اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

درباره جغد و تصاویری از استتار این پرنده

Collapse
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  درباره جغد و تصاویری از استتار این پرنده  جُغد (بوف، بوم) نام پرنده‌ای شکاری است که دارای قدرت شنوایی و بینایی بسیار بالایی ست. جغد از راسته بوف‌ سانان است، در ویرانه‌ها زندگی می ‌کند و به بدشگونی معروف است. جغدها در همه قاره‌ها به استثناء جنوب گان مشاهده شده‌اند.  واژهٔ جغد از زبان سغدی وارد فارسی شده ‌است و اصل سغدی آن " چَغوت " است.

  جغدی به نام " اشوزوشت " در اسطوره‌های ایرانی نقش زیادی در یاری نیروی خوبی دارد.

  جغد پرنده سود مندی است زیرا خوراکش انواع موش است و در شکاف‌های تنه درختان و آشیانه‌ های متروک زاغان لانه می گذارد. جغدها معمولاً ( شب ‌رو ) و ( پگاه‌ رو ) هستند یعنی هنگام پگاه و شفق از لانه بیرون آمده و شکار می‌کنند. چشم‌های جغد بسیار حساس است و حتی در نور خیلی کم می‌تواند ببیند. بعضی از جغدها دارای چنان قدرت شنوایی هستند که می‌توانند یک طعمه را در تاریکی مطلق تشخیص دهند.کوچک ترین جغد، جغد کوتوله آمریکای شمالی می‌باشد طول آن فقط ۱۵ سانتیمتر یعنی به بزرگی یک گنجشک است. تخم جغد همیشه به فاصله چند روز می‌شکند و نوزاد به دنیا می‌آید.  ویژگی‌ها
  جغد پرنده‌ای است با صورتی پهن، منقاری خمیده و چشم‌هایی درشت و پاهای بزرگ، در دو طرف سرش دو دسته پر ، شبیه گوش گربه قرار دارد که گوش ‌پر نامیده می‌شوند. دارای سر بزرگ، صورت پهن، چشم‌ های بزرگ و متمایل به جلو که استفاده از هر دو چشم را در یک زمان برای او میسر می‌سازد و دید دوچشمی را فراهم می‌کند، منقار قوی قلاب‌ مانند و نیم‌ پیدا و چنگال‌های تیز و نیرومند است. منقار قلاب ‌شکل نیرومندش به همراه چنگال‌های قوی او برای نگه داشتن طعمه به کار می‌رود.
  جغد نوکی کوچک و ظریف دارد. دور دهانش پرهای زبری هست که شبیه مو می‌ باشد ولی مو نیست. پاهایش کوچک است و پنجه‌ هایش ضعیف و بی‌طاقت. پر و بال او صاف است و خیلی آرام پرواز می‌کند. نوک پرهای جغد به شکلی طراحی شده که در هنگام حمله به طعمه صدای پرها کم باشد.
  رنگش معمولاً کرم قهوه‌ای است. در نوکش یک شکاف هست. سرش بزرگ است. شب‌ها پرواز می‌کند. چشمانش بزرگ است و به خاطر همین خوب هم شکار می‌کند. پرواز آنها بی ‌صداست، بعضی از آنها گوش ‌پرهای مشخصی دارند. پاهای پوشیده از پر دارند. تک ‌زی‌اند و بیشترشان روی درخت زندگی می‌کنند. نر و ماده آنها هم شکل است ولی ماده‌ها بزرگ ‌ترند. جغدها همیشه طعمه خود را درسته می ‌بلعند و پس از آن‌ که بخش‌های گوارد نی آن را گوارد ند بازمانده آن را به شکل تفاله از راه دهان بیرون می‌اندازند.
  در ذ یل عکسهایی از استتار این پرنده را ملاحظه می کنید:
  ویرایش شده توسط $marziyeh67$; 2019/10/12, 01:49 AM.
  دلم آرامش وارانه میخواهد.. یعنی : ش م ا ر ا ....

  بدتر از مرگ چیست؟ آنچه بعد از آمدنش مرگ را می‌طلبی...
  ويکتور هوگو


  #2  دلم آرامش وارانه میخواهد.. یعنی : ش م ا ر ا ....

  بدتر از مرگ چیست؟ آنچه بعد از آمدنش مرگ را می‌طلبی...
  ويکتور هوگو

  نظر


   #3   دلم آرامش وارانه میخواهد.. یعنی : ش م ا ر ا ....

   بدتر از مرگ چیست؟ آنچه بعد از آمدنش مرگ را می‌طلبی...
   ويکتور هوگو

   نظر


    #4

    دلم آرامش وارانه میخواهد.. یعنی : ش م ا ر ا ....

    بدتر از مرگ چیست؟ آنچه بعد از آمدنش مرگ را می‌طلبی...
    ويکتور هوگو

    نظر

    Working...
    X