اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

ورزش و سلامت

Collapse
این یک تاپیک مهم است.
X
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  #91
  اینارو ولش کن

  برای اینکه کمرتون توو مدت زمان کمی باریک بشه و تغییر رو در خودتون احساس کنید فقط و فقط برید و یک حلقه ورزشی دور کمر بخرید و روزی 15 مین باهاش ورزش کنید، این حلقه ها در سطح مبتدی و پیشرفته موجوده و سی دی داره داخل جعبه اش


  جدا عالیه

  حتما امتحان کنید دوستان گلم
  عظمت مردمان بزرگ از طرز رفتارشان با مردمان کوچک آشکار میشود . (دیل کارنگی)


  نظر


   #92
   مرسی استارتر .


   نظر


    #93
    شش توصیه کاربردی به اهالی پیاده روی.......


    پیاده‌روی ورزش بسیار خوبی برای تعداد زیادی از افراد است. اگر شما نیز پیاده‌روی می‌کنید و قصد دارید حین پیاده‌روی کالری بیشتری بسوزانید و قصد دارید با این کار وزنتان را کنترل ‌کنید، باید کمی ‌بیشتر فعالیت کنید تا میزان کاهش وزن را به حداکثر برسانید. در اینجا راه‌هایی برای اینکه بتوانید حین راه رفتن کالری بیشتری بسوزانید، توصیه شده است:

    1. سرعت خود را به طور متناوب تغییر دهید

    پیاده‌روی‌ای که تمام مدت با گام‌های یکنواخت انجام شود، کالری کمتری مصرف می‌کند. به جای اینکه در پیاده‌روی، سرعت ثابت و یکنواختی داشته باشید، سه دقیقه آهسته راه بروید و سپس به مدت سه دقیقه سرعت خود را افزایش دهید و دوباره آهسته راه بروید. سرعت شما در گام تند باید به حدی باشد که نتوانید به راحتی صحبت کنید. در این سه دقیقه روی حرکات خود تمرکز بیشتری داشته باشید.
    می‌توانید این دوره‌های سه دقیقه‌ای را تا پنج مرتبه تکرار کنید تا کل زمان پیاده‌روی شما 30 دقیقه شود. این کار باعث می‌شود که کالری بیشتری بسوزانید. به علاوه میزان تحمل‌پذیری و استقامت خود را نیز افزایش می دهید.

    2. روی سطوح نرم پیاده‌روی کنید

    پیاده‌روی روی شن، در مقایسه با پیاده‌روی روی سطح خیابان و سنگفرش‌، کالری بیشتری مصرف می‌کند. راه رفتن روی شن‌ها نسبت به سطوح صاف دیگر، 50 درصد کالری بیشتری می‌سوزاند. اگر به ساحل دریا دسترسی ندارید، راه رفتن روی خاک‌های نرم را امتحان کنید. پیاده‌روی روی هر سطح نرمی‌که پای شما کمی‌ در آن فرو رود، نسبت به سطوح صاف کالری بیشتری مصرف می‌کند.

    3. همه عضلات بدن را درگیر کنید

    هنگامی‌که راه می‌روید، غیر از پاها، از سایر اعضای بدن نیز تا آنجا که می‌توانید استفاده کنید. شانه‌ها، قفسه‌سینه، بازوها و دست‌ها را متناسب با حرکت بدن حرکت دهید. هرچه بیشتر حرکت کنید، کالری بیشتری می‌سوزانید. اگر حرکات بدن را جزیی از پیاده‌روی معمول خود کنید، با این کار کالری بیشتری مصرف خواهید کرد.

    4. موسیقی ورزشی گوش کنید

    مطالعات نشان می‌دهد افرادی که هنگام ورزش کردن به موسیقی‌های ورزشی گوش می‌کنند، سخت‌تر و طولانی‌تر از افرادی که بدون موسیقی ورزش می‌کنند، به فعالیت می‌پردازند.

    5. از شیب‌ها استفاده کنید

    اگر بیرون از خانه پیاده‌روی می‌کنید، مسیر خود را طوری انتخاب کنید که شامل سطوح شیب‌دار و تپه‌های کوچک باشد. بالا رفتن از شیب‌ها باعث می‌شود که ضربان قلب شما افزایش پیدا کند و چربی بیشتری بسوزانید. سعی کنید با همان سرعت و گام‌هایی که در سطح صاف پیاده‌روی می‌کردید، از شیب‌ها بالا بروید. با افزودن مقداری شیب به پیاده‌روی خود، علاوه بر مصرف کالری بیشتر، استقامت شما نیز افزایش خواهد یافت و عضلات شما قوی خواهد شد.

    6. کمی ‌سنگین‌تر راه بروید

    می‌توانید یک لباس سنگین بپوشید تا هنگام راه رفتن کالری بیشتری مصرف شود. اگر نمی‌خواهید چنین کاری انجام دهید، می‌توانید از یک کیف یا کوله‌پشتی که حاوی چند کتاب باشد، بر دوش خود استفاده کنید و آن را در هنگام پیاده‌روی حمل کنید. از حمل وزنه یا چیزهایی که با دست حمل می شوند، خودداری کنید، زیرا خطر آسیب‌دیدن شما افزایش می‌یابد.


    عاشق طرز فکر آدم ها نشید........
    آدم ها زیبا فکر میکنند............
    زیبا حرف میزنند..........
    اما..............
    زیبا زندگی نمیکنند
    (رومن پولانسکی)

    نظر


     #94
     سه خطای ورزشی که مانع از کاهش وزن می شوند

     سه خطای ورزشی که مانع از کاهش وزن می شوند

     ورزش بهترین شیوه برای سوزاندن کالری ها است اما گاهی اوقات اشتباهاتی در تمرینات رخ می دهد که ممکن است موجب کند شدن سوخت وساز بدن شده و در نتیجه مانع از کاهش وزن شوند.


     کارشناسان بهداشت و سلامت آمریکا در مقاله جدیدی در سایت بهداشتی کول هلت سه نمونه از موثرترین این اشتباهات را معرفی کرده اند. با آگاهی از این خطاها و اصلاح آنها می توان به افزایش سوخت وساز بدن و سوختن بیشتر کالری ها که منجر به کاهش وزن می شود، کمک کرد. این خطاها عبارتند از:
     1 عدم تغییر در تمرینات؛

     اگر یک نوع تمرین را هر روز و هر هفته انجام می دهید ذهن، بدن و تمام عضلات شما خسته می شوند. وقتی تمرین تکراری انجام دهید بدن به آن عادت می کند و دیگر دچار چالش سوخت و سازی نمی شود که در نتیجه اثرات تمرینات متوقف خواهد شد.
     راه حل:

     سعی کنید نوع تمرینات را هر از گاهی تغییر دهید تا تاثیر بهتری روی بدنتان داشته باشند.
     2 عدم توجه به تمرینات اختصاصی؛

     ورزش ایروبیک برای جسم و روح مفید است اما اگر فردی بین تمرینات استقامتی خود نیز تعادل برقرار نکند نه تنها به نتایج مطلوب دست نخواهد یافت بلکه در عین حال یک فاکتور مهم در سلامت و تناسب اندام را از دست می دهد. اگر بین تمرینات کششی، آیروبیک و استقامتی، تعادل برقرار نشود، فرد به نتیجه دلخواه دست نمی یابد.
     راه حل:

     سعی کنید تمرینات استقامتی مختلف انجام دهید. چون برای ادامه تمرینات به افزایش ماهیچه های قوی نیاز خواهید داشت و تمرینات استقامتی این شرایط را برای شما فراهم می کنند.
     3 خطای سوم چسبیدن به تمرینات مخصوص سوزاندن چربی است؛

     اگر از تردمیل یا دستگاه هایی از این قبیل برای سوزاندن چربی های بدن استفاده کنید، بدن از مقدار بیشتری از چربی های ذخیره شده خود به عنوان سوخت استفاده می کند اما مشکل اینجا است که در صورت ادامه این وضعیت بدن کم کم فقط به سوزاندن چربی و کربوهیدرات بیشتر عادت می کند اما مقدار سوختن کالری کاهش می یابد.
     راه حل:

     روش هایی را انتخاب کنید که بیشتر روی سوختن کالری متمرکز شوند. بهترین کار این است تمرینات مربوط به سوزاندن چربی را در دوره های کوتاه مدت انجام دهید تا بدن در حالت کلی ورزش کردن به سوزاندن کالری عادت کند و متابولیسم تسریع شود.
     ***تنها بودن بهتر از گدایی عشق است***


     اگر صخره و سنگ در مسیر رودخانه زندگی نباشد

     صدای آب هرگز زیبا نخواهد شد


     نظر


      #95
      مقابله با اضطراب ورزشی      بسیاری از ورزشکاران بهترین عملکرد خود را در تمرینات نشان می‌دهند امّا به هنگام مسابقه و رقابت دچار احساس خفگی و نوعی واماندگی می‌گردند. اگر این اتفاق در مورد شما نیز صادق است ناراحت نباشید زیرا با انجام چند کار ساده می‌توانید بر این اضطراب فایق آیید.

      احساس خفگی چنین توصیف می‌شود: کاهش کارایی به دلیل مقدار زیادی استرس ادراک شده. به واژه «ادراک شده» توجه کنید. واژه کلیدی در این تعریف همین است. به خاطر بسپارید که استرس فقط در ذهن شما زندگی می‌کند و به شیوه‌ای که شما یک موقعیت یا وضعیت را تعبیر می‌کنید. به عبارت دیگر، این شرایط خارجی نیستند که باعث استرس می‌شوند بلکه شیوه تفکر ما درباره یک رویداد است که احساس استرس، اضطراب و ترس را به وجود می‌آورد. برای ورزشکاری که در حین مسابقه دچار احساس خفگی و واماندگی می‌شود دانستن این نکته حائز اهمیت بسیار است که می‌تواند افکاری را که درباره آن رویداد دارد کنترل کند. آیا به شکست یا کمبود اطمینان به توانایی‌های خود فکر می‌کنید؟ در این صورت، این گونه تفکرات منفی غالباً به اضطراب، عصبی بودن و تنش می‌انجامد. در یک چنین محیطی که درون خود ساخته‌اید چگونه انتظار عملکرد خوبی از خود دارید؟

      مربیان سنتی معمولاً به ورزشکار کمک می‌کنند تا درک کند چرا چنین افکار و احساساتی درونش رشد یافته و سپس سعی می‌کنند که این فرایند را اصلاح کنند یا تغییر دهند امّا معمولاً توفیق چندانی به دست نمی‌آورند. علتش این است که دانستن این که چرا چنین افکاری برمی‌خیزد ممکن است جالب باشد امّا دانستن پاسخ این سوال، لزوماً برای غلبه بر مشکل کافی نیست.
      پیش از رویداد

      این را بدانید که دلشوره‌ها و دلهره‌های پیش از مسابقه، طبیعی هستند و آن‌ها را بپذیرید. به مقابله با احساس عصبی بودن و اضطراب خود نپردازید. فکر نکنید که حالتی که دارید ناشی از ترس است. ترشح آدرنالین، عادی است و بخشی از آمادگی طبیعی بدن شما برای مسابقه است. به آن توجه کنید امّا روی آن تمرکز نکنید. پس از شروع مسابقه، این احساس فروکش خواهد کرد. هم از نظر بدنی و هم از لحاظ ذهنی آمادگی داشته باشید. همیشه در فاصله زمانی مناسبی قبل از رویداد در محل حاضر باشید زیرا عجله در رسیدن به محل باعث افزایش استرس می‌شود. قبل از مسابقه بدن خود را کاملاً گرم کنید. حرکات کششی انجام دهید. از قواعد مسابقه آگاه باشید و لباس مناسب به تن کنید.

      برای چند دقیقه به تصویر سازی ذهنی بپردازید. راحت و آسوده تنفس کنید، آموزش ووشو چشم‌هایتان را ببندید و تجسّم کنید که همه کارها به خوبی پیش می‌رود و شما عملکرد خوبی دارید. این مثبت صحبت کردن با خود می‌تواند روحیه شما را تغییر دهد. با وجودی که ورزشکاران باید انعطاف‌پذیری کافی برای واکنش در طول مسابقه را داشته باشند امّا شما باید با یک راهبرد کلّی در مورد شیوه مسابقه دادن وارد صحنه شوید. راهبرد شما می‌تواند ساده (مثل نگهداری یک ریتم یکنواخت) یا پیچیده باشد.

      در حین رویداد

      بر روی کاری که در دست دارید تمرکز کنید نه نتیجه آن. حواس خود را متوجه حال حاضر کنید و از فکر کردن به خیلی جلوتر یا پایان کار خودداری نمائید.

      اگر متوجه شدید که افکار منفی به سراغتان آمده و یا به منفی صحبت کردن با خود پرداخته‌اید، متوقف شوید و فقط بر روی تنفس‌تان تمرکز کنید. تمرکز بر روی ریتم تنفس، به طور خودکار شما را به حال حاضر برمی‌گرداند. لبخند زوری بزنید. این یک واقعیت است. اگر با افکار منفی دست و پنجه نرم کنید و نمی‌توانید از شرّش خلاص شوید، فقط کافیست خودتان را مجبور به لبخند زدن کنید، حتی برای چند ثانیه. این عمل ساده، برای یک لحظه، روحیه شما را تغییر خواهد داد و شاید این همان زمانی باشد که شما نیاز داشتید تا به حالت عادی برگردید.

      طوری مسابقه دهید که انگار نتیجه‌اش برایتان مهم نیست. اگر گرفتار افکار منفی شوید و انتظار بدترین نتیجه یا شرایط را داشته باشید، غیر ممکن است که بتوانید حداکثر توانائی‌هایتان را بروز دهید. اگر طوری مسابقه دهید که انگار نتیجه‌اش برایتان مهم نیست، در این صورت می‌توانید آرامش داشته باشید و از مسابقه و رقابت لذت ببرید.

      پس از رویداد

      مسابقه را مرور کنید و عملکردهای خوبتان را به یاد آورید. بر روی اقدامات، افکار و رفتارهایی که به شما در عملکردتان کمک کردند تمرکز کنید. به چیزهایی که مانع عملکرد خوبتان شدند نیز توجه کنید امّا به سرعت فکر آن‌ها را از سر بیرون کنید. این همانند اصل اجتناب از مانع در رانندگی است: به جایی که می‌خواهید بروید نگاه کنید، نه جایی که نمی‌خواهید بروید. هنگامی که بر روی چاله تمرکز کنید به ناچار درون آن می‌افتید. تمرکز بر روی جنبه‌های منفی رویداد به پیشرفت شما در آینده کمک نمی‌کند. به جای آن، بر روی زمان‌هایی که «موفق بودید» تمرکز کنید. این نوعی تمرین ذهنی برای مواقعی است که به تمرین مهارت‌هایی می‌پردازید که در رویداد بعدی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. برنامه تمرین خود را طوری طراحی کنید که شرایط شبیه به مسابقه را برایتان شبیه‌سازی کند. تیم‌ها و باشگاه‌ها معمولاً چنین تمریناتی می‌کنند. اگر عادت داشتید که همیشه تنها تمرین کنید، پیوستن به یک گروه به نحوی که بتوانید این نوع شبیه‌سازی را انجام دهید را در نظر بگیرید. موثرترین تمرین آن است که شرایطی که در مسابقه با آن روبرو می‌شوید را شبیه‌سازی کند. متاسفانه مربیان معمولاً مانع می‌شوند تا ورزشکار بر واماندگی و احساس خفگی خود در حین مسابقه غلبه کند. آن‌ها معمولاً به طور ناخواسته، با سعی در تشویق کردن ورزشکار، الگوی واماندگی را تقویت می‌کنند. مثلاً به ورزشکار می‌گویند «ضربه بعدی خیلی حساس است». این گونه حرف‌ها تنها باعث افزایش فشاری که ورزشکار برای انجام عملیات حس می‌کند می‌گردد.

      به یاد داشته باشید که اگر از الگوی افکار منفی، قبل و در حین مسابقه، آگاه باشید می‌توانید بر حس واماندگی خود فایق آیید. افکار منفی در صورت تداوم، همچون یک گلوله برفی می‌غلطند و بزرگتر و بزرگتر می‌شوند. اگر خود را در چنین گردابی یافتید، فقط وجود آن افکار را بپذیرید و بگذارید بروند. بر روی تنفس‌تان تمرکز کنید و طوری بازی کنید که انگار از آن لذت می‌برید. در این صورت است که علیرغم شکست‌ها و ناکامی‌هایی که گاه به گاه پیش می‌آید باز هم ازمسابقه و رقابت لذت خواهید برد.

      نظر


       #96
       اثرات ورزش بر بیماری های قلبی

       عنوان مقاله : اثرات ورزش بر بیماری های قلبی‎
       قالب بندی : Word       شرح مختصر : اگر بپذیریم که عقل سالم در بدن سالم است و یک فرد با عقل سالم می تواند فرد مفیدی به حال خود و اجتماع باشد، در آن صورت درمی یابیم که چرا جوامع پیشرفته سرمایه گذاری زیادی بر روی این امرخطیر یعنی ورزش می کنند. در متون تاریخی همواره از از ورزشکاران و پهلوانان بعنوان افرادی جسور و جوانمرد یاد می شود. امروزه اثرات مفید ورزش بر ساختار فرهنگی و اجتماعی یک جامعه بر هیچکس پوشیده نیست. اگر در جامعه ای فرهنگ ورزشی جایگاه مناسب خود را پیدا کند، افرادآن جامعه از سستی و کرختی رهایی می یابند و علاوه بر بالا رفتن نیروی کار، از صرف هزینه های گزاف درمان بیماریها کاسته می شود. چون در هنگام ورزش موادی بنام آندورفین در بدن زیاد می شود و دستگاه گردش خون اکسیژن را به تمام بافتهای بدن به مقدار کافی می رساند، یک ورزشکار همواره شاداب بوده و از نشاط کافی برخوردار است. بنابراین نیازی به مواد مخدر برای دستیابی به نشاط ندارد. از طرفی نشاط ورزشی یک نشاط پایداراست و روز بروز سلامتی و نیروی فرد را افزایش می دهد. اما سرخوشی از مواد مخدر یک سرخوشی کاذب وناپایدار بوده و به مرور نیروی فرد را تحلیل برده و او را به کام مرگ می فرستد. در سایه ورزش افراد اجتماع ، افرادی منطقی، منضبط ، با اخلاق و با گذشت خواهند شد. در هنگام ورزش همراه با سمومی که از طریق عرق کردن از بدن دفع می شوند ، پلیدیها و زشتی ها جای خود را به نشاط ، طراوت و انسانیت خواهند داد و یک روح آزاد پرورش خواهد یافت.

       فهرست:
       مقدمه
       ورزش و ذخیره قلبی
       واکنش قلب و عروق به ورزش
       قلب ورزشی
       فیزیولوژی قلب ورزشی
       جنبه های پزشکی
       تاثیر فعالیت های فیزیکی بر بیماریهای قلبی
       تاثیر ورزش بر سیستم قلب و عروق
       نسبت به قلب هوشیار باشید
       چه چیزی برای قلب خوب است ؟
       تقویت کننده های قلب
       چگونه ضربان قلب را بدست می آورید ؟
       ضربان قلب بهداشتی
       توصیه های مفید قلب
       اثر ورزش بر بیماری های قلبی
       اثرات ورزش در کاهش بیماری های قلبی و عروقی

       ________________________________________
       http://www.mediafire.com/download/ku...e.com%255D.zip

       نظر


        #97
        مواد مخدر در مکمل‌های ورزشی

        مواد مخدر در مکمل‌های ورزشی


        محققان نوعی مکمل ورزشی پر فروش در آمریکا را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند از چه ترکیباتی ساخته شده است.

        یافته‌های جدید نشان داده است که در یکی از مکمل‌های بسیار پرفروش در آمریکا به نام Craze موادی شبیه به متامفتامین (شیشه) که نوعی مخدر است وجود دارد، این ماده برای مصرف انسانها مناسب نیست و خطراتی ایجاد می‌کند.

        مدیر این تحقیقات دکتر "پیتر کوهن" می‌گوید: در سال‌های اخیر موادی که غیر قانونی هستند، در مکمل‌های ورزشی یافت می‌شوند بعد از اینکه تعدادی ورزشکار از دادن تست دوپینگ خودداری کردند ما به بررسی Craze پرداخیتم و متوجه شدیم که نوعی متامفتامین در این مکمل وجود دارد.

        در این تحقیقات سه نوع Craze مورد بررسی قرار گرفت. یک نوع آن از فروشگاه‌ها و دو نوع دیگر به صورت آنلاین خریداری شد.

        تیم تحقیقاتی از روش‌های پیشرفته برای تشخیص مواد تشکیل دهنده این مکمل استفاده کرد. میزان متامفتامین در این مکمل‌ها به میزانی بود که محققان تشخیص دادند وجود آن تصادفی نیست. بر روی لیبل مکمل‌های Craze نوشته شده است که حاوی فنیل‌تیلامین است. ترکیباتی که در این ماده وجود دارند می‌توانند بی خطر و یا خطرناک باشند. اگر این یافته‌ها توسط اداره دارو و غذای آمریکا تایید شود، اقدامات لازم برای هشدار دادن به مصرف کنندگان انجام خواهد شد.        گردآوری:گروه ورزش سیمرغ

        نظر


         #98
         توصیه های ورزشی در فلج های مغزی

         توصیه های ورزشی در فلج های مغزی


         فلج مغزی ضایعه غیرپیشرونده مغزی است که در زمان زایمان یا اوایل دوره نوزادی ایجاد و باعث اختلال رشد مغزی می شود. اختلال حرکتی ناشی از این ضایعه در سال های اولیه زندگی ظاهر می شود و معمولا با گذشت زمان بدتر نمی شود...

         این بیماری در شرایط نقصان تکامل یا آسیب به مناطق حرکتی مغز به وجود می آید که در نتیجه آن این نواحی قادر به کنترل حرکتی و وضعیت قرارگیری بدنی فرد نیستند. با توجه به آسیب مناطقی از مغز که مسوول کنترل عضله و بازتاب های نخاعی هستند، در کودکان مبتلا به آن توانایی حرکتی و حفظ تعادل محدود خواهد شد. در گذشته بیماران مبتلا به فلج مغزی اجازه شرکت در هیچ نوع فعالیت ورزشی ای را نداشتند ولی امروزه شرکت در برنامه های هدفمند ورزشی در بهبود و افزایش کارایی آنها ضرورت دارد.

         فلج مغزی در کشورهای توسعه یافته از شایع ترین ناتوانی های فیزیکی است و در هر ۵/۱ تا ۵ تولد از هر هزار تولد زنده، رخ می دهد. عوامل متعددی در دوران بارداری (دوقلویی، تاخیر رشد جنین، کنده شدن جفت و...)، حین زایمان و پس از زایمان در ابتلای کودک به این عارضه موثر است و شایع ترین علت شناخته شده آن نارس بودن نوزاد و وزن پایین هنگام تولد است.
         پاسخ بدن این بیماران به تمرین های ورزشی به علت گرفتگی عضلانی، ناتوانی یا محدودیت حرکتی، بیش ازحد طبیعی است. در شرایط یکسان و در مقایسه با افراد سالم، افزایش ضربان قلب، تعداد تنفس، فشارخون و لاکتات خون بیماران دچار فلج مغزی بیشتر و ظرفیت عملکردی ورزشی شان ۵۰ درصد کمتر است. معمولا خستگی و استرس آثار منفی و بازدارنده در ورزش مبتلایان دارند.

         فلج مغزی، یک وضعیت ثابت یا بیماری دائمی است. کودکان فلج مغزی تا پایان عمرشان با این وضعیت زندگی می کنند. هرچند تمام این کودکان بزرگ می شوند و می آموزند با گسترش یافتن و مداخله کاردرمانی می توانند تاثیر ناتوانی شان را روی انجام کارهای روزمره کاهش دهند.


         تاثیر ورزش بر بیماران فلج مغزی

         با وجود ناتوانی حرکتی در بیماران مبتلا، دلیلی وجود ندارد که از تمرین های ورزشی منظم سود نبرند، ولی لازم است قبل از شروع ورزش، حتما تحت معاینه های پزشکی کامل قرار بگیرند زیرا به علت مدت های طولانی بی تحرکی، مستعد ابتلا به بیماری عروق کرونر قلبی هستند بنابراین لازم است قبل از شروع فعالیت، تست ورزش برایشان انجام و ظرفیت ریوی شان ارزیابی و به سطح توانایی حرکتی و محدودیت های آنها توجه شود. از طرفی پزشک باید تاثیر داروهای مصرفی را بررسی و آثار و عوارض آنها را حین فعالیت ورزشی ارزیابی و در صورت نیاز تنظیم کند.

         حدود ۶۰ درصد بیماران مبتلا به فلج مغزی، مستعد تشنج هستند و به همین دلیل داروهای ضدتشنج مانند «فنوباربیتال»، «فنی توئین» و «کاربامازپین» مصرف می کنند اما به دلیل آثار تضعیف کننده مغزی این داروها، توصیه می شود اگر بیماری تمایل به انجام فعالیت های ورزشی دارد، پس از انجام تست ورزش و ارزیابی وضعیت بدنی مصرف داروها به وسیله پزشک معالج بازنگری می شود و اگر سابقه تشنج وجود دارد با نظر پزشک حین ورزش «کاربامازپین» را به علت حداقل عوارض مصرف کند. مصرف داروهای ضداسپاسم و شل کننده عضلات نیز باعث کاهش توان عضلات بیمار می شود و تاثیر منفی در عملکرد وی حین فعالیت های ورزشی دارد. این داروها ممکن است باعث بروز عوارضی مانند گیجی و بی حالی شوند بنابراین پزشک معالج گاهی کاهش میزان دارو را بنا به ضرورت کاهش می دهد. فعالیت ورزشی در بیماران مبتلا به فلج مغزی باعث افزایش ظرفیت قلبی، تنفسی و استقامت، قدرت و کاهش گرفتگی عضلات و افزایش دامنه حرکت های مفصلی می شود. علاوه بر این، از بدشکلی و تغییرشکل اندام و بروز بیماری قلبی (ناشی از بی حرکتی طولانی مدت) پیشگیری خواهد کرد.


         برنامه ریزی ورزشی

         بیماران از تمرین های متعادل و منظم تقویت عضلات با انعطاف پذیری و تمرین های هوازی و استقامتی بهره می برند بنابراین برنامه براساس علایق فردی، شرایط و شدت بیماری و اهداف شخصی تنظیم می شود. برنامه ورزشی باید به گونه ای باشد تا حد ممکن فرد در انجام کارهای خود مستقل باشد و روند تمرین های ورزشی تدریجی و با پیشرفتی آرام باشد.
         گرم کردن اولیه
         قبل از شروع فعالیت ورزشی باید ۵ ۲ دقیقه وقت صرف گرم کردن عضلات و مفاصل شود. فعالیت های ملایم مانند پیاده روی نرم و آهسته یا آهسته چرخاندن چرخ ویلچر. صرف ۵ ۲ دقیقه زمان برای انجام حرکت های کششی ای که عضلات و مفاصل را درگیر می کنند، از توصیه های های اولیه است. با پایان یافتن ورزش، ۵ دقیقه یا بیشتر باید صرف سردکردن شود تا زمانی که احساس شود دمای بدن و ضربان نبض به حالت قبل بازگشته است. مثلا ۵ ۳ دقیقه پیاده روی آرام یا چرخاندن آهسته ویلچر. در مرحله سردکردن نیز صرف ۵ ۲ دقیقه برای انجام حرکت های کششی که عضلات و مفاصل را درگیر می کنند، توصیه می شود.


         ۷ نکته مهم

         بیماران مبتلا به فلج مغزی دچار اختلال های شناختی، بینایی و شنوایی هستند بنابراین لازم است نحوه ارتباط مربی و بیمار براساس محدودیت های فوق تنظیم و برای ایجاد ارتباط از روش های کلامی، نوشتاری یا تصویری استفاده شود.
         معمولا این بیماران نیازهای خاصی دارند که در مشاوره باید به آنها توجه شود.
         شروع تمرین های ورزشی باید تدریجی و آرام باشد.
         اگر برای انجام فعالیت ورزشی استفاده از دستگاه های ورزشی توصیه می شود، باید در زمان استفاده از آنها دست ها یا پاهای بیمار کاملا به دستگاه متصل و بسته شود.
         در صورت استفاده از تردمیل، باید توجه داشت این وسیله به میله های کناری مجهز است تا بیمار هنگام فعالیت ، با گرفتن از آنها و حفظ تعادل، از خود محافظت کند.
         اگر بیمار روی ویلچر می نشیند، هنگام انجام فعالیت های ورزشی، پوشیدن دستکش برایش ضروری است.
         وجود یک نفر به عنوان مراقب و ناظر هنگام ورزش کردن بیمار الزامی است.
         منبع: روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

         نظر


          #99
          بررسي نقش ورزش در سلامت جسمي و روحي در افراد

          نیم ساعت پیاده روی سریع روزانه معادل حداقل یک و نیم سال افزایش طول عمر برای شما. یک ورزش معمولی و ساده طی روز، علاوه بر شادابی و نشاط نه تنها می تواند شما را از ابتلا به نارسایی های قلبی ایمن کند، بلکه طول عمر بیشتری را برای شما تضمین می کند.
          میزان اثر بخشی ورزش در جلوگیری از بیماریهای قلبی و افزایش طول عمر بستگی به مقدار ورزشی دارد که شما طی روز انجام می دهید.هرچند تا به حال تحقیقات و مطالب زیادی راجع به اثر ورزش در سلامتی انسان انجام و تهیه شده است، اما با این وجود هنوز بطور دقیق میزان اثر ورزش بر روی طول عمر، بخصوص هنگامی که قلب انسان دچار نارسایی می گردد؛ بخوبی مشخص نیست.
          اما نتیجه آخرین تحقیقات انجام شده در این زمینه ارائه شد. در این تحقیقات گروهی از افراد بالای۵۰ سال در مرکز مطالعات قلب فرامینگهام (Framingham) مورد آزمایش قرار گرفتند. جامعه بررسی شده در این تحقیق بیش از ۲۵۰۰ نفر بود.
          این تحقیق که از ۴۶ سال پیش آغاز شده است نشان می دهد پس از نرمال کردن فاکتورهایی مانند کشیدن سیگار، بیماریهای خاص و سایر فاکتورهای مهم؛ آن دسته از افرادی که از سن ۵۰سالگی برای سلامت خود، بطور دائم ورزش هایی ساده انجام می دادند نسبت به افراد ساکن؛ بطور متوسط ۱.۳ سال بیشتر عمر کرده اند و حداقل ۱.۱ سال دیرتر به بیماری قلبی دچار شده اند.
          نتیجه جالبتر آنکه در افرادی که ورزش را خیلی جدی تر دنبال می کردند و تمرینات شدیدتر و طولانی تری انجام می دادند؛ اقلآ ۳.۵ سال بیش از افراد عادی عمر کرده و نارسایی های قلبی ۳.۲سال دیرتر به سراغ آنها رفته است.
          دکتر اسکار فرانکو (Oscar H. Franco) از دانشگاه پزشکی Erasmus MC در هلند، عضو این تیم تحقیقاتی می گوید :
          موثر ترين روش براي سلامتي
          "مطالعات ما نشان می دهد که دنبال کردن یک برنامه ورزشی در زندگی از موثر ترین روشها برای سلامتی و طول عمر است."
          همچنین در یک تحقیق مرتبط، محققان برسی کردند که راهنمایی های پزشکان برای انجام ورزش تا چه اندازه بر روی بیماران اثر داشته است. در این تحقیق ۴۹۲ نفر از افراد سالم که فعالیت بدنی نداشته اند و سن آنها بین ۳۰ تا ۶۹ بوده است شرکت کردند.
          بر اساس اطلاعات بدست آمده همه آنها کمتر از میزانی که پزشک برای آنها تجویز کرده است به ورزش پرداخته اند.
          نظرات دكتر میشل پری در مورد تاثير ورزش در سلامتي
          دکتر میشل پری (Michael G. Perri) از دانشگاه فلوریدا می گوید :
          "خط قرمز هنگامی است که یک پزشک به بیمار می گوید ورزش کن، آنها بیشتر سعی می کنند با دارو مشکلات را حل کنند و بندرت چنین تجویزی می کنند. اما با این وجود مردم کمتر از ۶۰ درصد توصیه های ورزشی پزشکان را جدی می گیرند و به آنها عمل می کنند."
          "نکته مهم آن است که تمامی پزشکان باید بشدت بیماران خود را به انجام فعالیت های بدنی طولانی و مداوم دعوت کنند تا بیماران از مزایای سلامتی آن بهره گیرند."
          در پایان گزاش فوق آمده است که حداقل باید ۳۰ دقیقه در روز با سرعت زیاد پیاده روی کرد تا سلامتی، بدن انسان را برای زندگی خود انتخاب کند.
          سوزاندن‌ لایه‌های‌ ضخیم‌ چربی‌ اطراف‌ شکم‌ و پهلوها کار آسانی‌ نیست‌ در بسیاری‌ از موارد سخت‌ترین‌ رژیم‌های‌ غذایی‌ نیز نمی‌تواند به‌ سوختن‌ این‌ چربی‌ کمک‌ کند و با کوچک‌ کردن‌ شکم‌ این‌چاقی‌ موضعی‌ آزاردهنده‌ را برطرف‌ کند اما ورزش‌ می‌تواند راه‌حلی‌ موثر باشد. با ورزش‌ می‌توانیم‌ از ذخیره‌ شدن‌ چربی‌ در شکم‌ و پهلوها جلوگیری‌ کنیم‌ و چربی‌ های‌ ذخیره‌ شده‌ را بتدریج‌ و در دراز مدت‌ بسوزانیم‌ و به‌ اندامی‌ متناسب‌ برسیم‌. پزشکان‌ ورزش‌ را تنها راه‌حل‌ موثر برای‌ غلبه‌ بر چاقی‌های‌ موضعی‌ می‌دانند.یکی‌ از تمرین‌های‌ بسیار متداول‌ برای‌ کوچک‌ کردن‌ شکم‌ و سوزاندن‌ چربی‌ پهلوها و کمر آشنا از این‌ قرار است‌.
          این‌ تمرین‌های‌ پیشنهادی‌ چنانچه‌ درست‌ و بدون‌ اشتباه‌ انجام‌ شود خیلی‌ خوب‌ جواب‌ می‌دهد و تمام‌ عضلات‌ شکم‌، پهلوها و پشت‌ را فعال‌ می‌کند با این‌ حال‌ بیشترین‌ فشار به‌ شکم‌ و پهلوها وارد می‌شود.
          نكاتي كه بايد هنگام تمرين به انها توجه شود
          -۱ چنانچه‌ زیاد ورزش‌ نمی‌ کنید و بدن‌ و عضلات‌ شما چندان‌ به‌ ورزش‌ عادت‌ ندارد باید تمرین‌ را در مدتی‌ کوتاه‌ بین‌ 5 تا 7 دقیقه‌ تمام‌ کنید و برای‌ هر حرکت‌ تکرارهایی‌ محدود داشته‌ باشید پس‌ از یک‌ ماه‌ می‌توانید مدت‌ تمرین‌ را به‌ 10 تا 15 دقیقه‌ برسانید و تعداد تکرارها را افزایش‌ دهید.
          - ۲ سعی‌ کنید در شروع‌ اولین‌ تمرین‌ها سرعتی‌ متعادل‌ داشته‌ باشید اما بتدریج‌ سرعت‌ انجام‌ حرکات‌ را بیشتر کنید اما همواره‌ مراقب‌ باشید حرکت‌ را درست‌ و بدون‌ اشتباه‌ انجام‌ دهید چون‌ در طول‌ تمرین‌ قسمت‌های‌ مختلف‌ شکم‌ تحت‌ فشار گذاشته‌ می‌شود. چنانچه‌ در انجام‌ حرکات‌ اشتباه‌ کنید این‌ احتمال‌ وجود دارد که‌ تنها بخشی‌ از عضلات‌ شکم‌ در تمرین‌ شرکت‌ کند.
          - ۳ کوچک‌ کردن‌ شکم‌ حتی‌ با این‌ تمرین‌ بدون‌ یک‌ رژیم‌ غذایی‌ مناسب‌ ممکن‌ نیست‌. رژیم‌ غذایی‌ کم‌ چربی‌ و مصرف‌ غذاهای‌ کم‌ حجم‌ در چند نوبت‌ غذایی‌ در بازدهی‌ این‌ تمرین‌ بسیار موثر است‌.
          حرکت‌ اول‌: بالا کشیدن‌ زانوها در حالت‌ نشسته
          در این‌ تمرین‌ عضلات‌ پایینی‌ شکم‌ فعال‌ می‌شوند و در مجموع‌ فشار زیادی‌ به‌ عضلات‌ شکم‌ وارد می‌شود. روی‌ یک‌ نیمکت‌ کوتاه‌ بنشینید. پاها را به‌ هم‌ بچسبانید و مقابل‌ بدن‌ دراز کنید. در این‌ حالت‌ پاها تقریبا صاف‌ هستند. زانو کمی‌ خم‌ می‌شود و پاشنه‌ها با زمین‌ تماس‌ ناچیزی‌ دارند. بالا تنه‌ را صاف‌ کنید و با دو دست‌ به‌ نیمکت‌ تکیه‌ بدهید و در یک‌ حرکت‌ زانوها را خم‌ کرده‌ آنها را به‌ طرف‌ جلو بکشید و به‌ سینه‌ بچسبانید. در این‌ نقطه‌ عمل‌ بازدم‌ را انجام‌ دهید و سپس‌ به‌ موقعیت‌ شروع‌ برگردید و حرکت‌ را تکرار کنید.حرکت‌ شما باید سرعتی‌ متعادل‌ داشته‌ باشد. به‌ این‌ ترتیب‌ در طول‌ اجرای‌ حرکت‌ فشاری‌ ثابت‌ به‌ عضلات‌ شکم‌ وارد می‌شود.این‌ حرکت‌ را در اولین‌ روزهای‌ تمرین‌ تا جایی‌ که‌ می‌توانید (حداکثر 8 بار) در 2 ساعت‌ تکرار کنید. اما بتدریج‌ تعداد تکرارها و ساعت‌ها را افزایش‌ دهید. 4 ساعت‌ 12 بار مناسب‌ است‌.
          حرکت‌ دوم‌: چرخش‌ بالاتنه‌ ایستاده
          این‌ حرکت‌ در سوزاندن‌ چربی‌هایی‌ که‌ در پهلوها ذخیره‌ شده‌ موثر است‌ و در باریک‌ شدن‌ کمر به‌ شما کمک‌ می‌کند. اما در کنار آن‌ به‌ حد کافی‌ عضلات‌ شکم‌ را هم‌ تحت‌ فشار می‌گذارد، صاف‌ بایستید. پاها از هم‌ فقط‌ چند سانتیمتر فاصله‌ دارند. میله‌ را از پشت‌ روی‌ شانه‌ قرار دهید و با دو دست‌ دو سر آن‌ را بگیرید. سپس‌ در حالی‌که‌ پایین‌ تنه‌ کاملا ثابت‌ است‌ با انقباض‌ کامل‌ عضلات‌ شکم‌ به‌ تناوب‌ بالا تنه‌ را به‌ چپ‌ و راست‌ بچرخانید.
          این حقیقت برای عموم مردم روشن است که ورزش کردن برای مقابله با بیماریهای جسمی یک روش بسیار مناسب و سودمند است. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که تمرینات بدنی باعث افزایش توانائی های مغز نیز شده و به انسان در معالجه بیماریهای روانی مانند افسردگی و اضطراب نیز یاری میرساند . در مقاله ای اشاره شده بود که تمرینات بدنی مداوم و روزمره تاثیر بسیاری در معالجه افسردگی افراد دارد.در حقیقت به پزشکان روانشناس توصیه شده که ورزش را در برنامه معالجات بیماران خود گنجانده و برای آن ارزش ویژه ای قائل شوند. در یکی از جالب ترین تحقیقات کلینیکی مشخص شده است که ورزش نه تنها در معالجه افسردگی بسیار موثر است بلکه نقش بسزائی در جلوگیری از بازگشت این بیماری دارد و با توقف انجام حرکات ورزشی خطر بروز علائم اضطراب و افسردگی افزایش چشمگیری خواهد داشت. به گفته یکی از روانشناسان مهم نیست که افراد افسرده به چه میزان ورزش میکنند بلکه مهم اینست که به طور مرتب روزانه وقتی را برای این امر اختصاص دهند. البته به بیمارانی که از افسردگی شدید رنج میبرند توصیه نمیشود که استفاده از داروهای خود را متوقف کرده و تنها ورزش کنند اما تاثیر ورزش بر آنها بسیار زیاد خواهد بود و اگر این بیماران هر روز تمرینات بدنی انجام دهند شانس بهبودی برای آنان قابل ملاحظه است.
          ورزش چگونه در معالجه افسردگی و اضطراب موثر است؟
          به عقیده محققین ورزش باعث شادی و نشاط و بالا بردن اعتماد به نفس میگردد زیرا افراد افسرده یا اعتماد به نفس ندارند و یا میزان آن در آنان بسیار پایین است. ورزش احساس رضایت باطنی شخص را بالا برده و فرد حس میکند که به موفقیت هایی دست یافته است. نکته با اهمیتی که باید در نظر گرفت اینست که به دلیل اینکه افراد افسرده باید انرژی کافی برای مقابله با علائم افسردگی داشته باشند بنابراین در انجام فعالیت های ورزشی نباید زیاده روی کرده و حد اعتدال را رعایت کنند. برای موفقیت در این زمینه بیماران باید قدمهای آهسته بردارند و برای گرفتن نتیجه بهتر باید با یک متخصص ورزشی مشورت کنند. زیرا ورزش در صورتی برای سلامت روان موثر است که به طریق صحیح بکار برده شود .
          فوائد ورزش در بهبود افسردگی به طور فهرست وار ارائه میشود :
          -احساس کاهش قابل ملاحظه غم و اندوه
          - افزایش اعتماد به نفس
          - ایجاد احساس موفقیت
          - افزایش خلاقیت های فردی
          قابل ذکر است که ورزش یکی از ارزانترین روشهای درمان افسردگی نیز میباشد.
          بخش مهمی از همه ورزشها را دویدن به خود اختصاص داده است. این ورزش ساده نه فقط باعث آب شدن چربیهای بدن می شود، بلکه شادابی و روحیه مثبت برای بدن فراهم می آورد.
          مزاياي دويدن
          از مزایای عمده دویدن می توان به سلامت ماندن قلب و ریه اشاره کرد. همچنین تقویت عضلات اصلی بدن، کشش و انعطاف پذیری آنها، تقویت استخوانها، تنظیم ضربان قلب و فشار خون از مزیتهای عمده دویدن هستند. اشخاصی که بطور منظم و مستمر این ورزش را انجام می دهند، معمولا سالمتر از دیگران هستند. این افراد همچنین دارای خوابی بهتر بوده و عمومآ استرس کمتری به سراغشان می رود. دویدن اشکال مختلفی دارد، بهترین نوع آن که برای تمامی افراد با سنین مختلف پیشنهاد می شود، دویدن آرام و طولانی مدت است. توجه داشته باشید که اگر از بیماریهایی نظیر دیابت، درد سینه، بیماریهای ریوی، آسم، بیهوشی، فشار خون بالا رنج می برید و یا اخیرا عمل جراحی کردید ، حتمآ قبل انجام این ورزش، با پزشک خود مشورت کنید.

          نظر


           پيش فرض
           سلام وقت بخیر من خیلی وقته ب این سایت سر نزدم برای همین یادم رفته دقیقا از کجا باید مطلبی ک راجب طرح درس سالانه و واحدی برای پایه سوم تا پنجم میخوامو پیدا کنم ممنون میشم اگر مطلبی دارید راهنمایی کنید خیلی فوریه
           معماری از جایی شروع می شود که عملکرد کاملا شناخته و مشخص است

           نظر

            * ورزش و شادابی *

            " ورزش " چه از لحاظ "روحی و روان" وچه "جسمانی" رابطه ای تنگاتنگی با میزان شادابی انسان دارد.


            " ورزش" لازم نیست خسته کننده باشد ....

            مث نمونه زیر :

            http://uupload.ir/view/qebv_ورزش.mp4/
            دلم آرامش وارانه میخواهد.. یعنی : ش م ا ر ا ....

            بدتر از مرگ چیست؟ آنچه بعد از آمدنش مرگ را می‌طلبی...
            ويکتور هوگو

            نظر

            Working...
            X