اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

اولين ميزگرد رفتار و منش اجتماعي: دروغ مصلحتي يا صداقت مسموم ؟!

Collapse
این تاپیک بسته شده است.
X
این یک تاپیک مهم است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
Clear All
new posts

اولين ميزگرد رفتار و منش اجتماعي: دروغ مصلحتي يا صداقت مسموم ؟!

با سلام به خدمت کاربران عزیز باشگاه مهندسان

موضوع این میزگرد که با همفکری مدیر محترم تالار مشاوره انتخاب شده :
    اولين ميزگرد رفتارو منش اجتماعي:
    دروغ مصلحتي يا صداقت مسموم ؟!

می باشد.

حتما تا بحال ، اصطلاحاتی نظیر دروغ مصلحتی و صداقت مسموم را شنیده اید .
    محور سوالات و بحث ها در حوزه جامعه شناسی و روانشناختی است و وارد فلسفه دینی نمی شود

سوالات و محور های اصلی میزگرد :

1- آیا دروغ مصلحتی ، اخلاقی است ؟

2- آیا دروغ مصلحتی از مشکلات بعدی جلوگیری می کند ؟

3- آیا حق داریم در دیدگاه دیگران با بکار بردن
    دروغ مصلحتی تاثیر به نفع خودمان بگذاریم ؟

4- نظرتان در مورد این جمله چیست : من حقیقت را می گویم و تصمیم گیری و جهت گیری فکری را بر عهده شنونده می گذارم .

5- آیا بازگو کردن حقیقت تلخ تعریف درستی از صداقت مسموم است ؟

6- آیا صداقت مسموم ، تعریف منطقی از نوع صداقت بی رو دروایسی است ؟

7- چرا در جامعه ما صداقت اغلب پسوند مسموم به خود میگیرد ؟

8- آیا نداشتن ظرفیت فکری و فرهنگی و اجتماعی در شنونده ، می تواند دلیلی برای بکار بردن دروغ مصلحتی در طرفِ گوینده باشد ؟

9- نظرتان در مورد این جمله چیست : صداقت مسموم بیان جزییات غیرضروری در روابط بین انسانی است .

10- آیا تا بحال گرفتار دروغ مصلحتی شده اید ؟ آیا فکر می کنید تا بحال بخاطر صداقتتان آسیب خورده اید ؟

کاربران عزیز، خواهشمند است موارد زیر را رعایت کنند :
    1- از توهین و افترا به یکدیگر بپرهیزند
    2- اسپم ممنوع !

متشکرم

زمان اتمام میزگرد : دو هفته

ویرایش شده توسط EECi; 2015/8/04, 06:43 PM. دليل: اصلاح
    من پای همی‌کوبم ای جان و جهان دستی
    ای جان و جهان برجه از بهر دل مستی
    ای مست مکش محشر بازآی ز شور و شر
    آن دست بر آن دل نه ای کاش دلی هستی
    ترک دل و جان کردم تا بی‌دل و جان گردم
    یک دل چه محل دارد صد دلکده بایستی
    مولانا دیوان شمس

اسم دروغ روشه با پسوند و پیشوند تغییری تو وجهش ایجاد نمیشه

خیلی مواقع یه حرف راست همونقدر مخرب هست که ممکنه یه دروغ باعث تخریب یک باور بشه....
    همیشه گفتن همه ی حقیقت لزومی نداره خیلی جاها ما به عنوان یه انسان مختار میتونیم همه ی حرف راستو نگیم اما این به معنای دروغ گفتن نیست ...دروغ مصلحتی همون دروغ خودمونه فقط یه راه در رو هستش تا از زیر اتهام دروغگویی در بریم از دیدگاه من اگر کسی نمیتونه حقیقت رو کامل بگه نباید دست به دروغ گفتن بزنه میتونه به جای اون با سیاست همه ی حرفشو نزنه....

دروغ بی اعتمادی میاره بی اعتمادی هم روابط دوستانه و خانوادگی رو سرد میکنه وقتی سرد شد افراد از هم فاصله میگیرن و طبیعتا یک جامعه ی ناگسسته ایجاد میشه و متاسفانه مثل حال حاضر این تصور تو ذهنمون ایجاد میشه که همه دروغگو هستن مگر خلافش ثابت بشه در حالی این تصور یه جامعه ی مریض هست و اون مرض بی اعتمادی ناشی از دروغگویی هستش

تصور اینکه راستگویی مایه ی درد سر هست درست نیست ببینید آدما شاید تو ظاهر خلافشو ثابت کنن و هر انسانی توی باطن خودش کسایی رو که در هر شرایطی راستشو میگن تحسین میکنن...ما باید اول بفهمیم دنبال چی هستیم؟دنبال اینیم که رضایت دیگرانو جلب کنیم ولو با دروغ گویی؟دنبال پست و مقام هستیم با دروغ گویی و زیر آب زنی؟ارزش زندگی رو اول باید درک کنیم ....یا نه دنبال راضی بودن از خودمون هستیم هر انسانی باید خودش قاضی خودش باشه تا به کسی اجازه نده قضاوتش کنی به خاطر دروغ یا راستگویی

اینکه بگم تا حالا دروغ مصلحتی نگفتم خودش یه دروغه اما سعی میکنم تعدادش خیلی خیلی کم باشه.....هر انسانی تو زندگیش این کارو هرچند کم انجام داده و بهترینشون اونایی هستن که رفته رفته به صفر تبدیلش کننن
    آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است که او را پایبند می کند."رابیندرانات تاگور"

همه رویاهای ما می توانند محقق شوند، مشروط بر
    اینکه ما شجاعت دنبال کردن آنها را داشته باشیم."والت دیسنی"

نظر

سلام

اگه اخلاق رو نسبی تعریف کنیم دروغ مصلحتی جایز هست و اگه اخلاق رو مطلق بدونیم خیر
      و این هم برمیگرده ب جامعه و فرهنگش
      من شنیدم تو کشور سوئد-اگه اشتباه نکنم- اصلا نمیدونن دروغ ینی چی و عجیبه واسشون
      درحالی ک تو ی کشور-ک اسم نمیبرم :| - کار مردم بدون دروغ پیش نمیره

بطور کلی نمیشه گفت و بسته ب شرایط متفاوته. اما بنظر من در نهایت مشکل سازه.مشکلی ک با روش غیرصحیح حل شه زمینه ساز مشکلات بعدی میشه

دروغ مصلحتی تاثیر به نفع خودمان بگذاریم ؟خوبه ک بجای گفتن دروغ مصلحتی ظرفیت پذیرش حقیقت رو در خودمون و اطرافیان بالا ببریم
      4- نظرتان در مورد این جمله چیست : من حقیقت را می گویم و تصمیم گیری و جهت گیری فکری را بر عهده شنونده می گذارم .
      موافقم اما بستگی ب طرف مقابلم هم داره. گاهی سکوت رو ترجیح میدم

10- آیا تا بحال گرفتار دروغ مصلحتی شده اید ؟ آیا فکر می کنید تا بحال بخاطر صداقتتان آسیب خورده اید ؟

من بشخصه سعی میکنم اخلاقیات رو بطور مطلق رعایت کنم و جایی ک مجبور باشم ب دروغ مصلحتی سکوت کنم
      چنددفه هم صداقت بخرج دادم و ضربشو خوردم اما اگه بازهم تو اون موقعیتها قرار بگیرم اصل صداقت رو رعایت میکنم

فقط یک کلیک برای هر کودک گرسنه کافیست
      ... کلیک

نظر

درود بر دوستان .....

امان از روابطی که باعث ضربه زدن به صداقت آدم ها میشه ...................

خیلی این صداقت مظلومه ............

به قول دوستان ........... ضربه خوردن از صداقت آدم رو به سکوت وا میداره ..........این خیلی بده .....

و به قول معروف
        جز راست نباید گفت .............هر راست نشاید گفت

صداقت پایه دوستی و همکاری
        .
        امام علي (ع) مي فرمايند : يا دانشمندي زباندار و گويا باش و يا شنونده هاي علم نگهدار ،‌ مبادا جز اين دو شخص سومي باشي
        sigpic
        بسم رب الشهدا

براي شما دوستان :

سایت تخصصی راهسازی و راهداری [ www.rahdar44.ir ]
        خاطرات یک راهدار

نقاشي هاي من با مداد رنگي..... سري اول ► .....سري دوم ►.....سري سوم .....سري چهارم

نظر

نوشته اصلي بوسيله Rah Pardaz نمايش پست
          درود بر دوستان .....

به قول دوستان ........... ضربه خوردن از صداقت آدم رو به سکوت وا میداره ..........این خیلی بده .....

و به قول معروف

.
          درود
          این ینی شما با دروغ مصلحتی موافقید؟؟

فقط یک کلیک برای هر کودک گرسنه کافیست
          ... کلیک

نظر

نوشته اصلي بوسيله MaRaL.arch نمايش پست
            درود
            این ینی شما با دروغ مصلحتی موافقید؟؟
            درود بر شما ........

البته بنده .........سکوت رو ترجیح میدم .....

و سعی میکنم بر اساس این نکته اخلاقی پیش بروم ..........

امام علي (ع) مي فرمايند : يا دانشمندي زباندار و گويا باش و يا شنونده هاي علم نگهدار ،‌ مبادا جز اين دو شخص سومي باشي
            sigpic
            بسم رب الشهدا

براي شما دوستان :

سایت تخصصی راهسازی و راهداری [ www.rahdar44.ir ]
            خاطرات یک راهدار

نقاشي هاي من با مداد رنگي..... سري اول ► .....سري دوم ►.....سري سوم .....سري چهارم

نظر

نوشته اصلي بوسيله ELnur نمايش پست
              اسم دروغ روشه با پسوند و پیشوند تغییری تو وجهش ایجاد نمیشه

خیلی مواقع یه حرف راست همونقدر مخرب هست که ممکنه یه دروغ باعث تخریب یک باور بشه....
              همیشه گفتن همه ی حقیقت لزومی نداره خیلی جاها ما به عنوان یه انسان مختار میتونیم همه ی حرف راستو نگیم اما این به معنای دروغ گفتن نیست ...دروغ مصلحتی همون دروغ خودمونه فقط یه راه در رو هستش تا از زیر اتهام دروغگویی در بریم از دیدگاه من اگر کسی نمیتونه حقیقت رو کامل بگه نباید دست به دروغ گفتن بزنه میتونه به جای اون با سیاست همه ی حرفشو نزنه....

دروغ بی اعتمادی میاره بی اعتمادی هم روابط دوستانه و خانوادگی رو سرد میکنه وقتی سرد شد افراد از هم فاصله میگیرن و طبیعتا یک جامعه ی ناگسسته ایجاد میشه و متاسفانه مثل حال حاضر این تصور تو ذهنمون ایجاد میشه که همه دروغگو هستن مگر خلافش ثابت بشه در حالی این تصور یه جامعه ی مریض هست و اون مرض بی اعتمادی ناشی از دروغگویی هستش

تصور اینکه راستگویی مایه ی درد سر هست درست نیست ببینید آدما شاید تو ظاهر خلافشو ثابت کنن و هر انسانی توی باطن خودش کسایی رو که در هر شرایطی راستشو میگن تحسین میکنن...ما باید اول بفهمیم دنبال چی هستیم؟دنبال اینیم که رضایت دیگرانو جلب کنیم ولو با دروغ گویی؟دنبال پست و مقام هستیم با دروغ گویی و زیر آب زنی؟ارزش زندگی رو اول باید درک کنیم ....یا نه دنبال راضی بودن از خودمون هستیم هر انسانی باید خودش قاضی خودش باشه تا به کسی اجازه نده قضاوتش کنی به خاطر دروغ یا راستگویی

اینکه بگم تا حالا دروغ مصلحتی نگفتم خودش یه دروغه اما سعی میکنم تعدادش خیلی خیلی کم باشه.....هر انسانی تو زندگیش این کارو هرچند کم انجام داده و بهترینشون اونایی هستن که رفته رفته به صفر تبدیلش کننن
              متشکرم از مشارکت شما

یه سوالی پیش میاد ، بالاخره در صورت نگفتن همه اتفاقات یک واقعه ، ممکنه یک تصویر غیرواقعی از اون اتفاق در ذهن شنونده ایجاد بشه ، به نظر شما ، تفاوت اثر یک حرف دروغ با اثر نگفتن همه اتفاقات چیه ؟

حرف هاتون بسیار عالی بود
              مولانا دیوان شمس

نظر

نوشته اصلي بوسيله MaRaL.arch نمايش پست
                سلام

اگه اخلاق رو نسبی تعریف کنیم دروغ مصلحتی جایز هست و اگه اخلاق رو مطلق بدونیم خیر
                و این هم برمیگرده ب جامعه و فرهنگش
                من شنیدم تو کشور سوئد-اگه اشتباه نکنم- اصلا نمیدونن دروغ ینی چی و عجیبه واسشون
                درحالی ک تو ی کشور-ک اسم نمیبرم :| - کار مردم بدون دروغ پیش نمیره

بطور کلی نمیشه گفت و بسته ب شرایط متفاوته. اما بنظر من در نهایت مشکل سازه.مشکلی ک با روش غیرصحیح حل شه زمینه ساز مشکلات بعدی میشه

دروغ مصلحتی تاثیر به نفع خودمان بگذاریم ؟خوبه ک بجای گفتن دروغ مصلحتی ظرفیت پذیرش حقیقت رو در خودمون و اطرافیان بالا ببریم
                موافقم اما بستگی ب طرف مقابلم هم داره. گاهی سکوت رو ترجیح میدم

من بشخصه سعی میکنم اخلاقیات رو بطور مطلق رعایت کنم و جایی ک مجبور باشم ب دروغ مصلحتی سکوت کنم
                چنددفه هم صداقت بخرج دادم و ضربشو خوردم اما اگه بازهم تو اون موقعیتها قرار بگیرم اصل صداقت رو رعایت میکنم

سلام
                ممنونم از مشارکت شما

خب
                به نظر شما اخلاق نسبی ، انسانی تر هست یا اخلاق مطلق ؟ یه تعریفی از این توصیفی که کردید ارائه بدید

و سوال بعدی ، آیا سکوتی که باعث ایجاد یه تصویر ذهنی غیر واقعی از یک اتفاق باشه ، نوعی دروغ نیست به نظرتون ؟
                مولانا دیوان شمس

نظر

نوشته اصلي بوسيله Rah Pardaz نمايش پست
                  درود بر دوستان .....

و به قول معروف

.
                  درود دوست عزیز
                  از مشارکت شما متشکرم

همان سوال قبلی رو از شما هم میپرسم
                  به نظرتون ، اگر در صورت نگفتن هر راستی ، یه تصویر غلط از اون اتفاق در ذهن شنونده ایجاد بشه ، کار درستی است و ماهیتا با اثر دروغ متفاوته ؟
                  مولانا دیوان شمس

نظر

10
                    - آیا تا بحال گرفتار دروغ مصلحتی شده اید ؟ آیا فکر می کنید تا بحال بخاطر صداقتتان آسیب خورده اید ؟

من فقط یه بار یه دروغ مصلحتی گفتم که از یه گرفتاری بزرگ چندین نفر رها شدند! تا همین الانشم عذاب وجدان اون دروغ رو دارما اما نتیجه ش عالی شد بقیه شون غیر مصلحتی بود!
                    ویرایش شده توسط sahar-architect; 2015/8/05, 04:12 PM.
                    همه چیز جهان تکراریست، جز مهربانی...

"خانه" جا نیست، خانه حسی ست که می گوید تقلی کافیست... تو رسیده ای...

نظر

نوشته اصلي بوسيله EECi نمايش پست
                      متشکرم از مشارکت شما

یه سوالی پیش میاد ، بالاخره در صورت نگفتن همه اتفاقات یک واقعه ، ممکنه یک تصویر غیرواقعی از اون اتفاق در ذهن شنونده ایجاد بشه ، به نظر شما ، تفاوت اثر یک حرف دروغ با اثر نگفتن همه اتفاقات چیه ؟

حرف هاتون بسیار عالی بود
                      از نظر منطق اگر چیزی صرفا بد باشه بهتره درستش کرد اگر حرفی باعث نابودی یه زندگی یا هر چیز دیگری هست نباید زده بشه نباید دروغ هم گفته بشه .....تصویر غیر واقعی از یک رویداد زمانی به دست میاد که تصویر سازی غلط صورت بگیره به عبارتی میتونیم بگیم وقتی همه ی حقیقت گفته نشه تصویر شخص از یک اتفاق غیر واقعی نیست بلکه درست اما ناقص هست .....تو زندگی بارها تجربه کردیم که تصور یه اتفاق خوب و نرمال تو ذهن تاثیر بسیار مثبتی تو افکار و طرز زندگیمون ایجاد میکنه چه بسا با کامل شدن اون تصور این انرژی مثبتی که ازش استخراج میشد دیگه به دست نیاد ...بعضی وقتا ناقص بودن بهتر از کامل بودن هست برای افراد دور و برمون.....

دروغ گفتن یعنی من دارم طرف مقابلمو گول میزنم یا به سمت چیزی میکوشنم که حقیقت نداره اما همه ی حققیتو نگفتن یعنی من نمیخوام ذهنشو منحرف کنم و سلب اعتماد کنم اما برای آرامش ذهنش همه ی حرفمو نمیزنم تا جایی میگم که بتونه اون تاثیر مثبتو بگیره و هیچ ضرری نمیرسونه نگفتن اون قسمت باقی مانده

خیلی ممنون
                      آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است که او را پایبند می کند."رابیندرانات تاگور"

همه رویاهای ما می توانند محقق شوند، مشروط بر
                      اینکه ما شجاعت دنبال کردن آنها را داشته باشیم."والت دیسنی"

نظر

البته من عقيدم يك مقدار در مورد دروغ محض هست اما اول سوالهاي تاپيك پاسخ ميدم

از نظر من هيچ مصلحتي نيست اگر مصلحت بود ديگر اسم دروغ در كنارش چرا مي ايد البته اين موضوع كاملا از نظر ديني فرق دارد
                        اما طبق شنيده هام اين مصلحت جا تا جا دارد انسانها نمي توانن به راحتي كلاه سر هم بذارن بگن مصلحت بود در اصل مصلحت خودشون بوده!!!!!!

اين مصلحت دو سه مورد هم بيشتر نيست كه در خاطرم نيست اما
                        مثل اشتي بين دو نفر .........

نميشه درست قضاوت كرد .....گفتم اگر اون دو سه مورد كه واقعا موارد مصلحت هست باشه شايد از مشكلات بعدي جلوگيري كند مثلا جلو متلاشي شدن يك زندگي گرفته شود

به عقيده خودم نه
                        -يك موقع هست حقيقت ميگيم اما طرز بيان ما فرق دارد و باعث مي شود طرف يا فكر اشتباه كند يا در دو راهي بماند البته منظور حقيقت را گفتن با نيتي كه باعث ميشه لحن گفتارمون تغيير بديم
                        مثال واضحش به طرف ميگي غيبت نكن گناهه... دفعه بعد ميخواد غيبت كنه حرفشو ميزنه اما ميگه نميدونم حالا من قضاوت نمي كنم يا با ايما اشاره غيبتشو ميكنه

- گفتن حقيقت شرايط داره ببينيد جايي هست گفتن حقيقت لازم نيست يا از شما سوالي نكردن يا ميدوني اگر اين حرف بزني وضع بدتر ميشه مثلا اگر يك ماجرا با تمام جزئياتش تعريف كني اون جزئياتشايد خيلي مهم نباشن اما باعث بد شدن وضعيت ميشه
                        مثلا يك اقايي كارش رانندگي هست يك خانمي سوار ماشينش ميشه خانم چند جا كار داره خانم ميرسونه حالا شايد يكسري اتفاقات از نظر اين اقا جالب مياد اين خانم انجام داده
                        از اون طرف همسر اين اقا شكاك هست واقعا هم فرض بگيريم اين اقا منظوري نداره بياد تمام جزئيات براي خانمش تعريف كنه و باعث يك تنش اضافه بشه
                        خب شايد اتفاق خاصي نيفتاده بوده اما اينجاست كه ميگن هر حرفي نبايد زد

- موارد بعدي مثلا اگر قرار حقي ناحق بشه ,حقيقت بايد گفت

به نظرم من نه
                        يك موقع يك حقيقت انقدر تلخ هست كه شايد باعث نابودي يك نفر بشه اما در اصل جلو ضايع شدن يك حق ميگيره

5 سوال بعدي در فرصت ديگر

ممنون بابت ايجاد اين بحث

4 مرحله در راه رسيدن به هدف ها و افكار هاي والا

ديگران تو را تمسخر مي كنند , با تو مخالفت مي كنند , ترجيحا با تو مبارزه مي كنند ,در نهايت مجبورند تو را بپذيرند .

عامل پيشرفت و زندگي من تلاش من است

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ،
                        موجیم که آسودگی ما عدم ماست....!

نظر

عقيده شخصي

به نظر من در گفتن دروغ دو نفر مشاركت دارن يكي گوينده و ديگري شنونده
                          خيلي اوقات شنونده اين اجازه ميدهد يا رفتارش باعث ميشه دروغ بشنود

دروغ براي من جز مواردي هست كه غير قابل بخشش هست بخاطر همين ميگم نگاهم به دروغ شايد محض هست
                          در ارتباط با دوستان ,نزديكان هر كسي باهاش در ارتباط باشم اين جمله اي هست كه عينا ميگم

هيچ موقع حتي بخاطر دوست داشتن من و يا ناراحت نشدن من بهم دروغ نگيد حتي كوچكترين موارد
                          چون ميدونم انساني هستم كه دروغ فراموش نمي كنم و به شدت توي رابطم تاثير ميذاره و نمي تونم به طرف ديگه اعتماد كنم

هميشه هم اين حديث امام علي در ذهنم هست
                          گناه عالم را در يك اتاق قرار دهيد كليد ورود به اين اتاق دروغ هست

واقعا اين جمله درك كردم

4 مرحله در راه رسيدن به هدف ها و افكار هاي والا

ديگران تو را تمسخر مي كنند , با تو مخالفت مي كنند , ترجيحا با تو مبارزه مي كنند ,در نهايت مجبورند تو را بپذيرند .

عامل پيشرفت و زندگي من تلاش من است

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ،
                          موجیم که آسودگی ما عدم ماست....!

نظر

نوشته اصلي بوسيله ELnur نمايش پست
                            از نظر منطق اگر چیزی صرفا بد باشه بهتره درستش کرد اگر حرفی باعث نابودی یه زندگی یا هر چیز دیگری هست نباید زده بشه نباید دروغ هم گفته بشه .....تصویر غیر واقعی از یک رویداد زمانی به دست میاد که تصویر سازی غلط صورت بگیره به عبارتی میتونیم بگیم وقتی همه ی حقیقت گفته نشه تصویر شخص از یک اتفاق غیر واقعی نیست بلکه درست اما ناقص هست .....تو زندگی بارها تجربه کردیم که تصور یه اتفاق خوب و نرمال تو ذهن تاثیر بسیار مثبتی تو افکار و طرز زندگیمون ایجاد میکنه چه بسا با کامل شدن اون تصور این انرژی مثبتی که ازش استخراج میشد دیگه به دست نیاد ...بعضی وقتا ناقص بودن بهتر از کامل بودن هست برای افراد دور و برمون.....

دروغ گفتن یعنی من دارم طرف مقابلمو گول میزنم یا به سمت چیزی میکوشنم که حقیقت نداره اما همه ی حققیتو نگفتن یعنی من نمیخوام ذهنشو منحرف کنم و سلب اعتماد کنم اما برای آرامش ذهنش همه ی حرفمو نمیزنم تا جایی میگم که بتونه اون تاثیر مثبتو بگیره و هیچ ضرری نمیرسونه نگفتن اون قسمت باقی مانده

خیلی ممنون
                            خیلی جالب تونستید اون ارتباط بین دروغ مصلحتی و صداقت مسموم رو بین حرفاتون بیان کنید

ممنون
                            مولانا دیوان شمس

نظر

نوشته اصلي بوسيله آوای علم نمايش پست
                              البته من عقيدم يك مقدار در مورد دروغ محض هست اما اول سوالهاي تاپيك پاسخ ميدم

از نظر من هيچ مصلحتي نيست اگر مصلحت بود ديگر اسم دروغ در كنارش چرا مي ايد البته اين موضوع كاملا از نظر ديني فرق دارد
                              اما طبق شنيده هام اين مصلحت جا تا جا دارد انسانها نمي توانن به راحتي كلاه سر هم بذارن بگن مصلحت بود در اصل مصلحت خودشون بوده!!!!!!

اين مصلحت دو سه مورد هم بيشتر نيست كه در خاطرم نيست اما
                              مثل اشتي بين دو نفر .........

نميشه درست قضاوت كرد .....گفتم اگر اون دو سه مورد كه واقعا موارد مصلحت هست باشه شايد از مشكلات بعدي جلوگيري كند مثلا جلو متلاشي شدن يك زندگي گرفته شود

به عقيده خودم نه
                              -يك موقع هست حقيقت ميگيم اما طرز بيان ما فرق دارد و باعث مي شود طرف يا فكر اشتباه كند يا در دو راهي بماند البته منظور حقيقت را گفتن با نيتي كه باعث ميشه لحن گفتارمون تغيير بديم
                              مثال واضحش به طرف ميگي غيبت نكن گناهه... دفعه بعد ميخواد غيبت كنه حرفشو ميزنه اما ميگه نميدونم حالا من قضاوت نمي كنم يا با ايما اشاره غيبتشو ميكنه

- گفتن حقيقت شرايط داره ببينيد جايي هست گفتن حقيقت لازم نيست يا از شما سوالي نكردن يا ميدوني اگر اين حرف بزني وضع بدتر ميشه مثلا اگر يك ماجرا با تمام جزئياتش تعريف كني اون جزئياتشايد خيلي مهم نباشن اما باعث بد شدن وضعيت ميشه
                              مثلا يك اقايي كارش رانندگي هست يك خانمي سوار ماشينش ميشه خانم چند جا كار داره خانم ميرسونه حالا شايد يكسري اتفاقات از نظر اين اقا جالب مياد اين خانم انجام داده
                              از اون طرف همسر اين اقا شكاك هست واقعا هم فرض بگيريم اين اقا منظوري نداره بياد تمام جزئيات براي خانمش تعريف كنه و باعث يك تنش اضافه بشه
                              خب شايد اتفاق خاصي نيفتاده بوده اما اينجاست كه ميگن هر حرفي نبايد زد

- موارد بعدي مثلا اگر قرار حقي ناحق بشه ,حقيقت بايد گفت

به نظرم من نه
                              يك موقع يك حقيقت انقدر تلخ هست كه شايد باعث نابودي يك نفر بشه اما در اصل جلو ضايع شدن يك حق ميگيره

5 سوال بعدي در فرصت ديگر

ممنون بابت ايجاد اين بحث
                              ممنونم از مشارکت شما

پس شما بکارگیری دروغ مصلحتی رو در زمانی که تاثیر مثبت داشته باشه تایید می کنید ؟
                              به نظر شما درسته من دو نفر رو با بکار بردن چند دروغ مصلحتی با هم آشتی بدم در شرایطی که شاید آمادگی و رشد کافی برای پذیرش اشتباهات و اصلاح ندارن ؟ آیا این آشتی با دوام هست ؟
                              مولانا دیوان شمس

نظر

Working...
                              X