اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

مشورت در مورد بحث مهریه در ازدواج

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
Clear All
new posts

مشورت در مورد بحث مهریه در ازدواج

سلام....پیشاپیش سال نو مبارک و انشالله سال خوبی داشته باشید

سعی میکنم خلاصه بیان کنم. خواهر بنده یه دختری رو برای من انتخاب کردن که من با ایشون حضوری و تلفنی هنوز در ارتباطم و داریم مرحله شناخت رو با هم طی میکنیم. من و این دختر خانم از نظر خط فکری و فرهنگی و اهداف خیلی نزدیک بهم هستیم. ولی خب زندگی مشترک فقط به این خلاصه نمیشه.

مشکلی که وجود داره مشکل مالی بنده هست. در واقع من سربازم و حدودا 1.5 سال دیگه تموم میکنم البته در این رابطه هم با ایشون صحبت کردم و ایشون هم دارن میسنجن...ایشون کار میکنن...البته اینم بگم منم آینده کاری خوبی دارم.

در واقع من و ایشون توافق زندگی از صفر رو داریم میکنیم. یعنی همه چی نصف نصف باشه و اینطور نباشه که زحمات همدیگر رو بیهوده بدونیم و ازین حرفا....

صحبت در این رابطه خیلی میشه کرد ولی من نمیخوام زیاد توضیح بدم...ولی در این حد بدونین شرایط فکری و فرهنگی و اهداف آینده همه چی اوکی هست. حتی من تنهایی با پدر و برادر ایشون صحبت کردم و صحبت های خوبی انجام شد....

حالا یه موضوعی هست که هنوز با ایشون مطرح نکردم و اونم بحث مهریه هست .ولی قبلش خواستم با دوستان یه مشورتی داشته باشم....
    خودم زیاد مهریه رو قانون درستی نمیدونم...چون وقتی دو نفر به هم اعتماد دارن و به یک اندازه دارن از زندگی مشترکشون لذت میبرن، واقعا نمیدونم وجود این مهریه چه ضرورتی داره؟!...
    خواستم بدونم زندگی ایی که نصف نصف هست و همه چی رو از صفر با هم شروع میکنیم، آیا مهریه ضرورتی داره؟ چون اگه خدا نکرده بحث طلاق هم باشه نصف اموال زندگی واسه ایشون هست. در خواست مهریه برای این شرایط واقعا بی انصافی از دختر نیست؟ یا حداقل تعداد مهریه رو خیلی کاهش بدن.

اگه با این موضوع موافق هستین و اگه تمایل دارین بهم بگین چطوری با این دختر خانم در رابطه با این موضوع صحبت کنم که ناراحت نشن...البته خودم هم میتونم صحبت کنم ولی خب گفتم شاید شما دوستان بتونین راهنمایی های خوبی بهم کنین.

ممنون میشم بدون تعصب راهنمایی کنین.

کلا ازدواج کردن تو این شرایط مملکت خیلی حماقت هست مگر اینکه شما چند سال کار کرده باشی و امنیت شغلی داشته باشی و ی سرمایه ای هم پس انداز کرده باشی...

اینکه طرف بگه آینده شغلی خوبی دارم به چه معناست؟ آیا قراره پروژه هایی انجام بده و درآمد آنچنانی داشته باشه یا رسمی دولت بشه؟؟

اگر این چنین هست تا قسمتی میشه به ازدواج فک کرد و در مورد جزییات فک کرد وگرنه اگر شغل شما تضمینی نداره.کار خیلی پر ریسکی هست ضمن اینکه سن شما هم معلوم نیست...

نظر

نوشته اصلي بوسيله ali199_1991 نمايش پست
      کلا ازدواج کردن تو این شرایط مملکت خیلی حماقت هست مگر اینکه شما چند سال کار کرده باشی و امنیت شغلی داشته باشی و ی سرمایه ای هم پس انداز کرده باشی...

اینکه طرف بگه آینده شغلی خوبی دارم به چه معناست؟ آیا قراره پروژه هایی انجام بده و درآمد آنچنانی داشته باشه یا رسمی دولت بشه؟؟

اگر این چنین هست تا قسمتی میشه به ازدواج فک کرد و در مورد جزییات فک کرد وگرنه اگر شغل شما تضمینی نداره.کار خیلی پر ریسکی هست ضمن اینکه سن شما هم معلوم نیست...
      لطفا شما دیگه در این تاپیک پست نزارید. واقعیتش از افکار منفی میخوام فاصله بگیرم...سر همین چیزا داستان ها داشت زندگی من.

با تشکر

نظر

سلام، به نظرم مهريه براي خانم لازمه، اين حداقل چيزي هست كه ميشه به يك خانم تقديم كرد چون پايه هاي اصلي يك خانواده رو مادر ميسازه و بهش زيادي از مسوليت زندگي بر دوش خانم هست، پس مهريه يك چيز ناقابل و ناچبز هست كه ميشه به يك خانم هديه داد گر چند خانم اين معريه رو نمي گيره و شايد در طول زندگي بهش فكر نكنه، تازه به نظر من بهتره ذكر بشه كه هر موقع خونه خريديد نصفه خونه رو به نام خانمتون كنيد!!! تا خانم بهش حس اعتماد، امنيت دست بدهد، درنتيجه مهريه در حد معقول لازمه! خيلي راحت ميشه صحبت كرد از همون اول نگين كه من با مهريه موافق نيستم چون خوب نيست ، فقط نظرشون رو در مورد مهريه بپرسين و شما هم نظرتون رو بدين ، حتما با هم به توافق ميرسيد.
        اشيا براي استفاده شدن و انسان ها براي دوست داشتن هستن،ولي افسوس امروزه از انسانها استفاده مي شود و اشيا دوست داشته مي شوند!!!

نظر

سلام.مهریه بالاخره در قانون آمده و گریزی هم ازش نیست.به نظر من یک رقم معقول با دختر خانم در میان بگذار.نظر شخصی من 100 سکه بهار آزادی هست که با احتساب هر سکه 1.6 میلیون 182 میلیون میشه که همین رقم برای شما که هنوز سرباز هستید رقم قابل توجهی هست.به توصیه های دیگران در مورد سند زدن به نام همسر در هنگامه خرید خانه و قید اون در زمان حاضر اصلا توجه نکنید.هنوز کسی خواهری یا برادریش رو ثابت نکرده که بشه از این امتیاز ها بهش داد(نه شما و نه ایشون).طوری موضوع را مطرح کنید که اصطکاک کمتری پیش بیاد.موفق باشید.
          آینده ای خواهم ساخت که گذشته ام جلویش زانو بزند

نظر

با سلام...
            من امروز با این دختر خانم بیرون یه جلسه حضوری داشتم و جلسه خوبی بود در مورد خیلی چیزها حرف زدیم و تقریبا تمامی موارد خوب بود....ولی ایشون در اخر حرفامون، بحث مهریه رو مطرح کردن، البته من خودم هم میخواستم این موضوع رو مطرح کنم ولی نه امروز، دوست داشتم یکم بیشتر میگذشت...حالا بگذریم، خلاصه این موضوع مطرح شد و من خیلی خونسرد بهشون جواب دادم. و من گفتم که مهریه یه هدیه هست و براساس توان مالی اهداکننده تعیین میشه و بحث سربازی و توان مالیم رو مطرح کردم. ایشون قبل از حرف مهریه بیان کردند که وقتی ما میخوایم همه چی رو از صفر شروع کنیم پس همه چی نصف نصف باشه و خونه و ماشین وووو به نام هر دو!!
            حالا این وسط در مورد مقدار مهریه هم گفتم که بالا تر 110 سکه نمیتونم، حالا ایشون میگن که 110 سکه خیلی کمه!! و بهم میگه الان سربازی و چند سال دیگه که وضع مالیت اینطوری نیست!! بهم میگه که 110 سکه چقدر میشه؟ من گفتم که الان سکه 1500 هست این 110 سکه میشه حدود 150 میلیون!
            من بهشون میگم این 150 ملیون واقعا کمه؟ ایشون میگن اینو با یک سال کار بدست میارین!!
            حالا بحث ها خیلی محترمانه بود و من هم به حرفای ایشون احترام میزارم ولی دوستان واقعا حرف این دختر خانم رو چطوری میبینین؟
            ایشون میگن، من که دارم شرایط بی پولی شما رو قبول میکنم، دوست دارم یه نقطه اتکایی داشته باشم ...(دقیقا با این طرز بیان نگفتن خیلی محترمانه بیان شد ولی خلاصه حرفاشون این بود و کلا حرفای من و ایشون خیلی دوستانه و محترمانه بود)
            حالا اینو من به شما دوستان میگم، اگه قرار باشه که به خاطر شرایط بی پولیم و سربازیم هم بخوام همه چی نصف نصف باشه و هم ایشون حتی به 110 سکه هم راضی نباشن، فک میکنم ازدواج نکنم بهتره! قرار نیست که به خاطر سرباز بودنم تن به هر کاری بدم!!
            ولی خب من خیلی به حرفشون احترام گذاشتم و بهشون گفتم که قرار نیست همه با هم، هم نظر باشن و یه سری اختلاف نظر هایی باید وجود داشته باشه ولی مهم اینه که محترمانه بیان بشه و ایشون هم انصافا محترمانه و خیلی دوستانه حرف میزدن و من هم بهشون تمام حرفامو زدم و گفتم که حرفایی که میزنی بیشتر چشم تو هم چشمی هست....ولی بعدش بحث نقطه اتکا و این چیزا رو مطرح میکرد..اما من گفتم این نقطه اتکا، بحث اعتماد دو طرفه هست و این قول رو میدم که اگه تو یه همسر خوبی باشی منم یک همسر خوبی برات خواهم بود و توی زندگی این گذشت تو رو جبران میکنم....و اونم میگفت اینقدر توی جامعه آدم بد دیدم میترسم..(یک سری مشکلات کاری با آقایون داشت که سرش کلاه گذاشته بودن و داستانشو برام تعریف کرد..هم این موضوع توی ترسش تاثیر داشت و هم اینکه حرفای بقیه که مشکلاتی داشتن باعث ترسش شده)...
            جلسه خوبی بود ولی فعلا اینطوری محترمانه تموم شد و بحث مهریه هنوز ادامه داره.....دوست دارم نظرات شما رو بدونم...

ممنون از وقتی که میزارین...

نظر

البته اینم بگم، اینکه ایشون میگن من سر یک سال 150 ملیون هم در میارم درست نیست...منظورشون به نظرم بیشتر این بود که این 150 ملیون رو بالاخره توی مثلا 4-5 سال در میارم(باز هم اینم درست نیست، من فک میکنم اشتباه محاسباتی کرده بود!!) و میتونم مهریه رو بدم و برم سراغ یکی دیگه!!!..ولی آخه چطوری این پول رو در میارم؟! پوستم کنده میشه و تلاش میکنم دیگه...من نمیدونم این چه نوع استدلالی بوده!

نظر

سلام، حالا چون ايشون نظرشون با شما متفاوته، شما بايد بي خيال ازدواج با ايشون بشين؟؟!!!!اگه اين خانم معيارهاي موردنظر شما رو دارن و به دلتون نشستن براشون تلاش كنيد، سعي كنيد به نقطه ي مشتركي برسين، كاش نظرشون رو مي پرسيدين چندتا سكه مدنظرشونه؟! به نظرم ايشون كم سن و سال هستن كه اينجوري نظراتشون رو بيان كردن چون واقعا يك جوان زمان طولاني طول مي كشه تا از راه درست پول جمع كنه و به حداقل ١٥٠ ميليون برسونه، صحبتشون برام عجيب بود! مطمينا با يك جلسه صحبت نمي تونيد به نقطه ي مشترك برسيد بيشتر تلاش كنيد، در مورد نصف خونه و ماشين هم ، اشكالي نداره وقتي وارد زندگي شدين و ايشون همراه خوبي براي تمام طول زندگيتون بود اون موقع همه چيو نصف مي كنيد. شما نبايد سريع مخالفت كنيد كم كم متقاعدشون كنيد.
                اشيا براي استفاده شدن و انسان ها براي دوست داشتن هستن،ولي افسوس امروزه از انسانها استفاده مي شود و اشيا دوست داشته مي شوند!!!

نظر

به نظر من بهترین راه مراجعه شخصی به چند مشاور پیش از تصمیم گیری نهایی است.
                  Who knows when stronger demons appear
                  Become faster in your approach to strenght
                  The bloody war of life never cares about persons

نظر

اصولا مهریه توسط بزرگترهای فامیل تعیین میشه و در این مورد شما و اون دخترخانم نمیتونین زیاد تعیین تکلیف کنید و باید به حرف بزرگترها احترام بزارین
                    بعدشم مهریه هر مقدار باشه مهم نیست چون اصل روابط صمیمیانه بین زوجین مهمه و اگه زوجین در بهترین شرایط زندگی کنن (یعن با هم مهربون باشند و با عشق زندگی کنند) هیچ موقع مسئله مهریه گرفتن توسط دختر مطرح نمیشه که بخواد مهریشو از همسرش بگیره
                    پس با خیال راحت برو جلو و اگر در همه چیز با هم تفاهم دارید ازدواج کن
                    ویرایش شده توسط ALIREZA.F.1988; 2018/3/27, 11:30 PM.
                    خدايا ، اگه تو دست منو بگيري
                    هيچ كس منو دست كم نميگيره

نظر

سلام. نظر من هم اینه که تا یک حدی در این مورد به توافق برسین و بقیش رو به بزرگتر ها بسپارین مطمئنا اگر سایر مسائل مورد تاییدتون باشه میشه در این مورد هم توافق کرد و مقدار مهریه رو طوری تعیین کرد که هر دو راضی باشین. به نظرم این مسائل در ابتدا خیلی مهم باشه اگر روی آیتمای دیگه بیشتر تمرکز کنین و انتخاب درستی داشتی باشید مهریه دیگه اصلا به کار نمیاد تو زندگی. پیشنهادم اینه حتما از مشاور کمک بگیرید، کتاب های مناسب در این زمینه بخونید و از تجربه ی بزرگترها استفاده کنید. آرزوی خوشبختی دارم براتون و امیدوارم تصمیم درستی بگیرین.
                      *روزی آید که دلم هیچ تمنا نکند*

نظر

http://www.iran-eng.ir/showthread.ph...84%D8%A7%D8%9F
                        سلام، توي اين تايپيك هم در مورد مهريه صحبت شده مي تونيد استفاده كنيد.

نظر

نوشته اصلي بوسيله Emad5423 نمايش پست
                          البته اینم بگم، اینکه ایشون میگن من سر یک سال 150 ملیون هم در میارم درست نیست...منظورشون به نظرم بیشتر این بود که این 150 ملیون رو بالاخره توی مثلا 4-5 سال در میارم(باز هم اینم درست نیست، من فک میکنم اشتباه محاسباتی کرده بود!!) و میتونم مهریه رو بدم و برم سراغ یکی دیگه!!!..ولی آخه چطوری این پول رو در میارم؟! پوستم کنده میشه و تلاش میکنم دیگه...من نمیدونم این چه نوع استدلالی بوده!
                          بحث سر مبلغ مهریه به این خاطر هست که اگر در جامعه عقب مانده ما یک مرد ده بار هم همسرش را طلاق بده باز هم می تونه با یک دختر مجرد ازدواج کنه . اما اگر یک زن یک بار طلاق گرفت نه تنها دیگه نمیتونه با یک مرد مجرد ازدواج کنه بلکه شرایط زندگیش بسیار وحشتناک میشه. زیرا همه به زنان مطلقه نگاهی بسیار زشت دارن و فقط دنبال سوءاستفاده از اون هستند. بنابراین باید مهریه باشه که زن از آسیبهای بعد از طلاق در امان بمونه.
                          مبلغ مهریه هم هر اندازه باشه اکثرا مردها با کمک قانون و قسط بندی کردن اون کاری میکنن که دریافت مهریه بسیار طولانی بشه و ارزش چندانی نداشته باشه.
                          لذا خود مهریه چندان قابل اتکا نیست و نصف شدن اموال در صورت طلاق کاملا منطقی هست. اینطوری آقایون با کوچکترین دعوایی زن را از خانه بیرون نمی کنن و دنبال تجدیدفراش نمی رن.

نظر

شاید از دید برخی اقایون معقول نباشه حرفم‌وبنوعی متملق گویانه باشه حرف که اگر منم خودمو جای ی دختر توی فرهنگ فعلی ایران میذاشتم قطعا چونه میزدم تا مبلغ بالاتر و بالاتر بشه
                            ولی خوب حالا ک ب عنوان ی جنس مذکر ب مقوله مهریه نگاه میکنم میگم ای بابا این همه دختر گوش بر توی جامعه هست اگر یکیش ب تور من بخوره رسما من چه کاری باید بکنم ......
                            من اگرجای تو بودم بنابر شرایط خودت و طرف مقابلت چند تا راه حل زیر رو امتحان میکردم
                            ......اینایی که دارم میگم به عینه دیدم از نزدیک که جواب داده برای برخی
                            اول...دختر رو انقدروابسته عاطفی خودم میکردم که دیدش این باشه ک تو تنها مرد زندگیش هستیو اگر تو رو از دست بده دیگ هیچ پسری نمیتونه جای تو رو براش پر کنه ....توی این حالت دختر مطیع تو میشه .حتی اگر پدر مادرشم بگن ک دختر خوب انقدر مهریه واقعا کمه براط پشتوانه زندگیت ....دختر میگه ما دو تا بهم علاقه داریم و همین کافیه
                            دوم اینکه......اگر خواهر داری و خواهرات مهریه کمی دارند مثلا همون ۱۱۰ تا میتونی بگی خانواده من برای دخترای خودشون ۱۱۰ تا انداختن برای عروسشونم همین تعداد سکه میندازن ‌.....عرفا میگن ما رسممون نیست.

سوم اینکه.....اگر فاز هر دوتای شما مذهبی (هر چی بیشتر به نفع پسر ) هست بری جاهایی که بیشتر از ۱۱۰ تا سکه نمیندازن .یه جوری کلاه شرعی بزاری سر طرف

البته من حدس میزنم چند سال اخیر بالاتر از ۱۱۰ تا رو دفتر ثبت عقد ازدواج قبول نمیکنه .....اینو سوال کن از ی دفتر خونه
                            از طرفی به هیچ وجه پای برگه ای ک اموالت پنجاه پنجاه بشه رو امضا نکن .

نظر

رئیس جمهور قلبها؛
                              مهریه رو هرچقدر تعیین کنن و روش توافق بشه، هرجا برن همون رو ثبت میکنن! بر فرض محال که دفترخونه ای هم ثبت نکرد، میرن یه دفتر خونه ی دیگه! ربطی به مذهبی بودن و اینها هم نداره؛ وقتی توافق شد، مرد موظفه که به قولش عمل کنه. مذهبی باشه که بدتر! بیشتر باید پایبند مهریه باشه و غالب مذهبی ها هم همینطورن. تا اونجایی که من میدونم فقط بیش از یه مقداری_ فکر کنم 110 تا_ ضمانت اجرایی قانونی برای کسی که "عدم توانایی مالیش ثابت شده" نداره.

ضمنا شرط نصف اموال تو همه ی سندهای ازدواج هست و جز شروط عادیه. و به این معنا هم نیست که در هر صورتی طلاق رخ داد، اموال نصف بشه؛ بلکه به این معناست که اگر مرد بی دلیل زنش رو طلاق داد، نصف اموال به خانم تعلق میگیره.

این دوتا راه حل آخری رو که گفتین، هر مردی انجام بده، من به زن حق میدم که به سادگی از اون آقا بگذره و بذارتش کنار!! کسی که توافق کنه سر یه مسئله ای، بعد بزنه زیرش به اسم هرچی یا حتی شروط معمولی سند ازدواج رو هم بخواد بپیچونه، از نظر من مرد قابل اعتمادی نیست!

و اینکه مهریه حق زنه! نمیشه با این دید که مهریه رو کی داده کی گرفته، الکی یه میزانی تعیین کنید. یه مقدار متعارف تعیین کنید که هروقت خواست بتونید بهش پرداخت کنید. مهریه فقط برای وقت طلاق و جنگ و دعوا نیست! مهریه حقیه بر گردن مرد که باید ادا کنه.
                              ویرایش شده توسط .:ارمیا:.; 2018/4/02, 09:51 PM.
                              آنان که معنای ولایت را نمی دانند، در کار ما سخت درمانده اند! شهید سیّد مرتضی آوینی

ای خواجه؛

درد نیست، وگرنه طبیب هست!

نظر

Working...
                              X