اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

آسمان این شبها

Collapse
این یک تاپیک مهم است.
X
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  آسمان این شبها

  این تاپیک با این هدف ایجاد شد که دوستان رصدگر و دوستداران رصد، از این پس، موقعیتهای جالب رصدی پیش رو را که میتواند برای سایر دوستان جذاب باشد، طی پستهای این تاپیک به اطلاع سایرین برسانند.
  بقول یکی از اساتید(آقای مسیه هانتر) حالت ایده آل برای این تاپیک این است که بطور مرتب در ابتدای هرماه تمام جزئیات قابل توجه در آسمان شب یکماه آینده، توسط اساتیدی که تجربه رصدی بیشتری دارند، بصورت کاملاً اصولی برای دیگر علاقمندان بیان گردد.
  درصورت ایجاد ساختار جدید، این تاپیک در زیرتالار "نجوم رصدی" قرار خواهد گرفت.
  از همه دوستان تقاضا دارم در این تاپیک فقط پست مرتبط زده شود. لطفاً هر گونه سؤال را در تاپیک "سؤال و جواب نجومی" بپرسید.
  به امید بازگشت به روزهای پر رونق تالار و با آرزوی موفقیت برای همه دوستان
  فعلاً...

  یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
  کافی شب نجوم افتتاح شد


  #2
  مقارنه مشتری، زهره و ماه پس از غروب 11آذر 1387

  اگر آسمان شهرتون توی این شبهای پاییزی صاف باشه، حتماً دوتا جسم درخشان تو آسمون بعد از غروب این شبها توجهتون رو جلب کرده. این دو جسم درخشان که بعد از غروب خورشید در جنوب غرب، تو همون مسیری که خورشید رفته همدیگه رو دنبال میکنند تا تقریباً در محل غروب خورشید از دید شما پنهان بشن، چیزی نیستند جز دو سیاره پرنور منظومه شمسی؛ زهره و مشتری.
  بله، این شب ها شما شاهد نزدیک شدن به یکی از لحظات زیبا در سمفونی منظومه شمسی هستید. اون هم درحالیکه روی یکی از صندلیهای متحرک این سینمای سه بعدی نشسته اید.
  تنها مشکل شما بعنوان یه بیننده، اینه که مجبورید این نمایش رو بریده بریده ببینید چون روی یه صندلی چرخان نشسته اید که در هر 24ساعت، حداکثر یه فرصت یکی دو ساعته به شما میده تا نزدیک شده سیاره ها به این مقارنه رو ببینید. اونی که زودتر غروب میکنه و پرنورتر دیده میشه، زهره است و اون که دنبالشه مشتری.
  اوج این نمایش فضایی دوشنبه 11آذر بعد از غروب خورشید قابل دیدنه. شبی که این دو سیاره بیشتر از شبهای قبل به هم نزدیک شده اند. جالبتر اینکه در این شب، ماه هم بسرعت خودش رو به صحنه رسونده و درحالیکه یه هلال از خودش بنمایش گذاشته، از بین این دو سیاره عبور میکنه. البته چرخش صندلیتون(زمین) به شما اجازه دیدن عبور ماه از بین ایندو رو نمیده. چراکه قبل از رسیدن ماه به فاصله بین دو سیاره، بلیط شما باطل شده و باید صحنه مقارنه رو ترک کنید و تماشای ادامه این همایش فضایی رو به همسایگان غربی خودتون بسپارید. شما فقط یک مقارنه ی مثلثی از این رویداد رو میبینید.
  خورشید در اون روز حدود ده دقیقه به پنج دیگه کاملاً غروب کرده و شما کمتر از دوساعت برای تماشا، رصد یا عکس برداری از این صحنه فرصت خواهید داشت. مسیر عبور ماه، به زهره نزدیکتره و در برخی کشورها حتی زهره رو پشت خودش پنهان میکنه.

  اگر راجع به موقعیت و مسیر حرکت زمین، ماه، زهره و مشتری در لحظه مقارنه میخواید بدونید. عکس زیر رو ببینید که نشون میده همه تقریباً در یک خط هستند(واضحه که اندازه کرات بزرگنمایی شده).


  در ادامه، تصاویری رو میبینید که توسط یک نرم افزار، از منظره این مقارنه (از دید یک ناظر تهرانی) تهیه شده. گوشه سمت چپ بالا، ساعت و تاریخ(میلادی) رو میتونید ببینید. زاویه دید عکسها(field of view) حدود دو درجه است.(باعرض پوزش عکسها کمی سنگینند)
  این عکس مربوط به ساعت 17:30 روز دوشنبه 11آذر هست که موقعیت ماه و زهره و مشتری رو(نسبت به هم) نشون میده. ارتفاع از سطح افق: حدود 21درجه و جهت: جنوبغربی(217درجه):


  اگه خیلی خوش شانس باشید و بتونید تا آخرین لحظه ها اونها رو دنبال کنید چنین صحنه ای رو در یک قدمی افق میبینید. ارتفاع از سطح افق: حدود 1درجه و جهت: جنوبغربی(240درجه):


  و اگر میتونستید به تماشای این سه جرم ادامه بدید، یکساعت بعد عبور ماه از بین دو سیاره رو میدیدید:


  اگر این پست رو بعد از 11آذر میبینید، فکر میکنم برای مقارنه بعدی باید تا سحرگاه 4اسفند صبر کنید. روزی که عطارد، مشتری، ماه و مریخ پشت سر هم و تقریباً در یک خط طلوع میکنند. اون شب قبل از طلوع، ماه از جلوی مشتری رد شده که البته از ایران قابل دیدن نخواهد بود.
  اگر فرصت اجازه داد، راجع به نرم افزارهایی که عکسها رو باهاش تهیه کردم بعداً تو جای خودشون بیشتر صحبت میکنم.
  فعلاً...

  یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
  کافی شب نجوم افتتاح شد

  نظر


   #3
   خورشيدگرفتگي حلقوي

   فردا دوشنبه 7بهمن، يه خورشيد گرفتگي حلقوي داريم كه البته از ايران ديده نميشه!
   خب این عکس مکان و زمان و همه اطلاعات دیگه رو درباره ی خورشید گرفتگی فردا میگه:
   (فقط باید یا با توضیحات روی تصویر آشنا باشید یا حوصله ی سردرآوردن از اون توضیحات رو داشته باشین، خیلی سخت نیست!)

   توضيحات بيشتر تا چند دقیقه ديگه ... ... ...
   ویرایش شده توسط jimmi; 2009/1/25, 09:58 PM. دليل: قراردادن عکس
   فعلاً...

   یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
   کافی شب نجوم افتتاح شد

   نظر


    #4
    چرا حلقوی؟

    اینکه چطور بعضی خورشیدگرفتگی ها کامله و بعضی ها حلقوی و اینکه این یکی چرا حلقویه برای خودم جالب بود، گفتم برای بقیه هم بگم.
    اگه اهل باشگاه باشید و حافظتون یاری کنه، چند وقت پیش یه پست زده بودم که میگفت خورشید 4ژانویه(=15دی) از همیشه بزرگتره. بخاطر اینکه زمین تو مدار بیضویش به نزدیکترین نقطه مدارش به خورشید رسیده بود. خب الانم خیلی از اون موقع نگذشته، درواقع 6ماه طول میکشه تا زمین از نقطه ی حضیض مدار بیضویش به نقطه اوج برسه و بعبارت دیگه، 6ماه طول میکشه تا اندازه ی ظاهری خورشید از بزرگترین اندازه به کوچکترین اندازه ی خودش برسه. پس خورشید هنوزم بزرگه.
    باز اگه یادتون باشه همین دوهفته پیش یه تاپیک زده شد که آی امشب(14محرم) ماه از همیشه بزرگتره (و کلی هم گردوخاک کرد). بله اون شب ماه وقتی از حضیض(پایین ترین نقطه) مدار بیضی خودش دور زمین رد میشد، روی روشنش هم به سمت زمین بود. یعنی تو اون شب، لحظه ی عبور ماه از حضیض و رؤیت ماه تمام(شب چهاردهم ماه قمری) همزمان شده بود. خب الانم که دوهفته از اون موقع میگذره و ماه نصف مدار بیضوی خودش بدور زمین رو طی کرده و رسیده به نقطه ی اوج مدارش. پس اگه ما الان ماه رو ببینیم، اون رو در کوچکترین اندازه ی ظاهریش می بینیم.
    ما که تو ایرانیم،هیچ! اما کسانی که وسط اقیانوسند! یا تو مالزی و اندونزی و... هستند، میتونند کوچیک بودن ماه و بزرگ بودن خورشید این روزها رو دوشنبه ظهر به چشم توی آسمون ببینند. البته فقط مردم روی نوار قرمز عکس بالا قادر به دیدن حلقه ی زیبای خورشیدند و مردم سایر مناطق(ناحیه شطرنجی) عملاً فقط یه کسوف جزئی رو می بینند. شما هم اگر خیلی باهوش باشید، سر ظهر حضور ماه رو تو آسمون درست زیر(جنوب) خورشید حس می کنید!!
    و دیگه اینکه اگر اشتباه نکنم، Eclipse Magnitude= 0.9282 توی تصویر بالا نسبت اندازه ی ظاهری ماه به اندازه ی ظاهری خورشید رو میگه.
    فعلاً...

    یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
    کافی شب نجوم افتتاح شد

    نظر


     #5
     فردا شب(=10بهمن) هلال ماه(اگر دیده شود) درحال نزدیک شدن به زهره است و جمعه، بعد از غروب، هلال ماه از کنار زهره گذشته است.
     درضمن این شبها سرطان (یا خرچنگ) بعد از غروب در آسمان شرقی پیداست و تا نیمه شب، به وسط آسمان میرسد. جالبترین قسمت آن، خوشه ستاره ای (لونه زنبور=Beehive) است که در وسط آن قرار دارد. در آسمان کاملاً تاریک و با چشم غیر مسلح، این خوشه بصورت یک لکه کوچک روشن دیده می شود. یک دوربین دوچشمی، تجمع ستاره ها در این نقطه را به شما نشان خواهد داد.
     فعلاً...

     یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
     کافی شب نجوم افتتاح شد

     نظر


      #6
      ماه گرفتگی ناقص

      خب طبق معموله کسوف و خسوفهای پی در پی، دو هفته بعد از خورشید گرفتگی حلقوی که همینجا راجع بهش گفته بودیم، نوبت رسیده به ماه گرفتگی(البته از نوع جزئیش).
      فردا شب (20بهمن) وقتی سایه ی(در واقع نیمسایه ی) زمین شروع میکنه به کمرنگ کردن روی ماه، در امریکا ماه داره غروب میکنه. نیمی از کره زمین(آسیای شرقی) براحتی شاهد تمام گرفت جزئی ماه خواهند بود. ما ایرانیها مثل همیشه دیر میرسیم و وقتی روی ماه داره باز میشه، تازه ماه رو در افق شرقی خودمون درحال طلوع می بینیم.
      همونطور که میدونید طلوع ماه فردا همزمان با غروب آفتاب(تهران حدود ساعت6) خواهد بود.
      بیشترین گرفتگی(یا کمرنگترین حالت ماه) هم تقریباً همون ساعت6 اتفاق می افته. و حدود دو ساعت دیگه طول میکشه تا ماه کاملاً از توی نیمسایه ی زمین بیرون بره. تجربه زیادی ندارم اما فکر میکنم بشه گفت تقریباً غیر قابل تشخیصه. اما اگر دیدید ماه هنگام طلوع از همیشه رنگ پریده تره، بدونید کار نیمسایه ی خودمونه!
      اینم شرح تصویری واقعه:

      ممنون که تذکر دادید؛ لینک تصویر رو برای کسانی که عکس رو نمیبینند میگذارم(ولی من میبینم که!)
      http://eclipse.gsfc.nasa.gov/LEplot/...2009Feb09N.GIF
      ویرایش شده توسط jimmi; 2009/2/08, 08:41 PM. دليل: افزودن لینک تصویر(برای کسانی که مشکل دارند!)
      فعلاً...

      یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
      کافی شب نجوم افتتاح شد

      نظر


       #7
       تاپیکت و پستهایی که می نویسی عالی هستن

       اما یه مشکلی هست من چرا عکس نمی بینم؟!       صبر وتحمل موقعی خوب است که اصل مشروعی داشته باشد وگرنه در مقابل حق کشی و تبعیض و بیدادگری صبر تعبیر می شود به ضعف و ضعف مقدمه فنا است.
       "زرتشت"

       نظر


        #8
        کار خوبی رو شروع کردی. خال اگر آقای هانتر مایل باشند میتونن کمک کنند.

        نظر


         #9
         بنده در خدمتم!
         تارنمای ستاره شناسی برای پارسی زبانان: http://www.astrocenter.ir

         نظر


          #10
          دوستان زیبایی آسمان زمستانی رو از دست ندین. درسته هوا خیلی سرده اما این سرما مخصوصا اگر زیر صفر باشه باعث شفاف تر شدن آسمون میشه. برای شروع رصد های جدی هم بهترین موقع هست. چون از الان که شروع کنید دقیقا 1 سال دیگه تمام آسمون رو یک دور کردید و از اونجا که این فصل فصل برگزاری ماراتن مسیه هست میشه براحتی در ماراتن سال بعد شرکت کرد!
          تارنمای ستاره شناسی برای پارسی زبانان: http://www.astrocenter.ir

          نظر


           #11
           مقارنه صبح دوشنبه 5 اسفند

           فکرکنم دیگه وقتشه تا راجع به مقارنه ی 4و5 اسفند صحبت کنیم. توی این دو روز(یکشنبه و دوشنبه صبح)، عطارد، مشتری و مریخ پشت سر هم طلوع می کنند، درحالیکه هلال نازک آخر ماه قمری هم(اگر دیده بشه) در نزدیکی اونها قرار داره.
           بدیه این مقارنه اینه که در فاصله ی خیلی کمی نسبت به خورشید اتفاق می افته و برای دیدنش باید جایی باشید که آلودگی نوری بسیار کم، هوای بسیار صاف و افق شرقی کاملاً باز داشته باشه. برای چک کردن وضعیت محلتون می تونید از همین امروز سعی کنید مشتری (و عطارد که کمی قبلش طلوع میکنه و مریخ که اندکی بعدش طلوع میکنه) رو قبل از طلوع آفتاب در افق شرقی آسمونتون پیدا کنید. تا اونوقت مشتری تقریباً جاش ثابته و عطارد خودشو به مشتری و مریخ میرسونه. این وسط ماه هم بسرعت سروکله ش پیدا میشه.
           تصاویر زیر توسط نرم افزار Stellarium(ویرایش جدیدش که توسط دوستمون معرفی شده) تهیه شده.

           تصویر اول مربوط میشه به آسمون شرقی تهران در ساعت 6صبح روز 4 اسفند(یکشنبه).


           تصویر دوم همون موقعیت در روز 5 اسفنده(دوشنبه).

           همونطور که می بینید عطارد خودشو به مشتری نزدیک کرده و ماه هم خودش رو اون وسط جا کرده. همونطور که گفتم ارتفاع زاویه ای اونها از خط افق فقط 2، 3درجه است، و شما اگر افق بازی نداشته باشید مجبورید بیشتر صبر کنید تا این اجرام از افقتون طلوع کنند درحالیکه روشنایی صبحگاهی خورشید(که پشت سر اونهاست) هر لحظه بر شدتش افزوده میشه...

           اضافه میکنم صبح 6 و 12 اسفند عطارد بترتیب نزدیکترین فاصله رو با مشتری و مریخ داره.
           ویرایش شده توسط jimmi; 2009/2/16, 11:02 AM. دليل: اضافه میکنم...
           فعلاً...

           یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
           کافی شب نجوم افتتاح شد

           نظر


            #12
            آسملن این شبا هیچ اتفاقی توش نمی افته؟؟؟؟؟؟؟

            کلاس نجوممون همش شده تئوری.............خسته میشن بچه ها............
            خواجه عبد الله انصاری : درکودکي پستی، در جوانی مستی، در پيری سستی پس کی خداپرستی

            نظر


             #13
             اولاً مشتری بعد از عبور از پشت خورشید، یواش یواش به آسمون آخر شب این شبها وارد میشه. ینی دم صبح میتونید این جسم درخشان رو تو آسمون شرقی ببینید. سحر روز سوم عید هم (اگه شب قبلش زود خوابیده باشید) قبل از طلوع خورشید میتونید ماه و مشتری رو تقریباً نزدیک همدیگه ببینید.
             سه شنبه (=27اسفند) هم صبح زود(پیش از طلوع آفتاب) میتونید ماه رو کنار انتارس نارنجی(قلب العقرب=Atnares)، روشنترین ستاره ی صورت فلکی عقرب، ببینید.
             بزرگترین اتفاق آسمانی این روزها هم که همه ازش خبر دارن... زمین که 6ماهی میشه به خورشید پشت کرده بود، درحالیکه در مدارش بدور خورشید در حرکته، آروم آروم خورشید رو در کنار خودش میبینه و بالأخره روز جمعه ساعت 15:13:39 زمین که داره عقب عقب میره، عبور خورشید از صفحه استوایی و ورودش به نیمکره ی شمالی رو جشن میگیره. این اتفاق، این روزها(همونطور که حتماً حس کرده اید)، طول روزها رو به سرعت زیاد میکنه تا در نهایت سه ماه بعد، آروم آروم طولانیترین روز سال رو در نیمکره ی شمالی داشته باشیم.
             فعلاً...

             یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
             کافی شب نجوم افتتاح شد

             نظر


              #14
              اون ستاره ی شامگاهی رو که هر غروب تو آسمون غربی خودنمایی میکرد یادتونه؟ آره، زهره رو میگم.
              امروز(=جمعه7فروردین) که من دارم این مطلب رو مینویسم، زهره داره از مقابل خورشید عبور میکنه، یعنی حالا دیگه از مقابل خورشید رد شده(البته از مقابل که نه... از بالای خورشید). یادش بخیر! حدود 5سال پیش بود که زهره دقیقاً از مقابل خورشید عبور کرد[عکسی از این گذر رو میتونید اینجا ببینید].
              جالبه این وروجک اینقدر سریعه که با اینکه الان همجهت با زمین داره حرکت میکنه، باز هم چنین سرعتی داره. همین یکی دوهفته پیش وسط آسمون غروب بود و از یک هفته دیگه هم میتونید(اگه افق شرقی باز و صافی دارید) خودنماییش تو آسمون سحرگاهی رو به تماشا بنشینید. بله در دوهفته زهره از ستاره شامگاهی به ستاره سحر تبدیل میشه.
              فعلاً...

              یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
              کافی شب نجوم افتتاح شد

              نظر


               #15
               فردا (یکشنبه30فروردین)پیش از صبح ، ماه در نزدیکی مشتری خواهد بود .
               از دوشنبه تا پنجشنبه شب بارش شهابی Lyrid (در صورت فلکی Lyra=بربط) قابل مشاهده خواهد بود که اگرچه از بارشهای خوب سال بشمار نمی آید اما غیاب ماه درزمان وقوع این بارش، فرصت مناسبی برای مشاهده ی آن فراهم آورده است. اوج این بارش در چهارشنبه پیش از صبح(ساعاتی قبل از طلوع آفتاب) در نزدیکی ستاره نسر واقع(=Vega) قابل مشاهده خواهد بود. منشاء این شهابها، ردی است که از دنباله دار تاچر (Comet Thatcher) به جا مانده است.
               اطلاعات بیشتر در این لینک
               ویرایش شده توسط jimmi; 2009/4/17, 11:26 PM.
               فعلاً...

               یاد باد آنکه صبوحی زده در مجلس انس *** جز من و یـار نبودیـم و خـدا با مـا بود
               کافی شب نجوم افتتاح شد

               نظر

               Working...
               X