اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

مرقد حضرت علی اکبر (ع) کجاست ؟

Collapse
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  مرقد حضرت علی اکبر (ع) کجاست ؟

  مرقد حضرت علی اکبر (ع)

  مرقد حضرت علی اکبر (ع) از مکان های زیارتی کربلا می باشد که با توجه به شواهد در داخل ضریح امام حسین علیه السلام و در پایین پای حضرت قرار گرفته است. اما برای روشن شدن بیشتر موضوع می توان به نکات زیر توجه کرد.

  مرقد حضرت علی اکبر (ع) کجاست ؟

  شیخ مفید(ره) کتابی با عنوان «الارشادات» نوشته است که در بخشی از این کتاب اسامی هفده تن از بنی هاشم که در واقعه دهم محرم و روز عاشورا در رکاب امام حسین علیه السلام در کربلا ، شهید شده اند ذکر شده و در این کتاب چنین نوشته شده است:

  «آنان پایین پای آن حضرت در یک قبر (گودی بزرگ) دفن شدند و هیچ اثری از قبر آنان نیست و فقط زائران با اشاره به زمین در طرف پای امام ـ علیه السّلام ـ آنان را زیارت می‌کنند و علی بن الحسین ـ علیهم السّلام ـ (علی اکبر) از جملة آنان است. برخی گفته‌اند: محل دفن علی اکبر نسبت به قبر امام حسین ـ علیه السّلام ـ نزدیک‌ترین محل است.»

  در کتاب «کامل الزیارات» جعفر بن محمد قمی هم روایاتی آمده است:

  «امام سجاد ـ علیه السّلام ـ (با قدرت امامت و ولایت) به کربلا آمد و بنی‌اسد را سرگردان یافت، چون که میان سرها و بدن‌ها جدایی افتاده بود و آنها راهی برای شناخت نداشتند، امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ از تصمیم خود برای دفن شهیدان خبر داد، آن گاه به جانب جسم پدر رفت، با وی معانقه کرد و با صدای بلند گریست، سپس به سویی رفت و با کنار زدن مقداری کمی خاک قبری آماده ظاهر شد، به تنهایی پدر را در قبر گذاشت و فرمود:

  با من کسی هست که مرا کمک کند و بعد از هموار کردن قبر، روی آن نوشت:

  «هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب الّذی قتلوه عطشاناً غریباً»؛

  این قبر حسین بن علی بن ابی طالب است، آن حسینی که او را با لب تشنه و غریبانه کشتند.

  امام سجاد علیه السلام پس از فراغت از دفن پدر به سراغ عمویش عباس ـ علیه السّلام ـ رفت و آن بزرگوار را نیز به تنهایی به خاک سپرد. سپس به بنی‌اسد دستور داد تا دو حفره آماده کنند، در یکی از آنها بنی‌هاشم و در دیگری سایر شهیدان را به خاک سپردند، نزدیک‌ترین شهیدان به امام حسین ـ علیه السّلام ـ فرزندش علی اکبر ـ علیه السّلام ـ است؛

  امام صادق ـ علیه السّلام ـ در اینباره به عبدالله بن حمّاد بصری فرموده است: امام حسین ـ علیه السّلام ـ را غریبانه کشتند، بر او می‌گرید کسی که او را زیارت کند غمگین می‌شود و کسی که نمی‌تواند او را زیارت کند دلش می‌سوزد برای کسی که قبر پسرش را در پایین پایش مشاهده کند.

  بنابراین به نظر می رسد گوشه های اضافی ضریح مطهر امام حسین(ع) محل دفن پسر بزرگ ایشان یعنی حضرت علی اکبر(ع) باشد و محل دفن نوزاد شش ماهه اباعبدالله الحسین(ع) یعنی علی اصغر(ع) نیز روی سینه پیکر مطهر امام حسین(ع) باشد.

  امام صادق علیه السلام قبر حضرت علی اکبر علیه السلام پائین پای پدر بزرگوارش قرار دارد و نقل می کنند که امام زین العابدین علیه السلام به بنی اسد امر فرمود: دو گودال حفر کردند که در یکی بنی هاشم دفن شدند و در دیگری اصحاب.

  بنابراین از همه شهداء حضرت علی بن الحسین یا به عبارتی مرقد حضرت علی اکبر از همه شهدا به امام نزدیکتر است، و علی القواعد بعد از آن قبر شهدای بنی هاشم است و سپس قبور شهدای اصحاب.

  لذا وقتی ما در قسمت پائین قبر مطهر راه می رویم بروی قبر شهداء راه می رویم و بعضی از بزرگان هیچوقت از این قسمت عبور نمی کرده اند. سنگ قرمز بالای سر مطهر نشانه قبر مطهر و جسد مطهر آن حضرت است که نباید جلوتر از آن نماز خواند. قبر حضرت حسین و قبور همۀ ائمه علیهم السلام در سرداب هستند.

  (مقتل المقرم)
  دانلود رایگان مجموعه سخنرانی های دکتر هلاکویی


  مجموعه آموزشی تربیت فرزند از تولد تا 20 سالگی دکتر هلاکویی

Working...
X