باستان یادگاری می‌نویسد یا به تخریب تعمدی آن می‌پردازد. اینها مشکلاتی است که با این دسته از گردشگران داریم.
                                وی اقدامات انجام شده در محوطه باستانی شوش را با هدف ثبت جهانی این محوطه و همچنین حفاظت و نگهداری از یادگارهای به‌جای مانده از ایران باستان اعلام کرد و گفت: مواردی در تهیه پرونده ثبت جهانی شوش وجود دارد که باید برطرف شود.
                                حیدری تأکید کرد: قرار است پرونده ثبت جهانی شوش سال آینده به یونسکو ارائه شود و اگر مشکلی پیش نیاید در تیرماه سال آینده کارشناسان یونسکو برای بازدید از این محوطه تاریخی به شوش دعوت می‌شوند تا مقدمات ثبت جهانی شوش در فهرست جهانی فراهم شود.مدیر پروژه ساماندهی محوطه باستانی شوش در پایان با تأکید بر تلاش برای افزایش سطح آگاهی گردشگران به‌منظور بازدید از محوطه‌های باستانی کشور و جلوگیری از تخریب‌ها گفت: گردشگر باید به این نکته مهم توجه کند که اگر در کنار یک محوطه باستانی بوفه غذا وجود نداشته یا مشکل سرویس بهداشتی وجود داشته باشد نباید این موضوع را بهانه‌ای برای تخریب آثار باستانی و یادگارهای به جای مانده از تاریخ ایران قرار بدهد و با تخریب کتیبه‌ها و ستون‌های یک محوطه باستانی اقدام به رفتار تلافی‌جویانه کند                                http://hamshahrionline.ir/news-161036.aspx

                                زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                لایق بهترین هایی .

                                نظر


                                 #33
                                 الواح هخامنشی را با پیت نفت از ایران بردند

                                 کمیته‌ای در سنای آمریکا در هفته‌های گذشته لایحه پیشنهادی را برای فروش و حراج آثار و اشیای باستانی ایران که در موزه‌ها یا دانشگاه‌های آن کشور نگهداری می‌شوند تصویب کرد. این اقدام واکنش‌های شدید باستان‌شناس‌ها و حتی ایرانیان خارج و داخل کشور را در پی داشت. به موجب این لایحه که اکنون تنها یک کمیته سنای آمریکا آن‌را به تصویب رسانده قرار است اشیای باستانی ایران در موزه‌ها و دانشگاه‌های آمریکا هدف قرار داده شوند و توقیف اشیای باستانی متعلق به ایران نیز تسهیل شود.
                                 ماجرای الواح هخامنشی ایران که تاکنون در آمریکا است به 70 سال پیش و به سال 1316 که گروه حفاری مشترک ایران و مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در تخت‌جمشید مشغول بودند بازمی‌گردد. به گزارش فارس، اشیای باستانی و فرهنگی ارزشمندی در آن حفاری‌ها به دست آمد و طبق قانون مصوب سال 1309 این اموال به دست آمده از کاوش‌های باستانی‌شناسی بین ایران و دانشگاه شیکاگو به منظور رمزگشایی و انجام تحقیقات باستانی تقسیم شد.الواح هخامنشی بخشی از این اموال بود که سهم دولت ایران شد و برای مدت 3 سال به‌منظور انجام پژوهش‌های گسترده به مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو به امانت داده شد. این الواح که گل‌نبشته‌های عصر هخامنشی با خطوط میخی و عیلامی بود نیاز به خوانده شدن داشت.
                                 8 هزار و 29 لوح سالم و شکسته که خطوط منقوش آن قابل خواندن بود به مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو در آمریکا به امانت داده شد. 10هزار و 800 قطعه از الواح به دست آمده نیز شکسته و غیرقابل خواندن بودند. در مجموع به‌طور تخمینی 15 تا 20 هزار لوح سالم و شکسته وجود دارد که 7500 تا 10 هزار لوح کامل و حدود 10 تا 12 هزار قطعه شکسته و خرد شده نیز شمارش شده است.آنطور که خبرگزاری فارس نیز اعلام کرد، مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو در سال 1327 تعداد 179 لوح را به ایران پس داد و در سال 1350 نیز 37 هزار و 74 خرده الواح مسترد شد.
                                 به گزارش این خبرگزاری، مطالعات مؤسسه شیکاگو تا پس از سال 1350 نیز ادامه داشت و در سال 1383 نیز 300 لوح دیگر را به موزه ملی ایران ارسال کردند. مؤسسه شیکاگو وعده داده بود باقی‌مانده الواح را نیز در نوبت‌های بعدی و پس از پایان مطالعات به ایران بازگرداند.دکتر مجید ارفعی متخصص خط‌های باستانی و خطوط عیلامی که آن‌زمان نیز مدتی در مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو مطالعاتی بر الواح هخامنشی و گل‌نبشته‌های به دست‌آمده از کاوش‌های تخت جمشید داشت به همشهری می‌گوید: الواح موجود در دانشگاه شیکاگو مربوط به دوران هخامنشی است که متأسفانه هنوز در آمریکا است.
                                 دکتر ارفعی متون موجود در بخشی از گل‌نبشته‌ها را که موفق به خواندن آنها شده است مربوط به امور اداری و مالی سال پانزدهم در دوران سلطنت داریوش هخامنشی اعلام کرد و گفت: الواح موجود مربوط به سال هشتم تا سال پانزدهم از دوران سلطنت هخامنشیان است که پیش از رفتن به شیکاگو برآوردی که داشتم 30هزار لوح در 50 صندوق و تعدادی جعبه و حتی پیت‌های حلبی نفت بود که 3 هزار و 535جعبه آن زمان شمارش شده بود و 3عدد از پیت‌های نفت که گل‌نبشته‌ها در آن قرار داشت به ایران بازگردانده شدند.به گفته دکتر مجید ارفعی که نزدیک به 200 عدد از الواح هخامنشی را خوانده است تعداد الواح بازگردانده شده به ایران نزدیک به 5 هزار لوح است.
                                 کامیار عبدی باستان‌شناس ایرانی و استاد دانشگاه میشیگان نیز با اشاره به آنچه در کمیته سنای آمریکا در مورد توقیف و حراج آثار باستانی ایران از قبیل الواح هخامنشی و گل‌نبشته‌ها تصویب شد در گفت‌وگو با همشهری با اشاره به لایحه 1976 مجلس سنای آمریکا که براساس آن می‌بایست در حوادثی که میان دو کشور ایجاد می‌شود بین اموال ملی و دولتی تفاوت قائل شد، افزود: لایحه فروش گل‌نبشته‌ها در سنای آمریکا تصویب نشده است بلکه تنها یک پیشنهاد از سوی کمیته‌ای در سنای آمریکا است.
                                 وی با تاکید بر پیچیده بودن روند تغییر قوانین در آمریکا به‌ویژه در مورد الواح هخامنشی و آثار باستانی ایران افزود: این لایحه درصورت تصویب سنا به دادگستری آمریکا ابلاغ می‌شود تا دادگستری آن کشور اعلام نظر کند که آیا می‌توان الواح هخامنشی را که متعلق به ملت ایران است فروخت یا خیر که این پروسه ممکن است بیش از 2 سال به طول بینجامد.
                                 وی گفت: پیش‌تر نیز در زمان اعلام فروش اشیای باستانی ایران و الواح هخامنشی برای جبران غرامت قربانیان یک حادثه تروریستی، مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو به دادگستری آمریکا اعلام کرد که الواح هخامنشی اموال فرهنگی و متعلق به ملت ایران است.کامیار عبدی ادامه داد: اقدام کمیته سنای آمریکا در تصویب لایحه حراج الواح هخامنشی شبیه به این است که ویتنام به یک دادگاه شکایت کند که برای جبران غرامت همه کشته‌شدگان آن کشور در جنگ با آمریکا مجسمه آزادی را با خود ببرد. بنابراین حتی اگر مجوز دادگاه آمریکایی نیز برای آن صادر شود موفق نخواهد بود و الواح به ایران بازمی‌گردد.
                                 شنیده می‌شود که مقامات دانشگاه شیکاگو نیز در حال حاضر در حال انجام مراحل ثبت و ضبط و مرمت و عکسبرداری از آثار و الواح هخامنشی به امانت داده شده به آن دانشگاه هستند. کامیار عبدی گفت: هم‌اکنون آثار زیادی از عصر مفرغ که از لرستان به دست آمده است به همراه یک سردیس نقره‌ای مربوط به دوره ساسانی در موزه متروپلیتن نگهداری می‌شوند. در موزه اورینتال نیز اشیای زیادی از تخت جمشید وجود دارد. در موزه شهر بوستون نیز سرستون تخت جمشید را که از ایران خارج شده است نگهداری می‌کنند.
                                 به گفته عبدی مهم‌ترین مجموعه باستانی موجود در آمریکا گل‌نبشته‌های هخامنشی است که به دانشگاه شیکاگو امانت داده شده است.وی افزود: این مجموعه تنها شامل الواح هخامنشی نیست بلکه مجموعه‌ای از منگوله‌ها، تزیینات و مهرهای گلی نیز در کنار الواح هخامنشی در دانشگاه شیکاگو نگهداری می‌شوند.

                                 http://www.hamshahrionline.ir/news-160756.aspx

                                 زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                 لایق بهترین هایی .

                                 نظر


                                  #34
                                  موزه هنرهای ملی تعطیل شد/ مجسمه نی زن سیاه شکست

                                  یکی از آثار مهم موزه هنرهای ملی مجسمه نی زن سیاه است که ماجرای مراسم رونمایی از آن بر شهرتش افزود بود.
                                  موزه هنرهای ملی به عنوان اولین موزه ایران به بهانه انتقال و نمایش آثارش به مجموعه ارگ آزادی تعطیل شده است؛ این درحالی است که این آثار در ارگ نیز قابل بازدید نیستند. در همین حال برخی منابع از شکسته شدن برخی آثار از جمله مجسمه نی زن سیاه مشهور خبر می‌دهند.

                                  به گزارش مهر، موزه هنرهای ملی " مدرسه صنایع قدیمه " در تهران که پیش از موزه ملی ایران در سال ۱۳۱۶ تاسیس شد، مکانی برای فعالیت و رفت و آمد بزرگانی چون استادان مینیاتور، علی درودی، عبدالله باقری، نصرالله یوسفی استادان تذهیب و تشعیر، احمد امامی آباده‌ای استاد منبت و مشبک، محمد حسین صنیع خاتم استاد خاتم سازی، حسین کاشی تراش و معمارزاده استادان سفالگری، حبیب الله طریقی استاد زری بافی، عیسی بهادری استاد کاشی و سرامیک سازی، بهزاد، فرشچیان، تجویدی، صنعتی و... بود.

                                  ساختمان موزه به دلیل قدمت آن و حضور آثار هنرمندان شاخص ایرانی در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۶۹ با شماره ۱۷۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

                                  سال گذشته درست در همین ایام بود که حسن محسنی سخنگوی وقت سازمان میراث فرهنگی از انتقال اشیاء تاریخی از ساختمان وزارت ارشاد به مجموعه فرهنگی تاریخی ارگ آزادی خبر داد و گفت: این موزه که تاکنون در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشته وضعیت به شدت نامناسبی دارد از سوی دیگر چون این موزه در محیط اداری وزارت ارشاد قرار داشت با تعطیلی اداره، موزه هم تعطیل می‌شد به طوری‌که میانگین بازدید روزانه‌اش به 5 تا 6 نفر در روز هم نمی‌رسید.

                                  از سوی دیگر روابط عمومی سابق سازمان میراث فرهنگی در حالی از انتقال این اشیا به مکانی هفت برابر فضای قبلی خبر داده بود که اکنون بعد از یک سال نه تنها آثار موزه هنرهای ملی روزی همان 6 بازدید کننده را ندارد بلکه از سرنوشت مجسمه ها و آثار آن خبری در دست نیست.

                                  بنابراین نه تنها ساختمان خالی قدیمی ترین موزه ایران که روح و فضای آن به عنوان میراث خاطره در اذهان ثبت شده است قابل بازدید نیست بلکه دیگر کسی نمی تواند وارد ارگ آزادی شود. چون این ارگ که قرار بود مامنی برای اشیای موزه های رضا عباسی، موزه هنرهای ملی و نقاشی پشت شیشه باشد به روی بازدیدکنندگان بسته است و آثار این سه موزه را در خود به دلایل نامعلوم پنهان کرده است!

                                  یکی از آثار مهم موزه هنرهای ملی مجسمه نی زن سیاه است که ماجرای مراسم رونمایی از آن بر شهرتش افزود بود.

                                  در روز رونمایی از این مجسمه علی اصغر حکمت، وزیر وقت فرهنگ و حضار هنگام کنار رفتن پرده رونمایی، دو مجسمه همشکل در برابر خود دیدند. آنها در حیرت بودند که کدام واقعی است تا آنکه نی زن واقعی و زنده که مجسمه از روی آن ساخته شده بود، شروع به نواختن کرد و حضار حیران از این همه شباهت مجسمه و نی زن، استاد مجسمه سازی ایران را مورد تشویق قرار دادند.

                                  اکنون شنیده می شود که مجسمه معروف سیاه نی‌زن (حاج مقبل) موزه هنرهای ملی در اثر این جابه جایی های بین موزه ای، شکسته شده است.

                                  http://memarinews.com/Pages/News-7262.html

                                  زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                  لایق بهترین هایی .

                                  نظر


                                   #35
                                   قدیمی ترین مسجد هلند پلمپ شد
                                   شهرداری آمستردام با مسئولان این مسجد قراردادی پنج ساله تا سال 2014 داشته اند اما شهرداری این شهر در اقدامی اعلام نشده، قرارداد را فسخ کرده و این مسجد را پلمپ کردند.
                                   به گزارش شیعه آنلاین، اخبار رسیده از آمستردام پایتخت هلند حاکی از آن است که قدیمی ترین مسجد این کشور به دلیل عدم پرداخت اجاره ماهیانه، به دستور مقامات مسئول در شهرداری پایتخت هلند پلمپ شد.

                                   گفته می شود قدیمی ترین مسجد هلند "سلطان أیوب" نام داشته که در سال 1985 میلادی ساخته شد. این مسجد قدیمی توسط ترک تبارهای مقیم هلند ساخته شده بود.

                                   قابل ذکر است شهرداری آمستردام با مسئولان این مسجد قراردادی پنج ساله تا سال 2014 داشته اند اما شهرداری این شهر در اقدامی اعلام نشده، قرارداد را فسخ کرده و این مسجد را پلمپ کردند.

                                   در همین راستا «ابراهیم جورماز» متولی مسجد "سلطان أیوب" ضمن انتقاد شدید از این رفتار مسئولان شهرداری آمستردام، گفت: ما فسخ این قرارداد را نمی پذیریم و از طرق قانونی برای دریافت حقوق کامل این مسجد تلاش خواهیم کرد.

                                   http://memarinews.com/Pages/News-7258.html

                                   زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                   لایق بهترین هایی .

                                   نظر


                                    #36
                                    وجود یک ساختمان اداری پیشرفته 3500 ساله در هفت تپه

                                    حفاریها و گمانه زنیهای باستان شناسان در محوطه تاریخی هفت تپه ثابت کرد که عیلامیان سه هزار و 500 سال پیش، ساختمان اداری و بایگانی پیشرفته‌ای داشتند که کاربری آن ثبت اسناد مربوط به سوارکاری و اربه‌رانی بوده است.
                                    به گزارش مهر، محوطه باستانی هفت تپه در نزدیکی محوطه تاریخی و جهانی چغازنبیل و در استان خوزستان قرار گرفته است.
                                    "هفت تپه" شهری عیلامی بود که حدود چهار صد سال از چغازنبیل که آن هم به دوره عیلام نو تعلق دارد، قدیمی‌تر است. این محوطه یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستانی برای باستان شناسان ایرانی و خارجی محسوب می‌شود.
                                    اما باستان شناسان با توجه به الواح گلی و گلنوشته های بدست آمده در حفاریهای محوطه تاریخی هفت تپه کشف کرده اند که در این محوطه یک ساختمان اداری پیشرفته با کاربری بایگانی و آرشیو اسناد موجود بوده است.
                                    در انبارهای این ساختمان اشیای گرانبهایی از جنس فلز، برنز و طلا پیدا شده که برخی از آنها نیز طلاکوب بوده اند اما در جنگی که مشخص نیست در چه سالی اتفاق افتاده به غارت رفته اند با این حال با توجه به لیست گلی و کتیبه های تاریخی می توان گفت که چه اشیایی موجود بوده است.
                                    الواحی که تا کنون در این ارتباط به دست آمده بیش از صد لوح است ولی هنوز به صورت کامل خوانده نشده اند چون یا برخی از قطعات آن هنوز کشف نشده اند و یا شکسته اند اما همین الواح گلی تا حدودی سیستم اداری دوره عیلامیان را برای باستان شناسان مشخص کرده است.
                                    در سیستم اداری این ساختمان ورود و خروج یک شی ثبت، لیست برداری و نگهداری می شده است. این اشیا شامل یراق اسب، تیر، تیرکمان و تیردان، و ملزومات مربوط به سوارکاری و ارابه رانی بوده است.
                                    http://memarinews.com/Pages/News-7248.html

                                    زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                    لایق بهترین هایی .

                                    نظر


                                     #37
                                     اعتبارات گنبد سلطانیه؛ به نام میراث جهانی به کام مسئولان

                                     با آن كه این اعتبارات برای مرمت این گنبد كافی نیست ولی همین اعتبار اندك نیز صرف مرمت این گنبد نشد و صرف دادن اضافه كار به كارمندان سازمان میراث شده است.» خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ گنبد سلطانیه از جمله 12 اثر ثبتی ایران است كه در میراث جهانی جای گرفته و البته از جمله بناهایی است كه مرمت آن بیش از 4 دهه به طول انجامید و سال‌های اخیر داربست اطراف گنبد جمع شد. هرچند این مهم به معنای پایان مرمت این گنبد تاریخی نیست و مناره‌های اطراف آن نیازمند مرمت و بازسازی هستند چراكه به گفته سعداله نصیری قیداری نماینده استان زنجان در مجلس شورای اسلامی فضای اطراف گنبد سلطانیه نیازمند بازسازی و توجه است و اطراف این گنبد رها شده و شرایط آن در خور چنین بنای با ارزشی نیست.

                                     وی درخصوص اعتبارات و صرف بودجه مرمتی این بنا گفت: «با آن كه این اعتبارات برای مرمت این گنبد كافی نیست ولی همین اعتبار اندك نیز صرف مرمت این گنبد نشد و صرف دادن اضافه كار به كارمندان سازمان میراث شده است.»

                                     به گزارش CHN، گنبد سلطانیه پس از كلیسای سانتا ماریا دلفیوره و مسجد ایاصوفیه دارای بلندترین گنبد آجری جهان است و مقبره‌ی اولجایتو محسوب می‌شود و از آثار مهم دوره ایلخانیان به حساب می‌آید. این درحالی است كه به گفته نصیری چنین بنایی با چنین تاریخچه‌ای نتوانسته به تعداد گردشگرانی درخور این مكان دست یابد.

                                     وی بر این اعتقاد است كه بعد از ثبت گنبد سلطانیه به عنوان یكی از میراث‌ ارزشمند كشور حركت محسوسی در جهت معرفی این اثر و جذب گردشگر انجام شده است ولی این تلاش به هیچ وجه به اندازه ارزش و اهمیت این بنا در دنیا نیست.

                                     نماینده استان زنجان معتقد است: «گرچه در سال‌های اخیر درخصوص تعمیر و نوسازی این گنبد حركت‌های قابل توجهی انجام شده است ولی مسئولان باید در راستای معرفی این اثر خاص كه در منطقه خاورمیانه بی نظیر است اقدامات اساسی انجام دهند كه این اتفاق به هیچ وجه نیافتاده است و ما انتظار داریم مراكز جهانی و سازمان میراث فرهنگی وظایف قانونی و ملی خود را در راستای معرفی این اثر بسیار مهم انجام دهند تا این اثر بتواند نقش مهم خود را در راستای تحول فرهنگ گردشگری و رونق اقتصادی این بخش ایفا كند.»

                                     بلاتكلیفی محوطه اطراف گنبد سلطانیه
                                     جمشید انصاری نماینده مردم زنجان نیز درخصوص شرایط و وضعیت کنونی گنبد سلطانیه گفت: «ما به عنوان نمایندگان استان همواره یکی از گله‌مندی‌های‌مان از سازمان میراث فرهنگی آن است که چرا برای چنین اثر بزرگ تاریخی اعتبارات کافی را اختصاص نمی‌دهد.»

                                     وی درخصوص بودجه‌ای كه به این منظور اختصاص یافته گفت: «این مهم به صورت پروژه در مجلس تصویب نمی‌شود تا ما به عنوان نماینده مردم از چگونگی انجام آن حمایت و آن را مورد بررسی قرار دهیم بلکه بنا بر سرفصل‌ها عمل می‌کنیم و توزیع این بودجه بر عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و به نظر من آنچه که به این مهم اختصاص داده می‌شود به هیچ وجه کفایت اعتبارات مورد نیاز چنین اثر ارزشمندی را نمی‌کند.»

                                     نماینده مردم زنجان در ادامه افزود: «در حال حاضر هم خود اثر در معرض آسیب جدی قرار گرفته هم محوطه اطراف آن که مردم در آن زندگی می کنند با بلاتکلیفی مواجه است.»

                                     وی در ادامه افزود: «داربست‌های اطراف گنبد از دوران كودكی در خاطر من باقی مانده است. به خاطر دارم در سال 53 که اولین بازدید جدی خود را از این بنا انجام دادم این گنبد در دست مرمت بود و این مرمت همچنان ادامه دارد.»

                                     انصاری با تاکید بر عدم تحقق اهداف گردشگری با تکیه بر سیاستهای تک بنایی یا بناهایی که در میراث جهانی ثبت شده اند، اظهار داشت: «شناسایی یک اثر به عنوان میراث جهانی تکالیفی را بر عهده یونسکو در جهت معرفی و اعمال نظارت‌های کارشناسانه بر روی آن اثر ایجاد می‌کند که این مهم برای میراث تاریخی اتفاق مبارکی است اما نمی‌توان به این بسنده کرد كه چنین موضوعی سبب افزایش گردشگر شود چراکه اساسا ورود گردشگر به دلیل تک بنای تاریخی یا اثر فرهنگی اتفاق نمی‌افتد بلکه در این میان اعمال مجموعه‌ای از سیاست‌های جذب توریست مطرح است که گردشگران ورودی را به دنبال خواهد داشت و این گردشگران از تعدادی از این آثار بازدید می‌کنند.

                                     وی بر این اعتقاد است كه سیاست‌های جذب گردشگر موفق عمل نمی‌كنند و آمارهایی که درخصوص گردشگران ورودی اعلام می‌شود آمار درستی نیست چراکه این آمار درخصوص تمام افرادی است که از مرزهای آبی، خاکی و هوایی وارد ایران می‌شوند و مُهر ورود بر روی پاسپورت آنها می‌خورد در حالی که تعاریف دقیق گردشگری چیزی غیر از این را شامل می‌شوند.

                                     عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: «زمانی که سیاست‌های ما در حوزه گردشگری اعم از برنامه‌ها و فعالیت‌ها در راستای شناساندن جاذبه‌های گردشگری کشور در خور میراث فرهنگی‌امان نیست و تا زمانی كه ایجاد اطمینان برای گردشگران و تکمیل زیرساخت‌های گردشگری با توجه به استانداردهای بین‌المللی در دستور کار قرار نگیرد این روند تغییر معناداری پیدا نخواهد کرد.»

                                     وی افزود: «گردشگر فقط برای دیدن یک گنبد یا یک بنا به منطقه‌ای سفر نمی‌کند چراکه اگر بخواهد آن را ببیند می‌تواند با جست‌وجو کردن در اینترنت به راحتی به تمام اطلاعات آن پی ببرد و عکس‌های آن را ببیند ولی اگر مجموعه‌ای از برنامه‌های قابل توجه در میان باشد می‌تواند در خلال آن از بناهای مذکور نیز بازدید کند.»


                                     منبع: انجمن بوم آورد ایران

                                     زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                     لایق بهترین هایی .

                                     نظر


                                      #38
                                      جبلیه؛ تنها بنای سنگی کرمان/ بنایی ساخته شده از شیر شتر و تخم مرغ

                                      کرمان - خبرگزاری مهر: گنبد جبلیه؛ بنایی تاریخی است در دامنه کوههای صاحب الزمان شهر کرمان و در مجاورت جنگل انبوهی از درختان کاج و سرو این بنا از عصر ساسانیان تاکنون معماری منحصر بفردش رهگذران را خیره خود ساخته است.
                                      به گزارش خبرنگار مهر، استان کرمان، به دلیل پیشینه طولانی که دارد، در هر کوی و برزن آن می توان ردپایی از تاریخ و هنر و معماری اصیل ایرانی را در قامت بناهای تاریخی متعدد یافت؛ آثاری که هر کدام قرنهاست که بر دوش خاک این سرزمین سوار شده؛ تاریخ گذشتگان را بازگو می کند و آینده را تماشا.
                                      گنبد جبلیه از جمله این بناهاست؛ گنبدی بزرگ که از سنگ و گچ ساخته شده است. این گنبد هشت ضلعی بوده و هشت درب دارد که در اطراف آن تعبیه شده است.
                                      به استناد کتب تاریخی، این بنا در اواخر عصر ساسانی و قبل از اسلام ساخته شده است. البته به باور عده ای، گنبد جبلیه در عصر سلجوقی احداث شده، همچنین برخی از کارشناسان میراث فرهنگی ساخت آن را مربوط به دوران پس از اسلام می دانند. اما بیشتر مورخین روایت اول را در مورد تاریخ ساخت گنبد جبلیه صحیح می دانند و می گویند با توجه به سبک معماری این بنا به نظر می رسد ساخت آن مربوط به اواخر دوره ساسانی بوده که اوائل اسلام مرمت شده است. سقف گنبدجبلیه از آجر ساخته شده و داخل آن ظاهرا دارای تزیینات گچبری بوده که قسمت بالای آن ریخته و قسمت پایین بنا اگر تزییناتی هم داشته از بین رفته است. مصالح به کار رفته در دیوارها، سنگ لاشه با ملات گچ از بیرون و آهک از داخل است.
                                      شیر شتر رمز استحکام گنبد جبلیه
                                      "سرپرسی سایکس"، ژنرال انگلیسی که در دوره قاجار به ایران آمده و تاریخ دو جلدی ایران را نوشته، در کتاب "هشت سال در ایران" در توصیف این گنبد نوشته است: از قبرستان که رد می‌شوید یک ساختمان هشت ظلعی سنگی خواهید دید که گنبدی به شکل دو هلال برآن قرار گرفته و قطر داخل آن ۱۸ فوت و هر طرفی نیز ۱۸ فوت و نوک آن آجری و منتهی الیه آن دایره است. این محل را جبلیه می‌نامند و تنها ساختمان سنگی کرمان همین گنبد جبلیه ‌است.
                                      در این میان در خصوص استحکام این بنا به مسئله جالبی اشاره می شود اینکه در ساخت گنبد جبلیه به جای آب از شیر شتر و سفیده تخم مرغ استفاده شده که مورخان و معماران دلیل استحکام این بنا را همین امر می‌دانند؛ البته برخی می گویند این ادعا یک افسانه بوده و واقعیت ندارد.
                                      انبار گندم دیروز، کتیبه خانه امروز
                                      اینکه در گذشته از این گنبد به چه منظور استفاده می شده روایت دقیقی وجود ندارد.
                                      اما محمد علی گلاب زاده، مورخ و پژوهشگر تاریخِ کرمان در باره کاربری این بنای تاریخی می گوید: جمعی بر این عقیده اندکه چون این گنبد در میان کشتزارهای گندم و نزدیکی های سرآسیاب احداث شده احتمالا به عنوان انبار گندم استفاده می شده است.
                                      وی می افزاید: در نزدیکی های گنبد جبلیه حوض بزرگی قرار داشته و آبشخور چهارپایانی بوده که گندم را به این مکان حمل می کردند.
                                      گلاب زاده اظهار می دارد: البته از این حوض که به "چهل کره" شهرت داشته در حال حاضر اثری نیست.
                                      گنبد جبلیه در سال ‪ ۱۳۱۶‬ توسط وزارت فرهنگ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال ‪۱۳۸۳‬ پس از مرمت، به گنجینه جبلیه و محلی برای نگهداری کتیبه‌های تاریخی تبدیل شده است.
                                      از جمله کتیبه‌های موجود در این گنجینه که قدیمی ترین آن هم هست می ‌توان به کتیبه "مسجد آبدر اشکان رابر بافت" اشاره کرد که مربوط به بنای یادبود یک مسجد واقع درارتفاعات شمال شهرستان رابر است.
                                      این کتیبه روی قطعه سنگی طبیعی و به خط کوفی حک شده است.
                                      پناهگاه کوچکترین سنگ قبر کشف شده
                                      در گنجینه جبلیه همچنین کوچکترین سنگ قبر کشف شده در استان کرمان نیز نگهداری می‌ شود که 12 سال پیش توسط یکی از کشاورزان روستایی کشف و به سازمان میراث فرهنگی داده شده است.
                                      ابعاد این سنگ ۲۶‬ در‪ ۲۲‬ سانتیمتر و کتیبه آن شامل دو بخش است؛حاشیه آن شامل آیه ‪ ۱۸‬و بخشی از آیه‪ ۱۹‬سوره مبارکه آل عمران است. در انتهای کتیبه هم در قسمت سمت چپ نام متوفی و سال وفات در یک کادر محرابی شکل قرار گرفته است. در میان سنگ قبرهای موجود در گنجینه این بنا سنگ قبر میرزا آقاخان، پسر میرزا احمد علی خان وزیری نویسنده تاریخ کرمان نیز به چشم می‌خورد.
                                      ناگفته نماند که گنبد جبیله به نام گبری نیز معروف است ؛ "جبلی " تحریف یافته کلمه " گبری" بوده است.
                                      برخی از تاریخ دانان بر این باورند که گنبد جبلیه از بناهای زرتشتی و گبری و آتشکده یا مقبره یکی از زرتشتیان بوده است.
                                      اما هر چه که بوده، این گنبد هشت ضلعی زیبا که قرنها از عمرش می گذرد، از مواریث ارزشمند تاریخی است که توانسته خود را از گزند تخریب مصون دارد و بنای منحصربفردی است که نظاره آن می تواند ما را با هنر و معماری ارزشمند پیشینیان آشنا سازد.
                                      ...............................
                                      گزارش: اسماء زنگی آبادی

                                      http://www.suiglenews.com/newss_317464

                                      زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                      لایق بهترین هایی .

                                      نظر


                                       #39
                                       کشف بیش از 900 سکه تاریخی در بابل

                                       بابل - خبرگزاری مهر: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بابل، از کشف بیش از 900 سکه تاریخی در این شهرستان خبر داد.
                                       محمد دهستانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: توسط دو نفر از افراد حرفه ای که ساکن استان گلستان بوده بیش از 900 سکه مربوط به دوره های اسلامی تاریخی، دو عدد ظروف سفالی لعاب داده به رنگهای شیری، مشکی، سبز یشمی که با خط نوشته تذهیب شده پیدا شد.
                                       وی افزود: چهار عدد النگو، سه عدد گوشواره و چهار قطعه گردن بند پس از شناسایی کامل و تحت نظر داشتن آنان با هماهنگی مقامات قضایی و با همکاری نیروی انتظامی مبارزه با مواد مخدر بابل دستگیر و جهت ادامه تحقیقات تحویل مقامات قضایی شد
                                       دهستانی، ارزش این کشفیات را بالا دانست و افزود: متخلفان از افراد حرفه ای بوده که پرونده از سوی مقامات قضایی در حال پیگیری است.
                                       وی از همکاری ارزشمند دادستانی با اداره میراث فرهنگی و گردشگری بابل در کشف این اشیا تاریخی قدردانی کرد.

                                       http://www.mehrnews.com/fa/newsdetai...NewsID=1545649

                                       زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                       لایق بهترین هایی .

                                       نظر


                                        #40
                                        تیشه مرمت به ارگ علیشاه رسید

                                        ارگ علیشاه یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز است. این ارگ در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد و امروزه فضای پیرامون آن برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصلای بزرگ تبریز در این مکان احداث شده‌است.

                                        زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                        لایق بهترین هایی .

                                        نظر


                                         #41
                                         حفاران غیرمجاز محوطه‌های باستانی در کازرون را غارت می‌کنند

                                         تخریب میدان تاریخی به جای مانده از دوران صفویه در یزد به‌منظور روان‌سازی‌ بار ترافیکی شهر یکی از خبرهای هشدار‌دهنده در موضوع آثار تاریخی بود. پیش‌تر نیز تخریب بافت تاریخی شهر قزوین مطرح شده بود. اکنون خبر می‌رسد که منطقه باستانی سرمشهد در کازرون به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر ساسانی- اسلامی ایران با 600‌هکتار محوطه، تبدیل به وسیع‌ترین مزرعه کشاورزی استان فارس شده است.به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی این ‌درحالی منتشر شده است که صدور مجوز‌ حفر چاه‌های کشاورزی با تأیید سازمان‌ میراث‌ فرهنگی عامل گسترش زمین‌های کشاورزی و تخریب آثار تاریخی سرمشهد عنوان شده است. حفر چاه‌های عمیق، توسعه زمین‌های کشاورزی و ایجاد تأسیسات و کارگاه‌های کشاورزی در محوطه باستانی- تاریخی سرمشهد آثار تاریخی و گاه باستانی این منطقه را زیر شخم زمین‌های کشاورزی برده است.
                                         منطقه سرمشهد کازرون که به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر ساسانی- اسلامی ایران شناخته می‌شود، براساس گزارش خبرگزاری میراث‌فرهنگی حتی از یک فصل کاوش علمی باستان‌شناس‌ها نیز برخوردار نشده است.
                                         براساس گزارش این خبرگزاری، بیش از یک دهه از رشد و گسترش زمین‌های کشاورزی سرمشهد می‌گذرد. صدور مجوز حفر چاه‌های عمیق توسط آب‌منطقه‌ای استان فارس درحالی شدت گرفته که کارشناسان آب منطقه‌ای، با استناد به استعلام‌ و تأییدیه سازمان میراث‌فرهنگی این اقدام را کاملا مجاز اعلام کرده‌اند. اما در این میان مسئله‌ای که به‌شدت محسوس و نگران‌کننده است از بین رفتن بخش عظیمی از آثار تاریخی سرمشهد است. تعداد آثار و وسعت این شهر تاریخی به‌حدی است که دکتر آذرنوش پیش‌ از مرگ ناگهانی‌اش درصدد تشکیل پایگاه میراث‌فرهنگی در سرمشهد بود.
                                         محسن عباسپور، عضو انجمن هم‌اندیشان کازرون، با تأیید این مطلب به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: طی چند ماه اخیر روند صدور مجوز حفر چاه‌های کشاورزی در سرمشهد کازرون به‌شدت افزایش پیدا کرد. این درحالی‌است که تا یک دهه پیش کشاورزی در این منطقه به‌صورت دیمی بود و تا این حد گسترش نداشت.
                                         به‌گفته وی، مجوز حفر چاه‌های عمیق و توسعه بی‌رویه زمین‌های کشاورزی منجر به برداشت بی‌رویه آب شد؛ به‌طوری ‌که هم‌اکنون در تمام فصول سال زمین‌ها زیرکشت می‌روند.
                                         به گفته وی، با زیرکشت رفتن بی‌رویه زمین‌های کشاورزی در محوطه ساسانی- اسلامی سرمشهد و با نادیده انگاشتن ارزش تاریخی این محوطه، میزان دسترسی حفاران غیرمجاز به حجم بالای آثار تاریخی و اشیای باستانی این منطقه افزایش یافته است.
                                         براساس گزارش‌ها، مهم‌ترین اثری که در فاصله 200‌متری و در نزدیکی روستای سرمشهد وجود دارد، بزرگ‌ترین کتیبه خط پهلوی است که بدون حفاظت رها شده است. همچنین پراکندگی سفال‌ها در این منطقه و بخشی از اشیای تاریخی که به مرور زمان از دل خاک بیرون آمده‌اند، نشان از اهمیت تاریخی این منطقه دارد.
                                         گفته می‌شود به‌رغم اهمیت تاریخی این بخش از کشور که تاکنون از کاوش‌های باستان‌شناسی نیز برخوردار نبوده است تأسیسات کشاورزی، سوله‌ و کارگا‌ه‌های متعدد، جای حفاری‌های باستان‌شناسی و کارگاه مرمت آثار تاریخی این منطقه را گرفته است.
                                         در همین رابطه عضو انجمن هم‌اندیشان کازرون گفت: پیش از مرگ دکتر آذرنوش قرار بود پایگاه میراث‌فرهنگی در سرمشهد تشکیل شود که البته پس از مرگ وی این اقدام به‌کلی منتفی و به‌ فراموشی سپرده شد.
                                         براساس آنچه عباسپور اعلام کرد، تاکنون 600‌هکتار محوطه تاریخی و باستانی این منطقه در فهرست ملی ثبت شده اما این شهر حتی یک‌بار نیز رنگ هیأت باستان‌شناسی را به‌خود ندیده است.
                                         محوطه 600‌هکتاری سرمشهد بزرگ‌ترین شهر ساسانی- اسلامی موجود در کشور است که به همین میزان با مشکلات و معضلات زیادی روبه‌رو است. تنها 150‌هکتار از این شهر توسط رودخانه فصلی منطقه و در سیلاب‌ها نابود شده و از بین رفته است. آثار به جای مانده از حفاری‌های غیرمجاز نیز در این محوطه باستانی و تاریخی به ‌وفور مشاهده می‌شود و این در حالی است که به گزارش خبرگزاری‌ها مسئولان میراث فرهنگی در این بخش از کشور نسبت به تخریب‌های متعدد صورت گرفته در این محوطه باستانی و تاریخی بی‌تفاوت هستند.

                                         http://hamshahrionline.ir/news-163356.aspx

                                         زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                         لایق بهترین هایی .

                                         نظر


                                          #42
                                          تمدن کهن؛ فرش قرمز زیر پای گردشگران/ نابسامانی تپه تاریخی کنار صندل!!!
                                          به گزارش خبرنگار مهر، تمدن 7 هزار ساله "ارت" هر چند که چند سال قبل پس از بروز سیلاب پس از سالها سر از خاک برآورد اما این بار پس از گذشت تنها چند سال بار دیگر فراموش شد و به تاریخ پیوست.

                                          این تمدن که به گواه باستان شناسان از نخستین تمدنهای بشری است سرمنشاء کشف خط در جهان است.
                                          این امر هر چند که با کشف کهنترین لوحهای گلی جهان که بر روی آن مکتوباتی تحریر شده است ثابت شد اما مشخص نیست چرا پس از گذشت سالها هنوز اراده ای برای کشف رمز این خطوط نشده است.

                                          در صورت آشکار شده این رمزها، لوحهای گلی ارت می توانند بسیاری از کتابهای تاریخ دانشگاههای معتبر دنیا را تغییر دهد که نشان از غنای این تمدن کهن دارد اما رمزگشایی این لوحها و تمدن کهن ارت که از آن به عنوان تمدن دقیانوس نیز یاد می شود متاسفانه به تاخیر افتاده و کار باستانشناسی محوطه های تاریخی این تمدن نیز با تاخیر مواجه شده است.
                                          از سوی دیگر نیز مکانهایی که باستانشناسی شده است در معرض فرسایش شدید باد و خاک و باران قرار گرفته است به خصوص بارانها و طوفانهای شدید منطقه تاریخی این تمدن را که سالها در دل خاک دست نخورده باقی مانده بود از دست این امانت دار تاریخ خارج کرده و به دست فرسایش طبیعت سپرده است.

                                          طی ایام سفرهای فصلی از جمله سفرهای نوروزی نیز شاهد هستیم که گردشگران بر روی در و دیوار این تمدن کهن بالا و پائین می روند و مسیر گردشگری مناسبی برای این افراد در نظر گرفته نشده است که در نتیجه موجب خسارت به بقایای این تمدن کهن می شود.

                                          تپه های کنار صندل شمالی و جنوبی جیرفت این روزها نیز فرش قرمزی شده است زیر پای گردشگران و این مسئله را یاد اوری می کند که علیرغم تبلیغات گسترده برای سفرهای نوروزی فرهنگ گردشگری مسئولانه برای سفرهای نورزی حلقه مفقوده ای است که می تواند در کنار عوامل فرسایش طبیعی خسارات جبران ناپذیری به تپه های تاریخی ارت بزند.
                                          کارشناسان این سوال را مطرح می کنند که اگر میراث فرهنگی هم اکنون برای حفظ و نگهداری از این تمدن و همچنین ادامه کاووش با مشکل مالی مواجه است چرا از ابتدا بدون برنامه ریزی و در اوج تبلیغات رسانه ای شروع به خارج کردن آثار این تمدن از دل خاک کرده است.

                                          از سوی دیگر دشت مطوط آباد را نیز می توان به موزه ای طبیعی برای نشان دادن غارت هزاران قطعه آثار تاریخی در نظر گرفت که هم اکنون باید با صدها راه و با چانه زنی از حراجی های کشورهای اروپایی به ایران باز گرداند.

                                          دشت تاریخی مطوط آباد هم اکنون به دشتی مملو از سوراخ های حفاریهای غیر مجاز تبدیل شده است که طی سالهای گذشته مورد غارت قرار گرفت اما پس از رسانه ای شدن این امر از ادامه حفاری های غیر مجاز در منطقه جلوگیری شد و در نهایت نیز پس از بررسیهای صورت گرفته بسیاری از این آثار از دست سوء استفاده کنندگان خارج شد و حتی برخی روستائیان که طی سالها آثاری را در منطقه پیدا کرده بودند داوطلبانه آنها را به مسئولان دادند و امروز موزه ای از این آثار تشکیل شده که در حاشیه رودخانه هلیل رود و در شهر جیرفت برپا شده است.
                                          انتظار کارشناسان و باستان شناسان از مسئولان این است که پس از سالها تذکر در خصوص لزوم ادامه طرحهای باستانشناسی و پرده برداری از رموز این تمدن اگر به دلایلی از جمله کمبود بودجه این امر محقق نشده است حداقل در خصوص رمزگشایی از الواح کشف شده در این محوطه ها که قدیمی ترین لوحهای کشف شده در دنیا هستند اقدامی شود و حداقل اقدامات پیش گیرانه برای جلوگیری از تخریب تپه های تاریخی کنار صندل انجام شود این درحالی است که تنها در چند متری تپه کنار صندل کشاورزان برای ذخیره آب اقدام به احداث مخزن آبی کرده اند که در صورت واژگون شدن موجب صدمه به محوطه تاریخی خواهد شد.

                                          از سوی دیگر با مشاهده صحنه بازدید گردشگران از آثار تاریخی کرمان از جمله تپه های کنار صندل این سوال در ذهن بیننده طرح می شود که این نوع بازدید تا چه حد می تواند به این آثار کهن لطمه بزند این درحالی است که متاسفانه برای بازدید از این آثار حتی یک مسیر گردشگری نیز بر روی تپه کنار صندل جنوبی احداث شده است که خود جای تامل دارد.

                                          آنچه که علیرغم تذکرهای مکرر همچنان شاهد آن هستیم وجود هزاران قطعه کوزه و ظروف شکسته تاریخی بر روی دامنه های تپه است که هیچ اقدامی برای جمع آوری آنها نمی شود گویی این کوزه های شکسته آنقدر زیاد است که دیگر این ظروف خرد شده اهمیت نمی دهند.این قطعه های ریز و درشت ظروف هزاران ساله گویی فرش قرمزی است که زیرپای گردشگران ریخته شده است و کسی توجهی برای جمع آوری این کوزه ها ندارد و این داستان در تپه های تاریخی جیرفت ادامه دارد.

                                          اما اینکه تمدن ارت در جنوب کرمان چیست و جای آن در حلقه های تاریخ کجاست را باید در صفحه های چند سال اخیر تاریخ جستجو کرد، شهرستان جیرفت در جنوب کرمان طی دهه اخیر شاهد سیل بسیار عظیمی بود که به گفته مردم این شهر طی سالهای اخیر بی نظیر بوده است، قبل از بروز این سیلاب در قصه های مادر بزرگهای جیرفت از وجود شهری به نام دقیانوس در نزدیکی شهر جیرفت سخن گفته می شد که این سیلاب قصه ها و افسانه های مادر بزرگها را به واقعیت تبدیل کرد.

                                          پس از سیلاب و شسته شدن لایه های خاک به خصوص در دشت مطوط آباد شهر دقیانوس سر از خاک برآورد و مردم مهره های تاریخی، ظروف و اشیا منحصر به فردی را یافتند که موجب شگفتی آنها شد اما قبل از اینکه مسئولان وقت میراث فرهنگی از این امر مطلع شوند خبر به گوش افراد سود جو رسید و در چند روز که در سکوت سپری شد دشت مطوط آباد تبدیل شد به دشتی مملو از سوراخهای ناشی از حفاریهای غیر مجاز و البته هزاران شی تاریخی که به تاراج رفت.با این وجود با تلاشهای مسئولان و دستگاههای مربوط جلوی این حفاریها گرفته شده و پس از آن توجه باستانشناسان به این منطقه جلب شد اما دیری نگذشت که گروه باستانشناسی به سرپرستی پروفسور یوسف مجید زاده دو تپه تاریخی به نام کنار صندل در حاشیه هلیل رود کشف شد و پس از حفاریهای صورت گرفته تمدنی کهن در این منطقه کشف شد و نام ارت بر آن گذاشته شد.پس از کشف چند مجسمه و لوح های تاریخی از این دو تپه نام تمدن ارت و تصاویر اشیای کشف شده در آن روی جلد مهمترین مجله های باستانشناسی اروپا رفت اما پس از بروز حواشی در زمان فصلهای اولیه باستانشناسی در این منطقه تاریخی گویی تمدن دقیانوس بار دیگر فراموش شد و هم اکنون کارشناسان نگران هستند که به دلیل عدم نگهداری دقیق این تپه های باستانی که دلیلی جز کمبود بودجه ندارد این تمدن در معرض تهدید قرار گیرد.تمدن ارت طبق کشفیات صورت گرفته و گفته باستانشاسان بیشترین تاثیر را بر تمدن کهن بین النهرین گذاشته است و بسیاری از کالاهای مردم بین النهرین از سرزمین کهن و غنی ارت تامین می شده است بطوریکه در آن دوران ارت سرزمینی رویایی و ثروتمند بوده است و از سوی دیگر تمدن بین النهرین به سمت زوال حرکت می کرده این امر صحنه رو در رویی پادشاهان این دو تمدن شده است که در نهایت به نخستین محاوره های سیاسی بین دو ملت تبدیل شده که تاکنون کشف شده است.

                                          پادشاه تمدن "اوروک" در بین النهرین که چشم طمع به ثروت ارت دارد درصدد تهدید مردمان تمدن کهن ایران است که از سوی پادشاه ارت در لوحی مرعوب می شود"انمرکار" پادشاه تمدن اوروک و پادشاه ارت لوح گلی را میدان جنگ خود قرار داده اند و یکدیگر را تهدید می کنند و این درنهایت تمدن ارت است که بر بین النهرین غلبه می کند.

                                          اما اینکه تمدن ارت و عقاب خوشبختی آن که نماد این تمدن است پس از هزاران سال در عصر ما چه سرنوشتی دارند را باید به آینده واگذار کرد و امیدوار بود که شاید باد و باران و بی پولی جای خود را به همای خوشبختی بدهند.


                                          http://www.boomavard.net/index.php?m...&do=View&id=79

                                          زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                          لایق بهترین هایی .

                                          نظر


                                           #43
                                           مسجد سلطانی بروجرد،بازمانده ای از دل تاریخ                                           مسجد سلطانی که امروزه با نام مسجد امام شناخته می‌شود یکی از بناهای تاریخی دیدنی شهر بروجرد است که در مرکز شهر و در کنار راسته بازار بروجرد بنا نهاده شده است. این مسجد در زمان فتحعلی شاه قاجار بر روی ویرانه‌های یک مسجد بسیار قدیمی ساخته شد و یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای تاریخی کشور می‌باشد. دو نمونه نسبتاً مشابه در همان زمان در شهرهای قزوین و تهران ساخته شدند که هر سه این مسجدها در دوره پهلوی تحت نام مسجد شاه شناخته می‌شدند. معماری مسجد سلطانی بروجرد برگرفته از معماری مسجد شاه تهران است.
                                           مسجد سلطانی دارای چهار طاق و ایوان بزرگ در چهارگوشه است. صحن بزرگ مسجد دارای ابعاد ۶۱ در ۴۷ متر است و حوض بزرگی در وسط آن صحن قرار دارد. مسجد دارای سه درب است که درب غربی به خیابان صفا، درب شمالی به خیابان جعفری و درب شرقی به بازار دواتگرها باز می‌شود. در اطراف صحن، حجره‌هایی برای طلاب علوم دینی ساخته شده است که تعداد آنها به ۶۱ حجره می‌رسد. مسجد سلطانی از مدرسه‌های و حوزه‌های معتبر دینی است و بویژه در زمان سکونت آیت‌الله بروجردی در این شهر از رونق بسیاری برخوردار بوده است.
                                           در ایوان غربی این مسجد کتیبه‌ای قرار دارد که بیان می‌دارد فتحعلی شاه مالیات خبازان این شهر را بخشیده است.مسجد سلطانی در زمین لرزه فروردین ۱۳۸۵ خسارت زیادی دید و بخش‌های زیادی از ایوانهای جنوبی و شمالی آن فرو ریخت.با وجود مرمت این بنای شاخص تاریخی،متاسفانه به دلیل ارائه طرح مرمت غیر علمی و نبود بودجه کافی جهت این امر،این مسجد از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

                                           http://www.boomavard.net/index.php?m...&do=View&id=83

                                           زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                           لایق بهترین هایی .

                                           نظر


                                            #44
                                            خانه امین‌السلطان پاساژ نمی‌شود؛ قصاص قبل از جرم صادر نکنید

                                            مدیر بافت‌های تاریخی شهرداری تهران با تکذیب خبر برخی از رسانه‌ها مبنی بر این که خانه امین‌السلطان در خیابان لاله زار به پاساژ تبدیل می‌شود، گفت: تاکنون هیچ پروانه‌ای برای تخریب این خانه تاریخی و تبدیل آن به پاساژ صادر نشده و نباید قصاص قبل از جرم برای شهرداری صادر کرد.
                                            بهروز کاشف در گفتگو با همشهری آنلاین در واکنش به گزارشی با عنوان سکوت شهرداری در برابر هشدار روزنامه نگاران در زمینه بناهای تاریخی با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر بودجه ای برای خرید خانه امین السلطان نداریم اما این بدین معنا نیست که شهرداری قصد ارائه مجوز برای تخریب این خانه و تبدیل آن به پاساژ را دارد.
                                            "خانه و باغ اتحادیه" یا "خانه امین السلطان"عمارتی مربوط به دوران قاجار است که در مرکز تهران واقع شده است. خانه - باغ اتحادیه به عنوان تنها بازمانده از خیابان لاله زار قدیم و یکی از نفایس معماری عصر قاجار شناخته می‌شود. این اثر در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۰۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. اما چندی بعد «به حکم دیوان عدالت اداری ایران، خانه پدری پروین اعتصامی و خانه اتحادیه، (محل ساخت سریال دایی جان ناپلئون) از فهرست آثار ملی خارج شده است.‌
                                            وی با تاکید اینکه شهرداری تهران نمی‌تواند همه بناهای تاریخی تهران را خریداری کند، اظهار داشت: ما در حال بسترسازی برای ورود بخش خصوصی در این حوزه هستیم که تاکنون نیز برخی از بناهای تاریخی را خریداری کرده یا مرمت، بازسازی و احیا‌ی آنها را دنبال کرده است.
                                            خرید خانه آیت الله بهبهانی

                                            مدیر بافت‌های تاریخی شهرداری تهران از پیشنهاد خرید 10 بنای تاریخی در سال 91 خبر داد و گفت: خرید خانه آیت الله بهبهانی در منطقه 12 تهران یکی از آنهاست که البته خرید این خانه ها نیاز به تامین بودجه کافی دارد.
                                            کاشف ادامه داد: از دیگر برنامه های اصلی شهرداری در حوزه بافت های تاریخی در سال 91، مرمت بدنه بنا و کف پوش خیابان 15 خرداد، مرمت خیابان ناصر خسرو، کوچه مروی و عودلاجان است.
                                            وی ادامه داد: همچنین مرمت خیابان لاله زار نیز از دیگر برنامه های شهرداری است که آن را به واسطه شرکت های خصوصی آغاز کرده ایم.
                                            مرمت مستمر شمس العماره
                                            کاشف همچنین درباره آخرین وضعیت بنای تاریخی " شمس العماره" نیز به همشهری آنلاین گفت: مرمت این اثر تاریخی کار بزرگی است که نمی توان برای اتمام آن مهلت خاصی را تعیین کرد چرا که این بنا نیاز به مرمت مستمر دارد و لایه های مختلف آن باید با حوصله و براساس بودجه ای که تزریق می شود، مورد بازسازی و مرمت قرار گیرد.
                                            ناصرالدین شاه قاجار پیش از سفر به اروپا و با دیدن تصاویر بناهای فرنگستان، تمایل پیدا کرد بنایی مرتفع، نظیر آنها در پایتخت خود ایجاد کند تا بتواند از بالای آن منظره شهر و دورنمای پیرامون را تماشا کند. بنابراین ساخت شمس العماره در سال ۱۲۸۲ ه.ق به دستور ناصرالدین شاه آغاز و پس از دو سال به مباشرت دوستعلی‌خان نظام‌الدوله به پایان رسید. این ساختمان برای تماشای شهر تهران و اطراف آن توسط شاه و مهمانان او مورد استفاده بود. طرح و نقشه آن ظاهرا از معیرالممالک و معمار آن استاد علی محمد کاشی بود.سبک این بنا ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و معماری غربی است.
                                            وی افزود: گاهی اوقات در حین مرمت این اثر تاریخی اتفاقات غیر قابل پیش بینی رخ می دهد که نیاز به صبر دارد، به طور مثال نیاز هست که برای مرمت بخشی از اثر، استادی را از اصفهان به تهران بیاوریم و با وی قرارداد ببندیم تا او مرمت آن بخش را دنبال کند، به هر شکل مرمت بنای شمس العماره در دست اقدام است و آن را دنبال می کنیم.
                                            بنای شمس العماره در خیابان ناصرخسروی تهران و روبروی کوچه مروی واقع شده است.

                                            http://www.hamshahrionline.ir/news-165652.aspx

                                            زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                            لایق بهترین هایی .

                                            نظر


                                             #45
                                             موزه خيام نيشابوري بازسازي شد

                                             جام جم آنلاين: بازسازي موزه خيام نيشابوري در جوار آرامگاه اين دانشمند و شاعر نام‌آور ايراني به اتمام رسيده و هفته اول خرداد به روي علاقه‌مندان بازگشايي مي‌شود.

                                             اسماعيل اعتمادي ، سرپرست اداره ميراث فرهنگي‌ نيشابور ، امروز در گفتگو با فارس در نيشابور ، اظهار داشت: در اين موزه نسخ خطي و كتب چاپي باقيمانده از خيام درباره رياضيات ، نجوم ‌، فلسفه و شعر و نيز برخي از دانشمندان و انديشمندان هم‌عصر وي در معرض ديد خيام‌دوستان قرار مي‌گيرد.
                                             وي با بيان اينكه برخي آثار شخصيت‌هاي دوره معاصر درباره حكيم عمر خيام نيز در اين موزه جمع‌آوري و عرضه شده است ، خاطر‌نشان كرد: اين موزه كه بيش از سه سال است به ‌دليل كمبود اعتبارات عمراني و مباحث اداري در دست تعميرات و تعطيل بوده است ، سرانجام با تخصيص اعتباري بالغ بر 500 ميليون ريال از محل اعتبارات سازمان ميراث دوباره در خدمت خيام‌دوستان قرار مي‌گيرد.همزمان با بازگشايي موزه از تنديس جديد حكيم خيام اثر استاد عليرضا قدمياري پرده‌برداري مي‌شود.
                                             وي خاطر نشان كرد: همزمان با مراسم بزرگداشت روز ملي خيام، از تنديس اوارد فيتزجرالد شاعر بزرگ انگليسي و مترجم سروده‌هاي خيام اثر استاد قدمياري پرده‌برداري به عمل آمد. اين تنديس در ابعاد 50 × 50 × 70 و از جنس مرمر تراشيده شده است.
                                             يادآور مي‌شود از قدمياري تاكنون مجسمه‌هاي شيخ عطار در آلمان، هلموت ريتر در نيشابور و حكيم فردوسي، شيخ عطار و حكيم خيام در دانشگاه آرياي ارمنستان نصب شده است.هم‌اكنون تنديس خيام اثر استاد ابوالحسن صديقي از شاگردان استاد كمال‌الملك در اين آرامگاه خودنمايي مي‌كند.
                                             حكيم ابوالفتح غياث‌الدين عمر بن ابراهيم نيشابوري معروف به خيام يا خيامي از رياضي‌دانان، ستاره‌شناسان، پزشكان، حكما و شاعران نام‌آور ايراني درقرن پنجم و ششم هجري است.
                                             حكيم عمر خيام از معروف‌ترين چهره‌هاي ادبي ايراني در مغرب زمين است.

                                             http://www.jamejamonline.ir/newstext...m=100907247416

                                             زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                             لایق بهترین هایی .

                                             نظر


                                              #46
                                              سهم ناچيز اصفهان از موزه‌ها

                                              جام جم آنلاين: مسوولان ميراث فرهنگي در حالي از وجود 5 موزه دولتي و 3 موزه خصوصي در استان اصفهان سخن مي‌گويند كه هم‌اكنون 3 موزه از 8 موزه استان به علت مرمت تعطيل است. اين مساله در كنار كمبود موزه در استان پرگردشگري مثل اصفهان زماني بيشتر به چشم مي‌آيد كه بدانيم، موزه‌هاي موجود از استانداردها هم فاصله دارند.

                                              زادهوش محقق و پژوهشگر با اشاره به شرايط محيطي موزه‌ها و فاكتورهاي ضروري براي حفاظت از آثار تاريخي در آنها مي‌گويد: متاسفانه موزه‌هاي فعلي ما فاقد استانداردهاي تعريف شده و لازم هستند و فضاهاي كنوني كه عنوان موزه را يدك مي‌كشند، نمي‌توانند براي نگهداري آثار مناسب باشند.

                                              او مي‌افزايد: ميزان اسيدي و بازي بودن محيط، نورپردازي ويژه حجم و فضاي مناسب همگي از ملزومات فيزيكي موزه‌هاست، اما در موزه‌هاي كنوني اين استان نه‌تنها به اين موارد توجهي نمي‌شود، بلكه اصولي چون رعايت حريم مجاز بين بازديدكننده و اثر نيز بي‌اهميت تلقي مي‌شود.

                                              ساغر حميدي، مسوول حفاظت ميراث فرهنگي استان اصفهان نيز اصولي بودن سيستم‌هاي گرمايشي، سرمايشي، امنيتي، ويترين‌هاي مقاوم و ضد نور با امكان دسترسي آسان موزه‌داران به آن و استاندارد بودن ميزان رطوبت فضا را از ضروريات موزه‌ها ياد مي‌كند و مي‌افزايد: در حال حاضر موزه‌هاي اين استان در حد استاندارد نيستند، اما با اقدامات صورت گرفته بزودي موزه هنرهاي تزئيني اصفهان استاندارد خواهد شد، البته به نظر مي‌رسد با امكانات فعلي استفاده از بناهاي تاريخي و استانداردسازي آنان با حفظ شرايط خاص بنا، بتواند فضايي مناسب‌تر از موزه‌هاي كنوني را در اين استان فراهم آورد.

                                              فروتن، رئيس موزه مردم‌شناسي «گز» كه اولين موزه خصوصي در اين استان را ايجاد كرده است، مي‌گويد: تمامي موزه‌ها بايد به تكنولوژي روز مجهز باشند حال آن كه در موزه‌هاي خصوصي اصفهان حتي امكان رعايت استانداردهاي اوليه براي نگهداري از اشيا نيز وجود ندارد و چه بسا هنگام ازدحام جمعيت بازديدكننده برخي از وسايل موزه به سرقت برود.

                                              او مي‌افزايد: جاي تاسف دارد استاني چون اصفهان با آن همه سابقه و پيشينه درخشان و آثار و اشياي باارزش از كمترين امكانات چون يگان حفاظتي براي تامين امنيت موزه بخصوص در موزه‌هاي خصوصي محروم است.

                                              فروتن با بيان اين كه مشكل موزه‌‌ها در اصفهان تنها در بحث كمي و كيفي آنها نيست بلكه بسيار فراتر است، مي‌گويد: موزه‌داران ما هم از تخصص لازم بهره‌مند نيستند و حتي با وجود دوره‌هاي آموزشي ميراث فرهنگي نمي‌توانند به تخصص كافي دست يابند كه اين مساله مي‌تواند پيامدهاي ناگواري را به همراه داشته باشد.

                                              او مي‌گويد: شايد مهمترين نياز اين استان در بحث موزه‌ها آن باشد كه اول مشخص كنيم چه كساني صلاحيت موزه‌داري و حفاظت از آن را دارند بعد به بحث فضا و كميت آن برسيم.

                                              حميدي نيز در اين رابطه با بيان اين كه در اصفهان تنها 11‌راهنماي موزه وجود دارد، مي‌گويد: اين استان حداقل به 40‌راهنماي دائم نياز دارد و اين در حالي است كه راهنماهاي كنوني اين استان نيز اغلب به صورت فصلي فعاليت مي‌كنند.

                                              او با اشاره به اين‌كه كاشان فاقد راهنماي دائمي است و نائين نيز تنها دو راهنماي موزه دارد، مي‌افزايد: با توجه به گستردگي و پراكنده‌بودن موزه‌ها و بناهاي تاريخي، اين تعداد راهنما به‌هيچ‌وجه پاسخگوي نياز نيست و استفاده از راهنماي الكترونيكي مي‌تواند در اين زمينه بخشي از كمبودهاي فعلي را جبران كند.

                                              او ايجاد اتاق معرفي آثار و اشياء در بخش ورودي موزه‌ها و بناهاي تاريخي را يكي از مهمترين نيازهاي اصفهان براي رفع مشكلات فعلي عنوان كرده و مي‌افزايد: رفع مشكلات موزه‌هاي استان اصفهان گرچه به متوليان و مسوولان آن باز مي‌گردد، ولي تبليغات گسترده و اطلاع‌رساني‌هاي لازم مي‌تواند در جذب مخاطب، معرفي گسترده‌‌تر محدوديت‌ها و كمبودها و حتي ارائه راهكارهاي سودمند از سوي كارشناسان و آگاهان اين امر موثر باشد.

                                              http://www.jamejamonline.ir/newstext...m=100938861978

                                              زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                              لایق بهترین هایی .

                                              نظر


                                               #47
                                               صخره‌هاي كندوان مرمت مي‌شود

                                               گروه شهرستان‌ها: دبير كارگروه گردشگري آذربايجان شرقي از مرمت صخره‌هاي آسيب‌ديده كران‌هاي روستاي تاريخي كندوان خبر داد.

                                               به گزارش فارس، تراب محمدي ديروز در بازديد از كران‌هاي روستاي كندوان و در جلسه‌اي كه براي بررسي مسائل روستاي كندوان برگزار شده بود، گفت: روستاي شگفت‌انگيز و بي‌نظير كندوان از سرمايه‌هاي بي‌نظير منطقه آذربايجان و از هداياي خداوند به مردم منطقه است و بايد براي حفظ و نگهداري آن تلاش مضاعفي كنيم.
                                               دبير كارگروه گردشگري آذربايجان شرقي اظهار كرد: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌شرقي برنامه‌هاي بسيار متنوع و ارزشمندي را براي توسعه اين روستاي تاريخي تدوين كرده است.

                                               محمدي همچنين به نقش مردم شريف روستاي كندوان اشاره كرد و گفت: مردم ميهمان‌نواز روستاي كندوان سال‌هاي طولاني در اين خانه‌هاي كله قندي و صخره‌اي زيسته و از آنها محافظت كرده‌اند، سختي‌ها و تنگناهاي اين خانه‌ها بر كسي پوشيده نيست و ليكن مردم سختكوش اين ديار با توسل به كشاورزي و دامداري در اين منطقه زيسته‌اند و آن را براي حضور ميهمانان و گردشگران از سراسر استان و كشور و حتي كشورهاي خارجي آماده‌سازي كرده‌اند.
                                               http://www.jamejamonline.ir/papertex...m=100955136569

                                               زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                               لایق بهترین هایی .

                                               نظر


                                                #48
                                                با افزايش جمعيت روستاي تاريخي آذربايجان شرقي رخ مي‌دهد
                                                كندوان در محاصره ساخت و سازهاي مدرن
                                                جام جم آنلاين: هزاران سال پيش در اثر فعل و انفعالات آتشفشاني كوه‌هاي سهند، مناظر زيبايي كه بيشتر به يك معجزه شباهت دارد در يكي از خوش آب و هواترين نقاط ايران ايجاد شد. اين مناظر شامل ده‌ها كران مخروطي شكل و دوك‌مانند است كه از تجمع آنها در طول هزاران سال روستاي صخره‌اي كندوان شكل گرفته است.                                                كندوان طبق شواهد موجود يكي از سه روستاي صخره‌اي جهان است. با اين تفاوت كه در دو روستاي ديگر يعني «كاپادوكيه تركيه» و «داكوتاي آمريكا» اكنون زندگي جاري نيست، اما در روستاي كندوان تداوم حيات در قالب بافت سنتي و قديمي همچنان جريان دارد. اين روستا در 62 كيلومتري تبريز و 22 كيلومتري شهرستان اسكو در دامنه «سلطان‌داغي» واقع شده است و نزديك 700 نفر در قالب 208 خانوار جمعيت دارد.

                                                قدمت اين روستا طبق بررسي‌هاي انجام يافته به قرن هفتم هجري و طبق نظريه‌هايي به دوره‌هاي قبل از اسلام برمي‌گردد.
                                                معماري كندوان در قالب صخره‌ها تبلور يافته است. داخل اين خانه‌هاي صخره‌اي اتاق‌هاي متعددي حفر شده و به صورت منازل مسكوني، انبار و محل نگهداري دام مورد استفاده قرار گرفته‌اند. كوچه‌هاي كندوان در حقيقت همان شيارهايي است كه آب‌هاي جاري در دل كوه ساخته است. علاوه بر معماري منحصر به فرد صخره‌اي، آنچه به اين روستاي تاريخي شهرت بخشيده وجود آب معدني كندوان است. اين آب معدني در كنار رودخانه واقع شده و از دل يك تپه سرچشمه مي‌گيرد. آب معدني كندوان به نظر اهالي و كارشناسان براي رفع امراض كليوي بسيار موثر است، به همين دليل سالانه هزاران نفر بخصوص بيماران سنگ كليه براي تهيه اين آب به كندوان سفر مي‌كنند. با اين حال، متاسفانه از روستاي كندوان، آن طور كه بايد و شايد بهره‌برداري نمي‌شود و توانمندي‌ها و پتانسيل‌هاي موجود در آن بدون استفاده شايسته هدر مي‌روند.
                                                امروزه بافت قديمي‌ترين روستاي كندوان كه يكي از زيباترين روستاهاي تاريخي كشور و جهان بشمار مي‌رود به لحاظ ساخت و سازهاي جديد و غيرمجاز كه بافتي متفاوت با وضعيت طبيعي دارند با تهديد جدي مواجه شده است.
                                                ساخت و ساز با سبك امروزي
                                                حقيقيان، بخشدار مركزي شهرستان اسكو در اين خصوص گفت: سرريز جمعيتي كندوان از يك سو و محدود بودن خانه‌هاي صخره‌اي از طرف ديگر باعث شده است اهالي روستا بالاجبار اقدام به ساخت و ساز خانه‌هايي با سبك امروزي كنند و در صورت ادامه اين روند تنها روستاي صخره‌اي زنده دنيا با خطر جدي مواجه مي‌شود.وي اظهار كرد: البته اين مورد بايد قبلا در محل ديگري (در كنار روستا)‌ مكان‌يابي مي‌شد كه اين امر با تاخير بسيار زياد در كميته گردشگري به تصويب رسيده؛ اما به‌رغم تصويب آن هنوز هيچ‌گونه اقدامي در اين خصوص صورت نگرفته است.بخشدار مركزي اسكو درخصوص علت تاخير در اجراي اين مصوبه خاطرنشان كرد: با توجه به كوهستاني و شيب‌دار بودن منطقه، ابتدا بايد آماده‌سازي زمين توسط سازمان ميراث فرهنگي كه مديريت منطقه را چه از نظر ساخت‌وساز و چه طرح‌هاي توسعه برعهده دارد، صورت گيرد و بعد ساخت‌وساز انجام پذيرد. وي گفت: به منظور رفاه حال گردشگران و مسافران در چند سال اخير هتل زيباي صخره‌اي در روستا ساخته شده؛ اما چون هزينه اقامت در اين هتل بسيار بالاست، قشر متوسط كه بيشترين مراجعه‌كننده را تشكيل مي‌دهند با مشكل اقامتي مواجه مي‌شوند.
                                                براي ثبت جهاني آماده نيست
                                                حقيقيان ادامه داد: بايد زمينه مشاركت بخش خصوصي و سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي در اين منطقه فراهم شود؛ چرا كه طبق شواهد موجود، روستاي كندوان يك روستاي بسيار محروم است.
                                                بخشدار مركزي اسكو افزود: يكي از مولفه‌هاي ثبت جهاني روستاي صخره‌اي كندوان اصلاح بافت كنوني است و متاسفانه چون سرعت رشد و توسعه اين روستا كه توسط ميراث فرهنگي صورت مي‌گيرد، بسيار كند بوده و متناسب با پتانسيل‌هاي اين روستا نيست، حتي نمي‌توانيم از 5 درصد پتانسيل‌ها و امكانات بالقوه روستاي كندوان استفاده كنيم.وي ادامه داد: يكي از بسترهاي جذب توريست بحث راه است؛ ولي به دليل نبود اعتبار نتوانستيم طرح دوبانده كردن جاده آن را اجرا كنيم، به همين دليل همه‌ساله بخصوص در فصول مناسب سال با ترافيك سنگين و صف‌هاي كيلومتري مسير كندوان مواجه مي‌شويم و عده زيادي از گردشگران به‌دليل همين ترافيك سنگين از سفر به اين روستاي استثنايي منصرف مي‌شوند.
                                                تبريز - سعيده دلال‌ عليپور - خبرنگار جام‌جم

                                                زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                لایق بهترین هایی .

                                                نظر


                                                 #49
                                                 سرقت 1200 شیء از انبار اشیاء تاریخی یزد؟

                                                 به دنبال مطرح شدن پروند‌ه‌ای از سازمان میراث فرهنگی یزد در دیوان محاسبات این شهر، شنیده‌ شد حدود 1200 شی‌ء از انبار اشیاء تاریخی این سازمان به سرقت رفته است.رییس سازمان میراث فرهنگی یزد، این شنیده‌ها را شایعه‌ای بیش ندانست و آن را با قاطعیت تکذیب کرد.
                                                 به دنبال مطرح شدن پروند‌ه‌ای از سازمان میراث فرهنگی یزد در دیوان محاسبات این شهر، شنیده‌ شد حدود 1200 شی‌ء از انبار اشیاء تاریخی این سازمان به سرقت رفته است.رییس سازمان میراث فرهنگی یزد، این شنیده‌ها را شایعه‌ای بیش ندانست و آن را با قاطعیت تکذیب کرد.

                                                 خبرگزاری میراث فرهنگی نوشت: چند روزی است که شایعه‌ای در مورد سرقت 12 هزار شیء از انبارهای امن اشیاء تاریخی سازمان میراث فرهنگی یزد شنیده می‌شود. این شایعه به دنبال مطرح شدن پرنده‌ای از سازمان میراث فرهنگی یزد در دیوان محاسبات بوده است.

                                                 بهرام رضایی، رییس سازمان میراث فرهنگی یزد اما در گفت و گو با CHN ، این شنیده‌ها را تکذیب کرد و گفت:« این شنیده‌ها شایعاتی بیش نیست و بیشتر حرف‌ و حدیث‌هایی مغرضانه است و برخی با نا آگاهی به آن پر و بال می‌دهند.»

                                                 او بر این باور است که عده‌ای می‌خواهند از سازمان میراث فرهنگی، باج خواهی کنند و وقتی که به خواسته‌هایشان نمی‌رسند، سعی در شایعه‌سازی برای بدنام کردن این سازمان می‌کنند.

                                                 سازمان میراث فرهنگی یزد، دارای انباری از اشیاء تاریخی و باستانی است که طی سال‌های طولانی از کاوش‌ها و کشفیات گردآوری شده است. هرچند رییس سازمان میراث فرهنگی یزد به دلایل امنیتی آماری از اشیاء موجود در این انبار نمی‌دهد، اما بررسی‌ها نشان از آن دارد که این انبار گنجینه‌‌ای از آثار تاریخی شهر بادگیرها را در دل خود نهان کرده است. این انبار همچون بسیاری از انبارهای سازمان‌های میراث فرهنگی در استان‌ها مجموعه‌ای از آثار تلنبار شده روی هم بوده که اکنون به گفته رضایی این انبار در حال خانه تکانی است و قرار است که آثار موجود در آن سر و سامان بگیرد.

                                                 آخرین شنیده‌ها اما حاکی از آن است که پرونده‌ای از سازمان میراث فرهنگی یزد در دیوان محاسبات این شهر باز شده و قرار است اموال موجود در این انبار مورد بررسی قرار بگیرد. با این حال رییس سازمان میراث فرهنگی یزد گفت که انبار اشیاء این سازمان از سال گذشته در حال ساماندهی است. طی این مدت اشیاء‌ای شناسایی شدند که با وجود اینکه کد دارند اما تاریخی نیستند. این اموال با بررسی دیوان محاسبات می‌توانند از این انبار خارج شوند.

                                                 او در مورد اینکه این اموال چه هستند و چرا باید از انبار سازمان خارج شوند، توضیح داد این اموال شامل اشیاء موزه مردم شناسی هم می‌شوند به عنوان مثال لباسی محلی که خریداری شده و اکنون این لباس پاره است و قابلیت مصرف ندارند. این لباس دیگر شیء فرهنگی نیست. منتها کد اموال فرهنگی دارد.

                                                 او همچنین گفت که از سال گذشته مسئول اموال تغییر کرده و قرار است که آثار موجود در انبار شناسنامه‌دار شده و از وضعیت نابسامانی که چندین سال است دچار آن هستند، خارج شوند.

                                                 رضایی اما شرایط این اشیاء را بسیار مناسب دانست و گفت که پارسال اعتباراتی در حدود 25 میلیون و امسال نیز همین اندازه اعتبار برای ساماندهی این انبار اختصاص داده شده است.

                                                 با این وجود شایعات همچنان به قوت خود باقی است و برخی بر این باورند که 1200 شیء به مرور زمان از این انبار دزیده شده است و اکنون باید دیوان محاسبات نه تنها به این پرونده رسیدگی کند بلکه حراست سازمان میراث فرهنگی کشور نیز به این مورد وارد شده و متخلفان را مجازات کند.

                                                 http://memarinews.com/Pages/News-7712.html

                                                 زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                 لایق بهترین هایی .

                                                 نظر


                                                  #50
                                                  بافتهای فرسوده با یک ترمز تریلی ریزش می‌کنند

                                                  نایب رییس شورای شهر تهران با اشاره به فرو ریختن بنای مسجد حضرت رقیه در منطقه 17 گفت: اگر یك تریلی در جنوب شهر كه دارای بافت فرسوده است ترمز كند، احتمال ریزش خانه‌ها وجود دارد!
                                                  به گزارش ایسنا حسن بیادی در جریان چهارصد و پنجاه و ششمین جلسه علنی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه ریزش اخیر ساختمان مسجد در منطقه 17 برای همه ما هشدار است، اظهاركرد: به ویژه در بافت‌های فرسوده گودبرداری‌ها می‌تواند مشكل ساز باشد.

                                                  بیادی با انتقاد از اینكه هیچ همتی برای نوسازی بافت‌های فرسوده تهران وجود ندارد، اظهاركرد: مدیریت شهری تا آنجا كه توانسته امتیاز برای نوسازی دربافت‌های فرسوده داده است و اكنون عوارض نوسازی واحدهای مسكونی در این محدوده‌ها صفر شده است.

                                                  وی ادامه داد: اگر قرار است نوسازی بافت‌های فرسوده با هزینه دیگری انجام شود، این امر نیازمند قانون مجلس و دولت است.

                                                  نایب رییس شورای شهر تهران با طرح این سوال كه اگر حادثه سیلاب اخیر به طور همزمان در پنج نقطه شهر اتفاق می‌افتاد چه وضعیتی به وجود می‌آمد؟ یادآور شد: با وجود وضعیت فعلی ستاد بحران موفق نخواهیم بود، چرا كه در ستاد بحران تنها رییس مهم نیست؛ بلكه بسیاری از دستگاه‌ها وظایفی بر عهده دارند.

                                                  وی با طرح این سوال كه در شب وقوع سیلاب كدام یك از دستگاه‌هایی كه باید، در صحنه حضور می‌یافتند، حاضر شدند؟ افزود: اگر به این شیوه عمل كنیم حتما دچار مشكل خواهیم شد.

                                                  نایب رییس شورای شهر تهران در خصوص بحران سیلاب اخیر نیز با بیان اینكه این امر یك حادثه طبیعی بود، اظهار كرد: در همه كشورهای دنیا چنین مواردی رخ می‌دهد.

                                                  بیادی با بیان اینكه مشكلات ناشی از بارندگی بلافاصله پس از اتمام بارش‌ها در سطح شهر حل شد، خاطر نشان كرد: بروز سیلاب ارتباطی با بارندگی نداشت.

                                                  وی در ادامه با تاكید بر اینكه در دیگر كشورها از آبهای سطحی استفاده می‌شود، اظهار كرد:‌نباید اجازه دهیم كه بارش‌ها تبدیل به فاضلاب شود.

                                                  بیادی همچنین از عملكرد جزیره‌ای برخی دستگاه‌ها در مهار سیلاب اخیر انتقاد كرد.


                                                  http://memarinews.com/Pages/News-7716.html

                                                  زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                  لایق بهترین هایی .

                                                  نظر


                                                   #51
                                                   هرگونه فعالیت در حریم بناهای تاریخی کرمان نیازمند مجوز است

                                                   کرمان - خبرگزاری مهر: مدیر رسانه ای میراث فرهنگی کرمان بر لزوم رعایت حریم و عرصه آثار و بناهای تاریخی استان کرمان از سوی تمام دستگاه ها و نهادها تاکید کرد.
                                                   به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی افضلی گفت: متاسفانه برخی از دستگاه ها و نهادهای دولتی و خصوصی بدون هماهنگی و توجه به ضوابط و حرایم میراث فرهنگی اقدام به اجرای طرح های عمرانی می کنند.
                                                   وی گفت: انجام هر گونه فعالیت در عرصه آثار و بناهای تاریخی را نیازمند ارائه طرح و کسب مجوز از سازمان میراث فرهنگی است.
                                                   افضلی ادامه داد: عدم رعایت قوائد و مقررات مربوطه و بی توجهی به نظرات کارشناسی، پیامدهای غیرقابل جبرانی برای محوطه های تاریخی و باستانی را در پی خواهد داشت.
                                                   وی حفاظت از میراث فرهنگی را وظیفه ای ملی و همگانی عنوان و تصریح کرد: در صورت عدم توجه به اخطارهای سازمان میراث فرهنگی در خصوص رعایت حرایم آثار تاریخی اسامی نهادها و دستگاه های متخلف رسانه ای می شود.
                                                   http://www.suiglenews.com/newss_351973

                                                   زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                   لایق بهترین هایی .

                                                   نظر


                                                    #52
                                                    کاروانسراي شاه‌عباسي گيلان بازارچه دائمي صنايع دستي مي‌شود

                                                    استقبال از بازارچه نوروزي صنايع دستي کاروانسراي شاه‌عباسي استان گيلان در ايام نوروز منجر به راه‌اندازي بازارچه دائمي در اين محل شد.معاون صنايع دستي استان گيلان با اعلام اين مطلب افزود: 30 غرفه در اين کاروانسرا براي عرضه توليدات صنايع دستي وجود دارد که از اين تعداد 10 غرفه در حال حاضر قابل بهره‌برداري است.«نادر ذاکري» هدف از برگزاري بازارچه نوروزي صنايع دستي در اين کاروانسرا را آشنايي با توليدات بومي استان عنوان کرد و گفت: با توجه به اين که مرمت کاروانسراي شاه‌عباسي نيمه تمام است، تا فصل تابستان شاهد واگذاري 20 غرفه ديگر به صنعتگران صنايع دستي هستيم.وي حمايت از هنرمندان را مهم‌ترين هدف معاونت صنايع دستي گيلان دانست و ادامه داد: در حال ثبت نام متقاضيان بومی براي حضور در اين غرفه‌ها هستيم.به گفته ذاکري گليم‌بافي، حصيربافي، سفالگري، چموش‌دوزي، بامبوبافي، مرواربافي، البسه محلي، چادرشب‌بافي، نمدمالي، شال‌بافي و عروسک‌بافي ماسوله از مهم‌ترين رشته‌هاي بومي صنايع دستي گيلان به شمار مي‌آيند.
                                                    مسئول امور فرهنگی و ارتباطات

                                                    http://www.gchto.ir/main/pages//post...njshud3086.php

                                                    زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                    لایق بهترین هایی .

                                                    نظر


                                                     #53
                                                     پاسداشت از معماری ایرانی در گالری خاک

                                                     همشهری آنلاین:
                                                     تازه‌ترین حجم‌های کامبیز صبری با پاسداشت معماری ایرانی در گالری خاک به نمایش درآمده‌اند.
                                                     به گزارش ایسنا،این هنرمند مجسمه‌ساز درباره جدیدترین تجربه‌های خود گفت: این آثار در ادامه تجربه‌های پیشینم است، که این بار با نشانه‌هایی از معماری ایرانی تلفیق شده‌ا‌ند.
                                                     او ادامه داد: فضای ذهنی‌ام در این مجموعه براساس تجربه‌ای است که انسان‌ها در طول تاریخ هزار و چند ساله خود در زندگی داشته‌اند. در ساختمان‌ها زندگی کرده‌اند و من از دریچه نگاه آنها به این بناها می‌نگرم.
                                                     او که یکی از کارهایش در این مجموعه با نگاه به بنای «شمس العماره» خلق شده است، بیان کرد: می‌خواهم ببینم حافظه ذهنی ما تا کجا قد می‌دهد و این نکته را مرور کنم که زمانی چه افرادی در شمس العماره زندگی کرده‌اند و تجسم کنیم که چه رفت و آمدهایی در این مجموعه وجود داشته است. در واقع تجربه زندگی آنها را از دریچه هنر مرور می‌کنم.
                                                     صبری افزود: مشبک‌کاری و آجرکاری‌های کوفی و بازی‌های روی دیوارهای آجری نیز یکی دیگر از تجربه هایم در این مجموعه است؛ به گونه‌ای که تمام این آثار در مکان اتفاق افتاده است و به شخصه موقع خلق اثر در آن مکان حضور داشته و کار را طراحی کرده‌ام.
                                                     این هنرمند مجسمه‌ساز تجربه‌های جدیدش را پاسداشت معماری از نگاه یک هنرمند دانست و افزود: می‌خواهم نگاه دقیق تری به این بناهای تاریخی و جزئیات آن داشته باشیم و ارزش‌های تک تک این آثار را به گونه‌ای دیگر و متفاوت درک کنیم.
                                                     مثلا در یکی از کارها که آسمان خراشی در آن وجود دارد به نوعی اشاره به معماری گذشته و دلتنگی آدم‌های امروز می‌کند.
                                                     صبری در این مجموعه پنج اثر را رو درروی مخاطبان قرار می‌دهد که هر کدام از آنها نامی دارند.
                                                     «تا جایی که به یاد دارم»، «گسترش حافظه»، «آن وقت‌ها آسمان را جور دیگر می‌دیدم»، «لایه‌های پنهان» و «سایکوتراپی» اسامی این پنج حجم است که از دیروز در گالری خاک به نمایش درآمده‌اند.
                                                     علاقمندان می‌توانند تا 27 اردیبهشت ماه روزانه به غیر از شنبه‌ها از ساعت 16 تا 20 از این آثار به نشانی شریعتی، دو راهی قلهک، خیابان بصیری،کوچه ژیلا از این آثار دیدن کنند.

                                                     http://www.suiglenews.com/3344

                                                     زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                     لایق بهترین هایی .

                                                     نظر


                                                      #54
                                                      کاروان سرای حاج حیدر فرو ریخت


                                                      در پي بسته شدن ناودان‌ها به دست افراد ناشناس
                                                      كاروانسراي حاج‌حيدر، فروريخت
                                                      خداحافظ شماره‌ي «١١٤٥٥»
                                                      خبرنگار امرداد - میترا دهموبد :
                                                      بارندگي‌‌هاي چند روز كنوني در جا‌ي‌جاي ايران به ريزش و ويرانيِ کاروانسرای حاج حیدر در نجف‌آباد اصفهان انجاميد، اين اثر ملي‌شده، سه سال پيش، بهسازي(:مرمت) شده بود. كاروانسراي حاج‌حيدر در راسته‌ي بازار اصلي نجف‌‌آباد است و در سال‌هاي پاياني دوره‌ي قاجار ساخته شده است. اين يادمان تاريخي كه در سال ١٣٨٣ به شماره‌ي ١١٤٥٥ به سياهه‌ي يادمان‌هاي ملي كشور پيوسته بود، اكنون فروريخته است.
                                                      نويد حسني، از دوستداران ميراث فرهنگي شهر تاريخي نجف‌آباد، گفت: «كاروانسراي حاج‌حيدر در پيِ بارش‌های بهاره و بسته شدن ناودان‌ها،‌ كه بنابر شواهد، عمدي بوده، فرو ريخته است.»
                                                      او به بی‌توجهی مسوولین سازمان ميراث اشاره كرد و گفت:‌ «اگر دست‌كم به يادمان‌‌هاي ملي‌شده، توجه بيشتري مي‌شد، امروز شاهد ويرانيِ 70 درصدي كاروانسراي حاج‌حيدر نبوديم.»
                                                      اين خبر كه افراد ناشناس، با بستن ناودان‌ها، قصد ويراني كاروانسرا را داشته‌اند، چند سال پيش نيز از سوي خبرگزاري‌ها منتشر شد اما گويا امسال اين بستن ناودان‌ها، به سرانجامي كه آن افراد ناشناس مي‌خواستند، انجاميده است.
                                                      عکس های این بنا را اگر خواستید ببینید به لینک زیر بروید.این همه بی توجهی از سوی میراث فرهنگی باعث تاسف است.
                                                      http://amordadnews.com/neveshtehNamyesh.aspx?NId=7030
                                                      مبادا کج بچینی دیوار سخن، که فرو خواهد ریخت بنای شخصیتت.

                                                      نظر


                                                       #55
                                                       ارگ علیشاه تبریز نقره‌کاری می‌شود

                                                       هنرمند نقره‌کار آذربایجان شرقی از حکاکی ارگ تاریخی علیشاه تبریز با استفاده از روش نقطه‌گذاری روی نقره خبر داد.
                                                       به گزارش ایسنا، زاکار باغداسارزاده اظهار کرد: این تابلو مراحل پایانی خود را طی می‌کند و برای ساخت آن حدود سه‌ماه زمان صرف شده است.
                                                       وی که ابداع‌کننده‌ روش حکاکی روی نقره از طریق نقطه‌گذاری است، بیان کرد: این روش شبیه کار با راپید در گرافیک است که با استفاده از ذره‌بین‌هایی که 30 برابر بزرگ‌نمایی دارند، انجام می‌شود.
                                                       او توضیح داد: در روش نقطه‌گذاری، حجم اثر به‌وسیله‌ نقاط پوشیده و سپس به‌وسیله‌ حکاکی و کنده‌کاری روی فلز، طرح نمایان می‌شود.
                                                       این هنرمند نقره‌کار با اشاره به آماده‌سازی این کار در آینده‌ نزدیک، ادامه داد: تابلوی نقره‌کاری ارگ علیشاه تبریز یکی از ویژه‌ترین کارهایی است که در چند سال اخیر ساخته‌ام با تکمیل مراحل ساخت، اکنون نصب‌ روی چوب و قاب‌بندی ‌نهایی آن باقی مانده است.
                                                       باغداسارزاده با اشاره به نقش‌برجسته به‌عنوان یکی دیگر از روش‌های حکاکی روی نقره، اظهار کرد: در روش نقش‌برجسته روش کار مانند مجسمه‌سازی است که در آن، با لایه‌لایه برداشتن فلزات، به کار حجم می‌دهیم و به‌وسیله آن می‌توان حتی جزییاتی را مانند فرم و خطوط چهره روی نقره شبیه‌سازی کرد.
                                                       وی با اشاره به دیگر آثار هنری خود، افزود: به درخواست مقام ارشد کلیسایی بیروت که به ایران آمده بود، تصویر او را روی سینی نقره حک و اطراف آ‌ن را نیز با استفاده از تصویر کلیسای بیروت و دیگر نقوش تزیین کردم که ‌مورد استقبال این مقام مذهبی قرار گرفت.
                                                       زاکار باغداسارزاده با بیش از 23 سال سابقه‌ فعالیت در زمینه‌ حکاکی روی نقره و ابداع روش‌های متنوع و ویژه‌ حکاکی، یکی از برجسته‌ترین هنرمندان آذربایجان شرقی و کشور در این زمینه است.
                                                       این نوع حکاکی روی ورقه‌هایی از آلیاژ نقره و مس پس از پیاده کردن طرح اولیه، با قلم‌زنی و بنا به ضرورت طرح، برش‌کاری، خم‌کاری، لحیم‌کاری و در نهایت، کمک گرفتن از برخی توانمندی‌های علوم و فنون مختلف مانند فعالیت‌های شیمیایی در قالب برخی ظرف‌ها، وسایل و تابلوهای هنری انجام می‌شود.

                                                       http://www.hamshahrionline.ir/news-168527.aspx

                                                       زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                       لایق بهترین هایی .

                                                       نظر


                                                        #56
                                                        نم‌زدگی گسترده درحمام قاجاریه باغ فین

                                                        سهل‌انگاري پيمانكار بازسازي سبب شد
                                                        نم‌زدگی گسترده درحمام قاجاریه باغ فین

                                                        فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران - سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان از نم زدگی گسترده در حمام قاجاریه باغ فین خبر داد.
                                                        حسین یزدان‌مهر به ایلنا گفت: مرمت این حمام که در حال فرسودگی بود به پیمانکاری مجرب سپرده شده بود اما بر اثر بی‌توجهی در چند روز گذشته، شیرآب در پشت‌بام بنا بازمانده و آب به داخل حمام کاملا نفوذ کرده است. وی افزود: پیمانکار بنا مجرب است اما این اتفاق که باعث آسیب و خسارت در این بنای تاریخی شده تنها بر اثر بی‌توجهی رخ داده است.
                                                        یزدان مهر خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پشت‌بام حمام در حال سبک‌سازی بوده است در اثر بازماندن شیر آب از شب تا صبح‌، آب کاملا به دیواره‌های حمام نفوذ پیدا کرده و آن‌را دچار نم‌زدگی و آسیب کرده است. سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان اظهار داشت: یگان حفاظت میراث فرهنگی بلافاصله با مطلع‌شدن از این موضوع جهت جلوگیری از آسیب بیشتر در محل حاضر شده و مانع از تخریب بیشتر این بنای تاریخی شد. وی از برخورد شدید با پیمانکار به‌صورت کتبی و شفاهی خبر داد و گفت: پیمانکار متعهد شد که جهت پرداخت خسارت با هزینه شخصی خود اقدام می‌کند.
                                                        وی با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی حمام تاریخی فین کاشان از ۱۵ فروردین‌ماه (بعد از تعطیلات نوروزی) آغاز شده و تا پیش از ایجاد این مشکل ادامه داشت، یادآور شد: متأسفانه این بنای تاریخی برای چندمین بار مورد آسیب‌دیدگی و بی‌احتیاطی قرار گرفته است.
                                                        باغ تاریخی فین کاشان با وجود درختان سر به فلک کشیده سرو فینی که هم ردیف با سرو شیرازی است یکی از نمونه‌های ستودنی باغ‌های اصیل ایرانی محسوب می‌شودکه تمام مشخصات و جنبه‌های مختلف باغ‌های ایرانی در آن جمع شده و از بناهای ارزشمند تاریخی ایران به شمار می‌رود که شهرت اصلی آن به سبب قتل امیرکبیر صدراعظم شایسته ناصرالدین شاه در حمام آن است. قرینه‌سازی محور باغ، خیابان‌ها و نهرهای متعدد با کفپوش‌های آبی رنگ و فواره‌های تعبیه شده در باغ فین آن‌را به عروس باغ‌های ایرانی معروف کرده است.

                                                        http://www.hamshahrionline.ir/news-168850.aspx

                                                        زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                        لایق بهترین هایی .

                                                        نظر


                                                         #57
                                                         خانه تاریخی دوره قاجار در اصفهان ویرانه شد

                                                         سرنوشت متفاوت 2 خانه تاریخی در اصفهان
                                                         خانه تاریخی دوره قاجار در اصفهان ویرانه شد

                                                         فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران - گروه شهری:
                                                         یک خانه تاریخی در اصفهان تبدیل به ویرانه شد. خبرگزاری ایسنا دیروز به مقایسه 2خانه تاریخی در اصفهان پرداخت که یکی از آنها با نام خانه تاریخی قزوینی همچنان پابرجاست و دیگری به‌نام خانه تاریخی متین‌پور به‌شدت ویران شده است. این دو خانه تاریخی مربوط به دوره قاجار هستند.
                                                         خانه قزوینی که اکنون پابرجاست با کاربری اداری مورد بازدید ده‌ها گردشگر و دانشجوی رشته‌های مختلف هنری و معماری قرار دارد و خانه تاریخی متین‌پور اکنون به‌ ویرانه‌ای درهم شکسته تبدیل شده است. خبر ایسنا برگرفته از مطلبی بود که پایگاه اطلاع رسانی «ایران‌نامه» منتشر کرد. پایگاه اینترنتی ایران‌نامه به سرنوشت متفاوت 2 خانه تاریخی در استان اصفهان پرداخته بود.
                                                         مهدی فقیهی یک دوستدار میراث فرهنگی خانه قزوینی را که در جنوب خیابان ابن‌سینا در محله دردشت اصفهان واقع شده است خانه‌ای تاریخی به‌جای مانده از دوران قاجار اعلام کرد و نوشت: این خانه تا اوایل دهه 50 خورشیدی به‌عنوان محل مسکونی مورد استفاده بود ولی در سال 1353 خورشیدی از سوی دولت وقت خریده شد و پس از مرمت و بازسازی‌های لازم، در اختیار وزارت فرهنگ و هنر قرار گرفت. با این کار، سازمان ملی حفاظت از آثار باستانی استان اصفهان در این خانه تاریخی مستقر شد و این استقرار زیر عناوین مختلف تاکنون ادامه دارد.
                                                         خانه تاریخی محافظت شده
                                                         در گزارش منتشر شده از وضعیت 2 خانه تاریخی متین‌پور و قزوینی آمده است که ورودی خانه تاریخی قزوینی در انتهای دالانی سرپوشیده واقع است که در طول آن، دیوار تازه‌ساز و مشبک خانه کهکشانی‌ها دیده می‌شود. با گذر از این دالان پر پیچ و خم و گذراندن چند پله مرتفع، ‌سرای وسیع خانه قزوینی تعلق دارد.
                                                         این میان‌سرا با ظاهری مستطیل‌شکل و آب‌نمایی در بخش مرکزی و 2 باغچه قرینه در اطراف آن، همچنین تالار شاه‌نشینی در ضلع شمالی که با گچ‌بری‌هایی به‌شکل‌ مقرنس‌های درهم و پنجره ارسی و مشبک ریزنقش آراسته شده، زیبایی دوچندانی به این بنا می‌بخشد. اتاق‌های جانبی این تالار با پوششی از طاق و تویزه و خطوط تزئینی ممتد و موازی که در اطراف تاقچه‌ها دیده می‌شود، بسیار ساده و بی‌پیرایه‌اند. خانه‌ تاریخی قزوینی با معماری زیبا در 19 آذرماه 1375 و با شماره 1795 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
                                                         بنای تاریخی ویران شده
                                                         وضعیت خانه تاریخی متین‌پور نشان می‌دهد که این خانه تاریخی به‌جای مانده از دوران قاجار وضعیت خوبی ندارد. براساس این گزارش خانه تاریخی متین‌پور که روزگاری پا برجا بود، در محدوده بافت تاریخی اطراف میدان نقش جهان قرار دارد که اکنون به‌جز ویرانه‌ای درهم شکسته، چیزی از آن باقی نمانده است. ارسی‌ها و پنجره‌های چوبی از میان رفته‌اند و قطعات گره چینی این خانه فرو ریخته است.
                                                         بخش‌هایی از خانه تاریخی متین‌پور آنطور که پایگاه ایران نامه اعلام کرده کاملا فرو ریخته و اکنون به تلی از خاک تبدیل شده است. براساس این گزارش درصورتی‌که به خانه تاریخی متین‌پور توجه می‌شد این خانه اکنون همچون خانه قاجاری قزوینی پابرجا و میزبان گردشگران و علاقه‌مندان به معماری قاجاری بود.
                                                         وضعیت خانه‌های تاریخی در کشور همواره با خبرهای ناخوشایندی همراه است. خروج خانه‌های تاریخی از فهرست میراث ملی کشور به‌دلیل ناتوانی مالک از نگهداری صحیح و یا امکان تبدیل آنها به مجتمع مسکونی تجاری از مهم‌ترین موضوعاتی است که خانه‌های تاریخی در ایران با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند.
                                                         پیش‌تر و در سال گذشته خانه‌های تاریخی در تهران، یزد، شیراز و اصفهان مورد بی‌توجهی قرار داشتند و پرونده‌هایی نیز برای تصمیم‌گیری در مورد خروج آنها از ثبت ملی و تخریبشان وجود داشت. سرای دلگشا در تهران که تخریب شد. خانه اتحادیه درحالی‌که نیازمند توجه جدی است همچنان بلاتکلیف است. خانه پروین اعتصامی که زمانی قرار بود از ثبت میراث ملی خارج شود به لطف مالکان آن همچنان نگهداری می‌شود. بافت تاریخی شهر یزد در معرض تهدید است و در شیراز نیز تخریب خانه‌های تاریخی و بی‌توجهی به آنها همچنان دامنگیر بناهای تاریخی کشور است.

                                                         http://www.hamshahrionline.ir/news-168013.aspx

                                                         زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                         لایق بهترین هایی .

                                                         نظر


                                                          #58
                                                          شیرهای‌سنگی در خطر انقراض

                                                          شیرهای‌سنگی در خطر انقراض

                                                          فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران - در گذر از چهار محال‌وبختیاری تا خوزستان، آنجا که پیچ وخم جاده‌ها مسافران را میهمان روستاها و مسکن مردم ایل بختیاری می‌کند، شیرهای سنگی کوچک و بزرگ با غرور و عظمت بی‌بدیلی که نشان از دلاوری و قهرمانی در میان این مردمان دارد، یکی یکی رخ‌نمایی می‌‌کنند.

                                                          به گزارش ساج نیوز، شیرسنگی که به گویش مردم بختیاری «بردشیر» خوانده می‌شود با توجه به باورهای کهن و به پاسداشت مقام نام‌آوران و پهلوانان بختیاری از سنگ‌ کوه‌های زاگرس تراشیده و بر مزار درگذشتگان نصب می‌شد؛ شیری که بر پهلویش نقش شمشیر، اسب و تفنگ و بر گرده‌اش مشخصات متوفی را داشت. اما اکنون، نه‌تنها این رسم متداول نیست بلکه از شمار بردشیرهایی هم که از سال‌ها پیش در گورستان‌های بختیاری موطن داشته‌اند، کم شده است. قلمروی شیرهای سنگی در استان‌های چهارمحال‌وبختیاری و خوزستان در اثر بی‌توجهی مسئولان میراث فرهنگی و ناآگاهی برخی افراد نسبت به اهمیت این میراث، در معرض تهدید جدی قرار گرفته و تاکنون هیچ اقدامی در راستای شناسایی، ساماندهی و شناسنامه‌دارکردن آنها صورت نگرفته است.
                                                          بردشیرها قربانی می‌شوند!
                                                          گفته می‌شود که آبگیری سدها در آینده نه‌چندان دور شماری از این شیرهای سنگی با ارزش را قربانی خواهد کرد. وضعیت شیرهای سنگی گورستان قدیمی شهر «گهرو» در جاده چهارمحال و بختیاری به خوزستان مثال مشهودی از وضعیت اسفناک بردشیرهای بختیاری است. پیش‌تر عملیات تعریض خیابان مجاور به گورستان، احداث جاده خوزستان و ساماندهی امامزاده جعفر، شماری از شیرهای سنگی این ناحیه را زخمی، شکسته و نابود ساخته بود و اکنون این گورستان قرار است در طرح توسعه شهر گهرو به فضای سبز تبدیل شود.به گفته اهالی این منطقه تعدادی از شیرهای سنگی بر اثر ایجاد انفجار معدنچی‌ها در کوهی در مجاور گورستان شکسته و نابود شدند، تعدادی از آنها شبانه به سرقت رفتند و شماری نیز از ناحیه پا با ضربه تیشه خرد و نقش بر زمین شدند؛ چرا که مردم عادی گمان می‌کردند در پاهای شیرها گنج پنهان شده است.
                                                          در حال حاضر برخی از قسمت‌های محوطه این گورستان به‌منظور ایجاد گذرگاه، سنگفرش شده و اطراف آن بر اثر تعریض خیابان محدود شده است. شیرهای سنگی شکسته شده در این محدوده گواه تاثیرات سوء این تغییرات ناگهانی و نبود آگاهی کافی در مورد حفظ شیرهای سنگی در این گورستان است.
                                                          سدها، قبرستانی برای بردشیران!
                                                          سامان فرجی، پژوهشگر و فعال میراث فرهنگی در رابطه با وضعیت شیرهای سنگی گفت: «مشکلی که وجود دارد این است که به بردشیران به‌عنوان تمثال‌هایی که عقبه فرهنگی دارند نگاه نمی‌شود؛ همین موضوع سبب شده که این آثار به ثبت نرسند.»وی با اشاره به صحنه‌های بزم و رزم و شکار در این آثار خاطرنشان ساخت: «بردشیرها حاوی نکات مردم‌شناسی بسیاری هستند اما متأسفانه مطالعاتی در این مورد صورت نگرفته است.»
                                                          این فعال میراث فرهنگی تاکید کرد: «مشکل اصلی ما در این خصوص مشکل فرهنگی است. متأسفانه برای بردشیرها به‌طور رسمی به‌عنوان نماد فرهنگی ارزش قائل نمی‌شوند.»وی افزود: «شیرهای سنگی قابل جابه‌جایی و در معرض تخریب هستند، بسیاری از این شیرها به سرقت رفته و شماری هم شکسته شده و در لابه لای جرزهای دیوار و ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شوند.»فرجی در ادامه با اشاره به خطرات سدسازی و آبگیری آنها در چهارمحال و بختیاری و خوزستان گفت: «در منطقه بیرگان از توابع کوهرنگ چیزی در حدود 17 شیر سنگی با آبگیری تونل سوم کوهرنگ به زیر آب می‌روند. همچنین در روستای «شهریاری» از یک بردشیر به‌عنوان نیمکت در مقابل شورای حل اختلاف استفاده می‌شود که این نشان‌دهنده نبود آگاهی از ارزش این میراث فرهنگی در نگاه مردم است.»
                                                          شیرهای بختیاری زنده شوند!
                                                          شیرهای سنگی در هیچ جای ایران به اندازه‌ای که در خوزستان و چهارمحال و بختیاری خانه گزیده‌اند به چشم نمی‌آیند اما گویا همین فراوانی و پراکندگی، از بین رفتنشان را امری عادی جلوه داده و در نظر مردم و مسئولان از ارزش و اهمیت آنها کم کرده است. این در حالی است که باید این شیرهای سنگی شناسایی و تا حد امکان در محل استقرارشان از خطرات محفوظ نگه داشته شوند و در این راستا به مردم، متصدیان امور شهری و شهرداران آگاهی داده شود. همچنین در مورد بردشیرهایی که در معرض نابودی قرار دارند، مانند شیرهای سنگی روستای «آب ماهیک» در استان خوزستان یا شیرهای سنگی بیرگان در چهارمحال‌وبختیاری، عملیات نجات‌بخشی صورت گرفته و آنها را به موزه منتقل کنند.
                                                          روشن است که تنها ثبت ملی این آثار نمی‌تواند به نجات بخشی آنها کمک کند، بلکه شایسته است که در حفظ و نگاهداشت آنها به‌طور جدی وارد عمل شد و به این موضوع به‌عنوان یکی از پتانسیل‌های مهم گردشگری منطقه نگریست. با توجه به پتانسیل‌هایی که میراث طبیعی استان چهارمحال و بختیاری، در جذب گردشگران دارد، می‌توان از این ظرفیت جهت معرفی هر چه بیشتر شیرهای سنگی به‌عنوان یک میراث فرهنگی غنی در استان برای رشد صنعت گردشگری و نگهداری این میراث بهره جست.


                                                          http://www.hamshahrionline.ir/news-151241.aspx

                                                          زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                          لایق بهترین هایی .

                                                          نظر


                                                           #59
                                                           تخریب زیارتگاه به دست غارتگران

                                                           تخریب زیارتگاه به دست غارتگران

                                                           فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران - اردبیل ـ ساناز لطیفی‌هیر:
                                                           روستای کهن خانقاه فولادلو از توابع بخش مرکزی شهر هیر از توابع استان اردبیل که در دل کوه‌ها و چشمه‌سارهای ماندگار و واقع‌شده مامن آشنای بزرگان این سرزمین است که قدم براین تربت نهاده‌اند و آنجا را محلی برای سکنی برگزیده‌اند.
                                                           این روستا که تقریبا در 30کیلومتری اردبیل واقع شده هم از نظر معنوی و هم ازنظر طبیعت دارای ویژگی‌های خاص خود است. در اصل این روستا با بقعه معروفش برای عده‌زیادی آشناست.
                                                           این دیار درگذشته محل انجام مراسم دراویش و نیز به‌عنوان مکانی امن دور از توطئه‌ها و هجمه‌های راهزنان بوده و زمانی نیز به‌عنوان مکات تجمع صوفیان به شمار می‌آمده است که نام روستا نیز از آنجا برگرفته شده و به خانقاه شهرت یافته است. براساس شنیده‌ها، قـدمت بقعه خانقاه بــه 600 سال پیش و دوران صفویه برمی‌گردد.
                                                           براساس روایت و گفته‌های بزرگان درطول تاریخ گویی این بقعه تخریب شده را خود باباسعید کاشانی ساخته که اهالی بعد از درگذشت این شخصیت وارسته جنازه باباسعید را در این مکان دفن کرده و بعد روی قبر را صندوقچه‌ای گرانبها قرار دادند.
                                                           ساختمان این بقعه در یک طبقه احداث شده بود و دارای صندوقچه‌های متعدد گرانبها و قندیل‌هایی از جنس طلا و برنز بوده که همه به تاراج رفته و تنها خرابه‌ای از این کهن ساخت برجای مانده است.بابا سعید از شاگردان شیخ جبرائیل و از مریدان شیخ صفی‌الدین اردبیلی بوده است.
                                                           حفاری‌های غیرمجاز،داشته‌های ما را به تاراج برده است
                                                           در این بین آنچه تاسف‌بار است اینکه بسیاری از سرمایه‌های تاریخی و معنوی ما با حفاری‌های غیرمجاز سود‌جویان و فرصت‌طلبان به تاراج رفته است. بقعه باباسعید کاشانی در خانقاه هیر نیز از این یغماگری در امان نمانده است. براساس مشاهدات در نتیجه حفاری‌های غیرمجاز و دستبرد افراد ناآگاه به میراث واقع در بقعه باباسعید، این بقعه تخریب شده و تنها سنگ‌نوشته‌هایی از مزار این مرید شیخ جبرائیل باقی مانده است. هرچند گذشتگان ما این مکان را گرامی می‌داشتند اما امروز این محل به حمایت مسئولان و متولیانی نیاز دارد که بر اثر غفلت آنها این بلا بر سر میراث گرانبهای فرهنگی‌مان آمده است.
                                                           کوره‌های آجرپزی که در اطراف این بقعه وجود دارد در حال حاضر به متروکه‌ای تبدیل شده که ظاهری نازیبا از این مکان در چشم مشاهده‌کنندگان به تصویر می‌کشد. معماری اصفهانی بقعه با طاق‌ها و گنبدهای اسلامی از زیر خروار‌ها خاک نمایان است و شایسته است که میراث فرهنگی و امور اوقاف در این احیا آستینی بالا زده و این مکان را بازسازی کند.
                                                           یکی از ریش‌سفیدان محل درباره بقعه خانقاه چنین می‌گوید: این بقعه که ما در زبان محلی به آن توربه می‌گوییم جزو نماد روستای ماست که از زمانی که من به یاد دارم به همین شکل به‌صورت خرابه بوده و کسی برای رسیدگی به آن توجهی نمی‌کند.
                                                           علائی فرد در ادامه می‌گوید: من از زبان پدرم وقتی که درمورد بقعه صحبت می‌کرد شنیده بودم که مردم از روستاهای دور و نزدیک اطراف و حتی شهرهای دیگر به‌دلیل اعتقاد بالایی که به باباسعید داشتند با پای پیاده برای زیارت این بقعه می‌آمدند و همراه خود نذورات و هدایایی می‌آوردند ولی بعد از مدتی اشیای تاریخی و قیمتی بقعه توسط حفاری‌های غیرمجاز افراد سودجو به یغما رفت و ساختمان بقعه هم کم‌کم به شکل خرابه درآمد.
                                                           وی به خبرنگار ما می‌گوید: چرا میراث فرهنگی یا امور اوقاف استان هیچ توجهی به اینگونه مکان‌ها که در برخی روستاهای دورافتاده که برای مردم آن روستا دارای ارزش معنوی و اعتقادی هستند توجه نمی‌کنند؟ درحالی‌که مشابه این بقعه در هیر وجود دارد و با کمک میراث فرهنگی آن را مورد بازسازی قرارداده‌اند ولی این بقعه مظلوم واقع شده است و کسی صدای ما را نمی‌شنود.
                                                           • همکاری میراث فرهنگی و اوقاف در بازسازی بقاع متبرکه

                                                           برای بررسی اقدامات مسئولان به سراغ مسئول بقاع متبرکه استان، مستقر در اداره کل اوقاف و امور خیریه رفتیم و در این زمینه با او هم صحبت شدیم. مسئول بقاع متبرکه استان اردبیل در پاسخ به سؤال ما که در استان چند بقعه متبرکه شناسایی شده است،گفت: دراین استان 194بقعه وجود دارد که 130باب از آنها در شهرستان خلخال است و از این تعداد70الی 80باب از آنها ساختمان داشته و مابقی نیز در حال مرمت و ساختمان‌سازی‌ است.
                                                           قوام صابری از اجرای طرح مودت توسط سازمان اوقاف خبر داد و گفت: با اجرای این طرح و به همت خیرین و بانیان نیکوکار تعمیر و مرمت امامزاده‌ها در اولویت است. وی همچنین اظهارداشت: تمامی امامزاده‌ها و بقاع متبرکه کشور در 5شاخص ملی، منطقه‌ای، استانی، شهرستانی و محلی رتبه‌بندی می‌شوند. به‌عنوان نمونه امامزاده سلیمان فخرآباد مشکین از رتبه و شاخص کشوری برخوردار است.
                                                           صابری در ادامه در مورد تخصیص اعتبار مناسب برای مرمت آثار مخروبه برخی بقاع و امامزاده‌های جلیل القدر خبر داد و گفت: مرمت این اماکن اعتبار میلیاردی می‌خواهد و ما تنها سالانه قادر هستیم 5الی 7مورد از این اماکن را به‌دلیل کمبود اعتبارات مرمت کرده و امارات آنها را بازسازی کنیم و این امر در سایه تعامل و همکاری خوب میراث فرهنگی و نیز با حفظ شاخصه‌های تاریخی و باستانی مرمت این آثار مورد توجه قرار می‌گیرد و سعی داریم که در این زمینه اختلالی به‌وجود نیاید. وی تصریح کرد: در حال حاضر فراوانی بقاع متبرکه و امامزاده‌ها را در کشور شاهد هستیم به‌طوری‌که برای تبدیل این اماکن به قطب‌های فرهنگی با هماهنگی معاونت فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان طرح‌هایی همچون نشاط فرهنگی معنوی محافل قرآنی و برنامه‌هایی نیز به مناسبت‌های مختلف به‌ویژه اعیاد و شهادت ائمه اطهاررا شاهد و ناظر هستیم. صابری در مورد بقعه باباسعید کاشانی روستای خانقاه فولادلو گفت: بقاع متبرکه همگی در لیست مرمت و یا بازسازی اماکن متبرکه ما وجود دارد و هیچ کدام از آنها از قلم نیفتاده و قرار است در روزهای آینده بازدیدی همراه با هیات مهندسان و کارشناسان از این مکان داشته باشیم و با تعیین هیات امنای این منطقه بقعه باباسعید با تعیین اعتبارات لازم و نیز با کمک و همراهی خوب مردم منطقه مرمت و بازسازی آن آغازشود.

                                                           وی علت قصور و کوتاهی در مورد مرمت برخی از بقاع و اماکن متبرکه را گستردگی کار و کمبود اعتبار اعلام کرد و گفت: هرچند از شجره نامه برخی از بقاع متبرکه اطلاعی نداریم اما در تلاش هستیم با همکاری و همیاری مهندسان و کارشناسان فنی ارزیابی دقیق از اعتبار و نحوه مرمت اماکن مذهبی و مورد اقبال مردم انجام دهیم تا بتوانیم با همراهی افراد خیر در این کار به نتایج مطلوبی برسیم.
                                                           وی در پایان سخنان خود از تعامل و همکاری بین میراث فرهنگی استان و سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در تعامل با میراث فرهنگی و حتی جذب برخی از اعتبارات از این محل هیچ مشکلی وجود ندارد به‌طوری که سازمان میراث فرهنگی پیش از این در مرمت امامزاده سلیمان فخرآباد یاریگرما بود.
                                                           سرقت قدیمی‌ترین قرآن دست‌نویس
                                                           مسئولان امر در مورد اشیای تاریخی و باستانی به تاراج رفته از بقعه بابا سعید نیز پاسخی ندارند اما آنچه به‌نظر می‌رسد اینکه این مکان معنوی از گذشته‌های دور دارای برخی اشیای گرانبها بوده به‌طوری‌که براساس اسناد تاریخی در بقعه متبرکه باباسعید کاشانی برخی سفالینه‌ها و ظروف مفرغی بوده و در کنار آن برخی کتب تاریخی و قدیمی‌ترین کتاب دست‌نوشته قرآن کریم بوده که به‌نظر می‌رسد مورد تاراج و یغمای افراد فرصت‌طلب و سودجو قرار گرفته است.

                                                           http://www.hamshahrionline.ir/news-170192.aspx

                                                           زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                           لایق بهترین هایی .

                                                           نظر


                                                            #60
                                                            چاپ کتاب "جستاری در بازشناسی قلاع قهستان"

                                                            مطلع شدیم کتابی با عنوان "جستاری در بازشناسی قلاع قهستان با تأکید بر طراحی حفاظت و ساماندهی قلعه کوه قاین" با قلم زنده‌یاد سعید سلطانی به چاپ رسیده است.
                                                            مرحوم سعید سلطانی در آذر ماه سال 1387 تنها پس از چند ماه فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد در رشته مرمت و احیاء بناهای تاریخی بر اثر حادثه‌ای از ما جدا شد و کتاب حاضر به همت پدر بزرگوار ایشان و نیز اداره میراث فرهنگی بیرجند به چاپ رسیده است. هدف از این چاپ کتاب، انتشار گوشه‌ای از فعالیت‌های مرحوم سلطانی می‌باشد تا بدین وسیله نمونه‌ای ارزشمند از فعالیت بر روی قلاع تاریخی نیز رونمایی گردد.
                                                            این کتاب حاصل تلاش چند ساله مرحوم سلطانی که زیر نظر اساتید ارجمندی، همچون دکتر میرزا کوچک خوشنویس، دکتر ابویی و همراهی و پشتبانی عزیزانی همچون دکتر وافی، مهدس منتظر،‌ مهندس حیدری و مهندس اسفنجاری تهیه شده است.
                                                            لازم به ذکر است که به گفته پدر مرحوم سعید سلطانی، تمام عواید حاصل از فروش این کتاب جهت تجهیز کتابخانه میراث فرهنگی استفاده خواهد شد تا شاید بتواند ادامه راه مرحوم سعید سلطانی در اهمیت و ارزشی که به حوزه میراث فرهنگی می‌دادند باشد و روح این بزرگوار را نیز شادمان از این امر نماید. یادآور می‌شویم که در مهر سال 1388 نیز با مساعدت آقای محمدپور (مدیر وقت اداره میراث فرهنگی بیرجند) نام کتابخانه میراث فرهنگی بیرجند به نام «کتابخانه زنده‌یاد مهندس سعید سلطانی» تغییر نام داد.

                                                            جهت تهیه این کتاب (چاپ شده بصورت تمام رنگی و کاغذ گلاسه و حداقل قیمت) می‌توانید با این شماره تماس بگیرید: 5113108-0915
                                                            ♦مدیریت انجمن مهرازی ایران: با توجه به همکاری‌های نزدیکی که با مرحوم سلطانی در سال‌های پیش از فوت ایشان صورت گرفته بود و نیز اخلاق حرفه‌ای ایشان و اهمیت و حساسیتی که در تکمیل طرح حاضر داشته‌اند به تمام عزیزانی که در حوزه‌ی مرمت و میراث فرهنگی فعال هستند پیشنهاد می‌شود که این کتاب را که دارای روندی بسیار عالی در مطالعات و طراحی می‌باشد را بعنوان نمونه‌ای از کارهای بسیار ارزشمند در این حوزه تهیه کرده و در اختیار داشته باشند.


                                                            Read more: http://mehrazi.ir/index.php?option=c...#ixzz1vLeLR9d2

                                                            زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                            لایق بهترین هایی .

                                                            نظر


                                                             #61

                                                             دکل‌های برق، راه جهانی شدن توس را سد کرده‌اند

                                                             فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران - 360‌هکتار از شهر توس قرار است ثبت جهانی شود اما این محدوده را مشکلاتی احاطه کرده که پرونده ثبت جهانی توس را هر سال به تعویق می‌اندازد.
                                                             مقدمات ثبت‌جهانی پرونده توس درحال تهیه و آماده‌سازی است اما مسئله‌ای که سال‌ها پس از وعده و وعیدهای مسئولان همچنان بر سر جایش باقی ‌مانده حکایت شاخی است که از سر آرامگاه فردوسی بالا زده و حریم آن را مخدوش کرده است. با این‌حال مسئولان میراث‌فرهنگی درصدد تهیه و ارسال پرونده ثبت جهانی توس هستند؛ پرونده‌ای که ارابه سنگین دکل‌های سوار بر توس را قرار است تا مرحله ثبت جهانی آن پیش ببرد.
                                                             به‌گزارش CHN، سال‌هاست وجود دکل‌های برق فشار قوی در محدوده آرامگاه فردوسی به‌عنوان مانعی برای ثبت جهانی منطقه تاریخی توس مطرح است و کشمکش‌های میان مسئولان و کارشناسان تا همین لحظه حتی پایه‌های این دکل‌ها را دچار لرزش نکرده‌است.
                                                             سید علی نبوی، تورگردان خراسان با اشاره به اینکه وضعیت شهر توس هیچ‌گونه تغییری نکرده و دکل‌ها بر جای خود باقی است، به پرونده ثبت جهانی شهر تاریخی توس اشاره می‌کند و می‌گوید: این پرونده درحالی برای ثبت‌جهانی آماده می‌شود که شهر توس هنوز درگیر مشکلاتی چون ساخت و ساز غیرمجاز، وجود دکل‌های فشار قوی برق، راه‌سازی‌ بلوار توس و نیز برق‌کشی در امتداد این راه برای رسیدن به آرامگاه فردوسی است و جز اطراف آرامگاه، ساماندهی مناسبی صورت نگرفته است.
                                                             اما حسین عباس‌زاده، معاون میراث‌فرهنگی خراسان رضوی در این رابطه با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در شهر تاریخی توس به CHN می‌گوید: درحال‌حاضر برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی با فرمانداری و دهیاری همکاری متقابل دارد و به محض گزارش هر‌گونه ساخت‌وساز به‌خصوص در روزهای تعطیل، گزارش داده می‌شود و اگر به مرحله پیشرفته‌ای رسیده باشد با کمک کمیسیون ماده99 تخریب خارج از شهر را صادر می‌کند.
                                                             به‌گفته وی، پیش از عید نوروز بیش از 7 ساختمان غیرمجاز و بدون پروانه ساخت تخریب شد، اما با تمام این اقدامات باید به فکر راه‌حل بنیادی و اساسی‌تر بود؛ چراکه فعالیت‌های کنونی مقطعی است. عباس‌زاده معتقد است که هم‌اکنون تمام امکانات شهری در توس فراهم شده اما در طرح تفصیلی سازمان مسکن و شهرسازی قرار شده خارج از شهر جانمایی صورت بگیرد تا تمامی خدمات و امکانات شهری در توس تجمیع نشود و بدین‌ترتیب شهر تاریخی توس تبدیل به مکانی فرهنگی و تاریخی شود.
                                                             کندن شاخ فردوسی طاقت‌فرساست!
                                                             معاون میراث‌فرهنگی خراسان رضوی درباره معضل دکل‌های برق در آرامگاه فردوسی و شهر تاریخی توس گفت: موضوع دکل‌ها و حذف‌ آنها موضوعی طاقت‌فرساست. لازم است با راه‌حل منطقی این مشکل برطرف شود؛ چراکه هم‌اکنون درحال تهیه ثبت‌جهانی پرونده توس هستیم و مشکلات باید هرچه سریع‌تر مرتفع شوند.
                                                             این درحالی‌است که سال‌ها بر سر برداشتن دکل‌های برق کشمکش‌های بسیاری بین مسئولان وجود داشته و با تغییر مدیریت‌ها و حرف و حدیث‌ها هنوز این دکل‌ها که شاخی برای فردوسی و آرامگاهش شده‌اند برطرف نشده‌است. معاون میراث‌فرهنگی خراسان رضوی افزود: با تمام مشکلاتی که وجود دارد تا اواخر سال91 پرونده ثبت جهانی توس را به نقطه مطلوب خواهیم رساند.                                                             http://www.hamshahrionline.ir/news-170476.aspx

                                                             زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                             لایق بهترین هایی .

                                                             نظر


                                                              #62
                                                              باستان‌شناسان به‌دنبال قدیمی‌ترین مسجد ایرانی در شهر استخر

                                                              فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران - همشهری آنلاین:
                                                              رییس پژوهشکده‌ باستان‌شناسی کشور گفت: با انجام بررسی‌های ژئوفیزیک، به‌دنبال قدیمی‌ترین مسجد ایرانی در شهر استخر هستیم.
                                                              به گزارش ایسنا، سیدمحمود میراسکندری افزود: براساس تفاهم‌نامه‌ای که با ایتالیایی‌ها داشتیم، بررسی، نقشه‌برداری و کار ژئوفیزیک در شهر استخر انجام می‌شود و سپس کاوش باستان‌شناسی، پاییز یا زمستان امسال انجام خواهد شد.
                                                              او با اشاره به این‌که این بررسی‌ها از 10 اردیبهشت‌ماه آغاز شده است، ادامه داد: در حال حاضر فقط بررسی و نقشه‌برداری انجام می‌شود و تا چند روز آینده، بررسی‌های ژئوفیزیک نیز آغاز خواهد شد.
                                                              در واقع، با انجام این کارها به‌دنبال یافتن قدیمی‌ترین مسجد ایرانی هستیم که به احتمال زیاد در این شهر تاریخی وجود دارد.
                                                              وی اظهار کرد: شهر استخر که از دوره‌ی ساسانی تا صفوی پابرجا بوده و زندگی در آن ادامه داشته است،‌ عرصه و حریم مشخصی دارد و برنامه‌هایی برای کاوش آن در نظر گرفته شده که به‌صورت مشترک با گروه باستان‌شناسان ایتالیایی انجام می‌شود.
                                                              میراسکندری گفت: مدتی پیش قرار بود جاده‌ جدیدی از کنار این شهر تاریخی عبور کند. خوشبختانه به‌موقع خبردار شدیم و با پافشاری‌ها برای انجام نشدن این کار، جاده به‌صورت دوپل از شهر عبور می‌کند.
                                                              او که سرپرست ایرانی هیأت بررسی شهر استخر است، گفت: تحلیل بررسی‌های ژئوفیزیک، بخش اصلی کار است که باید انجام شود و با مشخص شدن نتایج کار و انجام کاوش، اگر ارزش‌های تاریخی کافی وجود داشته باشد، شاید برای سایت ـ موزه شدن شهر استخر اقدام کنیم.
                                                              شهر استخر در هفت کیلومتری تخت جمشید (پارسه) قرار دارد. آثار باقی‌مانده از این شهر شامل دروازه‌ سنگی، ستون‌ها و دیواره‌های سنگی است که به دوره‌ هخامنشی تعلق دارد.
                                                              در این شهر، بازمانده‌ سازه‌های اسلامی، ساسانی، اشکانی و ظرف‌ها و آثار سده‌های آغازین هجری قمری کشف شده است

                                                              http://www.hamshahrionline.ir/news-170200.aspx

                                                              زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                              لایق بهترین هایی .

                                                              نظر


                                                               #63
                                                               کلون تاریخی «در» مسجد آقابزرگ کاشان سرقت شد

                                                               مسجد آقابزرگ اکنون به صورت حوزه علمیه محل تدریس طلاب است.


                                                               به گزارش CHN مسجد آقا بزرگ یکی از مهمترین مساجد شهر کاشان محسوب می‌شود که اکنون به صورت حوزه علمیه درآمده‌است.

                                                               حسین یزدان‌مهر، مدیر اداره میراث فرهنگی کاشان دراین‌باره گفت: کلون تاریخی در مسجد آقابزرگ مدتی پیش به سرقت رفته و پیگیری حقوقی دراین‌باره انجام شده‌است.

                                                               گفته می‌شود تا کنون دزدان چندبار قصد سرقت این کلون تاریخی را داشتند که موفق نشده‌ بودند. اما در نهایت این کلون دزدیده شد.

                                                               یزدان‌مهر درباره امنیت آثار تاریخی کاشان گفت: برای امنیت در آثار تاریخی کاشان گشت شبانه یگان حفاظت گذاشته‌ایم. همچنین به زودی اکثر بناهای تاریخی به دوربین مداربسته مجهز می‌شوند.

                                                               گفته می‌شود مسجد آقابزرگ به دلیل ترد طلاب، هنوز دوربین مداربسته ندارد و همین امر منجر به سرقت کلون شده‌است.

                                                               به گفته یزادن‌مهر برای بهتر شدن امنیت در بناهای تاریخی کاشان، درخواست اعتبارات شده‌است.
                                                               http://www.hamshahrionline.ir/news-170794.aspx

                                                               زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                               لایق بهترین هایی .

                                                               نظر


                                                                #64
                                                                نم‌زدگی گسترده درحمام قاجاریه باغ فین

                                                                فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران - سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان از نم زدگی گسترده در حمام قاجاریه باغ فین خبر داد.
                                                                حسین یزدان‌مهر به ایلنا گفت: مرمت این حمام که در حال فرسودگی بود به پیمانکاری مجرب سپرده شده بود اما بر اثر بی‌توجهی در چند روز گذشته، شیرآب در پشت‌بام بنا بازمانده و آب به داخل حمام کاملا نفوذ کرده است. وی افزود: پیمانکار بنا مجرب است اما این اتفاق که باعث آسیب و خسارت در این بنای تاریخی شده تنها بر اثر بی‌توجهی رخ داده است.
                                                                یزدان مهر خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پشت‌بام حمام در حال سبک‌سازی بوده است در اثر بازماندن شیر آب از شب تا صبح‌، آب کاملا به دیواره‌های حمام نفوذ پیدا کرده و آن‌را دچار نم‌زدگی و آسیب کرده است. سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان اظهار داشت: یگان حفاظت میراث فرهنگی بلافاصله با مطلع‌شدن از این موضوع جهت جلوگیری از آسیب بیشتر در محل حاضر شده و مانع از تخریب بیشتر این بنای تاریخی شد. وی از برخورد شدید با پیمانکار به‌صورت کتبی و شفاهی خبر داد و گفت: پیمانکار متعهد شد که جهت پرداخت خسارت با هزینه شخصی خود اقدام می‌کند.
                                                                وی با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی حمام تاریخی فین کاشان از ۱۵ فروردین‌ماه (بعد از تعطیلات نوروزی) آغاز شده و تا پیش از ایجاد این مشکل ادامه داشت، یادآور شد: متأسفانه این بنای تاریخی برای چندمین بار مورد آسیب‌دیدگی و بی‌احتیاطی قرار گرفته است.
                                                                باغ تاریخی فین کاشان با وجود درختان سر به فلک کشیده سرو فینی که هم ردیف با سرو شیرازی است یکی از نمونه‌های ستودنی باغ‌های اصیل ایرانی محسوب می‌شودکه تمام مشخصات و جنبه‌های مختلف باغ‌های ایرانی در آن جمع شده و از بناهای ارزشمند تاریخی ایران به شمار می‌رود که شهرت اصلی آن به سبب قتل امیرکبیر صدراعظم شایسته ناصرالدین شاه در حمام آن است. قرینه‌سازی محور باغ، خیابان‌ها و نهرهای متعدد با کفپوش‌های آبی رنگ و فواره‌های تعبیه شده در باغ فین آن‌را به عروس باغ‌های ایرانی معروف کرده است.

                                                                http://www.hamshahrionline.ir/news-168850.aspx

                                                                زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                                لایق بهترین هایی .

                                                                نظر


                                                                 #65
                                                                 یادگار مهندسی پیچیده پاسارگاد، در حال فروپاشی

                                                                 فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران - یک مهندس سازه و ژئوتکنیک معتقد است که محوطه جهانی پاسارگاد یک نوع مهندسی پیچیده دارد که توجه نکردن به آن سبب هوازدگی و آسیب رسیدن به آثار شده است، به‌طوری که برخی از آنها به‌شدت در حال فرسوده شدن هستند.
                                                                 به گزارش ایسنا، دکتر عبدالعظیم شاکرمی در این‌باره توضیح داد: در شهر پاسارگاد، 7 ستاره مهم مهندسی می‌درخشد که با آنها می‌توان آسمان هنر، معماری و زمینه‌های مهندسی را بازخوانی کرد. این آثار عبارتند از: تل تخت، زندان سلیمان، آرامگاه کوروش، 4کاخ و کوشک و محوطه آبنماهای اطراف کاخ‌ها را در بر می‌گیرد و نمادهای گوناگونی مانند انسان‌بالدار نیز در میان آنها دیده می‌شود.
                                                                 وی با اشاره به اینکه در پاسارگاد مهندسی پیچیده، اما قابل قرائتی وجود دارد، گفت: 2 نوع مهندسی در بناهای این محوطه وجود دارد؛ نخست مهندسی حجیم و سنگی مانند آنچه در تل تخت، آرامگاه کوروش و زندان سلیمان وجود دارد که متاسفانه رسیدگی لازم به آنها در ارتباط با مهندسی‌شان نمی‌شود، زیرا برای حفاظت از این سه بنا باید با مهندسی آنها آشنا بود. او ادامه داد: مهندسی نوع دوم در این مجموعه به ظرافت به کار رفته برای ضد‌زلزله کردن آثار و جلوگیری از رطوبت‌زدگی مربوط می‌شود.
                                                                 شاکرمی توضیح داد: در پاسارگاد تمام بناها پی‌های چند لایه دارند تا پی‌ها مقابل سستی خاک مقاوم، در مقابل زلزله قابل سرخوردن و در مقابل رطوبت نفوذناپذیر باشند. در آثار پاسارگاد به‌دلیل قرارگیری روی خط زلزله و خاک سست، مهندسی عالی‌ای به کار رفته است که نشان می‌دهد 2500‌سال پیش سازندگان پاسارگاد مهندسی زلزله، رطوبت و نشست زمین را به خوبی می‌شناختند.
                                                                 او با بیان اینکه نوع مهندسی به کار رفته در کاخ‌ها ظریف و در تل تخت و آرامگاه کوروش عظیم و باشکوه است، ادامه داد: تل تخت را می‌توان پدر تخت جمشید دانست، زیرا تخت جمشید با کیفیت کمتری از روی تل تخت ساخته شده است. در واقع، تخت جمشید را داریوش پس از ساخت پاسارگاد توسط کوروش ساخت، ولی ابتکارهای به کار رفته در بناهای پاسارگاد به‌مراتب بالاتر و پیچیده‌تر از بناهایی است که در زمان داریوش ایجاد شدند.
                                                                 وی تاکید کرد: به این ترتیب می‌توان گفت پیچیده‌ترین مهندسی پی امروزی، آن زمان در این بناها به کار رفته است، به‌طوری که پی‌ها لغزنده هستند تا در زمان زلزله بناها آسیب نبینند. شاکرمی گفت: آنچه باقی مانده، سنگ است که در بناها به 2 رنگ سیاه و سفید یا خردلی دیده می‌شوند. این دو نوع سنگ خاصیت‌های متفاوتی دارند به‌طوری که در استفاده از آنها هنر معماری و مهندسی با یکدیگر ترکیب شده است.
                                                                 او بیان کرد: سنگ‌های سفید پاسارگاد نفوذپذیری بیشتری دارند و به این ترتیب، خطر یخ‌زدگی و ایجاد ریشه گیاهان در آنها وجود دارد. روی تل تخت به‌دلیل وجود خاک‌های ارگانیک بوته‌های بسیار زیادی وجود دارد که ریشه آنها سبب فعالیت شیمیایی و فیزیکی می‌شود، زیرا در برخورد با آب باران که اغلب آلوده است، تغییراتی ایجاد می‌شود و در نهایت، آب نفوذ کرده به داخل سنگ‌ها سبب خوردگی آنها می‌شود.
                                                                 وی با تأکید بر اینکه در این راستا قسمت فوقانی تل‌تخت باید هرچه سریع‌تر پاکسازی شود، اظهار کرد: مسئله در آرامگاه کوروش به‌گونه دیگری است؛ این مقبره، پلکانی است و پله‌ها دارای سطح قائم و افقی هستند. در سطح افقی چاله‌های زیادی وجود دارد که هنگام بارندگی آب در آنها جمع و یخ‌زدگی و نفوذ رطوبت را سبب می‌شود. در یخ‌زدگی سطحی نیز رسوبات سنگ نمک در سطح سنگ و انحلال و شکست در درزهای سنگ ایجاد خواهد شد. شاکرمی در ادامه گفت: تل تخت باید مانند تخت جمشید از خاک‌های ارگانیک پاکسازی شود. در مقبره کوروش نیز باید مرمت‌ها به‌صورت علمی‌تر، به‌ویژه برای پله‌ها انجام شود.

                                                                 http://www.hamshahrionline.ir/news-170679.aspx

                                                                 زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                                 لایق بهترین هایی .

                                                                 نظر


                                                                  #66
                                                                  یادگار مهندسی پیچیده پاسارگاد، در حال فروپاشی

                                                                  فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران - یک مهندس سازه و ژئوتکنیک معتقد است که محوطه جهانی پاسارگاد یک نوع مهندسی پیچیده دارد که توجه نکردن به آن سبب هوازدگی و آسیب رسیدن به آثار شده است، به‌طوری که برخی از آنها به‌شدت در حال فرسوده شدن هستند.
                                                                  به گزارش ایسنا، دکتر عبدالعظیم شاکرمی در این‌باره توضیح داد: در شهر پاسارگاد، 7 ستاره مهم مهندسی می‌درخشد که با آنها می‌توان آسمان هنر، معماری و زمینه‌های مهندسی را بازخوانی کرد. این آثار عبارتند از: تل تخت، زندان سلیمان، آرامگاه کوروش، 4کاخ و کوشک و محوطه آبنماهای اطراف کاخ‌ها را در بر می‌گیرد و نمادهای گوناگونی مانند انسان‌بالدار نیز در میان آنها دیده می‌شود.
                                                                  وی با اشاره به اینکه در پاسارگاد مهندسی پیچیده، اما قابل قرائتی وجود دارد، گفت: 2 نوع مهندسی در بناهای این محوطه وجود دارد؛ نخست مهندسی حجیم و سنگی مانند آنچه در تل تخت، آرامگاه کوروش و زندان سلیمان وجود دارد که متاسفانه رسیدگی لازم به آنها در ارتباط با مهندسی‌شان نمی‌شود، زیرا برای حفاظت از این سه بنا باید با مهندسی آنها آشنا بود. او ادامه داد: مهندسی نوع دوم در این مجموعه به ظرافت به کار رفته برای ضد‌زلزله کردن آثار و جلوگیری از رطوبت‌زدگی مربوط می‌شود.
                                                                  شاکرمی توضیح داد: در پاسارگاد تمام بناها پی‌های چند لایه دارند تا پی‌ها مقابل سستی خاک مقاوم، در مقابل زلزله قابل سرخوردن و در مقابل رطوبت نفوذناپذیر باشند. در آثار پاسارگاد به‌دلیل قرارگیری روی خط زلزله و خاک سست، مهندسی عالی‌ای به کار رفته است که نشان می‌دهد 2500‌سال پیش سازندگان پاسارگاد مهندسی زلزله، رطوبت و نشست زمین را به خوبی می‌شناختند.
                                                                  او با بیان اینکه نوع مهندسی به کار رفته در کاخ‌ها ظریف و در تل تخت و آرامگاه کوروش عظیم و باشکوه است، ادامه داد: تل تخت را می‌توان پدر تخت جمشید دانست، زیرا تخت جمشید با کیفیت کمتری از روی تل تخت ساخته شده است. در واقع، تخت جمشید را داریوش پس از ساخت پاسارگاد توسط کوروش ساخت، ولی ابتکارهای به کار رفته در بناهای پاسارگاد به‌مراتب بالاتر و پیچیده‌تر از بناهایی است که در زمان داریوش ایجاد شدند.
                                                                  وی تاکید کرد: به این ترتیب می‌توان گفت پیچیده‌ترین مهندسی پی امروزی، آن زمان در این بناها به کار رفته است، به‌طوری که پی‌ها لغزنده هستند تا در زمان زلزله بناها آسیب نبینند. شاکرمی گفت: آنچه باقی مانده، سنگ است که در بناها به 2 رنگ سیاه و سفید یا خردلی دیده می‌شوند. این دو نوع سنگ خاصیت‌های متفاوتی دارند به‌طوری که در استفاده از آنها هنر معماری و مهندسی با یکدیگر ترکیب شده است.
                                                                  او بیان کرد: سنگ‌های سفید پاسارگاد نفوذپذیری بیشتری دارند و به این ترتیب، خطر یخ‌زدگی و ایجاد ریشه گیاهان در آنها وجود دارد. روی تل تخت به‌دلیل وجود خاک‌های ارگانیک بوته‌های بسیار زیادی وجود دارد که ریشه آنها سبب فعالیت شیمیایی و فیزیکی می‌شود، زیرا در برخورد با آب باران که اغلب آلوده است، تغییراتی ایجاد می‌شود و در نهایت، آب نفوذ کرده به داخل سنگ‌ها سبب خوردگی آنها می‌شود.
                                                                  وی با تأکید بر اینکه در این راستا قسمت فوقانی تل‌تخت باید هرچه سریع‌تر پاکسازی شود، اظهار کرد: مسئله در آرامگاه کوروش به‌گونه دیگری است؛ این مقبره، پلکانی است و پله‌ها دارای سطح قائم و افقی هستند. در سطح افقی چاله‌های زیادی وجود دارد که هنگام بارندگی آب در آنها جمع و یخ‌زدگی و نفوذ رطوبت را سبب می‌شود. در یخ‌زدگی سطحی نیز رسوبات سنگ نمک در سطح سنگ و انحلال و شکست در درزهای سنگ ایجاد خواهد شد. شاکرمی در ادامه گفت: تل تخت باید مانند تخت جمشید از خاک‌های ارگانیک پاکسازی شود. در مقبره کوروش نیز باید مرمت‌ها به‌صورت علمی‌تر، به‌ویژه برای پله‌ها انجام شود.

                                                                  http://www.hamshahrionline.ir/news-170679.aspx

                                                                  زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                                  لایق بهترین هایی .

                                                                  نظر


                                                                   #67
                                                                   برگزاري کلاس‌هاي آموزش شيشه‌گري درموزه آبگينه
                                                                   مدير موزه آبگينه و سفالينه‌هاي ايران از برگزاري کلاس‌هاي تخصصي شيشه‌گري دراين موزه از ماه آينده خبر داد.

                                                                   «مهدي نصيري» با اعلام اين خبر افزود: موزه آبگينه و سفالينه‌هاي ايران به دليل حجم بالاي مراجعه علاقمندان از پتانسيل آموزشي بالايي برخوردار است که به اين دليل تصميم گرفته شد تا در دوره‌اي مباحث مربوط به لعاب و تراش شيشه به علاقمندان و بازديدکنندگان اين موزه آموزش داده شود.

                                                                   وي اضافه کرد: هم اکنون در حال اخذ مجوز براي برگزاري اين دوره هستيم که پس ازاخذ مجوز با حضور اساتيد به نام اين عرصه، کلاس‌هاي فوق تشکيل خواهد شد.

                                                                   نصيري در پايان تصريح کرد: دراين دوره پايلوت آموزشي، نحوه ساخت اشياي تاريخي و شاخص اين موزه براي علاقمندان به ميراث فرهنگي توضيح داده خواهد شد.
                                                                   کد: 5037
                                                                   گروه: میراث فرهنگی
                                                                   منبع خبر: chtn

                                                                   زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                                   لایق بهترین هایی .

                                                                   نظر


                                                                    #68
                                                                    مساجد تاریخی نیازمند کاوش
                                                                    134203 -۱۰ خرداد ۱۳۹۱
                                                                    مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان بروجرد گفت: مسجدجامع بروجرد به کاوش باستان‌شناسی برای روشن شدن پیشینه‌ی آن و نیز آزادسازی حریم نیاز دارد.

                                                                    حجت‌الله یارمحمدی بیان کرد: مسجدجامع بروجرد نیازمند یک فصل کاوش است و اگر اعتبار لازم تخصیص داده شود باید این کار را برای روشن شدن پیشینه‌ی تاریخی این مسجد انجام دهیم. البته در گذشته کاوش‌هایی به سرپرستی مرحوم مهریار انجام شده بود، ولی اگر کاوش‌ها ادامه یابند، شاید لایه‌های قدیمی‌تری در مسجد کشف شوند. مسجدجامع بروجرد که به مسجد جمعه نیز شهرت دارد، یکی از نخستین مسجدهای ساخته‌شده در ایران است. این بنا که جزو آثار منحصربه‌فرد استان لرستان است، در اصل روی یک آتشکده بنا شده و به اواخر قرن سوم هجری قمری و اوایل قرن چهارم هجری قمری متعلق است. بنای اولیه آن به‌صورت مجموعه‌ای شامل مسجد، حمام، آب‌انبار، ایوان و متعلقات دیگر بوده است که برخی از آن‌ها از بین رفته‌اند.یارمحمدی با اشاره به این‌که مسجدجامع بروجرد براساس کاوش‌ها به دوران آل بویه تعلق دارد، اظهار کرد: در دوره‌های بعدی تعمیرات و الحاقاتی در این مسجد انجام شد که آخرین آن‌ها به دهه‌ی 50 مربوط می‌شود. با این حال، اگر کاوش انجام شود احتمال پیدا شدن لایه‌های دیگری متعلق به پیش از قرن سوم هجری قمری نیز وجود دارد.او همچنین گفت: در این اثر ثبت‌شده در فهرست آثار ملی، تلاش شده ضوابط حریم رعایت شود، ولی یکی از اولویت‌های اصلی ما آزادسازی حریم مسجد است. در گذشته، کنار مسجد یک میدان‌گاه وجود داشت که براساس متون تاریخی آب‌انبار و حمام نیز در اطراف این مجموعه ساخته شده بود؛ اما سال 1341 خیابانی به نام جعفری کنار مسجد ساخته شد که در نتیجه‌ی آن، بین این خیابان و مسجد یک فضای خالی به‌وجود آمد. اکنون این فضا که به مسجد چسبیده و مغازه‌هایی نیز در آن ایجاد شده، برای اثر تاریخی به‌لحاظ فنی زائد و آسیب رساندن است و باید حتما از آن جدا شود. یارمحمدی افزود: به این ترتیب، در مرحله‌ی نخست دست کم چند مغازه‌ی اطراف مسجدجامع بروجرد باید آزادسازی شوند تا مسجد به محور اصلی خود وصل شود.

                                                                    زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                                    لایق بهترین هایی .

                                                                    نظر


                                                                     #69
                                                                     بازسازی مسجد تاریخی فاتح استانبول

                                                                     مسجد تاریخی فاتح استانبول بعد از یک دوره بازسازی و مرمت که به مدت چهار سال و نیم به طول انجامید، طی مراسمی با حضور نخست وزیر ترکیه بار دیگر بر روی مسلمانان گشوده شد.

                                                                     مسجد تاریخی فاتح استانبول بعد از یک دوره بازسازی و مرمت که با صرف هزینه ای معادل 240 میلیارد ریال به مدت چهار سال و نیم به طول انجامید، طی مراسمی با حضور رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه بار دیگر بر روی مسلمانان گشوده شد.اردوغان طی سخنانی در مراسم بازگشایی این بنای تاریخی با ارائه گزارشی در زمینه فعالیت‌های 10 ساله دولت حزب حاکم عدالت و توسعه در راستای بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی در ترکیه تصریح کرد که در این دوره تاکنون بیش از چهار هزار اثر تاریخی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. وی ابراز امیدواری کرد که ندای اذان از مناره‌های مساجد هرگز خاموش نشود.مسجد تاریخی فاتح استانبول در فاصله سال‌های 1462 الی 1470 میلادی توسط معمار سینان الدین یوسف بن عبدالله و بر روی چهارمین تپه از هفت تپه معروف استانبول و در زمینی که قبلا کلیسای سنت آپوترس در آن قرار داشت، بنا نهاده شد.

                                                                     http://www.shasa.ir/newsdetail-134303-fa.html

                                                                     زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                                     لایق بهترین هایی .

                                                                     نظر


                                                                      #70
                                                                      دومین بنای خشتی عظیم جهان در اصفهان

                                                                      معاون عمرانی استاندار اصفهان گفت: دومین بنای خشتی عظیم جهان در شرق اصفهان و در روستای قورتان ساماندهی می‌شود.

                                                                      سید جمال الدین صمصام شریعت اظهار داشت: با توجه به سابقه تاریخی و وضعیت موجود ارگ تاریخی روستای قورتان این بنای عظیم ساماندهی می‌شود. وی گفت: این اثر تاریخی عظیم که قدمتی بیش از هزار سال دارد هنوز تعدادی خانواده در آن سکونت دارند و هر سال مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی فراوانی قرار می‌گیرد.معاون امور عمرانی استانداری تصریح کرد: استفاده نامناسب برخی از ساکنان محل، تردد خودروهای سنگین و عدم مرمت مستمر این بنای چهار و نیم هکتاری که به طور کامل از خشت و گل ساخته شده است در معرض خطر قرار داده است.وی با اشاره به اهمیت حفظ آثار تاریخی به عنوان بخشی از هویت ملی و پشتوانه تاریخی میهن اسلامیان افزود: شمار فراوانی آثار تاریخی با اعتبار ناچیز استان هم‌خوانی ندارد و این آثار ارزشمند که علاوه بر ارزش فراوانی که به عنوان میراث بشری دارند می‌تواند در رونق صنعت گردشگری و ایجاد اشتغال در کشور منشأ تحول باشد نیازمند همکاری همه جانبه مردم و اختصاص بیشتر اعتبارات دولتی است.

                                                                      http://www.shasa.ir/newsdetail-134243-fa.html

                                                                      زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                                      لایق بهترین هایی .

                                                                      نظر


                                                                       #71                                                                       وقتی یک راننده تاکسی می تواند وارد منارجنبان شده و مناره ها را برای گردشگران تکان دهد این امر نشان می دهد که میراث فرهنگی نسبت به حفاظت و نگهداری از آثار تاری خی و میراثی باید دقت و نظارت بیشتری داشته باشد.                                                                       بولتن نیوز به نقل از مهر: وقتی یک راننده تاکسی می تواند وارد منارجنبان شده و مناره ها را برای گردشگران تکان دهد این امر نشان می دهد که میراث فرهنگی نسبت به حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی و میراثی باید دقت و نظارت بیشتری داشته باشد.


                                                                       در حالیکه همواره برای حراست از بناهای تاریخی باید ماموران و حافظان مخصوص سازمان میراث فرهنگی در میدان باشند که البته از تخصص زیادی هم برخوردار هستند اما این بار مشاهده می‌شود که یک راننده (مسافرکش شخصی) که در مقابل بنای تاریخی "منارجنبان" امرار معاش می‌کند این رسالت را بر عهده دارد.


                                                                       وقتی عکاس خبری خبرگزاری مهر برای تهیه یک مستند تصویری به این بنای تاریخی مراجعه کرد تا بتواند این بنای زیبا را به روایت تصویر به مردم ایران و جهان معرفی کند، از جانب متولیان امر در این بنا برخی سخت‌گیری‌ها به عمل آمد.

                                                                       هر چند که این دقت و حساسیت میراث فرهنگی برای حراست از بناهای تاریخی امری بسیار در خور است تا بتوان از بناهای تاریخی که دارای ثبت ملی است بیش از پیش حراست کرد اما این موضوع می‌طلبد تا این حراست در ابعاد بیشتری تعمیم یابد.

                                                                       "پرویز" راننده تاکسی که گویی دوران کودکی خود را نیز در نزدیکی منارجنبان بزرگ شده گفته می‌شود در تکان دادن این مناره‌ها تبحر دارد ولی از کارمندان میراث نیست.

                                                                       جالب اینجاست که حافظان منارجنبان حضور هر شخصی بر بالای مناره ها را منوط به داشتن مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی می دانند که به حق حرف به جایی است اما وقتی پرویز راننده مقابل منارجنبان کلید ورود به بنا را می خواهد نه تنها مخالفتی با او نمی شود بلکه او می تواند همراه خود گردشگران را نیز به بالای منارجنبان ببرد.

                                                                       یکی از گردشگران حاضر در منارجنبان که گویی در شناخت بناهای تاریخی نیز تبحر داشت گفت: واقعا این موضوع جای تعجب دارد که چگونه این شخص به خود اجازه می‌دهد با در دست داشتن کلید داخل مناره‌ها شود و ضمن تکان دادن مناره "منارجنبان" شخص دیگری را نیز با خود همراه کند.

                                                                       وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی باید دقت بیشتری در این خصوص داشته باشد تا در نهایت شاهد ماندگاری بناهای تاریخی باشیم و نباید این گونه باشد که هر شخصی که از گرد راه می‌رسد بتواند این مناره را تکان دهد زیرا یک اهمال کوچک می‌تواند در نهایت سبب شود تا این مناره باقی مانده نیز همانند مناره کناری خود که سالهاست به نشانه اعتراض به بی توجهی‌ها بیخ‌کوب شده از حرکت بازماند.

                                                                       http://www.suiglenews.com/newss_377869

                                                                       زندگی قانون باور ها و لیاقتهاست، همیشه باور داشته باش
                                                                       لایق بهترین هایی .

                                                                       نظر